Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Útočiště Útočiště Robert Anthony Salvatore

Celá série Legenda o Drizztovi pro mě začíná být jednou z nejlepších sérií. A toto byl opravdu úžasný díl. :)

10.08.2014 5 z 5

Hot Boys Hot Boys M. T. Majar (p)

Fajn, tak tohle není můj šálek čaje...
Ale tato kniha mi svým stylem vyloženě nesedla. Postavy zajímavé, to ano. Ale přišlo mi to tak... hrubě(?) napsané. Končím po 100 stránkách.

07.08.2014

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Tato kniha byla opravdu dobrá s naprosto překvapivým dech beroucím závěrem plným několika nečekaných zvratů. Ovšem všude jsem slyšela, jak je kniha dokonalá a že se začtu a nebudu ji moci odložit.... No, asi jsem měla kvůli tomu přehnané nároky. Ano bylo dobrá, ale ne až TAK dobrá, jak jsem čekala a jak bych chtěla. :) Uvidím co další díly. :) 4,5* a doporučuji.

05.08.2014 4 z 5

Vyšetřovací komise Vyšetřovací komise Dick Francis (p)

Má druhá kniha od tohoto autora a rozhodně lepší výběr než poprvé! Opravdu super. Už při druhé knize jde poznat jakým stylem autor píše a na čem své knihy staví.
Příjemná, hodně napínavá četba. Ne vyloženě nějak extra, ale určitě hodně dobrá, kterou je radost číst. 3,5*

29.07.2014 4 z 5

Volejte veterináře Volejte veterináře Marc Abraham

Problém byl, že už od samého začátku jsem knihu srovnávala s knihami Jamese Herriota. To jsem neměla dělat. Knihu také vypráví veterinář a je o jeho veterinárních zážitcích, ale jinak je úplně jiná.
Případy zvířecích pacientů mi nepřišly nijak zajímavé a celkově se celá kniha spíše zabývá Markovým životem a lidí okolo a zvířata jsou odsunuta na vedlejší kolej (tedy tak to na mě působilo). Kniha je ovšem skvěle napsaná, opravdu dobře a rychle se četla. A i když jsem čekala něco jiného, můžu knihu doporučit na takové poklidné čtení. :) Já si knihu užila. 3,5*

28.07.2014 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mrzí mě, že jsem ze školy věděla celý děj. Orwell stvořil děsivý svět a ta myšlenka toho všeho je tak strašná, protože je tak moc reálná.
Ale jinak mi na hlavním hrdinovi vůbec nezáleželo. Bavila mě jen ta myšlenka...

26.07.2014 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Krásně čtení plné humoru. V této knize jsem se setkala s jednou z nejoriginálnějších a nejlepších postav o které jsem kdy četla - samozřejmě myslím Saturnina. Ten člověk byl génius! Tedy spíše spisovatel, který ho stvořil. :)
Čtení jsem si opravdu užívala. :) Dokonalá hra se slovy a skvělý humor.

26.07.2014 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Já musím říci, že mně se zase více líbil tento díl. :) 1. díl byl takový chaos plný krve a poblázněného hlavního hrdiny. Když snad na každé nové stránce byl nový souboj a další litry krve tekly proudem, už mě to ke konci ani nebavilo. Přišlo mi to jako pořád to samé dokola.

Tato kniha je obrat o 180 stupňů. Martin začal rozumně uvažovat (hurá!), ubilo bojů, zato jsou mnohem více promyšlené. Je zde jasně vidět, že autor ví kam děj směrovat a daří se mu to. Prostě je to lepší, promyšlenější. Konečně můžu dát 5*!

24.07.2014 5 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Robert Anthony Salvatore

Slabší než první díl, ale to nic nemění na tom, že jsem si temného elfa Drizzta a svět ve kterém žije naprosto zamilovala a nejradši bych knihy této série četla pořád. :) Skvěle napsané dílo postavené na úžasné postavě jakou je Drizzt Do'Urden.

23.07.2014 4 z 5

Zapomenutá Zapomenutá Catherine McKenzie

Takové milé odpočinkové čtení. Kniha se dobře a rychle četla.
Jen mi to přišlo neuzavřený. Je sice hezký, jak to skončilo, ale hlavní hrdinka si celý děj knihy pokládá otázky ohledně své matky, podniklé cesty atd. a pokud jsem četla dobře, na tohle se mi odpověď nedostalo. Celkově celá kniha je psána způsobem, že autorka vždycky nakousne nějaké téma, ale žádné nedotáhne do konce. A naopak tam byl příběh, jehož smysl v knize jsem hledala marně.
Ale jako oddechová četba od které žádná moudra nečekáte to bylo super. :) 3*

22.07.2014 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Skvělá kniha, která mě chytla od první stránky a až do konce nepustila! Když jsem jí zrovna nemohla číst, byla jsem strašně nervní a musela na ní pořád myslet.
Na druhou stranu mě celkem štvaly stovky a stovky prupovídek o různých starých filmech, videohrách, hudbě, atd. Prvních 100 stran knihy mi dokonce přišlo, jak kdybych četla encyklopedii.
Ale nadšení z knihy mi to nezkazilo a dokázala jsem se tím prokousat. Jen to podle mého kazilo suprový spád, který děj knihy nabral od prvních stran. Ovšem až budu číst knihu podruhé věřím, že si jí užiji ještě více. Budu vědět jak kniha dopadne a budu mít čas se věnovat i těmto, pro mě méně záživným částem. Zatímco nyní když jsem knihu četla poprvé, byla jsem tak strašně nedočkavá, co přijde dál, že jsem tyto "informační odstavce" spíše přetrpěla, než abych jim věnovala pozornost, protože jsem se chtěla už posunout v ději dál.

Autor má celý svět neskutečně skvěle vymyšlený. Ovšem netroufnu si tvrdit, že bych chtěla aby OASIS existovalo. Jak je v knize nesčetněkrát naznačeno, lidé by pak ztratili chuť bojovat o své štěstí v tom reálném životě.

Wade byl skvělý chytrý klučina s neuvěřitelně pevnými nervy a velkým odhodláním. Pro měl byl ovšem favorit Aech. Ani nevím proč, zrovna v moc scénách se neobjevil, ale byl mi prostě ještě o kousek více sympatický. A když došlo ke konci knihy k odhalení, kdo vlastně je, strašně jsem se smála a autora vychvalovala do nebes, jak skvěle dokázal už skvělou postavu udělat ještě lepší.

Už teď se těším, až si knihu zase někdy přečtu. Zavírala jsem ji s připitomnělým úsměvem na tváři a pocitem naprostého štěstí a vyrovnanosti.

19.07.2014 5 z 5

Honba za Hemingwayem Honba za Hemingwayem Diane Gilbert Madsen

Obsahuje spoilery. Jestli to u této knihy vůbec vadí...

Uff. Tahle kniha byla něco. Vlastně nebyla nijak špatná, až na to, že naprosto postrádala myšlenku, pointu, prostě cokoliv.
Celé mi to přišlo jako patlanina, kterou autorka napsala rychle během přestávky na oběd. Čtenáře zarazí už jen to, že si autorka nedokázala vymyslet slušný příběh o tom, jak se k Hemingwayovým spisům David dostal a tak tam chrstla naprostou frašku, že mu je prostě někdo poslal poštou! Bože! Když jsem si to přečetla, zhnuseně jsem si odfrkla, nad tím, že nedokázala vymyslet autorka nic duchaplnějšího a měla chuť knihu vyhodit z okna. A tímto stylem pokračovala celá kniha. Když už něco vypadalo slibně, jako by autorka nevěděla jak dál a šoupla do knihy další naprosto neoriginální "klišé" scénu.
Navíc mi vše přišlo napsáno, tak nějak jednoduše. Někdy mě zdlouhavé popisy v knihách štvou, ale zde mi nějaká ta "omáčka" okolo, strašně chyběla. Jako by mi někdo vytrhl každou druhou stranu.
A mě to strašně mrzelo, protože kdyby ta kniha měla nápad, tak je super. Rozhodně styl psaní mi seděl a kniha se četla rychle.
Hodnotím 2,5*. Kniha se četla dobře, ale ten děj!?!

15.07.2014 3 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

K této knize jsem byla velmi skeptická.
Nelíbila se mi obálka a po přečtení anotace jsem si jen zhnuseně odfrkla s tím, že je to jen další young adult kniha, které já nečtu. Navíc, hlavním tématem je počítačová hra, které já jsem nikdy moc nehrála. Několik měsíců jsem proto zdárně ignorovala všechny nadšené recenze. Ovšem když jsem knihu viděla v Levných knihách za tu směšnou cenu, a ještě zjistila, že ta obálka není tak hnusná jako na internetu,… naopak je velmi líbivá a dobře provedená, s koupí jsem neváhala… Se čtením však ano. Nakonec jsem měla chuť na lehčí čtení a pustila se do ní. „Lehčí čtení“ to rozhodně nebylo. Kniha mě však neuvěřitelně překvapila.

Hlavní postavou je 16 letý Nick, a ač je to “puberťák“, nechová se hloupě a nelogicky jak většina postav z Ya knih. Velké plus!! Dokonce jsem si ho i oblíbila,… když neměl zrovna záchvaty vzteku, že nemůže hrát … :D Emily byla pro mě taková nijaká, nezajímavá, autorka ji pro mě nedokázala dostatečně „oživit“. Zato Viktor byl super postava, která děj oživila a dala mu i trochu humoru
Strašně se mi líbilo, jak reálně uměla autorka popsat prostředí Erebosu a spojit virtuální svět s realitou. Několikrát jsem dokonce podlehla iluzi, že to Erebos je realita a pak chvíli vůbec nechápala, KDO je to Nick a chtěla zpět Sariuse.
Úplně nejvíce mě zasáhlo těch pár malých odstavečků plných smrti, smutku, vzteku a pomsty, o kterých čtenář zjistí až na konci, kdo je vlastně psal. Při jejich čtení mi běhal mráz po zádech.
Ke konci knihy, kdy děj spěl k vyvrcholení, jsem se třásla strachy a trpěla bludem, že každou chvíli přijde Posel a skoncuje to se mnou, jen proto že čtu tuto knihu… Při čtení jsem měla nutkání si zahrát nějakou počítačovou hru a zároveň jsem se jich začala děsit a říkala si, že nikdy víc….
Celkově to, kam děj dospěl a jak si autorka poradila s myšlenkou „co je Erebos a kdo ho stvořil“, byla podle mého povedená, ne-li dokonalá. Vlastně jsem ke konci ani nevěděla jaké postavy litovat, jaké milovat a jaké nenávidět. Dá se říci, že všechny postavy byly jen oběti (ať už kohokoliv), stvořitel Erebosu nevyjímaje.

Kniha podle mého moc YA není, ale to je věc názoru. A jestli jí tam někdo řadí, tak je to YA bez všech těch typických YA prvků co tyto knihy mají a kvůli kterým je nečtu…
Hodnotila bych tam 4,5*. Opravdu překvapení. Kdyby mi ještě před týdnem někdo řekl, že si dobrovolně přečtu knihu pro mládež a bude se mu líbit, tak bych se mi vysmála. No... Koupila, přečetla a zamilovala!

15.07.2014 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Když jsem si poprvé přečetla anotaci této knihy, řekla jsem si, že knihu musím i hned mít a přečíst si jí. Po té, co jsem zjistila, jakou cenu za knihu v knihkupectví chtějí, mé nadšení lehce vystřízlivělo. Řekla jsem si, že si prostě počkám, jestli se ke mně kniha NĚKDY nedostane za rozumnější cenu. No… nebylo to ani týden, co jsem knihu (aniž bych jí hledala) objevila za úplně směšnou cenu v jednom antikvariátu. Že by osud?!

Tato kniha je vůbec moje první Kingovka a zároveň se řadí mezi jedny z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Děj zaujme hned od začátku, slibně se rozvíjí, čtenář se seznamuje s hlavními hrdiny a i hned mu je jasné, kdo je tu „zástupce dobra“ a kdo zla. Autor skvěle střídá části, kdy je děj akční a napínaví s kapitolami, kdy je tempo pozvolnější, autor si nechává prostor na to, vysvětlit všechny otázky nebo naopak vyvolat ještě větší napětí a touhu po odpovědích.
Autor si s čtenáři pohrává, postavy nechává umírat jedna radost a Vám nezbývá než se modlit, aby ten váš oblíbenec přežil.
Na začátku čtení mě strašně děsil počet stran. Proto patří autorovy obrovské plus za to, že jsem se ani jednou za tich několik set stran nenudila. A i když jsem si chvílemi bručela pod nos, kolik set stran mi ještě zbývá, zároveň jsem chtěla, aby kniha nikdy neskončila.
Posledních 100 stran bylo naprosto odzbrojujících. Autor mě opět převezl, a když už jsem si myslela, že mě nemá čím překvapit a děj je prakticky u konce, stalo se vždy něco, co pro mě bylo jak rána pěstí. Po celou dobu četby, jsem měla pocit, že jsem pod Kopulí spolu s obyvateli městečka, ovšem ke konci knihy mě děj do sebe vcucl naprosto nehorázným způsobem, že jsem lapala po dechu spolu s přeživšími a myslela si, že tohle nepřežiju. Poslední stránkou, mě pak autor ze svého "stvořeného světa" vykopl tak náhle, že jsem se zmohla pouze na tupé zírání do zdi. Měla jsem strašné nutkání knihu čapnout, odjet na pustý ostrov a pustit se do čtení zase od začátku. Jen abych se s postavami ještě nemusela loučit.

Snad nikdy jsem nezažila tak silný prožitek z knihy…

15.07.2014 5 z 5

Jakobijánův dům Jakobijánův dům Alá’a Al-Aswání

Opravdu velmi zajímavá kniha odkrývající nám část života několika osob různých věkových a společenských skupin žijících v Egyptě. Co si tak pamatuji, je to vůbec moje první kniha vyprávějící o zemi s takto odlišnými tradicemi.
Kniha mě uchvátila už od prvních vět a musím přiznat, že (bohužel) se mi z celé knihy nejvíce líbil "úvod", který autor napsal až dodatečně a popisuje zde jaká úskalí musel překonat, aby mohl vydat tuto knihu a celkově se stát uznávaným spisovatelem - co mu to dalo a vzalo. :)
Vlastně bych dala knize s přehledem 5* nebýt toho, že jsem naprosto nesnášela pasáže o Táha aš-Šázilí, kde mi přišly kázání a modlitby prostě nudné, zdlouhavé a ubíjející. Dokonce jsem některé stránky i přeskákala, což moc nedělám, ale toto se prostě nedalo. Toto chování mi přišlo naprosto cizí a k nepochopení.
Celkově se každý "hrdina" zabýval svými problémy, dal nám nahlédnout do všech zákoutí života v Egyptě, jeto strastí i radostí. Děj se neustále vyvíjí spolu s postavami, čtenář se nenudí, spíše uvažuje jak rozdílné jsou v Egyptě zvyky, tradice, chování, politika atd. Konec není ani tak překvapivý jako spíše zdrcující a náhlý. V klidu dočtete poslední stranu, poté se zarazíte, zamyslíte se nad tím, co se stalo na posledních několika stránkách a zakřičíte: "cože?". A to i přesto, že vlastně bylo už dávno jasné, že to takto skončí,... tedy aspoň většina.
Neobyčejný příběh nahlížející do obyčejného života obyvatel Jakobijánova domu. Hodnotím 4*. Na mě moc politiky a náboženství, i když převážně o tom nejspíše kniha měla být. Ale doporučuji, aby jste si knihu přečetli. :)

06.07.2014 4 z 5

Tygře, tygře Tygře, tygře Margaux Fragoso

Musím říci, že jsem byla na knihu zvědavá, ale čtení mě nebavilo,... možná až ta poslední třetina ano.
Ani nevím, co jsem od knihy očekávala, ale určitě ne to, co se mi dostalo. Rodina Margaux je natolik divná a bláznivá, že pedofilie, vám zde nějak strašná ani nepřijde.(Byl to účel?) Jak taky, když Peter je zde vyobrazen v podobě prince na bílém koni a rodiče Margaux naopak jako temní čarodějové, bránící jejímu štěstí. Nevěděla jsem, kdo z postav je větší cvok, včetně Margaux, kterou jsem měla nejspíše litovat, ale já jí spíše nenáviděla, protože mi přišlo, že je to ona, kdo se všemi manipuluje a nejvíce právě Peterem.
Kniha se mi četla celkem špatně, určitě myšlenkové pochody jsem nestíhala sledovat a přišly mi naprosto mimo.
Kniha mi přijde jako zpověď duševně nemocného člověka, který se potřebuje vypsat ze svých činů a zážitků. (Což asi i je.)
Na konci knihy autorka píše, že pedofilové si schválně hledají své "oběti" (ty uvozovky tam patří, jelikož já v tomto příběhu považovala za oběť někoho jiného...) pocházející z problémového prostředí. Nechci být hnusná, ale zde si Peter vybral určitě správně.
Ten příběh jsem po celou dobu čtení zároveň nenáviděla, i mě fascinoval... Což byl (také) asi účel. Jsem z knihy strašně zmatená. Je napsána tím stylem, že nevím, jestli to co ve mě kniha vyvolala, záměrně autorka chtěla nebo ne. Hodnotím 2*. Mám chuť knihu někam zakopat a zapomenout, že jsem jí kdy četla.

03.07.2014 2 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Film jsem neviděla, ale jsem na něj zvědavá. Kniha byla skvělá, i když pár věcí mě tam štvalo, např.: rozhovory Kvida s redaktorem, které mi pokaždé naprosto zkazily skvělý dojem z probíhajícího děje...
I tak hodnotím 5* a strašně ráda se ke knize někdy vrátím. Myslím, že se bude jednat o tu knihu, kterou budu postupem let číst několikrát a pokaždé si v ní najdu něco jiného, co mě zaujme. :)

20.06.2014 5 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Knihu založím na čestné místo do knihovny a přečtu si jí znova za pár let. Myslím totiž, že nyní na její čtení nebyla ta správná doba. Nemůžu jí totiž nic moc co vytknout a stejně mě bavila všeho všude pouze jedna povídka... A humor jsem taky jaksi nepochopila... Takže se těším na další setkání, ale ne... na poprvé to nebyl můj šálek kávy.

16.06.2014 2 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Opět úžasné dílo pana Kulhánka s legendárními hláškami u kterých nešlo se nesmát. Jen musím říci, že příběh Nočního klubu mi byl malinko více "sympatický" než tento. (Jestli se dá vůbec slovo sympatický u těchto knih použít.) :-)

16.06.2014 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Jak už bylo psáno, kdo tu dobu zažil, je pro něj kniha jistě o něčem jiném.
Navíc musím přiznat, že divadelní zpracování pro mě byl větší zážitek než kniha. 3,5*

09.06.2014 4 z 5