Lubisek Lubisek komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je prostě Malý princ!

Mám pocit, že by bylo vcelku zbytečné psát tu cokoliv více, ale přeci. :)
Kniha plná neuvěřitelných a trefných citátu o životě, které jen tak nezaniknou.
Ten příběh, smysl, myšlenka, ...
DOKONALOST!

18.12.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harry Potter? Prostě srdcovka. Jestli jsem každý film viděl patnáctkrát, tak je to možná málo. :D Ale nikdy jsem nepřečetl knížky, a tak jsem se rozhodl to napravit. Letos během pár měsíců jsem všechny dočetl a jsem ohromen. Hodnocení prvního dílu? Naprosto báječné. Harry Potter a kámen mudrců - začátek této pro mě nejlepší ságy na světě. Rozhodně doporučuji přečíst si knihu všem fanouškům, kteří viděli pouze filmy. A vůbec všem lidem. Podle mého je Harry Potter prostě série, kterou by si měl přečíst každý člověk. :)

30.10.2018

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

PROSTĚ KONEC JAK SE PATŘÍ! Neuvěřitelné. Jestli to takhle měla J. K. Rowlingová promyšlené od začátku, tak opravdu klobouk dolů. Neuvěřitelné zápletky. V knížce se řeší viteály, relikvie smrti a hlavně příběh o Bezové hůlce je opravdu skvostný. Vše do sebe zapadá opravdu neuvěřitelně. Pokud je zde nějaký fanatik, který viděl pouze filmy, rozhodně se může stát, že některé scény nepochopí, a proto je nutné přečíst si celou ságu. Příběh se do první poloviny odehrává mimo bradavice, zpočátku se to rozvíjí pomalu, ale zhruba v té první polovině se to zlomí velmi rychle. Od té doby už se nedá přestat číst. Závěrečný duel je milionkrát lepší než ve filmu. OPRAVDU SKVĚLÁ TEČKA. ;)

11.11.2018 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Další skvělý skandinávský spisovatel detektivek. Knihu jsem vzal do ruky a během tří dnů prakticky neodložil. Samuel rozhodně věděl, jak udržet čtenáře v napětí. Velmi povedený úvod do série. :)

Rozhodně jsem si oblíbil Holgera. Úplně jiný vyšetřoval, než například Harry Hole a to je rozhodně dobře, že se pořád nesetkáváme se stejným typem kriminalisty. Roli Harryho zde obstarala spíše Mia, která prožívala velmi těžké životní chvíle potlačované prášky a alkoholem.

Líbily se mi krátké kapitoly a prolínání příběhu. Chvíli jsme mohli sledovat Muncha a během pár stránek jsme zase byli s Miou na ostrově - tohle rozhodně oceňuji. Dodalo to knížce na spádu a na napětí. Dobrá práce!

Prostě parádní postavy (navzdory tomu, že někdy bylo náročné se zorientovat ve jménech - zvláště, když si autor tak oblíbí písmeno M: Mia, Marion, Miriam, Margaret, Malin, Marianne, …), parádně promyšlený děj, parádní zápletka a parádní rozuzlení, ale...
(!!MOŽNÝ SPOILER!!)
...ten konec jsem si představoval ještě o level výše, zbytečně moc uspěchaný. Celý příběh byl dosti uvěřitelný, ale ten závěr? Ano, chápu, že chceme mít happyend, ale že by byla 6ti letá holka tak úžasná a vrah udělal nakonec tak obrovskou chybu, když byl prakticky celou dobu neomylný?
...a Mia? Snad nesmrtelná. :D Aby zvládla takový tlak po všem, co zažila na Hitře? A přežít ten závěr? No těžko říci...

Každopádně jsem se ani stránku nenudil, rozhodně výborná detektivka. A rozhodně brzo a velmi rád budu číst pokračování.
4,5 hvězdy bych dal, ale zaokrouhlím zde níže. :)

19.03.2020 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nikdy by mě nenapadlo, že dokážu přečíst 800 stran za tak krátkou dobu. Harry Potter - prostě nejlepší série. Tento díl je opravdu skvělý, spousta stránek, napětí, dozvídání se nových a nových věcí. Můžeme pozorovat posun od "pohádky" k opravdu napínavému příběhu. Na závěr opravdu epická bitva! Kdo vyhraje? A co se událo? Nenechte si ujít tento díl. A hlavně vás nesmí odradit tloušťka knížky. :)

11.11.2018 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

SAMUEL ZNOVU NEZKLAMAL!
Opět velmi povedený díl. Poprvé máme možnost pozorovat úplně jinou Miu. Autor lehce navazuje na díl předchozí, proto rozhodně doporučuji si přečíst sérii od začátku.

Kniha má neuvěřitelný spád - je také kratší než dvě předešlé. Velmi povedená. Bjørk opět dokázal propojit minulost se současností, to velmi oceňuji. Naopak mi trochu vadí, že je motiv prakticky vždycky stejný (či spíše podobný). Celou knihu prakticky nemáte možnost vraha uhodnout. A když zjistíte jeho totožnost, najednou vám to všechno dojde. To je opravdu pecka.

Závěr byl neskutečně napínavý. Zhruba posledních 50 stránek už jenom listujete a listujete a listujete. Musím ale říct, že mě trochu zklamal dle mého názoru trošku uspěchaný konec.
(SPOILER) - Zdá se mi to, nebo vůbec nebylo vysvětleno, jak se všemi těmi vraždami souvisela žena v zelené kšiltovce a kdo to vůbec je?

Nicméně fantastická detektivka. Úctyhodné 4 hvězdy. :)

19.04.2020 4 z 5

Poslední dobou jsem přečetl knížky, které budu potřebovat k maturitě, a tak jsem rád, že je "mám za sebou". Oněgin je však opravdu naprostá klasika ruské literatury. Tím, že se jedná o román, který je ovšem ve verších, děj utíká neskutečně rychle. Stejně jako minule u Revizora jsou zde některé vtipné pasáže (či pouze verše).

Můžeme sledovat zajímavou proměnu Evžena, v prvních 4-5 hlavách se chová velmi zvláštně, je sebestředný, velmi sebevědomý a pohrdá ostatními. Zatímco na konci se z něj stává úplně jiný člověk. Poslední pár slok bylo opravdu fantasticky propracovaných (tím netvrdím, že ostatní nebyly). Byly vidět ty emoce, smutek, očekávání...a přesto nic...

Opravdu mě dílo překvapilo. I autorovo pojetí některých veršů (často posledních v jednotlivých hlavách), kdy kominukeje s námi = čtenáři. Dále jsou taktéž vtipné různé poznámky v závorkách, které autor využil k vytvoření rýmu. A samozřejmě musím vyzdvihnout dopis Taťjany Evženovi - ten musí znát snad opravdu každý! :)

14.10.2019 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Jelikož jsem studentem gymnázia, knihu jsem samozřejmě musel číst v rámci čtenářského deníku a později k maturitě. Knížka je velice útlá, a tak jsem po ní samozřejmě sáhnul jako první. Popravdě řečeno, ještě nikdy se mi nestalo, abych si knížku musel předčítat nahlas - zde to bylo poprvé. Některé pasáže jsem musel číst vícekrát, abych pochopil autorovu myšlenku. Docela mě překvapil, že byl jazyk velmi přijatelný. Očekával jsem více archaismů, přechodníků a slov, kterým nebudu úplně rozumět.

Sám od sebe bych knihu asi nikdy nečetl, ale v rámci čtenářského deníku a i čtenářské výzvy je to povinnost. Prostě literární český skvost - v rámci možností i pro mě příjemné čtení.

09.10.2019 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

PÁNI..Bezprostředně po dočtení hodnotím knihu a musím přiznat, že byla opravdu fantastická. Pro mě je to první setkání s autorkou a jsem nadmíru spokojen. Prvních 70-90 stránek bylo velmi náročných (spoustu cizích jmen, cizích názvu měst a ulic). Nebylo vůbec jednoduché se v ději zorientovat, ale po uplynutí této části se děj rozvíjel velice rychle a byl prostě jedním slovem DOKONALÝ. V knížce se objevuje spoustu hlavních postav, a tak jsem si mohl najít právě tu nejoblíbenější. Na knížce je navíc fantastické, že každou kapitolu vypráví jiná postava. Občas se přesouváme ze současnosti do minulosti a dozvídáme se o tom, co se hlavním hrdinům přihodilo, což nakonec v příběhu hraje nemalou roli.

PS: Samotné provedení knihy je skvělé - samo o sobě to naznačuje neuvěřitelnou kvalitu knihy. Jsem opravdu UNEŠENÝ.

SPOILER (malý) - Příběh končí zcela otevřeně a jsem rozhodně zvědav, jestli bude druhý díl alespoň stejně kvalitní jako ten první. Poslední kapitola mě zcela nadchla. Byl jsem rád, že autorka nezapomněla vysvětlit, co se stalo, když se Kaz potkal v Ledovém paláci s Pekkou.

10.02.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih z této série. (Možná, že i nejlepší) Skvělá zápletka, nečekané rozuzlení. Když jsem jako malý sledoval film, moc jsem ho nechápal, a proto jsem rád, že jsem se konečně dostal k tomu, abych si díl přečetl. :) Jen nejsem zrovna velký fanda obraceče času, ale jinak naprostá bomba.

10.11.2018 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Pániii..už dlouho jsem neměl při čtení takhle zatajený dech. Kniha mě naprosto pohltila.

Zpočátku jsem byl trochu naštvaný, jelikož jsem čekal delší odhalování toho, kdo je za zločin zodpovědný (dozvídáme se to již někde okolo 70. stránky), nicméně potom se to všechno rozjelo. Jeden zvrat střídal druhý. A když už jsem si konečně říkal, že z toho Darby vyvázla, přišla nějaká další rána.

Jediné, co bych příběhu vytkl, je jeho nepravděpodobnost - dost dobře si neumím představit mladou dívku, která dokáže zvládnout to, co během několika hodin Darby (já sám bych byl mrtvý do 5 minut, tím jsem si jist). K velmi pozitivnímu hodnocení přispěl i závěr knihy (tedy, až do epilogu). Epilog mi zamotal kompletně hlavu. Musel jsem si ho přečíst dvakrát, a ani teď si stále nejsem jistý, že ho chápu správně. Ale možná tak to autor myslel. :)

Celkově bych dal knize asi 4,5 hvězdy (někde se mi líbila více, někde méně), za ten závěr se ovšem přikloním k lepšímu hodnocení.

17.11.2019 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

I přestože je knížka z mého pohledu spíše určená dívčímu pohlaví, jednoznačně jsem si ji musel přečíst. Jedná se opravdu o velmi silné téma. Rozhodně není tajemstvím, že se nedočkáme žádného happy endu, což se k této knížce samozřejmě hodí, jelikož popisuje svět takový, jaký je - bez různých přikrášlených pasáží. Jediné, co mi úplně nevyhovovalo byl styl psaní, takový různorodý. Samozřejmě se ovšem chystám přečíst další knihy autora, tentokrát již se šťastnějším koncem. :) Jinak je na knize úplně úžasný závěr, kdy čte Hazel poslední dopis od Guse - NÁDHERA. Těším se, že si konečně budu moci pustit i filmové zpracování.

31.01.2019 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Koupil jsem si knížku, abych věděl, jestli má cenu kupovat si autorovu zatím dvojdílnou sérii Smrtka. Po přečtení vím na 100%, že si tuto sérii chci přečíst co nejdříve. Už ten námět knihy je naprosto dokonalý. Neal se stal jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů (samozřejmě nesmím zapomenout na Jarroda). Postavy byli vykresleny naprosto úchvatně. Každá úplně jiná, ale každá tak krásně jiná. Navíc se mi líbilo střídání kapitol, které pokaždé vypráví někdo jiný ze svého pohledu. Závěr byl taktéž velmi epický - kapitoly se začaly střídat rychleji a rychleji a čtenáři se úplně tajil dech. I když je celý příběh prakticky neuskutečnitelný, stejně jsem měl pocit, jakoby se to někde dělo. Každý se v různých pasážích najde - navíc se mi opravdu líbilo autorově přemýšlení o světě.

POZOR: (MOŽNÝ SPOILER)
viz následující ukázka:

Chytím ji za ruku, pokusím se zabránit tomu, aby voda stříkala. Ona mě zkusí druhou rukou odstrčit. Potom si zvedne kelímek ke rtům. Vím, že to je všechna voda, kterou má. Všechna voda, která zbyla. Když ji vezmu, ta žena zemře. Když ji nevezmu, zemře můj bratr. A tak udělám něco strašného. Dám jí facku. Dám jíí prudkou facku. Žena vypadne z koncentrace a mně se podaří sebrat jí kelímek z ruky. Přes okraj se přelije další voda. Už jí mnoho nezbývá - nanejvýš půl deci - na uhašení žízně to nestačí, ale bratra by to naživu udržet mohlo. Couvnu od ní. ,,Oheň je skoro až u dveří," řeknu jí. ,,Musíte odsud pryč." Ale i kdyby to udělala, jak si tím pomůže? Je sama uprostřed pustiny. Jestli ji nezabije požár, zemře tady žízní. Přesto se k ní otočím zády a odejdu. Protože jsem se rozhodla. Jestli musí zemřít, aby bratr žil, tak jí vodu vezmu a nechám ji zemřít. Henry měl pravdu. NĚKDY PŘEŽIJÍ ZRŮDY. A JÁ TEĎ JSEM ZRŮDA.

DOKONALOST...5 hvězd

03.11.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Každá série se musí nějak rozběhnout. A musím uznat, že se tahle rozběhla přinejmenším solidně. Moje první seznámení s tímto fantastickým norským spisovatel opravdu stálo za to. Musím přiznat, že jsem čekal nějaký thriller s napínavým dobrodružstvím a temnou atmosféru, nicméně opak byl pravdou - části ohledně historie Austrálie a všelijaké mýtické příběhy se mi také velmi zalíbyly. Knížka se rozbíhá hlavně v druhé polovině, od té doby už jsem ji nedal z ruky a přečetl ji jedním dechem. :) Zejména posledních pár (3 - 4) kapitol bylo opravdu strhujících, jen ten konec byl možná maličko více urychlený. Doufal jsem, že mezi vrahem a Harrym proběhne na konci ještě nějaký rozhovor ve velkém napětí, to se ovšem nestalo. I přesto nesmírná spokojenost a jsem zvědav na další díly. A také tu 1 hvězdičku navíc si pro ně schovám. :)

21.09.2019 4 z 5

Oproti předchozím dvěma dílům se v 6. dílu dočkáváme jakéhosi útlumu. Ale to má také něco do sebe. Řeší se zde hlavně okolnosti ohledně Voldemorta. Můžeme vidět první zmínku o viteálech, které hrají v celé sérii opravdu tu nejdůležitější roli. Napětí se nám dostává až na konci dílu, ale opravdu to stojí za to. Také jsou v knížce skvěle popsána Harryho a Brumbálova sezení, to mi ve filmu opravdu chybí. A velkou roli začíná hrát Severus Snape - jedna z nejlepších a nejpropracovanějších postav v knize. Nutno podotknout, že občas se děj táhne, dočítáme se hlavně o lásce hlavních hrdinů a jejich životních problémech. Ale samozřejmě nejde udělit jinak než 5 hvězd.

11.11.2018 5 z 5

Jako obrovský fanoušek Harryho Pottera je pro mě naprostou nutností vlastnit tuhle knížku. Je dokonale rozdělena do jednotlivých úseků. Obzvláště se mi líbí úvod, ve kterém se dozvídáme o tom kdo, nebo co je vlastně zvíře. Hlavním obsahem knížky jsou samozřejmě zvířata od A do Z obsahující celkem 81 zvířat. V hlavních knihách celé ságy některá byla zmíněna, ovšem zde je máme abecedně krásně zařazeny a jsou zde vypsány jejich základní vlastnosti. Konečně jsem v nejlepším obraze. :)

24.12.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Harry Potter a Ohnivý pohár - můj nejoblíbenější film. Proto jsem se velmi těšil na knížku a dopadla také na výbornou. Můžeme v ní vidět spoustu rozdílností, což je paráda. Například Winky. Ta ve filmu opravdu velmi chybí. Jen mě trochu mrzel pozvolný začátek a poté malinko urychlený průběh turnaje. Ovšem závěrečné kapitoly byly naprosto fascinující. :)

10.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Knížky ze série Harryho Pottera se podle mě nedají slovně hodnotit. Prostě úžasná kniha. Nejlepší je na knížce jednoznačně konec. Kdo viděl pouze film, tak by neměl zapomenout přečíst i knihu. ;)

10.11.2018

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Úžasná knížka..neustále se vracím a čtu bajky pořád dokola. Jen mě mrzí, že jich je zde pouze 5. Bajku jsem vždy přečetl velmi rychle, kdežto u komentáře Albuse Brumbála jsem se musel pozastavit a přemýšlet. Škoda, že nám J. K. Rowlingová nenadělila ještě nějaké 3, nebo 4 bajky. Jinak knížka dokonale ilustrovaná. Prostě jedním slovem KRÁSA.

28.10.2018 5 z 5

Sám sebe řadím mezi ty největší fanoušky Harryho Pottera. Jelikož jsem ovšem ke knížkám neměl nějaký vřelý vztah, tak jsem až do letošního roku žádnou knihu ze série o tomhle mladém čaroději nečetl. I když jsem filmy viděl přinejmenším 10krát, tak od první chvíle, kdy jsem začal číst úvodní díl jsem litoval, že jsem se do toho nepustil již dávno. Všech 7 dílů jsem přečetl velmi rychle, a i když jsem věděl, jak vše dopadne musím uznat, že J. K. Rowlingová je prostě autorka s velkým A. Včera jsem dočetl poslední díl a okamžitě jsem se vrhl na "osmý" díl Harryho Pottera. Vůbec jsem netušil, co očekávat, ale hrozně jsem se těšil, že konečně poznám něco nového. Vůbec mi nevadilo, že je kniha psaná formou scénáře. Naopak, spíše jsem to uvítal. Je to něco úplně jiného, zajímavého. A teď po dočtení jsem maximálně spokojen. Samozřejmě, vůbec to není něco jako prvních 7 dílů, ale tím je to právě skvělé. Velmi se mi líbilo, že jsem si mohl představit, jak asi postavy vypadaly. Prostě použít fantazii. S námětem jsem také spokojen, jen mi maličko vadilo, že jde poznat, že knihu nepsala naše milovaná J. K. Rowlingová. Nejoblíbenější postavou je pro mě určitě Scorpius. Dále se mi líbí také změna Draca. Naopak mi přijde, že Jack Thorne někdy vložil do úst Harryho Pottera věty, o kterých si myslím, že by je v životě neřekl. Celkový dojem je u mě ovšem naprosto skvělý. Knihu hodnotím NAD OČEKÁVÁNÍ (jen to bohužel až moc rychle opět skončilo). A jestli je tu ještě nějaký potterhead, nebo i menší fanoušek Harryho Pottera, který se zdráhá přečíst tuhle knížku, tak já ji můžu jen vřele doporučit. Teď nezbývá nic jiného, než čekat, jestli nám toto trio dopřeje ještě nějakou radost a dočkáme se třeba pokračování. :)

30.08.2018 5 z 5