Cantervillské strašidlo a jiné prózy

Kniha chce seznámit především mladé čtenaře s dílem vynikajícího anglického spisovatele VYBRANÝMI UKÁZKAMI od jeho první a hned i slavné práce "Cantervillské strašidlo" přes povídky menšího dosahu ("Sfinga bez záhady", "Neobyčejný model", "Zločin lorda Artura Savila") až po proslulý román "Obraz Doriana Graye", který osudně zasáhl do autorova života a svým způsobem napomohl jeho smutnému konci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21866/cantervillske-strasidlo-a-jine-proz-Nk8-21866.jpg 4.4271
Literatura světová
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Cantervillské strašidlo a jiné prózy

Endy17

Čím jsem starší, tím víc oceňuji literární klasiku a ani tahle sbírka povídek není výjimkou.

RemiBlack
09.11.2018

2018/61
Mám ráda styl Oscara Wildea. Je to tak nějak oddechové, ale stejně vám to něco dá. Dekadence na každém kroku hned vedle hluboké myšlenky a bůh ví co ještě. ;) Asi nejvíc se mi líbil dovětek, či co to bylo, "Fatální dar" - ta pohádková moudrost o muži, který vypráví lidem, co viděl. A samotná povídka "Strašidlo Cantervillské" má výbornou rozhlasovou hru, kterou určitě doporučuju.

Až zlatovláska jako květ
k modlitbám pohne hříšný ret,
až suchá mandloň rozkvete,
zalita slzou dítěte,
pak přijde doba šťastných chvil
a klidný bude Canterville.

Adelaide777
18.02.2018

Krásná oddechovka...
Vřele doporučuju :)

beatleska
15.12.2017

Zábavná oddechovka, i prostor k zamyšlení.

Usignolo
12.10.2017

Po Hroznech hněvu to byla vlastně celkem oddechovka, až na konec toho Doriana. Nejvíc se mi líbilo Cantervillské strašidlo, duch byl vlastně "sympaťák" a povídka milá. Obraz Doriana Graye mi občas trošku odváděl myšlenky, když byly (podle mého zbytečně dlouho) popisovány klenoty a hudební nástroje a gobelíny a podobně, ale to byl jediný moment , kdy jsem si čtení úplně neužívala.

HDosoudilová
09.09.2017

Cantervillské strašidlo je vtipná klasika, kterou si znovu ráda přečtu. Obraz Doriana Graye je taková zvláštní pohádka. Celkově mám Oscara Wildea moc ráda.

vlkcz
14.06.2017

Hodnocení je výrazně podmíněno tím, že se jedná o soubor próz nevyrovnané úrovně. Velmi dobré Cantervillské strašidlo (4*), kde si Wilde nejprve střílí stejně z amerického pragmatismu jako z britského konzervatismu, aby nakonec přešel k romantickému konci.
Poté několik kratších anekdotických vyprávění (3*) a na závěr brilantní Obraz Doriana Graye (5*). Jakkoli se čtenáři musí vybavit o něco starší Stevensonův Jekyll a Hyde, Dorian není tak hororový, spíš jde o psychologický román, který jde po příčínách lidského chování, měřítcích morálnosti a mravního úpadku. Skvěle vykreslená mefistofelovská postava lorda Wottona, jehož monology a teorie jsou vynikající.

lushi
25.05.2017

Knihu jsem četla kvůli těm krátkým prózám a ne Obrazu D. G., který jsem četla už několikrát samostatně. Ani jedna z krátkých próz mě nenadchla, je to takový typ literatury, kterým se dříve bavila společnost o dlouhých večerech...

Stále nezvěstná
Stále nezvěstná