Lily101 Lily101 komentáře u knih

Ke hvězdám a ještě dál Ke hvězdám a ještě dál Marilyse Trécourt

Palr chybiček by se našlo, ale obsahem je kniha naprosto skvělá! Tudíž zaokrouhluji ze 4,5 na 5!

29.02.2024

Přístav Přístav Magdaléna Rejžková

Zvláštní kniha, která má cca tři “citáty, které stojí za to a je mnohovrstevnatá. Současně s ohledem na počet stran se nepřečte úplně za jedno odpoledne, tedy pokud si na knihu neuděláte opravdu čas.

26.02.2024 3 z 5

Rozlučka na ostrově Rozlučka na ostrově Lucy Clarke

Jsem zklamaná. Děj se opravdu vcelku vleče a Vy pořád jen čekáte, kdy se to rozjede. Následuje x zvratů a jeden neuvěřitelnější, než druhý. Hlavní zvrat je za mě nedomyšlený (SPOILER: V takových případech se jistě zkoumá i úhel pádu apod. KONEC SPOILERU.) a závěr je za mě pohádka pro dospělé.

Chtělo by do víc domyslet závěr a možná i zkrátit text, byť napínavý částečně rozhodně byl.

18.02.2024 3 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Za mě humor chyběl. Závěr mě překvapil a jinak byly dvě pasáže, kdy jsem zvažovala, zda mám počínající čtenářskou krizi nebo mě jen kniha místy (2x za celou dobu) nebaví (to byl ten důvod). Kdyby byla kniha delší co do počtu stran, tak pravděpodobně silně zvažuji odložení.

13.02.2024 3 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Můj první čtenářský zážitek z knihy autorky. Kniha si mě v knihkupectví vybrala; nastal magický okamžik, kdy jsem si ve zlomku minuty uvědomila, že tu knihu musím mít a to koupit si ji hned teď.

Kniha je velmi zajímavá. Pozor, ať čtete kapitoly dle číselných označení a máte tak příběh napínavější. Kniha obsahovala sexuální scény, které se “vyhrotí tak, že mohou někoho pobouřit (a mi to už pak také vadilo). Hlavní linie příběhu je zajímavá (i některé vedlejší), ale za mě by kniha mohla být méně “upovídaná(nebí to tak hrozné, že byste přeskakovali samou nudou text; to vůbec ne). Současně mi ale prostě tak nějak sedla a nyní krátce po dočtení hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

11.02.2024 4 z 5

Vodní meloun Vodní meloun Marek Otta

Dávám obligatorní dvě hvězdičky za snahu autora i celého týmu vydat knihu. Snaha o možná originálnější pojetí detektivky může být důvodem k udělení alespoň půl hvězdičky, ale potenciál byl promarněn a současně mi styl čtení detektivky z pohledu pachatele/pachatelů není příjemný.

Zbytečně dlouhé popisnější pasáže či nesouvislé odbočky od hlavního tématu (typu zcela nesouvisející skoro třístránkový elaborát na téma, jak šel hlavní vyšetřovatel se zeťem či švagrem hrát tenis apod.), které se ovšem dají snadno přeskočit (trošku “trénovaný čtenář snadno odhadne pasáže, tak jednoduše napsáno to je). Za mě nedává smysl zdlouhavěji popisovat první polovinu knihy, jak probíhají životy protagonistů (kdyby to byla třetina knihy, tak by to asi účel splnilo více), pak se stane hlavní zvrat, ze kterého se vyvrbí další menší zajímavé a neočekávané zvraty a pak se děj opět vleče (umocněný zbytečnými “nářky hlavního vyšetřovatele ohledně jeho osobního života).

Knihu jsem si vypůjčila z veřejné knihovny, neb jsem ji zahlédla ve volném výběru dvakrát po sobě a bylo mi líto jí nedat šanci. Současně měla zajímavý název a dále je třeba číst i české autory. Neměla jsem v knihovně přístup k internetu a tak jsem si nemohla ověřit hodnocení (to jsem učinila až dnes před dočtením knihy, a ještě, že tak, protože jinak bych nejspíš s četbou ani nezačala).

Kniha sama o sobě není vyloženě špatná, ale doporučuji ji číst spíš jako hygge detektivku, kde vše tak nějak pomalu plyne a od počátku znáte pachatele.

06.02.2024 2 z 5

Na hraně Na hraně Danielle Girard

Dobrá kniha. Sice trochu překombinovaná (a vlastně lehce neuvěřitelná - jeden prakticky vedlejší dílčí útok v rámci celého dlouhého příběhu; jinak uvěřitelná), ale vše je dobře vysvětleno a pochopitelné.

04.02.2024 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Kniha s poměrně originální zápletkou, psaná hravým stylem, který ale přesto zapůsobí. Trošku kýčovité; připravte se na trochu až nereálné romantiky, ale jinak je to velmi čtivá, napínavá a zajímavá kniha.

#prvniprectenaknihavunoru2024

02.02.2024 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Za mě je paní farářka nesmírně milá a zajímavá osobnost.

Kniha ale byla šáhnutím vedle. Nesedly mi popisování cestování na různé semináře v zahraničí a přepisy kázání, které paní farářka měla nebo jež si poslechla, když jednou byla na bohoslužbě někoho jiného. Navíc se už občas dost opakovala (napřed nám autorka sama povyprávěla o tom, jak se dostala k církvi a následně totéž sdělení musíme číst min. dvakrát v rámci úryvků z tisku).

Kniha však obsahovala i zajímavé informace, jen jsem s ohledem na popularitu knihy (přes rok čekání ve veřejné knihovně), jich bylo spíš poskromnu, což je škoda.

Mám zakoupenou druhou knihu paní farářky, tak snad bude lepší.

31.01.2024

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Oceňuji autorčin styl psaní a částečně také čtivost (autorka opravdu umí).

Jinak ale moc chválit nemohu; tuctová (až klišoidní) zápletka, která Vás napadne hned a pak už jste jen zklamaní, že to opravdu bude tak jednoduché. S tím souvisí to, že text by mohl být mnohem kratší (občas to až unavuje, což je možná dáno i onou předvídatelnou zápletkou) a následně největší zvrat knihy v rámci minulosti inspirován skutečnou událostí. Čekala jsem originálnější příběh.

30.01.2024 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Mojí velkou chybou bylo, že jsem napřed viděla seriál na Netflixu a ačkoliv to nebylo nedávno, tak jsem si vše vybavila, jako bych seriál viděla včera.

30.01.2024 3 z 5

Dohoda o vině a trestu Dohoda o vině a trestu Lukáš Bohuslav

Téma je samo o sobě zajímavé, ale na úvod se věnuje až moc velká část knihy vymezení souvisejícím s dohodou o vině a trestu spíše okrajověji, přičemž tato část knihy je napsána jasně a pochopitelně. Pro osvěžení základů znalostí trestního práva dobré, ale neumím si představit, že to odborník na trestní právo ocení.

Samotná část o dohodě o vině a trestu je za mě komplikovaněji napsaná a vlastně k meritu věci (dohodě o vině a trestu - hl. jak to funguje v praxi apod.) je věnována opravdu pouze minorita knihy, což dle mého skromného názoru není dobře.

28.01.2024 3 z 5

Ho’oponopono - Havajský rituál odpuštění Ho’oponopono - Havajský rituál odpuštění Ulrich Emil Dupreé

Naprosto úžasná kniha s jednoduchými návody, které by i mohly fungovat. V průběhu četby této útlé knížky z veřejné knihovny jsem se rozhodla si knihu pořídit, tak bych jí brzy měla mít i ve vlastní knihovně. Nejedná se o knihu levnou, na to, jak je útlounká, avšak do života se bude hodit.

26.01.2024 5 z 5

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Za mě nejslabší doposud čtená kniha od autorky. Autorku zbožňuji (dokonce jsem dnes byla na divadelním představení: “Past na myši dle knižní předlohy autorky), ale tato kniha měla velmi pomalý rozjezd na mistryni detektivních příběhů a rozuzlení bylo na posledních cca 2-3 stranách, a to velmi rychle podané, což mě zklamalo.

Nebýt čtenářské výzvy, tak knihu nejspíš odložím dřív. Navíc se mi poprvé v životě u autorky povedlo odhalit pachatele prakticky hned, tudíž překvapení se nekonalosnad jen v motivu, který byl trochu zamotaný.

26.01.2024 3 z 5

Prospěchářka Prospěchářka Elyse Friedman

Zajímavá kniha.

25.01.2024 5 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

V první řadě bych chtěla uvést, že

Mi to přijde celé zmatlané. Zásadní věc: jak může vyšetřovatel slíbit, že určitě najde pachatele? Jestli autorka napsala knihy s kriminalisty, tak by takovou skutečnost vědět měla.

Tak jako již níže psali recenzenti: Nebylo by lepší dát jména obětí odchylná? Ale toto je malá věc.

Graficky oddělená sms komunikace je za mě super, ale toto nemůže být součást hodnocení. Kniha je čtivá a napínavá, současně však místy postrádá napětí (hlušší místa).

23.01.2024 3 z 5

Ďábelské ovoce Ďábelské ovoce Tom Hillenbrand

Dozvíte se zajímavé skutečnosti ohledně gastronomie a fungování restaurací (zde se spíš ujistíte, že rozumíte správně, jak to opravdu je s haute cuisine). Po této stránce naprostá spokojenost a přidaná hodnota knihy je dána, což u detektivky či thrilleru úplně nečekáte a o to víc Vás to potěší.

Ne každého baví delší popisy a až hygge styl vyprávění. Místy už jsem se těšila, až knihu dočtu a budu moci číst nějakou napínavější. Ale na dovolenkové čtení to není špatné za předpokladu, že neočekáváte thriller či detektivní příběh, který Vás pohltí a nenechá spát, dokud jej nedočtete.

Závěr detektivního příběhu je hůře uvěřitelný (SPOILER: Volám na záznamník, kde se ale při zkušebním pokusu ozval hlas. Nyní, v naprosto tíživé situaci ovšem nikoliv. To jako vážně? KONEC SPOILERU.).

19.01.2024 3 z 5

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Kniha byla čtivá, napínavá a obsahovala zajímavý zvrat. Popis násilí se v knize nevyskytoval v takové míře, jako u moderních knih, což oceňuji, protože popisy brutálního násilí v knize nesnáším (jsem slabší povaha). Kniha však byla děsivá i tak a prakticky doslova pár odstavců jsem pro jistotu očima přeskočila (abych z popisu neutrpěla případnou újmu).

16.01.2024 5 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Musím na úvod přiznat, že se neumím bavit u cizích neštěstí. Naopak trnu s hlavními protagonisty, aby vše dobře dopadlo. To ale samozřejmě nemohu zohlednit v rámci hodnocení.

Příhody paní herečky byly zajímavé. Druhá část mě ale nebavila, což je nejspíš problém generační propasti mezi tatínkem herečky a mnou. Současně mi při čtení chvíli trvalo, než jsem pochopila, jak je psaná (tedy jeden příběh tatínka, jeden příběh paní herečky, jeden příběh tatínka,).

Rozhodně ale chci zkusit přečíst i první díl.

15.01.2024 3 z 5

Nikdy nepovím Nikdy nepovím Casey Kelleher

Nesuďte knihu, dokud nedočtete. Vypadá to na tuctový závěr, ale není tomu tak. Kniha je čtivá, jen by možná mohla být o něco kratší, ale dost možná bylo autorovi předem stanovené, jak dlouhá má kniha být.

14.01.2024 4 z 5