Liss93 Liss93 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Znovu se mi vyplatilo zapojit se do Čtenářské výzvy, protože díky ní jsem se k této knize dostala. Nechápu, proč jsem na zmínky o ní nikde nenarazila. Stylem psaní je velmi podobná Šikmému kostelu nebo Slepé mapě, takže se čte velmi lehce a stránky rychle ubíhají. Popisy míst, zvlášť Zlína mi byly známé, jelikož jsem ve Zlíně jsem studovala, přímo v areálu bývalých Baťových závodů. Závěr knihy, který se odehrává po roce 1989 je možná až trochu moc idylický, ale to je problém mého pragmatického já. Jinak nemám co vytknout.

25.01.2024 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihy Aleny Mornštajnové jsou náhledem do minulosti. Naší rodiny, přátel, sousedů. Hana je příběhem dvou dívek. Obě věří v krásnou budoucnost, obě zažijí tragédie. Jedna kvůli svému původu a lásce k nesprávnému muži skončí v koncentračním táboře, připravená o rodinu. Druhá je potrestána kvůli prohřešku, ale jejím trestem je život. Život bez rodiny. A tak se tyto dvě „dívky” dostávají k sobě, žijí spolu a jedna v druhé probouzí dávno zapomenuté city. Sama bych si cíleně knihy z druhé světové války a o holokaustu nepřečetla. Ale Hana naštěstí není jen o tom. Je o smrti, fyzické i psychické bolesti, ale i o lásce a naději.

12.07.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Čekání na další případ Robin a Strika se vyplatilo. A ani počtu stran atakujícího tisícovku jsem se nezalekla a ponořila se do čtení. Děj se odehrává během jednoho roku, kdy máme možnost víc nahlédnout do životů hlavních postav a do normálních i nenormálních situací, které je během tohoto jednoho roku potkaly. Robinin rozvod, smrt Strikovy tety, přiznání si, že jsou Robin a Strike víc než jen obchodní partneři a i když to oni sami nazývají nejlepším přátelstvím, tak já to teda vidím trošku jinak :D Případ sám o sobě je zapeklitý, navíc řešený po 40 letech a do poslední chvíle netušíte, kdo by mohl být pachatelem, protože motiv měl sice téměř každý, ale každý měl více či méně závažné tajemství. Líbilo se mi postupné odkrývání informací a vývoj vztahu mezi Robin a Strikem, ale obávám se, že tam se většího posunu nedočkáme. Netrpělivě budu očekávat další díl.

27.12.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

To bylo počteníčko! Marťan je mou oblíbenou knihou i filmem a Spasitel mu šlape na paty, ale to jen proto, že je delší a nedá se přečíst na jeden zátah. Začátek je trochu zdlouhavý a hůř se do něj začítá, ale pak už se člověk nemůže odtrhnout a napjatě očekává, co bude dál. Sice nerozumím fyzice a ztrácela jsem se v osvětlování všech fyzikálních i jiných jevů a věcí, ale hlavní byl příběh. O jednom osamělém člověku putujícím nekonečným vesmírem hledajícím řešení záchrany Slunce a Země. A to nakonec našel, a nejen to...

16.08.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

V první řadě, určitě je to kniha, kterou by si měl každý přečíst. Ale je to náročná četba. A i když se člověku to, co se v ní píše zdá absurdní a neuskutečnitelné, tak se stačí podívat do světa. Sledování a odposlech, manipulace se skutečností a historií, kult osobnosti, neustálá kontrola a pokud se někdo znelíbí, už o něm nikdo neuslyší. Běhá z toho mráz po zádech.

09.06.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jsem narozená v roce 1993, takže doba socialismu mi byla už v době mého narození vzdálená. A jsem ráda, že jsem se narodila do svobodné země. Ale tenhle náhled do alternativní reality je velmi zajímavý a poučný, takové české 1984. Zbývá jen doufat, že nic takového v budoucnu nenastane.

20.07.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Ačkoli jsem vraha správně odhalila už v první třetině knihy, nemění to nic na tom, že se mi kniha dobře četla. České autory jsem podceňovala, protože slyšet je hlavně o těch ne moc kvalitních, kteří ale mají dobré promo, ale určitě je není třeba házet do jednoho pytle, jak je tato kniha důkazem.

31.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na Šikmý kostel jsem všude četla a slyšela samou chválu. Jenže české autory jsem příliš nevyhledávala. Ale díky Čtenářské výzvě se dostávám ke knihám, ke kterým bych se jinak nedostala. A to je moc dobře! Příběh popisuje málo knižně "oblíbený" přelom 19. a 20.století. A to ještě z pohraničí, které žilo vždy svým vlastním životem. Nedělaly se rozdíly mezi Čechy a Poláky, jediné na čem záleželo bylo těžit a uhlí a pokusit se přežít v "ďuře". Ovšem vznik nových států zasadil ránu do (i rodinných) vztahů. A jelikož jde o první díl, je jasné, že v dalším díle bude napjatá atmosféra pokračovat a i kdyby se vztahy podařilo napravit, tak to nebude na dlouho.

23.11.2021 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Poslední (doufám že jen prozatím) díl série o Erice. Tentokrát se Erika nachomýtne na místo činu omylem, ale o to intenzivněji se pustí do vyšetřování případu, který se začne postupně čím dál víc zamotávat. Najít podezřelé není tak těžké, ale najít důkazy je mnohem těžší. Naštěstí se ve chvíli, kdy už to vypadá na uvíznutí ve slepé uličce, objeví nové skutečnosti, které změní pohled na celý případ. Do toho se Erika stěhuje a potkává dávnou lásku. O napětí až do poslední stránky rozhodně není nouze. Tak snad Erika neřekla poslední slovo a ráda bych ji někdy viděla spolupracovat s Kate.

08.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Náročné čtení. A to nemluvím o rozsahu. V ději se objevuje více postav než v předchozím díle, některé jsou však postupně "uklizeny" mimo centrum dění a objevují se jen sporadicky, což je dobře, jinak by kniha byla minimálně jednou tak dlouhá. Je symbolické, že začátek děje se odehrává během 1. světové války a kniha končí dopady té 2. Musím se přiznat, že jsem musela čtení na několik dní přerušit, protože se člověku začaly stírat rozdíly války co byla a války co teď je. Při čtení mi běhal mráz po zádech a napadlo mě, že lidé se nikdy nepoučí a na vše vždy doplatí hlavně nevinní. Samozřejmě by mě zajímalo další pokračování děje, ale i kdyby nebylo, tak si člověk může domyslet, jak vše skončilo a pro své oblíbené postavy vytvořit šťastné konce. Možná by to tak i bylo lepší.

22.03.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Čtivá, zajímavý námět ohledně úpravy vzpomínek a překvapivý závěr celého příběhu. Určitě si přečtu i další knihy ze série.

24.11.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek byl poslední knihou, kterou jsem od A.M. ještě nečetla. Neobsahuje tak široké časové období jako Slepá mapa, ale vykresluje vše podstatné, nezabředává příliš do politické situace a děj pozvolna plyne až se na konci podivíte, že to čtení tak rychle uteklo.

26.07.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Před touto knihou jsem četla 1984 a něco mi říkalo, že tohle bude stejné, jen z reálného světa. A nemýlila jsem se. Rozhovory jsou poutavé a čtivé. A s každým dalším rozhovorem bylo člověku čím dál tíživěji. Znovu a znovu si vážím toho, kde žiju a jak se mám. A i kdybych se měla 100x hůř, tak se pořád mám 100x lépe než většina Severokorejců.

23.06.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Krásná kniha. Ačkoli příběhy v ní nejsou vždy šťastné, četla jsem ji s jemným úsměvem na tváři. Příběh není vyprávěn jako dokument, ale jako skutečné události, které se staly konkrétním lidem. S pocity všech zúčastněných. Byla to má první kniha od Aleny Mornštajnové a určitě si ráda přečtu i další.

01.08.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tak nějak nevím jak knihu hodnotit. Oslovilo mě téma a styl jakým byla napsána? Ano. Atmosféra lesa, domu a jeho obyvatel byla vykreslena zároveň podrobně i povrchně. O tom, co se v Cácořině dětství přesně dělo se dozvídáme až na konci, ale jelikož jsem narazila na články ohledně možného plagiátorství, tak jsem věděla, co se v domě děje a čeho jsou ostatní mlčenlivými svědky. Za co musím bohužel strhnout hvězdu je, že styl a téma psaní pro mě není typická "Mornštajnovka", ale je to podobné spíše Petře Dvořákové, jejíž Zahradu jsem přečetla před pár dny. U A. Mornštajnové jsem prostě už zvyklá na něco jiného, chybí zde odlehčení i drobný humor, který její předchozí knihy obsahovaly. Zde byla jen beznaděj a nekonečný smutek.

09.07.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha není detektivkou v pravém slova smyslu, ani thrillerem. Je příběhem o prolínání minulosti a současnosti, o rodinných tajemstvích a zajímavých životních osudech. Jen je potřeba si dělat poznámky, protože ke konci knihy máte (tedy aspoň já) v postavách trochu zmatek.

23.07.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Nevím, jak přemýšlí muži a v medicínských věcech se taky nevyznám, takže pro mě byla kniha uvěřitelná jako výpověď jednoho nešťastného doktora. Nesoudím jeho "alkoholismus" ani milenku. Oceňuju, že i když to není nejspolehlivější otec, manžel a syn, tak v sobě přece jen našel morální zásady abyneohrozil víc pacientů a sám byl ochoten přijít o práci.

26.05.2021 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Po delší době další Bergmanův případ. Několik vražd, společná minulost a tajemství, držená pod pokličkou z různých důvodů. A prostředí jižní Moravy je mi blízké, takže já byla s knihou velmi spokojená.

29.09.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Psychologický rozbor duševně i duchovně ztraceného a zlomeného člověka. Náhled do jeho myšlenek, tužeb a obav. Kniha byla sice krátká, ale o to intenzivnější.

02.07.2023 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Méně postav než ve Slepé mapě, ale na kvalitě to rozhodně neubírá. Spíš naopak. Příběh vyprávěný jen ze stran otce a (druhé) dcery dává stejně tolik emocí a hloubku příběhu. Život nikdy není snadný a ani významná funkce ve straně vám nezajistí štěstí. Jediná vteřina a špatné rozhodnutí (ve špatné době) a život se změní nejen vám, ale i vašim blízkým. Člověka to donutí zamyslet, jak by se zachoval on, a zda by se pro svou rodinu obětoval. A jestli by ho to také tolik změnilo.

03.08.2020 5 z 5