1984

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Winston Smith žije v Oceánii, jedné ze tří velmocí, které existují v Orwellově antiutopickém světě. V této zemi vládne svou neomezenou mocí Strana, v jejímž čele stojí (snad) imaginární postava Velkého bratra. Velký bratr tě sleduje! Heslo, které občané Oceánie spatřují mnohokrát denně na plakátech s údajnou podobiznou Velkého bratra v nadživotní velikosti. Ve Winstonově bytě, stejně jako v bytech ostatních členů Strany a na veřejných prostranstvích, jsou umístěny obrazovky, které nepřetržitě sledují veškeré dění ve svém dosahu. Záznamy obrazovek sledují příslušníci Ideopolicie, kteří se snaží odhalit jakýkoliv zločin proti Straně (ideozločin). Jedinými občany, kteří nejsou tak důsledně sledování, zůstávájí dělníci – proléti. Jejich životní podmínky jsou ale tak bídné, že opravdu nemají myšlenky na nějaký ideozločin. Navíc jsou dokonale ovládáni stranickou propagandou a slepě věří smyšleným úspěchům, které se dozví z obrazovky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29448/-29448.jpg 4.68605
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Levné knihy
Orig. název

Nineteen Eighty-Four, 1949

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1172)

Kniha 1984

Přidat komentář
Dancaa1
05. dubna

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější, ne-li mezi úplně nejlepší knihy, které kdy byly napsány. Četla jsem ji již 3x a rozhodně to nebylo mé poslední čtení. Pokaždé najdu v knize něco jiného, čeho jsem si předtím nevšimla nebo tomu nevěnovala pozornost. Je to kniha plná inteligence, lidskosti i nelidskosti a emocí. S hlavním hrdinou jsem se dokázala při čtení ztotožnit - je to tak moc lidská postava a to ho dělá zranitelnějším a "atraktivnějším". Toto je něco, co by si měl každý povinně přečíst a zamyslet se. Myslím, že u něčeho takového musí všem naskákat husí kůže. Prostě neskutečné!

Fenomenal
05. dubna

Nesmírně nadčasová, zábavná a inteligentní kniha - až by se hodilo říct geniální. Nechybí emoce, napětí a především spousta zajímavých myšlenek. Výborný (sympatický) hlavní hrdina, kterému již od začátku musíte fandit ve skvěle vylíčeném prostředí s ohromnou, vážně fantastickou atmosférou (nejlepší ukázka dystopie, jakou jsem kdy viděl), navíc správně zvolená délka příběhu (snad jen to mučení trvalo příliš dlouho). Opravdu nemám, co bych knize vytkl. Takhle má vypadat povinná četba. Ještě jednou musím Orwella pochválit za zvládnutou psychologii, ať už davovou či psychologii jednotlivců, a znovu musím vyzdvihnout čtivost knihy, což je podle mě v literatuře to úplně nejdůležitější, pokud nechceme, aby lidstvo jednou číst přestalo. Zatím nejlepší kniha, jaká se mi kdy dostala do ruky. Doporučuji!

Jelitovna
04. dubna

S dnešními možnostmi informačních technologií, o nichž se Orwelovi ani nesnilo, s propracovanou psychologií davu, s mechanickým vzděláváním mladých, s absolutně nulovým uměním zacházet s vlastními emocemi...?
A že se lidi nezměnili, ukazuje každý den, stále neváhají využít situace, nejeden mektá hlouposti, jen aby ho občané později znovu zvolili, druhý neváhá napakovat se na nedostatkovém zboží, ukrást ho kvůli tomu druhým pod rukama, no dobře, někdy - řekněme to seriózně - přeplatit původního objednatele, zkrátka urvat, co se dá; zmlátit důchodce kvůli předpisu, protože vypadal dobře (a umím si i představit, že nebyl zrovna milý); nabonzovat souseda, protože si vykuřuje na vlastním balkóně bez roušky; obehnat Prahu plotem, aby náhodou prašiví Pražáci neroznesli nákazu, která už je dávno úplně všude...
Proč myslíte, že jste četli o minulosti?

HerrPilot
03. dubna

Tohle teda byla pekelná jízda! Jedna z mála knih, které jsem po dočtení odkládal s tím, že tohle je Majstrštyk. Někdy těžké k pochopení, přesto čtivé. U knihy jsem sice neplakal, ale ze simulace toho, jak vypadá člověk, z něhož byla doslovně vyjebaná důstojnost, a s jehož myslí se kouzlí jako v Copperfieldově škole pokročilé magie, mi nebylo psychicky moc dobře. Všechno tohle navíc korunoval opravdu vymazlený překlad.

A teď bych se s dovolením rád pozastavil kapku nad něčím jiným. Před zakoupením této knihy (mimochodem vřele doporučuji ilustrované vydání s plynovou maskou na přebalu) jsem studoval zdejší komentáře, a zdá se, že ve spoustě komentujících tato kniha vyvolala psychózu, tedy alespoň pokud jde věřit jejich komentářům. Někteří snad už začali věřit, že je sleduje Velký bratr... Nu, situace se nezdá být ideální, ale kdy byla?? Za ČSSR? Za Protektorátu? Za Rakouska-Uherska? Navíc nežijeme v době, kdy by děcka bonzovala své rodiče Psychopolu za neuvědomělé myšlení. A tahle kniha taky není mezi zakázanými, tedy nejsme na tom tak špatně. Zaplaťpánbůh.
V něčem mne ale tato kniha přeci dost zarazila. Hned na jejím počátku je popis kinoseance, v rámci které je promítán filmový týdeník s reportáží o útoku helikoptér Oceánie na lodě s uprchlíky (např. loď s Židovkou a jejím dítětem je smetena bombou), přičemž návštěvníci se mohou samou zlovůlí potrhat smíchy/nenávistí. Není to tak dávno, kdy českým internetem proběhlo video o způsobech zadržování uprchlických plavidel tuším Řeky. Nejčastější reakce některých našich spoluobčanů (spousta se přitom na svých profilech přiznávala k sympatiím s jistou stranou, která tak ráda banuje nesouhlasné názory, jakkoliv její název to vylučuje) byla: Postřýlet, vibít dojednoho. Na lodích přitom byla spousta MALÝCH dětí! Nehledě na to, jak se na uprchlickou krizi díváme (není to tak docela černobílý problém), přát někomu takovou smrt je poněkud zvířecké. Ironií je, že často jsou to tito lidé (a jejich vůdce/i), kteří si chudáka Orwyho berou do huby, aniž by tušili, že 1984 varuje právě před lidmi a stranami, jako jsou oni (o tom, že nechápou, že např. Facebook je soukromou firmou, která má svá pravidla, která si nepročetli, pak se diví, že jim smazali příspěvek a nadávají na orwellovskou cenzuru, raději pomlčím).

ftanka
03. dubna

Ten schizofrénny pocit, keď neviete, či knihu zaradiť do povinného čítania, alebo zavrieť niekde do trezoru, aby sa nedostala do rúk nepovolaným,...alebo je už neskoro?..

Babsie
30. března

Skvělý, výborně napsaný příběh, který graduje, překvapuje a napíná jako kšandy! Zároveň však samozřejmě děsí a varuje před totalitními režimy. Hlavní postava je v literárním světě dost jedinečná - tím, o jak obyčejného člověka se jedná. Žádný hrdina, žádný ideál člověka. Na tom se dá pozorovat, jak by podobná situace ovlivnila každého druhého z nás. Velmi realistické a promyšlené, hodí se do povinné četby. Autor byl opravdu génius, doporučuji.

Irsaf
27. března

Koukám, že půjdu proti proudu, ale tohle mě teda vůbec nebavilo...
Je fakt, že je to dost neuvěřitelný, že se Orwell tak trefil do budoucnosti, ale jinak teda za mě nee...

helenJJhockey
24. března

Tahle knížka mně posadila na zadek. Za mně stále aktuální a má neuveřitelnej přesah. Od knih čekám emoce, tady Orwell servíruje jednu za druhou. Málokdy se mi stane, že knihu mám po přečtení v hlavě dlouho, tuto jsem nemohla dostat z hlavy. Rozhodně povinná četba. Vůbec se nedivím, že se z ní stal kult a patří k nejlépe hodnoceným.

1 ...

Doporučujeme

Růže pro Algernon
Růže pro Algernon
Stroj času
Stroj času
Nekonečné moře
Nekonečné moře
Na útěku
Na útěku