Madla81 Madla81 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji už jako dítě a až dodnes si pamatuju, jak mě strhla napínavá atmosféra a svkělé vykreslení postav. Ano, už ve čtrtnácti mi bylo bylo v polovině jasné, kdo je na tajemném ostrově vrahem, ale nijak mi toto odhalení neubralo čtenářský zážitek. Spolu se Zelenou mílí od Stephena Kinga je to jedna z mých srdcovek, k nimž se ohromně ráda vracím. Mám doma ještě staré vydání z roku 1988 s úžasnou obálkou, kterou nakreslil Adolf Born.

16.01.2021 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Vladimír Bican

Nádherně komiksově zpracovaná kniha zobrazující nově a moderně staré české pověsti, ty známé, i ty ne příliš známé. Realistická černobílá kresba Vladimíra Bicana je prostě dechberoucí.

10.01.2021 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Brilantní kniha o brilantním muži. Vladimír Beneš v ní srozumitelně vysvětluje nejen druhy mozkových nádorů a operativu různých patologických stavů (epilepsie nereagující na medikamentózní léčbu, aneurysma, nádory atp.), ale deitalně se věnuje též etice svého nelehkého oboru, to vše okořeněno jeho svébytným humorem. Díky knize jsem se dozvěděla mnohá zajímavá fakta o medicíně jak u nás, tak v cizině. Přečteno jedním dechem.

10.01.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

King ve své vyzrálé podobě v Ústavu doslova září. Je mistrem brilantních popisů a vykreslení temného Ústavu, v němž neznámí trýznitelé drží jako své únosce děti s telekinetickými a telepatickými schopnostmi. King v knize skvěle prodal své zkušenosti z doby, kdy byl po nehodě dlouhodobě hospitalizován. Jediné, co bych trošku vytkla, je poněkud zdlouhavý a zbytečně moc "ukecaný" závěr obsahující nejen dle mého názoru trošku nadbytečné narážky na republikány a nastiňující zbytečně moc intelektuálních a filozofických otázek. Ale i přes tyyto malé výtky se jedná o výbornou knihu Mistra hororu, která rozhodně stojí za přečtení.

10.01.2021 4 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Nádherná, hluboká kniha s filozofickým přesahem, o lásce, zradě, bolesti a odvaze. Četla jsem ji před patnácti letech až jako dospělá, ale navždy se dostal ado mého srdce. Je emotiní, ale ne prvoplánově. Když jsem ji četla svým dvěma synům, přiznám se, že jsem u některých kapitol plakala. A to se mi u knih nestává. Kniha je vhodná spíše pro starší čtenáře, ale myslím, že nejlépe ji pochopí dospělí.

08.01.2021 5 z 5

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Nádherný příběh, smutný a dojemný, krásně napsaný. Moc ráda se k němu vracím i po letech.

07.01.2021 5 z 5

Chaloupka strýčka Toma I. Chaloupka strýčka Toma I. Harriet Beecher Stowe

Tuhle knížku miluju už od dětství a ráda se k ní vracím i jako dospělá. Dobově trošku obšírnější popisy sice asi nebudou dnešní děti moc bavit, ale já se už těším, jak budu svým synům z knížky předčítat. Je dojemná a prostě úžasná!

07.01.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

První dvě kapitoly mě celkem bavily. Ale jako celek mi kniha přijde až příliš prvoplánovitá. Taková ta typická ždímačka emocí. Jako chápu, že je to součást projektu na dobrou věc, ale asi to opravdu nebyl můj šálek kávy. I když pro děti určitě vhodná je,tam bych viděla velký potenciál.

06.01.2021 2 z 5

Sedm dopisů z lásky Sedm dopisů z lásky Sinéad Moriarty

Emocionální ždímačka, která tlačí na pilu tak, až to bolí. Neuvěřitelné dialogy, šablonovité charaktery postav a předvídatelné slozproudé finále.

05.01.2021 odpad!

Katka a klokan ze šuplíku Katka a klokan ze šuplíku Lenka Rožnovská

Velmi povedená knížka, vtipná, s nenásilným poučením a morálním poselstvím. Krásné ilustrace a děj, který zvláště mladší děti baví. Se synem ji louskáme jako první čtení a jediné, co mohu trochu vytknout, jsou některé dlouhé a krkolomné názvy, které začínajícím čtenářům mohou dělat potíže.

05.01.2021 4 z 5

To To Stephen King

Moje další oblíbená kingovka. Mistrně vystavěný příběh, napínavý od začátku do konce, živé a dokonale uvěřitelné dialogy, mistrně napsané charaktery hlavních hrdinů, kteří v knize rostou od dětí až po zralé dospělé a věčné zlo v podobě klauna, který vlastně není tak docela klaunem.

05.01.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Moje rozhodně nejoblíbenější kniha a první kingovka. Všech šest dílů jsem shltla za pár dní, děj je strhující s filozofickým přesahem a nenechává vás vydechnout. Jedna z knih, ke které se ráda vracím. Kniha o lásce, zázrakích, naději, ale i o lidské bolesti a zlobě. Úžasně silný příběh.

05.01.2021 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Povídky z lékařského prostředí, které ani neoslní, ani neurazí. Většinou jsou předvídatelné již od prvních řádků. Jako oddechové čtení však příliš nefungují, protože na to je většina povídek příliš depresivních. Myslím, že se tomuto povídkovému souboru nepodařilo vyždímat potenciál, který dané téma nabízí.

05.01.2021 3 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Knihu Krvavá lázeň jsem jako jednu z mála nedočetla. Stává se mi to naprosto minimálně, protože se vždycky snažím dát příběhu šnaci, ale tady mi strašně neseděl vypravěčův styl, velice zdlouhavé pasáže. Na rozdíl od Egypťana Sinuheta, kterého jsem doslova shltla, tady jsem se ke čtení musela nutit, ale bohužel, nedočetla jsem.

05.01.2021 1 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Blogové zápisky reállné ženy reálného nejmenovaného filmového kritka jsou rozhodně bomba a já je určitě doporučuji všema deseti. Kniha je sžíravě vtipná, inteligentní, nepostrádá šarm a důvtip, není to jen bezmyšlenkovitá řachanda, ale má i nadhled a nezabředává do rádobyhumorných klišé. Všední realitu manželského života popisuje s ironiíí připomínající humor Woodyho Allena. Já se u čtení smála tak moc, až jsem byla svým vlastním mužem vyhnána, protože jsem ho rušila od čtení prvního díle Legie (recenze bude, druhý den jsem se na ni taky vrhla :-)), ale v roubence, ve které jsme trávili povánoční volno, se můj bujarý smích odrážel prostě všude.
Moje hodnocení: 100 %

01.01.2021 5 z 5

Trojpovídky Trojpovídky * antologie

Úžasný projekt! Různorodé povídky, v nichž jsou vždy tři z nich propojeny stejným tématem, ale odlišeny různorodým stylem autorů. Některé z povídek jsou něžné, dojemné, veselé, z některých vám naopak po páteři přebíhá elektrizující napětí. Rozhodně doporučuji všem milovníkům kratších píběhů. U této sbírky se nudit nebudete :-)

17.12.2020 4 z 5