Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Och. Nebylo nic, co bych si na této knize nezamilovala! Ale přeci jenom jsou dvě věci, které vyčnívaly.
První byl svět a prostředí. Já jsem velký milovník zimy, takže svět věčné zimy a postavy, které jsou ztělesnění zimy bylo něco neskutečného. Navíc magie, která je postavená víc na slovíčkaření, než na velké akci byla naprosto perfektně vymyšlená a vždy jsem jenom čekala jak hlavní hrdinky daný problém vyřeší.
No a postavy. Nejmíň si mě získali Wanda a její bratři. Ze začátku mě jejich příběh bavil, ale když se oddělili od Mirijam, jejich dějová linka mě už tolik nezajímala. Naopak Mirijam, Král Staryků, Irina a Mirnatius si mě úplně omotali kolem prstu a dýchal jsem pro ně celou knihu.
A to jak se jednotlivé dějové linky různě prolínaly... úžasný, prostě úžasný.
Takhle kniha, je krásný, mrazivý klenot!

08.12.2021 5 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Och. Krása.
Nechápu jak ve mně mohla takhle útlá kniha vyvolat tolik pocitů a myšlenek.
Je to óda na krásu vědy, poznání a objevů, ale zároveň ukazuji i její stinnou stránku, kdy vědci musí učinit nelehká rozhodnutí a věci se nevyvinou tak, jak plánovali.

24.11.2021 5 z 5

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

Jak může kniha fungovat jako terapie? Já jsem se totiž u téhle knihy tak cítila. Jako kdybych seděla a při čtení mi někdo vytahoval všechny šrámy ze srdce.
Síla téhle knihy je ještě v tom, že to nejsou pouze holá fakta, ale všechno je ukazováni na konkrétních příkladech a všechny vás chytnou za srdce.
Prostě naprosto úžasná kniha.

21.06.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Upřímně lituji, že jsem se do knihy nepustila dřív. Má přesně to, co mám v YA contemporary ráda - čtivost, silné hlavní hrdiny, vážnější téma a dobré myšlenky. Takže jsem maximálně spokojená.

07.07.2020 5 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Ehm, NE?
Jednička mě i celkem bavila. Nebyla to kniha roku, ale jako něco na vypnutí to bylo fajn. Ale tohle prosím fakt ne.
Hlavní hrdinka je tak úžasná, že jí chtějí ne dva, ale pro jistotu tři chlapi! Kromě Warwicka se nám tu vrací jeden chlap z předchozí knihy a přichází jeden nový, samotný vládce fae Kilián, úhlavní nepřítel hlavní hrdinky. Což jí ale nezabrání se s ním po 50 stránkách líbat, aniž by nám autorka ukázala budování jejich vztahu. Ne, díky.
Navíc když se hlavní hrdinka líbá s Kiliánem, začne na ní telepaticky mluvit Warwick. What?
Warwick rozhodně není můj ty. Ani jeho motorka, která se tam objevovala až moc často v přestřelených akčních scénách.
Prostředí Budapeště je fajn. A obálka je naprosto úchvatná. Ale to mě bohužel nepřesvědčí v sérii pokračovat.

18.01.2024 2 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Och, tohle bylo skvělý. Vědecké prostředí (chci studovat chemii, takže jsem si to fakt užívala), skvělé postavy, humor, PUMPKIN SPICE LATTE a reprezentace asexualitu je perfektní sloučenina!

18.09.2022 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Občas se stane, že kniha přijde ve správný čas. Pro mě to byl právě Dům v blankytně modrém moři. Vyvolá ve vás spoustu emocí, štěstí, smutek, naštvání, smích, pocit nespravedlnosti, ale i přesto všechno ve vás zanechá naprosto krásný pocit plný naděje, že všechno dobře dopadlo. A to jsem přesně teď potřebovala.
Přes všechny těžké části mi u ní bylo strašné dobře a neskutečně se mě dotkla. A i proto se stává mojí comfort book ️

11.08.2022 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Taktok, jsem schopná pochopit, že když chce někdo vypnout a užít si ty erotické scény, tak ho to bude bavit. Já ale u odpočinkové literatury potřebuju něco víc, třeba víc vlastností postav, než jenom navzájem se nesnášíme, ale strašně se přitahujeme. Takřka nic jiného o nich nevím. A pak mě to prostě nezaujme. Sorry not sorry

03.05.2022 1 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Nooo.... Nakonec lepší než jsem čekala.
Ze začátku to pro mě vypadalo na nejlíp 3 hvězdičkovou knihu. I když mě hrozně bavila postava Poppy, její příběh a vývoj a její vztah s Hawkem byl taky skvělý, bylo tam strašně moc částí, u kterých jsem se nudila.
Zároveň jsem měla otázky ohledně daru Poppy. Její schopnosti byly popisovány jen okrajově a mě hrozně frustrovalo, že to nemůžu pochopit.
Pak ale přišel první zlom, kdy jsem dostala přímé odpovědi na mé otázky a čtení jsem si mohla začít víc užívat.
No a následovalo posledních 100 stran a to bylo přesně to, co já mám ráda. byla tam moje oblíbená romantická linka a prozření, že svět není černo bílý, vztah Poppy a Hawkeho se ještě víc rozjel a to já prostě ráda. A tyhle stránky mě bavily tak strašně moc, že ještě zvýšily hodnocení.
Na konec jsem opravdu spokojená a mrzí mě ty stránky před tím, ale jak je vidět, knize jsem toho docela dost odpustila.

06.01.2022 4 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

4,5/5
Na celé sérii Srdcerváči se mi nejvíc líbil přístup k duševním chorobám a psychiatrickým oddělením/ nemocnicím.
Ve většině YA sérií všechno zázrakem vyřeší láska. Tady je ale ukázáno, že vaše drahá polovička vám může cestu usnadnit, ale nemůže vás vyléčit.
A z psychiatrie nedělá tabu, ukazuje, jak může podobná oddělení člověku pomoct a že to nejsou místa, jak vystřižená z hororu.
Ale pokud čekáte ňuňu feel good contemporary příběh, tak tady nepochodíte. Charlie a Tori zažívají nejhorší Vánoce v životě. A já i tohle hodnotím kladně, protože ne každý si Vánoce uživá (i když já je zbožňuju).

24.12.2021 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

UUU, tak tohle mě bavilo.
Prostředí školy, která učí sama a rozhodně studentům nic nedá zadarmo má skvělou podzimní atmošku.
Galadriel a Orion jsou skvělý hlavní hrdinové. Nejsou dělaní podle šablony, mají svůj příběh a charakter.
A ten konec - to bylo strašně hezké pohlazení po duši a strašně jsem to všem postavám přála.
Jen na mě autorka občas chrlila až moc informací a bylo náročné všechno vstřebat.

10.10.2021 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Stejně jako u Instant karmy, i tady chci na začátek říct, že nejsem cílová skupina. Feel goog contemporary mě nebaví, nevidím moc smysl číst knihy, u kterých od začátku vím, jak skončí a kde nejde o nic jiného, než o romantickou linku (až na pár výjimek, samozřejmě). Nečtu Kasie West ani Marianu Zapatu, což jsou i dost oblíbené autorky Oly, takže je asi jasné, že se ve vkusu na knihy míjíme.
Vzhledem k tomu, že mě skolila nemoc, nemám energii (ani mozkové buňky) na nic komplikovanějšího a náročnějšího, než právě feel good contemporary (corona made me do this). I proto chápu, proč některé lidi tenhle typ knih baví. Zastávám názor, že u čtení si má člověk odpočinout a nemusí to být nutně dílo s děsně hlubokou myšlenkou. A pokud to takhle někdo má i s Navždycky, nevidím v tom problém. I tak si ale svoje výtky k tomu neodpustím.
Ještě chci dodat, že nemám problém s Olou ani Humbookem a moje hodnocení to neovlivňuje. Myslím, že dělají svou práci dobře a pokud Ola někdy zkusí i jiný žánr, ráda tomu dám šanci.
Začni tedy s klady:
+ čtivost. Kniha se čte dobře (když nepočítám, to že se vlastně nedá otevřít), ubíhá rychle, děj nestojí na místě. I proto jsem jí teď začala číst. Něco takového jsem chtěla, a i jsem to dostala. Dokazuje to i fakt, že jsem knihu přečetla během jednoho dne
+Grafická stránka se vážně povedla. Jak obálka, tak vnitřek knihy.
Mno, a teď ty zápory (kterých bude víc):
- Humor. Tohle úplně neberu jako výtku, protože humor je prostě subjektivní a každému z nác přijde vtipné něco jiného. Navíc nejsem zarytým Harryho Pottera (ani žádného jiného filmu, který tu byl), takže spoustu narážek mi uniklo anebo mi prostě nepřišli vtipné.
- Postavy. Většina lidí kritizuje Mei. Nemůžu říct, že by to byla perfektní postava, ale spíš mi byla jedno. Nedokázala jsem s ní soucítit a její rozhodnutí jsem úplně nechápala. Pro mě byl ale horší Travis. Kluk, co hned všechno chce řešit rvačkou není úplně můj typ a jako kamaráda bych ho fakt nechtěla.
- Romantická linka. To, že podle mě se podle pusy nedá určit, jestli někoho vážně milujeme nebo ne tu už padlo mnohokrát, takže to asi nemá moc cenu dál rozebírat. Mě víc zarazily další věci po tom.
1) Nemyslím si, že se ze zamilování dá takhle rychle dostat. Prostě jsem neuvěřila tomu, že by se tomu hned někdo zasmál a v pohodě by šlo všechno jako předtím.
2) Když teda někde kolem 100. stránky přišel ten velký zvrat, že si dali s Travisem pusu, zjistili, že do sebe nejsou zamilovaní a zasmáli se tomu, čekala jsem, že zbytek knihy budeme sledovat, jak se Mei postupně sbližuje s Liamem. Chyba lávky. Mei se s ním začne líbat hned ten večer.
Nejvíc mě na tom mrzí, že nápad s tím, že první kluk, do kterého se zamilujeme, nemusí být tak skvělý, jak si ho vysníme, mi přijde skvělý. Kdyby Mei s Travisem nějaký čas chodila a postupně by zjišťovala, že ten vztah není, podle jejích snů a postupně by se začala zamilovávat do Liama, líbilo by se mi to mnohem víc.
I tak si ale nemyslím, že je kniha úplný odpad. Svoji cílovku má, a i mě teď vlastně přišla vhod. Rozhodně mě ale nepřesvědčil, že tenhle žánr je něco skvělého, co musím číst a do druhého dílu se určitě nepustím.

11.04.2021 2 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

4,5/5
Tahle kniha mi v hlavě zůstane ještě dlouho. Atmosféra zimní slovanské vesnice je naprosto nezaměnitelná. K tomu úžasně vytvořená mytologie a práce se spánkem a sny. Tohle mě na knize bavilo nejvíc.
Na druhou stranu postavy mi nějak nepřirostli k srdci. Nevím proč, ale proto šla půlka hvězdičky dolů.
Jinak úžasný čtenářský zážitek, ideální na dlouhé podzimní večery v posteli s hrnkem čaje.

16.10.2020 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

4,5????
Jediná výtka je, že autorka měla knihu rozdělit na dvě knihy. Třetí část se dala více natáhnout a i myslím že by jí to dost prospělo. Navíc už to prostě bylo dlouhý.
Jinak to ale bylo skvělý. Poválečná kapitolská atmosféra, nenávist Kapitolu vůči krajům a počátky Hunger Games. K tomu občasná filozofie. Snow tady opravdu andílek není, stejně jako Kapitol samotný.
Balada si své místo u mě v knihovně určitě zaslouží.

16.10.2020 5 z 5

Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Sabine Schoder

Kniha má opravdu dojemný konec, dobré postavy a svěží německé prostředí (což je opravdu něco nového oproti klasickému americkému prostředí). Bohužel hvězdička šla dolů. Přišlo mi, že autorka se strašně dlouho plácala na místě: s-Jayem-něco-je,-nevíme- co- a-Viki-je-zamilovaná a pak na nás všechno vychrlila na konci. Což já bych asi byla radši, kdyby se to trošku víc rozprostřelo, třeba tak od půlky knihy, protože po půlce jsem se už začínala nudit a musela se do čtení nutit.
Nicméně nelituji, že jsem po knize sáhla a budu na ní dlouho vzpomínat.

30.07.2020 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Musím říct, že i když je to vlastně detektivka (které já moc nevyhledávám), kniha se mi moc líbila. Příběh víl, které jsou na okraji společnosti se vážně povedl. Bavila mě myšlenka, hledání pravdy hlavního hrdiny a samotné víly. Po 300. stránce jsem se začalo trošku nudit, ale to bych úplně nedávala za vinu knize, ale tomu, že v poslední době prostě není nálada na čtení. A navíc konec knihy mi to plně vynahradil.

07.07.2020 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

20.06.2020 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Absolutně chápu proč je tahle kniha hit tiktoku. Je to svižné, sexy a vtipné... a mega mě to bavilo! Nemůžu říct, že by to bylo něco úplně převratného co tu ještě nebylo, to fakt ne. Ale prostě to spolu všechno dobře funguje.
Hlavně to za mě táhla Violet a draci. Violet není badass hlavní hrdinka, která všechno zvládá levou zadní. Aby přežila, musí hledat kličky.
O dracích jsem zatím moc nečetla, takže nemám s čím porovnávat, ale fakt mě tu bavili.
Je tam spousta klišé, ale jsou to ty klišé, které mě baví. Kromě Daina. Dain je prostě ten kluk, kterému se líbí hlavní hrdinka a má čtenáře štvát. Ato prostě nemám ráda.
Pokud hledáte spicy fantasy knihu na oddech, tohle je dobrá volba.

04.02.2024 4 z 5

Profesor Sympaťák Profesor Sympaťák Leisa Rayven

Knihy od Leisy Rayven mám ráda. Je to svižné, vtipné a zabývá se i celkem vážnými tématy. I když to není nic světoborného, ráda si přečtu od autorky i další knihy.
Jen ty přeslazené konce. To je na mě asi trochu moc.

18.01.2024 3 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Tahle kniha je unikát. Ten styl psaní, propracovanost světa, propojení dějových linek...
Je to ojedinělý čtenářský zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

10.09.2022 5 z 5