m.zirhut m.zirhut komentáře u knih

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

(audiokniha) Na prvních cestách chodil Ladislav pešky. Tentokrát se vydává stopem, což je předpokládám kvůli bolavému koleni. Jsem rád, že ho zdravotní problémy neodradily od dalšího cestování. Byla by to velká škoda, protože jak je vidět, tak dokáže napsat otevřenou, vtipnou, inspirativní a zároveň poučnou knihu z jakékoli cesty.

"Chci se vydávat do světa. Každé dobrodružství totiž člověku pocitově prodlouží život. Nejprve si ho užije v přítomnosti a pak ještě mnohokrát ve vzpomínkách. Zážitky navíc zrají jako dobré víno. Všechno špatné se časem změní v legrační historku a všechno dobré se stane ještě krásnějším."

13.04.2024 5 z 5

Klubovna Naděje Klubovna Naděje Tomáš Paprštein

Jen méně takových Matějů a více takových všímavých paní učitelek Čížkových, chápajících babiček, věrných Jůlinek a odhodlaných Tomášů.

Oceňuji také, nedehonestující postoj vůči pedofilům. Na lidi s odlišnou sexuální orientací je často pohlíženo skrz prsty. Není určitě vůbec jednoduché se přijmout a udržet své pudy na uzdě. Mít snahu na sobě pracovat. Matěj bohužel patří mezi ty, kteří to nezvládli a negativně tak ovlivnil životy mnoha osob ve svém okolí.

09.03.2024 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

O gaslightingu jsem nikdy dříve neslyšel. Skoro se mi až nechce věřit, že by se někdo cíleně a prvoplánově snažil rozložit něčí osobnost, ale bohužel se to asi děje. Líbilo se mi, jak sám autor manipuloval s čtenářem. Často nebylo vůbec jasné, jaká byla vlastně skutečnost a některé věci se nevyjasnily ani po dočtení.
Velmi poutavá kniha, ale občas mi přišlo jednání postav přinejmenším podivné.

09.03.2024 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

(audiokniha) Kniha se zajímavým rozdělením do tří přeházených časových rovin a odlišných pohledů různých postav.

V jednom internetovém rozhovoru s paní Mornštajnovou mě zaujala tato poznámka ke knize: "Záměrně jsem nechtěla, aby holocaust byl těžištěm mé knihy. Chtěla jsem spíš ukázat, jak se lidé chovali k těm, kteří ho přežili..."
V knize autorka krásně vystihla, jak je pro lidi obtížné se vcítit do druhých. Pochopit, proč jejich chování, jednání a vzhled je takový jaký je.
Je smutné, jak snadno sklouzneme k unáhleným soudům a domněnkám, aniž bychom znali jejich životní osudy.

"Musela jsem snášet kradmé pohledy a poslouchat řeči o tom, že lidé ve městě to neměli za války lehké. Jídla bylo málo, říkali, ale uhýbali pohledem. Člověk nikdy nevěděl, kdy si pro něj přijdou, a to hrozné bombardování na konci války – ale je třeba nepoddávat se těžkostem. Vždyť vy si ani neuvědomujete, jaké jste vlastně měla štěstí. Vy v táboře jste byli v bezpečí před spojeneckým bombardováním, tu hrůzu, kdy jsme se báli o své děti, si neumíte ani představit. Musíte se přece vzpamatovat, opakovali mi, sebrat se, přestat se litovat a žít dál. Bla bla bla "

Přestože je kniha velmi působivá, tak to pro mne bohužel nebyl jeden z těch poslechů, od kterého bych se nemohl odtrhnout.
Také v množství jmen a příjmení jsem se občas ztrácel. Ale poté, co jsem si asi v polovině knihy udělal mapu postav, už jsem se celkem orientoval.
Jsem ale zvědav, co konkrétně mi z této knihy po letech utkví v paměti, protože v zapomnění určitě nezůstane.

23.02.2024 5 z 5

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

(adiokniha) Zajímavý a poutavý poslech, jen škoda některých zbytečně posměšných otázek a poznámek Xavera. Neprofesionální.

17.12.2023 4 z 5

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

(audiokniha) Pohodový poslech, kde sice začátek a konec zase tak zajímavé nebyly, ale samotná plavba na lodi mě bavila. Pěkně se vyvíjel vztah muže a ženy, kteří si zprvu díky rozdílným pováhám a zvyklostem lezli trochu na nervy. Postupem času se ale ukázalo, že se navzájem skvěle doplňují. Pravda, působí to asi jako klišé, ale mě se to líbilo.

08.12.2023 4 z 5

Kniha, ve které se na poměrně malém prostoru odvíjí osudy pár lidí, které by se daly charakterizovat vlastnostmi jako zášť (Izumi), hamižnost (tchán), egoismus (Shimamoto) a pokora (Jukiko). Nicméně nejvíce prostoru dostává Hadžime, který v soužití s těmito lidmi postupně poznává sám sebe. Hledá smysl života a tápe, kde je jeho místo. . . . Jak jen je mi to blízké . . .

02.09.2023 5 z 5

Jedna z vás Jedna z vás Luboš Panda (p)

Takové nenáročné počtení. Ale bavilo.

01.07.2023 4 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Skvělé. Jen více takových osvětových knih.

19.06.2023 5 z 5

Hospodské povídky Hospodské povídky Václav Koubek

(audiokniha) Pana Koubka mám rád jako zpěváka. Nedávno jsem byl i na koncertě, který mě nadchnul. Těšil jsem se tedy i na povídky, ale bohužel mne zaujala asi tak polovina.

07.06.2023 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

(audiokniha) Tenhle člověk mě nepřestane překvapovat svým optimismem a nadhledem nad všemi strastmi a nepohodlím. V srpnovém vedru, desítky kilometrů denně po rušných tureckých silnicích, s puchýři na nohou a se začínajícím tinnitem v uchu, může jít opravdu asi jen Ladislav. Přesto člověka vysloveně nadchne pro cestování. Škoda, že si většina(včetně mě) hledá plno malicherných důvodů, proč takovou cestu podniknout nemůže.

PS: Oceňuji osvětu ohledně tinnitu. Hned jsem si o této problematice dohledával víc a následně upozornil alespoň své blízké okolí. Všem kdo tímto trpí, přeju brzké uzdravení nebo alespoň vytěsnění z mysli.

07.06.2023 4 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

(audiokniha) Drsné. Pro pochopení často nepochopitelné ruské mentality indeální.

28.05.2023 4 z 5

Chodci v soumraku Chodci v soumraku Vítězslav Bělovský

(audiokniha) Moc pěkně sepsané soužití jedné širší hornické rodiny. Obzvlášť mě zaujal vztah k prarodičům. Škoda, že není od autora načteno více knih, ale tuhle si určitě někdy rád poslechnu znovu.

28.05.2023 4 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

(audiokniha) Milostné a vztahové propletence mě bavili, ale detektivní část moc ne. Poslouchal jsem s většími odstupy, takže jsem se taky v postavách občas trochu ztrácel.

28.05.2023 3 z 5

(audiokniha) Docela mě to zklamalo. Většinu příběhů jsem neznal. Co ale nechápu, je, proč se mezi lidmi takové báchorky dál šíří. I když některé mohou mít možná reálný základ, který je už teď notně zpitvořený, tak nynější verze jsou tak nereálné, až se divím, že jim ještě někdo věří a šíří je dál.

28.05.2023 2 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Po přečtení předchozích komentářů jsem se knihu také rozhodl přečíst. Bohužel pro mne osobně trochu smutné počtení.

21.05.2023 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

(audiokniha) Musím přiznat, že mě poslech opravdu bavil. Mimochodem skvěle načteno Dušanem Sitkem. Bohužel byl Hynek až nějak moc dokonalý, čestný, chytrý, udatný, všemi oblíbený, dokonce dokázal přežít i úder bleskem, prostě úplný superman - škoda.

Co se mi ale například líbilo, byly různé Tasovi a Kadrnoškovi uštěpačné poznámky k panovníkovi, historické zasazení jen do pár let života Václava IV. a vhled do života na královském dvoře oné doby.
Určitě to není poslední kniha, kterou jsem si od autora poslechl.

08.03.2023 4 z 5

Firma Firma John Grisham

(SPOILER) (audiokniha) Po skvělé knížce Vyvolávač deště, která mi vyloženě sedla, byla tato kniha velkým zklamáním. Mitch působil až nevěrohodně dokonale. Ovšem korunu tomu autor nasadil, když superhrdina, začal utíkat před mafií i FBI a ještě jim všem vytřel zrak svojí důvtipností a dokonalým plánováním. Knihy a filmy z právnického prostředí mám rád. Bohužel minimálně druhá polovina mi spíše připomínala béčkové akční seriály, které jsem sledoval v dětství.

07.02.2023 2 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Je to jedna z těch knih, u kterých se baví spíše dospělí. Řekl bych, že pro předškoláky je text i poměrně složitý. Četl jsem synům (4 a 6let). Čtyřletý se nechytal vůbec a šestiletému jsem musel pár věcí vysvětlovat. Navíc jsem si všiml, že některé vtípky, vůbec nezaregistroval. Nakonec prohlásil: "To bylo vlastně jenom o tom, že utekli." Styl se mi ale líbil a určitě od autorky půjčím i něco jiného.

Za mě tedy 5*, ale za syna jen 4*

02.02.2022 4 z 5

Míček Flíček Míček Flíček Jan Malík

Čtu synům (4 a 6let) před spaním a spíše se snažím knížky vybírat pro toho staršího, protože mladší v podstatě vůbec neposlouchá a po pár minutách usne. Tato kniha byla první, kde i mladší půl hodiny poslouchal a o děj se více zajímal.

19.01.2022 5 z 5