lushi lushi komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka není kniha, která by mě nějak zvlášť zaujala, nicméně je to dobrá kniha. Čtivá, originální, moderní, protože má v sobě hodně syrovosti a drsnosti - a to teď hodně letí. Pravou hodnotu má skryté poselství knihy - útok na tradiční vnímání ženy v Koreji.

27.07.2017 3 z 5

23 způsobů, jak se stát ekohrdinou 23 způsobů, jak se stát ekohrdinou Isabelle Thomas

Hodně tipů do zahrady i domácnosti, skvěle popsané postupy doplněné ilustracemi. Kniha je i pěkně naučná, dotýká se mnoha problémů naší civilizace (odpady, bavlna, plýtvání potravinami...), ke konci je i slovníček odbornějších pojmů.

24.07.2017 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Tohle fakt ne. Anotace popisuje knihu mylně, vůbec to totiž není román o proměně Francie po zvolení muslimského prezidenta. Je to román o týpkovi, který se cítí sám a hledá se, je tak trochu mimo a snaží se najít v nevázaném sexu. A do toho probíhá ta změna ve Francii. Popsaná celkem asi na 20 stranách románu...

24.07.2017 1 z 5

Domov Domov Carson Ellis

Překrásné ilustrace lahodící mému vkusu :)

17.07.2017 5 z 5

Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřej Horák

Vtipný příběh zakomponovaný do krásně ilustrované knihy o umění. Z hlediska naučnosti jde o stručný úvod do oblasti umění, ale hodně srozumitelný a poutavý. Každá strana je překrásná.

17.07.2017 5 z 5

Pravidla léta Pravidla léta Shaun Tan

Každá strana je poklad. Ta hra se stíny a plochami je naprosto úžasná, stačí mi knihu otevřít na jedné straně a zaseknu se na hodně dlouho...

06.07.2017 4 z 5

Just Kids – Jsou to jen děti Just Kids – Jsou to jen děti Patti Smith

Kouzelný pohled do umělecké duše Patti Smith a světa, ve kterém se rozvíjela. Opravdu krása.

06.07.2017 4 z 5

O slepici, která snila o létání O slepici, která snila o létání Hwang Sonmi

Drsný příběh, který rozpláče nejen vaše děti. Pokud byste knihu chtěli svému dítěti pořídit, napíšu vám, o čem je. Takže SPOILER:

Chudák slepice je nosnice, která je celý život zavřená v kleci, ve které si nemůže ani protáhnout křídla, nemůže se nikdy projít po dvorku, je nešťastná a přestane nést. Hospodáři ji hodí do masového slepičího hrobu, ze kterého unikne, a vrátí se na dvorek, kde ji ostatní zvířata šikanují. Uteče od nich, najde a vysedí kachní vajíčko. Umře její jediný přítel, ale aspoň se jí narodí syn kačer. Vrátí se na dvorek, kde ji chtějí hospodáři sníst a jejímu synovi přistřihnout křídla. Ostatní se jí teď navíc smějí, protože vyseděla kačera. Utrpení pokračuje, celý život se skrývá před lasičkou, nakonec její syn odletí s hejnem kachen a ani se s ní pořádně nerozloučí. A pak ji zakousne lasička... Nebo to může být příběh o lasičce, která loví, když má hlad, a když je jí a jejím mláďatům fakt špatně, uloví aspoň slepičku...

Ale jinak moc krásné ilustrace.

25.06.2017 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silný příběh, který mě skutečně dojal a zasáhl. Nicméně měla jsem velký problém s tím, jak byla kniha napsaná. Některé věty mi vůbec nedávaly smysl, nesedělo mi přeskakování v čase, odkazy na to, co se teprve stane. Zkrátka přišlo mi to hodně zmatené a kvůli tomu jsem měla dojem, že se vůbec nikam neposouvám.

25.06.2017 3 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Já bych si přála, aby se už lidé nepokoušeli vymýšlet příběhy o cestování časem a změně minulosti. Téměř vždy to prostě má mezery. V této knize teda ohromné. Kniha sama o sobě byla velmi čtivá a vymyšlený svět byl docela zajímavý. I když málo dokreslený, nedomyšlený. Hlavní hrdinka byla každou chvílí na facku - na jednu stranu byla neuvěřitelně bystrá, na druhou stranu se chovala jako hloupá nevděčná holka. Knihu bych rozhodně nedoporučila.

23.06.2017 2 z 5

Tábor Radostné vědy Tábor Radostné vědy Patrick Declerck

Declerck je v mých očích skvělý spisovatel díky tomu, že dokáže psát různými styly, z různých úhlů pohledu. Sbírku neohodnotím hvězdičkami, protože některé povídky se mi vůbec nelíbily, některé naopak velmi a některé jsem nepochopila. Názorově mi je Declerck velmi sympatický, kniha pro mě byla dobrým představením někoho ze současné belgické literatury.

17.06.2017

Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petr Sís

Zeď vychází z autorových vzpomínek a deníků, popisuje život v Praze za železnou oponou. Krásné ilustrace doplněné jeho příběhem. Mě se moc líbila a neřeším, že je popis "černobílý", jak mu tu někteří uživatelé vytýkají. Je to jeho příběh, to, jak to viděl a prožíval on.

17.06.2017 4 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Včely mě uchvátily, díky románu toho vím mnohem více o včelách a úlu - ale to samozřejmě není primární hodnota knihy. Jde o příběh neobyčejné včely, které je dovoleno pohybovat se napříč přísným kastovním systémem. Příběh je poutavý a strhující, plyne rychle a přirozeně.

Knihu jsem si v podstatě vybrala kvůli přirovnání k 1984. Ale jak už je napsané níže od jiných uživatelů, k 1984 má daleko. Přesto to nebyla špatná volba, opravdu mile mě překvapila.

13.06.2017 4 z 5

Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa Jiří Dvořák

Rostlinopis nejde nemilovat. Dozvěděla jsem se pořádnou hromadu zajímavostí z rostlinného světa a uchvátily mě překrásné ilustrace. Skvost mé knihovny :)

13.06.2017 5 z 5

Proč nekveteš? Proč nekveteš? Katarína Macurová

Vtipný příběh založený na rozkošných ilustracích :)

10.06.2017 5 z 5

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Knihu jsem vždycky řadila mezi literaturu pro děti / mládež (je i psaná docela jednoduše), ale bože, dětem to nedávejte číst! Je to upřímný příběh, který zlomí srdce. Neustála jsem to ani v pětadvaceti, závěr mě naštval, ta kniha člověku nic nedá. Ze začátku je to krásné a pak už jen víc a víc kruté...

05.06.2017 2 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Kniha, která mě nechytne ani po 100 stranách, u mě končí. Věřím, že svou hodnotu má, ale jestli se děj rozjede až v druhé polovině? Za to mi ten čas nestojí. Na goodreads jsem četla v hodnocení, že kniha se dobře čte, pokud se taky zrovna cítíte sami a trochu nešťastní. Takže možná je problém v mojí současné náladě a v tom, co posledních pár let od literatury očekávám - obohacení. Tři kamarádi mě ale teda ničím neobohatili.

01.06.2017

Cantervillské strašidlo a jiné prózy Cantervillské strašidlo a jiné prózy Oscar Wilde

Knihu jsem četla kvůli těm krátkým prózám a ne Obrazu D. G., který jsem četla už několikrát samostatně. Ani jedna z krátkých próz mě nenadchla, je to takový typ literatury, kterým se dříve bavila společnost o dlouhých večerech...

25.05.2017

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Skvělý námět ekologické katastrofy a jejího postupu do lidského těla. Po strhující první knize se příběh příliš dlouho plácal ve vztazích hlavních postav a druhá kniha už ani není sci-fi, spíš psychologický román o závislosti a morálním úpadku závislých.

25.05.2017 3 z 5

Král světla - Arabské mýty, legendy a pohádky Král světla - Arabské mýty, legendy a pohádky Jiří Tomek

Skvost a pýcha mé knihovny. Překrásné zpracování, zbožňuji zvolený papír, font, kombinaci barev, ilustrace, obálku se zlacením, prostě... prostě krása. Nejpěknější jsou pohádky v závěru souboru a hodně se mi líbil lidový epos o princi Sajfovi.

18.05.2017 4 z 5