LeserDe LeserDe komentáře u knih

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Vedlo mě to k hlubokému zamyšlení o tom, co se odehrává za zdmi továren, jejichž oblečení nosím. Bylo znát, že autor má dobré povědomí o tom, co se v místech, o nichž píše, odehrává. Bylo to velmi smutné čtení, ale důležité, takže doporučuju.

29.09.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Knihu jsem dostala k Vánocům, tak jsem ji ze slušnosti otevřela, přestože bych se do ní asi normálně nezačetla ani si ji nekoupila. Nebavilo mě to, ale své čtenáře si jistě najde.

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Moje učitelka klavíru byla podle přesně taková, jako postava v knize téhle autorky. Asi i proto jsem si četbu tak užívala.

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Tohle je moc hezká knížka a hlavně chytře napsaná, takže si myslím, že může chytnou i lidi, kteří nejsou přiznivci fantasy žánru. Je z toho cítit autorčina pokora k formě, žánru i jazyku jako takovému. Doporučuji k přečtení nejen mladistvým.

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Ten příběh, ze kterého autorka vychází je drsný, mrazivý, strašidelný. Ale ten způsob, jakým autorka pracuje s gradací je obdivuhodný, už dlouho jsem se s tím v české soudobé literatuře nesetkala. Bravo, doporučuji všem, ani chvíli jsem se nenudila.

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Moc krásná kniha, u které jsem se mnohokrát dojala!

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Rodinné drama. O ženských, jejich dětech a rodičích.žádný zbytečný patos ani pokus o břitký humor, je to dosti vyvážené, vyspěle napsané, nenabubřelé. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek této autorky.

Amáliina nehybnost Amáliina nehybnost Kateřina Rudčenková

Úmorné čtení. Asi jako když si sednete s kamarádkou na kávu, která si pořád na něco stěžuje, přitom by stačilo tak málo, aby se její život změnil k lepšímu. Takové to fňukání. A přesně tkaová je tahle kniha. Nabízí jen fňukání, a to mě nebavilo. ani ta hlavní hrdinka mě nebavila a nevzbouzela ve mně soucit. Text, který vysává energii víc než kdejaká ufňukaná kamarádka.

25.04.2022 1 z 5

Z čeho je den Z čeho je den Dominika Prejdová

Kniha o rodině, o vztazích o mozaice vztahů, o tom, jak dávat puzzle vztahů dohromady. Není to román, není to velkolepá freska, ale není to ani odpočinková četba, je to hodně k zamyšlení, ale kniha se mi moc líbila. Svěží text mezi tím balastem všude okolo. Navíc se mi hrozně líbí název, který text skvěle vystihuje. Bravo.

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Kvůli recenzím jsem čekala něco opravdu drsného, něco ve stylu Nabarveného ptáčete nebo nějaké vesnické drama o udavačství. Ale drsné mi to moc nepřišlo, spíš takové symbolicé a taky prokazující, že Finové jsou mnohem víc zžití s přírodou než třeba my nebo Poláci. Zimu a neúrodu berou jako samozřejmost, nehroutí se, umí se zařídit. Drama je v této novele spíš ve vztazích mezilidských. Ne ve vztahu člověka a přírody. Krásně napsáno, krásný český překlad.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Myslím, že není potřeba se tolik rozepisovat, hodně toho bylo o této knize už napsáno a se všemi superlativy souhlasím. Plný počet nedávám jen proto, že když jsem si knihu chtěla přečíst po druhé v dospělosti, už to pro mě nebyl takový zážitek jako poprvé. Místy mě nudila. Možná, že až se k ní po letech vrátím po třetí, tak zase nějaké hvězdy přidám, zatím takto. A co mě nudilo? Zdlouhavé politické popisy toho, jak to měl s uctíváním nejrůznějších božstev ten a ten faraon. Román ztrácel na rytmu, kdyby byl o polovinu kratší, nic by se podle mě nestalo.

25.04.2022 3 z 5

Les bez stromů Les bez stromů Vladimír Holan

Tahle sbírka je poměrně jednoduchá na čtení, žádné složité jinotaje. Přesto je z toho cítit preciznost a touha po dokonalosti, které se Holanovy verše přibližují. Četla jsem v rámci povinné četby.

01.05.2022 5 z 5

Život si se mnou zahrává Život si se mnou zahrává David Grossman

Čekala jsem podle recenzí víc. Víc hloubky, víc psychologie postav, víc reálií. Na to, že se to tváří jako "vyšší literatura" bych si představovala větší zážitek. Nebavilo mě, jak je to napsané, dialogy a přemýšlení hlavních postav, navíc v příběhu nebylo nic, s čím bych se ztotožnila.

30.04.2022 1 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Svižné, nápadité, kniha ani chvíli nenudí a není hloupá. Jednu hvězdíčku ubírám jen kvůli té hrdince, která mi byla svým uvažováním vzdálenější než postavy v Mechanickém pomeranči.

25.04.2022 4 z 5

Ten námt se mi líbil a na knihu jsem se těšila. Horší to bylo s textem jako takovým a jeho čtivostí. Možná za to ale mohlo jen mé líné rozpoležení, nevím...

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Je mi to moc líto, ale nikdy jsem té knize nepropadla. Nebavil mě její jazyk a vlastně ani ten příběh s těmi příšerně divnými a otracvnými postavami.

Kdoule Kdoule Ivana Chřibková

Další svěží text od méně známé české autorky, který si podle mě zaslouží větší pozornost. Je to dobře napsané, poměrně chytré, při čtení se nezadrháváte, nenudíte. Není tam zbytečně moc cynismu, ani mouder, je to prostě úplně obyčejný příběh, ve kterém vám bude dobře.

25.04.2022 4 z 5

Je to hodně depresivní čtení, ta deprese a úzkost na mě sálá z každého řádku a mám chuť tu knihu odložit, ale nakonec to neudělám. Dočtu ji a připdám si obohacena, možná za to může slovní zásoba, s níž autor operuje, nevím. Atmosféra knihy si zaslouží pět hvězdiček v každém případě.

Můj grónský rok Můj grónský rok Eva Kollerová–Střihavková

Někdo tady psal, že se to četlo svižně, to je pravda, svižnost ten příběh asi nejlépe vystihuje, nejsou tam žádné přebytečné popisy, navíc ty kulisy jsou netradiční a i proto mě kniha jako čtenářku bavila. Vhled do rozpadu manželství se mi taky líbil, protože se obešel bez fňukání. Podle mě je to svěží román, který si užije snad každá žena.

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Ke knize se ráda a pravidelně vracím, je to hodně dívčí četba, trochu staře napsaná, tedy alespoň podle mě, mám radši modernější jazyk, ale ty myšlenky a určitá něha je občas potřeba.

25.04.2022 3 z 5