lernami lernami komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Do knihy jsem šla na základě filmu, který nastavil laďku velmi vysoko. Kniha se mi líbila, i přesto, že mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se začetla. Děj jsem prožívala s McMurphym a ostatními členy ústavu. Postupem knihy se moje apatie vůči Velké sestře stále více a více zvyšovala a McMurphymu jsem upřímně fandila (= přiznejme si, že McMurphy není typický prototyp hrdiny:D).
Porovnat film a knihu je těžké. Řekla bych, že obojí je mistrovské dílo. Každopádně jestli jste už viděli film, tak bych se tím vůbec nenechala odradit a knihu si přečetla - přeci jenom se spousta věcí do filmu nevešla, a tak je kniha takovým krasným dokreslením celého příběhu.

14.02.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Myslím, že hlavní přednost této knihy je to, že Remarque vyjádřil nevyjádřitelné.
Smutné a výstižné.

12.02.2021 5 z 5

Prvá Prvá Kiera Cass

Tyhle knihy se čtou samy. Celkově se mi trilogie líbila, ale asi už nebudu pokračovat dál, pravděpodobně za to může iracionální chování hlavní hrdinky, kterou jsem často nemohla vystát. Ale jestli nemáte co číst a nemáte chuť na nic náročného, tak myslím, že tohle je to pravé:)

08.02.2021 4 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Kniha si nezaslouží nic jiného než 5 hvězd a vůbec se nedívím vysokému hodnocení! Kniha je velmi čtivá, postava Lucie jí dodává náležitý šmrnc a člověk si toho z knihy hodně odnese - i určité zamyšlení..

03.02.2021 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Kniha se mi opravdu moc líbila. U seberozvojových knížek vidím mnohokrát problém v tom, že autoři vaří z vody a jejich myšlenky jsou často dost plytké a nic vám nedají. A i přesto, že název knihy by trochu tenhle typ literatury mohl indikovat, tak tomu opravdu tak není. Po dočtení se cítím opravdu obohacena. Základní myšlenka je asi ta, že bychom se na věci měli snažit hledět z dlouhodobé perspektivy a nenechat si náš úsudek zamlžit “urgentními“ věcmi, které jsou však z dlouhodobéhoho hlediska absolutně nedůležité a jen nám berou čas, který bychom měli věnovat naším opravdovým cílům. Je pravda, že některé části se mi četly hůře, ale například konec jsem přečetla jedním dechem. Doporučovala bych tedy nenachat se tím odradit a opravdu vydržet až do konce, stojí to za to!:)

30.01.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Děj knihy je velice jednoduchý. Někdy je však jednoduchost to nejlepší, po čem autor může šáhnout. A to platí i v tomto případě - nekomplikovanost příběhu dala krásně vyniknout hlavnímu motivu knihy. Přesto mě milostný příběh hlavních protagonistů tolik nevtáhnul. Kdybych měla porovnat knihu s obdobným dílem Jana Otčenáška - Romeo, Julie a tma, tak musím říct, že mě kniha moc nezaujala. Celkový dojem z knihy však zlepšil konec, který podtrhl tragiku celého příběhu a který se, dle mého názoru, Rollandovi velmi povedl.

29.01.2021 3 z 5

Zpověď Zpověď Arnošt Lustig

Dovedla bych si představit, že kniha bude delší, opravdu to bylo jen zběžné ohlédnutí za životem pana Lustiga. Na druhou stranu základní informace o jeho životě kniha zaručeně poskytla. Arnošt Lustig byl ve vyprávění velice otevřený a přirozený. Rozhodně jsem si toho z knihy hodně odnesla a přečtení vřele doporučuji!

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Inspirativní příběh o Taře a o hledání její vlastní identity. Je skvělé, jak se z poměrně determinovaného osudu dokázala vypracovat. Kniha je zajímavá i z psychologické stránky. Příběh dokazuje, že nic není černobílé, což se vztahuje i na povahy hlavních postav.

29.01.2021

Šarlotina pavučinka Šarlotina pavučinka Elwyn Brooks White

Kniha už patří mezi takovou klasiku. Příběh o přátelství, sebeobětování a vynalézavosti. I přesto, že je kniha určená pro děti, tak ani dospělému člověku neuškodí. V jednoduchosti je krása a u této knihy to platí dvojnásob!

29.01.2021 5 z 5

Kniha, která zajisté rozšíří obzory a dá nový pohled na svět kolem nás. Je plná známých i neznámých zajímavostí. Spíš bych ji však zařadila do sociologie než do historie. Autor se skrz historii pokouší proniknout do mentality lidstva a komplexně se zamýšlí nad důvody našeho historického vývoje. I přesto, že ne každá část se mi četla lehce, tak se mi kniha moc líbila. Za zmínku určitě stojí autorovo varování před dalším vývojem lidstva. V závěrečných kapitolách jsem si opravdu připadala jako ve světě sci-fi. Skvělá kniha na zamyšlení!

29.01.2021 5 z 5

Musím říct, že tato kniha mě zklamala. V zásadě se zabývá tím, jak jednat diplomaticky, ale vzhledem k tomu, že to jsou tak všeobecně známé věci, které člověk dělá většinu času intuitivně, tak jsem si z knihy moc neodnesla.
Vlastně mi přišlo, že všechny ty principy byly na jedno brdo a ani ty příběhy, kterých bylo zbytečně moc a rovněž opakovaly ty samé myšlenky stále dokola, mě nezaujaly.

25.01.2021 2 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Emotivní příběh o pocitu viny a vykoupení. Tímto motivem mi to trochu připomínalo Zločin a trest, ale chápu, že to je velmi vzdálené přirovnání. Kniha je smutná, ale je velmi lidská a plná zajímavých postřehů. Určitě doporučuji.

20.01.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha byla hezká. Navíc opravdu působí, jako by byla napsána třeba v roce 2015. Skrz knihu jsem se však nemohla ubránit přirovnání k seriálu Živí mrtví, kde jediný rozdíl byl, že namísto trifidů byli mrtví. Možná proto pro mě děj nebyl až tak překvapivý. Kniha je však čtivá a literárně je taky napsána moc hezky.:)

03.01.2021 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alenu Mornštajnovou považuji za nejlepší novodobou českou autorku. Její knihy jsou velmi čtivé. Co víc, každá stránka je protkaná citem a autentickými životními příběhy, které připomínají hrůzy minulých dob. Až je mi líto, že Mornštajnová je známá pouze u nás, protože její díla by si zasloužila i světovou pozornost! Zpracovat téma, které bylo už v minulosti milionkrát zpracováno a stále si uchovat originalitu a nový pohled na věc, není zajisté jednoduché, ale Aleně Mornštajnové se to neochvějně daří!:)

15.12.2020 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Kniha byla velmi čtivá a obohacující. Michelle Obamová mi byla po celou dobu sympatická a působila na mě lidsky, inteligentně a přirozeně. Zároveň mi kniha přiblížila život v Bílém domě a politickou situaci v USA, i přesto, že se politikou kniha zabývala jen zběžně. Určitě doporučuju!

12.12.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek mě zaujal néjmeně z knih Aleny Mornštajnové. Ale i přes to se mi kniha velmi líbila!:)

24.11.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělé!

24.11.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwell=mistr alegorie.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Skvělý, skvělý a skvělý!
Postava Atticuse je naprosto kouzelná a ke knížce se určitě ještě ráda vrátím!:)

24.11.2020 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Od Salingera jsem zkoušela více knížek, ale bohužel mi nesedne. Kdo chytá v žitě mi nepřijde ničím výjimečný. Je pravda, že se v některých pasážích skrývá hlubší myšlenka, ale to je tak vše. Hlavní postava mi je nesympatická, nedokážu se s ní ztotožnit a ani ji pochopit. Holden mi připomínal Dannyho z Prima sezóny od Škvoreckého. Abych však nebyla jen negativní, na výrazové prostředky byla kniha opravdu bohatá a někdy jsem se i zasmála.

24.11.2020 2 z 5