Proč obrazy nepotřebují názvy

Kolik je na světě originálů, co všechno změnil černý čtverec a proč by někdo kradl pisoár? Na takové a mnohé další otázky nabízí odpověď tato vizuálně hravá kniha o moderním umění. Publikace poprvé představuje nejvýznamnější období historie výtvarného umění snadno pochopitelnou a zábavnou formou, která zaujme jak děti, tak jejich rodiče. Malí i velcí čtenáři se mohou dozvědět, jaký je rozdíl mezi galerií a muzeem nebo co je to aukce a depozitář. V knize naleznou navíc napínavý detektivní příběh v komiksové podobě a obrazový rejstřík slavných umělců a jejich děl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227569/big_proc-obrazy-nepotrebuji-nazvy-hkS-227569.jpg 4.377

Kniha Proč obrazy nepotřebují názvy

Štěpinambura

Nádherné zpracování. Už ten fenomenální nadpis svědčí za vše! Nádherné obrázky, příjemný děj a když ještě přičteme časovou osu na konci je to výborná kniha!

carbici
01.01.2021

Kniha se nám líbila moc. I několik měsíců po dočtení se k ní vracíme, když narazíme na téma z oblasti umění.

Mercatino
08.09.2020

Pane Horák tak pěkné zpracování, které chybí hloubka, to je taková škoda. Graficky nádherně zpracované. Jde vidět, že se na tom vyřádili. A pokud jde o vysvětlování konceptuálního umění, to je vždy na hraně. Moc jsem to tvůrcům nevěřil a těžko říct, jestli tato kniha v této oblasti čtenáře někam posune, spíše kvůli povrchnosti zapadne, což je škoda, šlo z toho určitě vytěžit více. Pokud z grafického zpracování vytěžili maximum, mohli se snažit i u té hloubky, příběhu...

oladnb
16.11.2019

Pro deti je to asi hezke zpracovani. Cetla jsem, ze neznudi ani dospeleho, tak jsem to zkusila a byla spokojena. Cekala jsem nejakou originalnejsi pointu v komiksovem pribehu, ale naopak ocenuji zmineni zakladnich smeru a maliru jako takovych. Autori uvadeji jen zakladni informace a to je dobre. Udelam si z toho zakladni prehled.
Casova osa na deskach je moc pekna.
Doporucuji

beltík07
30.09.2019

Tato kniha zavede malé čtenáře do světa moderního a současného umění velmi zábavnou a velmi lehce pochopitelnou formou. Celým příběhem nás provází malý kluk jménem Mikuláš a jeho starší sestra Ema, které do galerie zavedou jejich babička a dědeček. Na své návštěvě poznají spoustu významných děl, jako třeba Duchampovu Fontánu nebo Warholovu plechovku instantní polévky. Je zde ale někdo, kdo se pokouší loupit přímo v galerii. Podaří se dětem zabránit profesorově krádeži? Uvidíte sami.

Jednou z postav je tedy již zmíněný profesor se silným cholerickým temperamentem s velkým tahem na branku. Jelikož ho právě vyhodili z postu ředitele galerie, má ještě nevyřízené účty a chce se pomstít. Svému plánu věří až moc, což svědčí o jeho příliš velké sebedůvěře. Radši by mu měl někdo říct ne, než si to bude muset říct on sám v pruhovaném pyžamu na rozvrzané posteli ve věznici.

V subjektivním hodnocení musím souhlasit s názorem recenzenta Mánička178. Kniha přiblíží dětem a nepolíbeným čtenářům moderní a současnou historii umění, nechává však prostor pro subjektivní názor, což je podle mého správné. Knihu hodnotím pěti hvězdičkami a doporučuji k přečtení.

Greena
09.01.2019

Hravá kniha o moderním umění, která čtenáře pomocí zdařilých kreseb vtáhne do světa obrazů, galerií, muzeí a umění vůbec. V roce 2015 obdržela cenu Magnesia Litera.
Vnuk a babička spolu procházejí galerií a zajímavě si o obrazech povídají. Přirovnávají barvy na obrazech k přírodě, povídají si o tom jak obrazy vznikají, jaký je rozdíl mezi galerií a muzeem, nebo co je to aukce a depozitář. V knize čtenáři naleznou navíc napínavý detektivní příběh v komiksové podobě a obrazový rejstřík slavných umělců a jejich děl. Zkuste se i vy podívat novým pohledem na umění…

Mánička178
30.04.2018

Rozhodně skvělý přístup, jak přiblížit umění dětem - ale nejen jim - především i těm, kteří si leckdy u obrazu říkají: WTF :D Docela dobře si dokážu představit, že v dětech vzbudí zvídavost a třeba je to i ponoukne k tomu víc se o umění zajímat :)

meluzena
24.03.2018

Nelíbila. A to tak, že ničím. Asi nejsem ta správná cílová skupina, kterou měla kniha oslovit.
Příběh dvou dětí, kteří jsou s dědečkem a babičkou do galerie, přičemž oba prarodiče jsou velmi moudří a trpělivě vše vysvětlují a obě vnoučata se zájmem naslouchají. Paralelní komiks o dvou hloupoučkých a jednom mazaném lupiči, kteří přijdou loupit zrovna tam.
Výtvarné pojetí je poplatné dnešní době - výraznými barvami i tvary, přeplácané a trochu agresivní - jako reklamní letáky a webovky, polopatické, podsouvající, co si má čtenář myslet. Hm.
Ráda jsem zavzpomínala na Petra Síse, který podobné „naučné výcucy“ pojal jemně, umělecky a nenásilně a svým lehkým naťuknutím ponechal pro čtenáře prostor, aby se mohli sami zadumat. Však je taky z jiné generace....