Maff Maff komentáře u knih

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Ano, ano, ano, ne, ano. Ano za zpracování příběhu a jeho převyprávění (zatleskejme i překladateli), ano za spád a čtivost i přes rozsáhlost díla (autor se zabývá jednotlivými sekvencemi jen v nezbytně nutné míře, aby čtenář pochopil, jak ke které situaci došlo, či jakým směrem se bude příběh ubírat), ano za vyvarování se zbytečně plytkých a nudných popisných částí (i v nich se vždy něco děje a je jedno, zda autor popisuje intrikaření u dvora, hierarchii kláštera či jen snídani řádových bratří). Ne za rychlý závěr (závěrečná pasáž by si zasloužila větší rozpracování, oproti předchozím částem díla působí stroze). Ano za celkový dojem (kniha probouzí v čtenáři množství úvah a otázek, na něž však není v komentáři prostor). Závěr - doporučuji si přečíst i těm, kteří fantastiku normálně nemusí, stačí toto dílo chápat i jako pěkný dobrodružný středověký příběh.

15.07.2015 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čtyři a půl, půl hvězdičky si nechávám jako rezervu. Další kniha o hledání vícenásobného vraha, avšak tato s právem označení top. Gradující napětí a překvapivé rozuzlení, už to by stačilo jako důvod k přečtení. Ale v knize se toho dá najít i víc. Hlavní hrdina působí přirozeně a krůček po krůčku se blíží k cíli, o brutalitě vražd se dozvídáte spíše z popisu chování lidí na místě činu, než z místy až morbidních popisů v dílech jiných autorů. Nemá cenu nosit vodu do rybníka, jděte se vykoupat, vlastně jděte číst.

01.12.2015 4 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Čtivě napsané dílo, vypravěčský talent autora pracuje naplno a čtenáře do děje vtáhne, což se však ukazuje Pyrrhovým vítězstvím. Čtenář, který se začte do děje, zjišťuje, že po přečtení několika stran se posunul v čase o několik hodin, ale po přečtení další stránky najednou poposkočí řádově o měsíce, přičemž mu není jasné, proč k takovému skoku došlo. Nepřehledně působí i skoky z místa na místo a to čtenář ani nesmí přemýšlet, jestli takové posuny by v daném čase a podmínkách byly možné. Tady musím souhlasit s některými předchozími kritickými komentáři. Ale vše je vyváženo vlastním příběhem a jak uvedeno v první větě komentáře, paradoxně i přes uvedené výtky, čtivostí díla. Závěr - toto dílo působí jako snaha vyždímat co nejvíce z povedeného prvního dílu, přesto má svou kvalitu, za přečtení stojí a pobaví.

09.07.2015 3 z 5

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Další z románů zabývajících se dopady uzavřenosti a nečitelnosti Církve a jejím vztahem k dnešní společnosti. K plusu mu slouží, že k zajímavému nápadu a příběhu na toto téma nepotřebuje templářské rytíře, neohrožené archeology-ložky či vzácné listiny, které se náhle objeví, aby posunuly děj o krok dále. Obsahově se spíše blíží do kategorie takových děl jako je Mesiáš, Mlčení jehňátek či Sběratel kostí, kde tím poctivým "záporákem" je vyšinutý jedinec.
Bohužel čtivosti trochu ublížil překlad, kde překladatel ponechával zejména v profesních osloveních cizojazyčná slova, která působí rušivě, například od některých citací v Latině, jejichž význam je vyložen dále v textu nebo posléze tzv. pod čarou a které naopak v textu mají své místo a opodstatnění.
Závěrem shrnuto - nečekejte veledílo, ale slušně odvedenou práci, kterou doporučuji přečíst tomu, kdo chce zažít trochu napětí, něco málo konspirace, něco mrtvol jak se v příběhu o masovém vrahovi sluší, ale nepotřebuje detailní a hlavně barvité popisování brutálních scén, velkolepé bitevní scény mezi dobrem a zlem a superhrdiny, kteří vědí o všem ještě dříve, než to nastane.

24.03.2015 4 z 5

Všechny staré nože Všechny staré nože Olen Steinhauer

Přečíst ! Autor vypráví příběh ze dvou pohledů, střídá vyprávění obou hlavních aktérů a to jak v aktuálním čase, tak retrospektivně, kdy pohledy do minulosti vlastně posouvají děj k budoucnosti. To by mohlo vzbuzovat dojem, že se jedná o chaotickou četbu, ale opak je pravdou. Přistihnete se, že toužíte v přítomnosti si odskočit do minulosti, aby jste se dověděli další skutečnosti a jen co se je dovíte, chcete do současnosti, aby jste s nabytými vědomostmi, mohli poskočit dějem kupředu. Příběh postupně graduje až k závěrečnému rozuzlení, to se sice nabízí v závěrečné třetině tak nějak samo a vy pouze čekáte jakou formu bude mít, ale přesto nebo právě pro to v duchu alespoň doufáte, že dojde k zázračnému zlomu a vše bude jinak. Naštěstí se tak nestane, protože to by knihu jinak dobře napsanou o stupeň shodilo. Doporučuji přečíst.

10.11.2015 5 z 5

Nebezpečná známost Nebezpečná známost A. J. Rich

Kniha s napětím a dějem plynně ubíhajícím k závěrečnému rozuzlení. Sice jsem byl iritován místy až afektovaným myšlením a chováním hlavní hrdinky, které jsem jen ztěžka překousával, ale to je osobní pocit, který u jiného platit nemusí. Já přeci jen u studentky psychologie se zaměřením k policejní práci a zvláště ve své práci zkoumající násilnické projevy sociopatických či psychopatických osob, předpokládám jistou psychickou schopnost (či otrkanost) odolávat těmto projevům. A právě proto působí sympaticky, že v závěru v tomto duchu sama hrdinka o své schopnosti pracovat ve zvoleném oboru pochybuje. Kniha vybočuje jen lehce nad průměr a tedy za mne 70%.

07.11.2015 4 z 5

Jak zabít svého šéfa Jak zabít svého šéfa Shane Kuhn

Rozporuplné pocity, to bylo první co mne napadlo po dočtení této knihy. Kniha je napsána stylem, který nemusí každému vyhovovat, nicméně je třeba konstatovat, že je psána s nadhledem, nadsázkou a humorem někdy až morbidním. Proti tomuto stojí kolovrátkové opakování, že špičkový nájemný vrah je nenápadný, dokáže se infiltrovat do blízkosti oběti a neupozorňovat na sebe, což má hlavní hrdina (padouch) mít naprosto perfektně zvládnuté, ale v celé knize vás o tom nepřesvědčí, spíše se začnete podivovat, že se dočkal doby, kdy svůj životní příběh vypravuje. A v tomto bodě jste přesvědčeni, že ironie, která by zde mohla býti ukryta a pobavila by, je vniveč a jste spíše z věčného opakování akcí, které se liší jen místem a počtem osob a děj nikam neposunují, otráveni a začnete se zaobírat myšlenkou, že někdo z vašeho okolí si najal autora, aby zlikvidoval vás :-).

21.09.2015 3 z 5

Velký průšvih Velký průšvih Dave Barry

A čo je to také absurdné - legendární hláška, která se hodí i k tomuto příběhu. Tvrzení, že se jedná o mix neuvěřitelných situací, které se vzájemně ovlivňují, asi nejlépe vystihuje obsah dílka. Zpočátku jsem měl problém přivyknout prezentovanému humoru i stylu psaní, ale s tím, jak se děj rozbíhal, začala knížka čím dál více bavit. Nečekejte přehršel gagů, u nichž vám bude vibrovat bránice, ale spíše sled vtipných epizodek, u nichž si budete říkat, je to vůbec možné? A celkově pohodovou knížku, pro níž, v případě že si ji nepřečtete, ale slzy ronit nemusíte.

19.08.2015 3 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Jak napsat knihu bez vyloženě kladného hrdiny ? Možná právě takovýmto způsobem. Autor zvolil postup výstavby příběhu metodou mikropříběhů jednotlivých postav, které postupně prolíná až k závěrečnému finále. Slušně napsaný thriller po jehož dočtení vás to svádí k názoru, že vše co se lidem děje je depresivní, sebezničující a řízené temnými silami. A je jen na čtenáři, zda to bude považovat za klad či zápor díla. Zda malá špetka víry v lepší časy by příběhu pomohla či uškodila. Rozhodně za klad považuji, že v příběhu vystupují normální, i když v uvozovkách, postavy, které ke svému jednání nepotřebují abnormální schopnosti, nepotírají fyzikální, případně i jiné, zákony a nepomáhá jim aspekt těžko uvěřitelné náhody. Závěr - doporučuji ke četbě tomu, kdo je právě unaven deštěm knih s hrdiny popsanými v předchozí větě.

28.06.2015 4 z 5

Legie Legie Larry Correia

Námět - sjezd lovců monster a následný boj se zhmotněnými nočními můrami - bezva nápad na jedničku. Bohužel, ve srovnání s předchozími díly série, zpracování už pokulhává, pro mne zatím nejslabší díl, asi se dalo z tohoto tématu vymáčknout více. Tomu, kdo tuto sérii teprve objevil, nedoporučuji tímto dílem začínat, ten kdo již nějaký ten díl přečetl, klidně po něm může sáhnout, opět, i přes úvodní výtku, totiž baví. A o to jde.

04.06.2015 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Knihu je možno rozdělit na dvě části - v první nás autor seznamuje s hlavními postavami příběhu a jejich životními osudy, v druhé se již tyto zdánlivě nesouvisející životní příběhy sbíhají v jeden celek kulminující v přímé konfrontaci těchto osob.
Autor namixoval vcelku povedený koktejl z několika témat, která by sama o sobě vydala na román, přitom čtenář stačí sledovat dějové linie jednotlivých příběhů, popisné části jsou tak akorát dlouhé, aby nezačali nudit, naopak akční scény mají spád.
Kniha je čtivá a mohla by uspokojit jak čtenáře milujícího dějový spád, akci za akcí, tak i čtenáře preferujícího výstavbu příběhu a popisnost jednotlivých scén, poměr je tak akorát.
Na druhou stranu je třeba tolerovat skutečnost, že činy hlavního hrdiny jsou vedeny vyšším principem a jsou vždy morálně ospravedlnitelné, čemuž nevěří ani onen hrdina, že schopnosti kladných i záporných hrdinů jsou téměř nadpozemské a toho přejícího štěstí a náhod je v ději více, než by muselo.

09.03.2015

Zlato Inků Zlato Inků Clive Cussler

K četbě "Cusslerovek" je potřeba nepřemýšlet nad reálnými schopnostmi člověka, historickými fakty, fyzikálními zákony, a dobou vaření vajec. Protože když toto splníte, stejně budou natvrdo a voda vyvařená. A na vině bude příběh, který vás dokáže vtáhnout do děje tak, že chcete přečíst alespoň ještě jednu stránku a pak ještě jednu. Příběhy Dirka Pitta a jeho přátel jsou psány pro ty, kteří si chtějí užít dobrodružství bez ohledu na jeho reálnost. A to tato kniha splňuje více než dobře.

27.10.2015 3 z 5

Vina Vina Jonathan Kellerman

Jonathan Kellerman opět nezklamal, ukazuje, že to jde i bez tun mrtvol, vymýšlením co nejohavnější smrti (či spíše jejím popisu), superdetektiva s nadpozemskými schopnostmi či úchylnými náboženskými fanatiky. V porovnání s předchozími přečtenými knihami (Oběti a Zabiják) bych ji hodnotil o půl hvězdičky níže, nicméně právě pro vlastnosti citované v první větě ji ponechám čtyři. Jinak se jedná o v poklidu ubíhající příběh, který popisuje leckdy i velmi piplavou práci při objasňování kriminálního deliktu, je zde v rozumné a hlavně uvěřitelné míře dávkována náhoda i štěstí, nechybí i vtip. Na druhou stranu se i zde najdou rozporuplné pasáže, které působí spíše jako vata a jejichž absence by příběh neohrozila, ale to už je spíše na recenzi. Závěr - kdo si chce přečíst solidní detektivku, chybu neudělá.

13.08.2015

Nemesis Nemesis Larry Correia

A série nekončí! Ono by to ostatně asi bylo škoda. Autor prostě baví, dokáže opět přinést něco, do jisté míry očekávaného, ale přesto nového a překvapujícího. V okamžiku kdy se čtenář domnívá, že je seznamován s konečnou apokalypsou a tím pádem rozmetáním existence lidského světa, přijde ono pověstné světlo na konci tunelu a příběh je nasměrován k dalšímu pokračování. A pak nezbývá než se těšit na další díl a čas si krátit odhadováním o čem bude. A to je asi největší deviza celé série. Přestože jsou jednotlivé díly ukončenými celky, nepůsobí jen jako na sebe volně navazující epizody, ale logicky navazující části. Vlastní díl Nemesis je velmi povedenou ukázkou zmiňovaného, troufám si tvrdit, že dokonce celou sérii posunuje o level výš.

31.07.2015 4 z 5

Proroctví ráje Proroctví ráje Graham Brown

Průměrný thriller. Vezmi jednoho odrbaného životem zkoušeného dobrodruha, který je ovšem všeho schopen, okořeň ho ingrediencemi jako odvaha, čest, charakter, k tomu jako přílohu přidej krásnou, inteligentní, statečnou, všechápající ženu a coby oblohu nějakého padoucha, nejlépe trpícího představou globální likvidace lidstva a servíruj. K případnému dochucení přilož jako podtext omáčku s kritikou nadnárodních společností. Předkrmem, který navnadí, může být konflikt víry a vědy. Ovšem riskujete, že z toho menu bude pokrm alá dort pejska a kočičky. A k tomu se toto dílo blíží, naštěstí jen blíží. Závěr - kdo si toto dílo přečte, chybu neudělá, kdo si jej nepřečte, rovněž chybovat nebude.

04.06.2015 2 z 5

Devátá dívka Devátá dívka Tami Hoag

Ufff, dobrá četba, má humor, napětí, svižné tempo. Detektivka jenž si zaslouží dobré hodnocení a minimálně úvahu o jejím přečtení. Není zbytečně rozvláčná, děj má spád, jednotlivé mikropříběhy osob v příběhu jsou citlivě dávkovány, aby nerozmělňovaly hlavní dějovou linii. Snad jen závěr knihy, respektive rozuzlení, je zbytečně brzo předvídatelné a signalizované. Proto o jednu hvězdičku méně.

10.05.2015 4 z 5

Sahara Sahara Clive Cussler

Po dočtení se mi připomněl vtip o Chucku Norrisovi, jak se narodil ve srubu, který si vlastnoručně postavil. A k tomu lehká parafráze, že Dirk Pitt se v něm narodil také, bezprostředně poté, co Norrise vystěhoval. Bohužel musím konstatovat, že celá série má klesající tendenci. Z tohoto románu jsem zklamán. Autorovi bych odpustil takové maličkosti, jako že Pitt šestákem dokáže odšroubovat kryt vzduchotechniky rychleji, než mechanici ve formuli 1 vymění pneumatiky (s lehkou nadsázkou), či to že se improvizovaně postaveným katapultem trefí každou ranou barelem do jedoucího cíle, ale neodpustím mu to množství náhod a obrovské porce štěstí, které zvláště v tomto díle používá. Prostě zde platí, že méně někdy znamená více. A více tedy už není třeba dodávat.

10.05.2015 2 z 5

Mise, která musela selhat Mise, která musela selhat Shigor Birdman (p)

Po trochu pomalejším začátku, kdy si čtenář musí zvykat na styl vyprávění, trochu nepřehledný a kostrbatý, se již příběh rozeběhne a dokonce začne být i čtivý. Knížka se dá přečíst na jeden zátah stejně jako jen po stránkách.
Pokud vydržíte rozjezd, dostane se vám průměrného produktu, který neurazí ani nenadchne.

27.03.2015 2 z 5

Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Jean-Pierre Garen (p)

Autor opět odskočil od hlavní postavy série a opět musím konstatovat, že to byla cesta k lepšímu. I když jen o pověstný slepičí krok. Je to četba pro chvíle, když času není nazbyt a vy se potřebujete odreagovat.

11.01.2016 3 z 5

Ďáblovy kameny Ďáblovy kameny Jean-Pierre Garen (p)

Autor opět zvolil na sérii netradiční styl a příběh popisuje ve dvou souběžných dějových linkách. Přičemž obě linky se mají k sobě jako katoda a anoda. Část s Markem Stonem je možno označit minusem, spíše odpuzuje. Na menší ploše než obvykle autor dokázal vměstnat všechna klišé (pardon - charakteristiky) příběhů se Stonem a takto koncentrovaně je to těžký kalibr, kdežto část pojednávající o boji Craigové a její skupiny s dealery drog by při pečlivějším rozpracování vydal na slušný thriller o korupci a sisyfovské práci při boji s drogami. A to ke knížce přitahovalo.

01.12.2015 3 z 5