lushi lushi komentáře u knih

Potom Potom Morris Gleitzman

Felix ztratil svou naivitu a dětský pohled na svět a v druhém dílu se z něj stává ohromně vyspělé dítě starající se o mladší Zeldu i o jejich novou ochránkyni.
Pro mě by série mohla skončit tímto dílem, mám strach z pokračování (protože je jasné, že ani po skončení války nebude dobře).
Stále si však nejsem jistá cílovou skupinou této série. Jde o hrozivý a bohužel na minulosti založený příběh.

08.04.2018 5 z 5

Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Helle Helle (p)

Tak teď už je i literatura minimalistická, jo? Já bych tuto knihu spíše popsala jako "atmosférická", což se teda taky nepoužívá... Je to opravdu "bolestně smutný" příběh. Hrdinka se plácá od ničeho k ničemu a její život postrádá jakýkoli smysl a cíl. A ne že by se snažila, od začátku jsem ji vnímala jako duševně nemocnou. Její apatie a absence zodpovědnosti za vlastní život jsou prostě chorobné.
Z mého pohledu je ta kniha koncentrovaná depka. A taky docela nuda.

05.04.2018 2 z 5

Jak zvířata spí Jak zvířata spí Jiří Dvořák

Taková rychlovka, když se vám chce po obědě spát a chcete se podívat na něco pěkného a milého.

05.04.2018 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Moje první kniha od Pratchetta, máme doma velkou sbírku, tak jsem se cítila povinná přečíst si aspoň jednu. Obecně moc fantasy nečtu, humorné knihy skoro vůbec ne.
Nicméně musím uznat, že má něco do sebe - minimálně tato kniha.
Je ohromně čtivá, příběh a prostředí dávají smysl a svět je propracovaný opravdu do detailu, i ten humor mi ve většině případů přišel inteligentní. Nakonec i to propojení fantasy a humoru k sobě skvěle ladí.
Takže i když Pratchett není můj šálek kávy, chápu, proč je tak populární.

02.04.2018 4 z 5

Americká tragédie II Americká tragédie II Theodore Dreiser

Americká tragédie mohla bez problémů skončit druhým dílem. Třetí díl (tedy druhá kniha v tomto vydání) byl utrpení od začátku do konce. Už od začátku čtenář tuší 2 nejpravděpodobnější závěry, čím čte hlouběji, tím se jeho podezření jenom potvrzuje. Z mého pohledu třetí díl nepřináší nic, co by odůvodnilo jeho existenci.
Americká tragédie mohla naprosto bez problémů skončit druhým dílem otevřeným koncem. Třetí díl jen přinese na 300 stranách nejpravěpodobnější konec.

27.03.2018

Americká tragédie I Americká tragédie I Theodore Dreiser

V této knize jsou obsaženy první dva díly Americké tragédie. Na začátku prvního dílu jsem s hlavním hrdinou i trochu sympatizovala a litovala jeho těžkou životní situaci. Postupně se ale jeho charakter zhoršoval a na konci druhého dílu jsem už četla v podstatě o jiné osobě. Touha po společenském postavení, po příslušnosti do vyšší třídy Clyda zcela pohltila a zkazila.
Kniha je čtivá a poutavá, příběh se mi docela líbil, ale rozhodně bych neřekla, že je strhující. Posledních 100 stran jsem měla pomalu chuť spáchat taky nějaký zločin (na té knize).
Nejen kvůli nezáživnému konci pro mě Americká tragédie klidně mohla skončit druhým dílem, tyto dva díly vystačí na plnohodnotný román.

27.03.2018

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha si tu obrovskou oblibu na sociálních sítích opravdu zaslouží, nejde jenom o marketingový tah, kniha je opravdu skvělá. Za sladkou obálkou se skrývá skličující příběh, za obyčejným českým jménem tolik utrpení a příšerná vina a sebelítost.
A protože pocházím z Valmezu, čtenářský zážitek byl pro mě o to silnější, některá místa jsem si představovala do detailů a tak nějak mi ta místní souvislost opravdu sedla.

26.02.2018 5 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Jak nemilovat roztomilé komiksy o lásce? Milá romantická kniha, kterou jsme si s partnerem zamilovali.

25.02.2018 5 z 5

Enjoy Enjoy Solange Bied-Charreton

Ne. Zvládla jsem číst zhruba do poloviny, pak jsem ji s radostí odložila. Kniha je vyprávěná z pohledu hlavní postavy, mladého muže závislého na sociální síti (prý). Jeho myšlenkové pochody vůbec neodpovídaly tomu, jak se choval. Ve vnitřních dialozích působil jako intelektuál, v samotném příběhu to měl ale být znuděný kluk snažící se nějak žít svůj život, chodí do práce a večer tráví na sociální síti. Když už, tak všechny ty intelektuální kecy měly být vyprávěné spíš z pohledu třetí osoby. Prostě mi to nešlo dohromady s hlavní postavou.
A anotace je zavádějící - pokud to můžu ohodnotit z té poloviny, kterou jsem přelouskala. Do poloviny knihy se nestane nic, co by člověka přesvědčilo, že hlavní postava je opravdu závislá na soc. sítích. Tohle jsem od knihy očekávala a naprosto mě zklamala.

14.02.2018 1 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Dramatické, srdcervoucí, vtipné, čtivé až do konce. Příběh není založen na skutečných událostech, ale kniha je založená na historických základech. Nemám jí co vytknout, opravdu skvělé dílo.

14.02.2018 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

No já jako nevím, doufám, že současné děti neuvažují jako děti v této knize. Přišly mi hodně zlé a bezcitné, kromě toho detektivního dobrodružství v knize nic dalšího není. A ani to dobrodružství není vůbec košér (vloupání, vypuštění chudáků ovcí z ohrady apod.)
Co by si dítě z té knihy mělo vzít? Nevím... O hluché štěně se nikdo nedokázal postarat a zajistit mu š'tastný život, Martina se nepoučila, že zvíře se jako dárek nedává, jediná sympatická postava je označená za "dementa"... Na knize jsou zajímavé jenom ilustrace, i když jen tak nezapomenu na jednu celostránkovou, kdy se dvojčata dívají na dva hrobečky pejsků (to je fákt hodně děsivé).

07.02.2018 2 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Asi se k ní už nevrátím, ale hodnotím ji jako výbornou knihu. Od Soukupové jsem zatím četla jenom Zmizet a tato kniha je hodně podobná, tak uvidím s nějakou třetí knihou, jestli jsou všechny její díla vyprávěné stejným stylem a zaměřují se na mikrosystém rodiny. Autorka dokáže čtenáře skvěle vtáhnout do zdánlivě obyčejných životů a donutí ho procítit každý konflikt do posledního detailu. Příběh má 3 hlavní hrdiny a všichni tři mi bylo chvílemi protivní, chvílemi jsem je chápala, litovala a obhajovala.

05.02.2018 4 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Další skvělá kniha od Lowryové, stejně zajímavá a poutavá jako ty ostatní. Příběh je sice trochu přímočarý a nečeká vás mnoho překvapení, ale to vynahradí jeho kouzlo a postavy, které si zamilujete. I otevřený konec mi skvěle seděl, protože jsem po přečtení ještě chvíli seděla a zbytek příběhu jsem si dokreslila sama. Je to opravdu krásná kniha na rozvoj fantazie.
Rozhodně bych ale Hledání modré nepovažovala za pokračování Dárce. Je možné, že jde o stejný svět, ale knihy spíš spojují některé prvky příběhu než univerzum.

30.01.2018 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Pokaždé, když Stepního vlka čtu, chápu ho o něco méně. Asi si s každým čtením uvědomím, že opravdu nejsem cílová skupina této knihy (muž ve středních letech) a časové i místní umístění děje pro mě už taky není tak uchopitelné. I přesto mi ale kniha vždycky pomůže a trochu mě nakopne žít. A proto ji mám tak ráda.

30.01.2018 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Návrat domů se mi ohromně líbil, ale těžko se mi popisuje proč. Kniha je čtivá především díky své formě - každá kapitola začíná zčerstva a popisuje život někoho jiného, zabývá se jinými problémy a jinou životní situací, ale čtenář se vždy vrátí ke kořenům daného rodu. Rozsahem a bohatou dějovostí je to kniha přesně pro mě, doporučila bych ji každému, kdo taky vyhledává kratší společenské romány bez vleklých popisů.

28.01.2018 5 z 5

Jíst zvířata Jíst zvířata Jonathan Safran Foer

Tato kniha mě donutila začít přemýšlet o tom, čemu jsem se dlouho vyhýbala. Po deseti letech vegetariánství, kterému věřím díky své vnitřní morálce, jsem konečně pořádně nakopnutá přejít k veganství. Jediný důvod, proč jsem tak za těch deset let neudělala, byla prostě lenost. Prostě jsem byla líná rozšířit ten "morální princip ve mě" o to, co vím nebo tuším o velkochovech.

A myslím si, že v podobné situaci je mnoho lidí. My tušíme, že zvířata ve velkochovech trpí a že jejich zabíjení není "humánní", ale prostě se vyhýbáme o tom přemýšlet a zjišťovat, jaká je pravda.

Hlavní přínos knihy byl pro mě právě toto nakopnutí, začít víc přemýšlet a zjišťovat si víc. Můj hlavní problém s knihou je, že je to prostě "americká" populárně naučná kniha. Kniha vydaná v roce 2009 o tématu, které se rozvíjí ohromně rychle (jak sám autor několikrát v knize zmiňuje), se zdroji, které mi často nepřišly docela věrohodné. Kniha, která se soustřeďuje výhradně na USA.

Takže tak, kniha je přínosná, ale nevěřila bych všemu, co tam autor píše, a rozhodně bych to nevztahovala na současnou Evropu.
(Pojistka, aby se do mě náhodou někdo nepustil: Neříkám, že něco takového není u nás možné, komentuji samotnou knihu, a ta se Evropou - a už vůbec ne současnou, stejně jako ne současnými USA, nezabývá.)

26.12.2017 4 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Nejroztomilejší kniha tohoto roku!

26.12.2017 5 z 5

Já jsem Malála:  Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Já jsem Malála: Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Christina Lamb

Stydím se za svoji neznalost moderních dějin, vůbec jsem netušila, co probíhalo v Pákistánu. Kniha je cílená na mladé dívky (a chlapce) a taky je tak napsaná, takže určitě nejde o literární skvost. Nicméně příběh je tak neuvěřitelný a silný, že ta forma je vám vlastně ukradená. Rozhodně bych neřekla, že by si ji děti měly přečíst, aby si vážily toho, že můžou chodit do školy. Spíše jde o docenění svobody a bezpečí, a možná trochu pošťouchnutí k tomu dělat něco dobrého a správného.

16.12.2017 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Čtení do první třídy skvělé, ale fakt je to vyloženě kniha pro děti. Dětské knihy si čtu ráda, ale Děti z Bullerbynu mi teď už nic nenabídly. Chtěla jsem si je ale přečíst, protože mám dojem, že v dětství jsem si možná jenom prohlížela obrázky (ty si totiž pamatuji, narozdíl od těch příběhů).

16.12.2017

Mapy Mapy Aleksandra Machowiak Mizielińska

"Četla" jsem ji pomaličku, maximálně jednu zemi denně, někdy kniha ležela ladem hodně dlouho, takže teprve po roce ji mám přečtenou. Ach, je krásná. Občas si ráda něco nakreslím a ty jednoduché obrázky jsou pro mě skvělou inspirací. I přes její neskladnost (musím ji mít položenou nahoře na knihovně) ji zbožňuji a jsem opravdu moc ráda, že jsem si Mapy pořídila.

16.12.2017 5 z 5