Proč obrazy nepotřebují názvy

Kolik je na světě originálů, co všechno změnil černý čtverec a proč by někdo kradl pisoár? Na takové a mnohé další otázky nabízí odpověď tato vizuálně hravá kniha o moderním umění. Publikace poprvé představuje nejvýznamnější období historie výtvarného umění snadno pochopitelnou a zábavnou formou, která zaujme jak děti, tak jejich rodiče. Malí i velcí čtenáři se mohou dozvědět, jaký je rozdíl mezi galerií a muzeem nebo co je to aukce a depozitář. V knize naleznou navíc napínavý detektivní příběh v komiksové podobě a obrazový rejstřík slavných umělců a jejich děl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227569/proc-obrazy-nepotrebuji-nazvy-hkS-227569.jpg 4.373

Kniha Proč obrazy nepotřebují názvy

carbici

Kniha se nám líbila moc. I několik měsíců po dočtení se k ní vracíme, když narazíme na téma z oblasti umění.

Mercatino
08.09.2020

Pane Horák tak pěkné zpracování, které chybí hloubka, to je taková škoda. Graficky nádherně zpracované. Jde vidět, že se na tom vyřádili. A pokud jde o vysvětlování konceptuálního umění, to je vždy na hraně. Moc jsem to tvůrcům nevěřil a těžko říct, jestli tato kniha v této oblasti čtenáře někam posune, spíše kvůli povrchnosti zapadne, což je škoda, šlo z toho určitě vytěžit více. Pokud z grafického zpracování vytěžili maximum, mohli se snažit i u té hloubky, příběhu...

oladnb
16.11.2019

Pro deti je to asi hezke zpracovani. Cetla jsem, ze neznudi ani dospeleho, tak jsem to zkusila a byla spokojena. Cekala jsem nejakou originalnejsi pointu v komiksovem pribehu, ale naopak ocenuji zmineni zakladnich smeru a maliru jako takovych. Autori uvadeji jen zakladni informace a to je dobre. Udelam si z toho zakladni prehled.
Casova osa na deskach je moc pekna.
Doporucuji

beltík07
30.09.2019

Tato kniha zavede malé čtenáře do světa moderního a současného umění velmi zábavnou a velmi lehce pochopitelnou formou. Celým příběhem nás provází malý kluk jménem Mikuláš a jeho starší sestra Ema, které do galerie zavedou jejich babička a dědeček. Na své návštěvě poznají spoustu významných děl, jako třeba Duchampovu Fontánu nebo Warholovu plechovku instantní polévky. Je zde ale někdo, kdo se pokouší loupit přímo v galerii. Podaří se dětem zabránit profesorově krádeži? Uvidíte sami.

Jednou z postav je tedy již zmíněný profesor se silným cholerickým temperamentem s velkým tahem na branku. Jelikož ho právě vyhodili z postu ředitele galerie, má ještě nevyřízené účty a chce se pomstít. Svému plánu věří až moc, což svědčí o jeho příliš velké sebedůvěře. Radši by mu měl někdo říct ne, než si to bude muset říct on sám v pruhovaném pyžamu na rozvrzané posteli ve věznici.

V subjektivním hodnocení musím souhlasit s názorem recenzenta Mánička178. Kniha přiblíží dětem a nepolíbeným čtenářům moderní a současnou historii umění, nechává však prostor pro subjektivní názor, což je podle mého správné. Knihu hodnotím pěti hvězdičkami a doporučuji k přečtení.

Greena
09.01.2019

Hravá kniha o moderním umění, která čtenáře pomocí zdařilých kreseb vtáhne do světa obrazů, galerií, muzeí a umění vůbec. V roce 2015 obdržela cenu Magnesia Litera.
Vnuk a babička spolu procházejí galerií a zajímavě si o obrazech povídají. Přirovnávají barvy na obrazech k přírodě, povídají si o tom jak obrazy vznikají, jaký je rozdíl mezi galerií a muzeem, nebo co je to aukce a depozitář. V knize čtenáři naleznou navíc napínavý detektivní příběh v komiksové podobě a obrazový rejstřík slavných umělců a jejich děl. Zkuste se i vy podívat novým pohledem na umění…

Mánička178
30.04.2018

Rozhodně skvělý přístup, jak přiblížit umění dětem - ale nejen jim - především i těm, kteří si leckdy u obrazu říkají: WTF :D Docela dobře si dokážu představit, že v dětech vzbudí zvídavost a třeba je to i ponoukne k tomu víc se o umění zajímat :)

meluzena
24.03.2018

Nelíbila. A to tak, že ničím. Asi nejsem ta správná cílová skupina, kterou měla kniha oslovit.
Příběh dvou dětí, kteří jsou s dědečkem a babičkou do galerie, přičemž oba prarodiče jsou velmi moudří a trpělivě vše vysvětlují a obě vnoučata se zájmem naslouchají. Paralelní komiks o dvou hloupoučkých a jednom mazaném lupiči, kteří přijdou loupit zrovna tam.
Výtvarné pojetí je poplatné dnešní době - výraznými barvami i tvary, přeplácané a trochu agresivní - jako reklamní letáky a webovky, polopatické, podsouvající, co si má čtenář myslet. Hm.
Ráda jsem zavzpomínala na Petra Síse, který podobné „naučné výcucy“ pojal jemně, umělecky a nenásilně a svým lehkým naťuknutím ponechal pro čtenáře prostor, aby se mohli sami zadumat. Však je taky z jiné generace....

HanKasp
09.11.2017

Rozhodla jsem se lehčí formou nasát informace o umění, a tak jsem si koupila dvě knihy:

Proč je v umění tolik nahých lidí? od Susie Hodgeové a
Proč obrazy nepotřebují názvy od českých autorů Ondřeje Horáka a Jiřího Franty

Z knihy Proč je v umění tolik nahých lidí jsme byla zprvu poměrně nadšená, ale postupem času jsem se dobrala k tomu, že je v knize hromada dotazů, které mají čtenáře donutit se zamýšlet nad danými věcmi, ale nějak mě to neinspirovalo. Navíc mi často chyběly vysvětlivky k některým věcem. Stačila by třeba jen více zmínka o autorovi, než jen jeho jméno. Nebo, když už čtenáře text navedl k nějakému dotazu, v knize odpověď čtenář nenašel ani nevydedukoval.

Oproti tomu v knize Proč obrazy nepotřebují názvy jsem našla všechno. Kniha mě nadchla. Našla jsem tam příběh, zajímavou zápletku, napětí, plno informací, které nejsou čtenáři nuceni, ale přijímáni tak nějak přirozeně, pohádku s vítězstvím dobra nad zlem. Co bylo velmi obohacující, tak i informace o autorech a směrech, které nebyly strohým výčtem encyklopedie, ale podané v rozhovoru dědečka s vnučkou. A úžasný byl na posledních stranách a přebalu sled směrů, jak šli po sobě, takže se čtenář mohl více orientovat, který směr byl v kterém období, na co navazoval, z čeho vycházel, proč byl třeba jiný apod. Taková kniha umění, historie, vysvětlení pojmů atd. nenásilnou formou v jednom.

Jsem ráda, že se u nás najdou autoři, kteří dokáží vytvořit výbornou knihu.

Na dětech ji teprve vyzkouším, jak se jim bude číst a myslím, že bude také inspirací pro to si něco namalovat sami.