Saturnin

kniha od:

Saturnin https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42280/saturnin-42280.jpg 4.6 7219
Koupit Koupit eknihu Bazar

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu." 9. vydání... celý text

Komentáře (1054)

Komentáře 1054 Recenze 6

Ayla767
Ayla767
19.09.2023 5 z 5

Kdo by neznal Saturnina?
Sluhu mladého muže dobrého společenského postavení a vychování? Toho, jenž způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Tyto by se bez přičinění Saturnina nedaly až tak dobře zvládat.
Rodina a blízcí přátelé mladého Jiřího jsou nezaměnitelní. Host do domu, Bůh do domu, že?
Skvěle napsáno a zfilmováno :-) .

Ayla767
Ayla767
19.09.2023 5 z 5

Opět jedna z velmi oblíbených a čtivých knížek :-) .
Díky vtipnému komentáři od pána "žlučníkář" a dalších mých oblíbených :-) .
Musím si doplnit svoji skromnou knihovničku o další z našich krásných českých skvostů.


Vivetkav
Vivetkav
14.09.2023 2 z 5

Filmove zpracování jsem neviděla a díky čtenářské výzvě jsem po knize sáhla a defakto až spíš za půlkou jsem se začala pousmívat.. přitom mám chytrý humor ráda, ale možná ještě nepřišel ten správný čas ..

M-a-rty
M-a-rty
12.09.2023 5 z 5

Četla jsem podruhé po dvaceti letech a smála se nahlas snad více než poprvé. A těší mě, že se líbil i sedmnáctiletému synovi

žlučníkář
žlučníkář
10.09.2023 5 z 5

Tolikrát jsem viděl filmovou verzi a říkal si, že bych si to rád i přečet. A takhle jsem si to říkal tolik let, že jsem to zas viděl asi desetkrát. Tím jsem se komplet připravil o kouzlo představ. Nemohl jsem si jen pomocí svojí fantazie vymodelovat nohy slečny Barbory a přemejšlet, jaký asi měla kadeře na svalnatých lýtkách.

Musím ale říct, že je ta knížka tak hezky napsaná a film tak skvěle natočen, až jsem měl pocit, že čtu film, nebo sleduju knihu. Seděl jsem na gauči, smál jsem se a chtěl bejt odřízlej povodní na ostrůvku v dědečkově vile. Pak bych se vypravil do srubu doktora Vlacha a zůstal bych tam klidně do listopadu. Koupal bych se v tůni a zkoušel bych vliv různých zapálených sušených bylin vdechovaných do plic a jejich vliv na funkci mozku, hlavně v kůře spokojenosti s bytím. Nevím teda co bych tam jedl, protože bejt o houbách, malinách a bukvicích nedovedu. Zároveň však nedovedu ulovit a vykuchat zvířátko a kebab nikde. Musel bych se asi spolehnout na slečnu Barboru.

Zase jsem se nechal unést. Stává se mi to, když mě takhle unese příběh kterej čtu. A teď už jdu...Sobý hnusec...Nedolovím, nedolovím...

Micho86
Micho86
09.09.2023 5 z 5

Četla jsem třikrát, dvakrát slyšela audioknihu, viděla film i divadlo - Saturnin se nikdy neomrzí!

gnatalka
gnatalka
26.08.2023 5 z 5

Od této knihy jsem neměla žádná očekávání, začala jsem jí číst pouze v rámci maturitní četby. A jako u spousty dalších knih, ke kterým jsem se dostala podobným způsobem, jsem za tu volbu vděčná. Příběh mě už od prvních stran chytil a zůstala jsem polapena až do konce. Sarkastický humor, který tu je, byl přesně mým šálkem čaje a bylo to snad poprvé, kdy jsem se u knihy takhle zasmála. Věřím ale, že nesedne každému.
Za mě prostě skvělé. Už to bude pár let a mám chuť se ke knize znova vrátit.

Kopta
Kopta
25.08.2023 4 z 5

Audio: Češi rádi vytvářejí zcela satirické a bizarní světy a postavy. Švejk je celosvětový úkaz a podobný je Saturnin. U něj jsem měl zvláštní problém, že buď jsem se lámal smíchy a nebo jsem nevěděl o co kráčí. Občas byly momenty zcela úžasné a promyšlené a někdy zase táhnoucí se nic. I tak jde o zápis do dějin české literatury, ke kterému se jistě budu rád vracet.

radisek
radisek
11.08.2023 4 z 5

Po letech poslouchání audioknihy, mnohonásobném shlédnutí seriálu, mě nově napsané pokračování přimělo přečíst si knihu. Zklamání bylo takové, že jsem ztratil chuť číst i pokračování. A proč? Nevím, ale četlo se mi to přeukrutně špatně.

Timkim
Timkim
08.08.2023 2 z 5

Humor? No nějak jsem ho tam nenašel. Tyto starší knihy jsou psány tak specificky, že ne každému sednou. Mě bohužel ne.

knihoLenka82
knihoLenka82
08.08.2023 5 z 5

To už je taková klasika. Líbilo se mi i filmové zpracování.

000nugatovej
000nugatovej
30.07.2023 5 z 5

Čteno nesčetněkrát. I nyní po letech jsem se znovu ohromně bavil. A zároveň jsem s překvapením zjistil, že je to nejen laskavým humorem, ale i jiskřivou Barborou. (Stále uvažuju nad tím, kolik je v tom popisu rodícího se vztahu třicátníka k dokonalé sportovně založené moderní dívce parodie na červenou knihovnu a kolik přirozeného citu.)

Jara.v
Jara.v
29.07.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Bavila jsem se neskutečně. Saturnin dělal své vylomeniny s takovou samozřejmostí, že to působilo více než přirozeně. I popis událostí byl tak skvělý, že nejde jinak, než se smát. Rozhodně doporučuji.

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 3 z 5

Saturnin je naprostá klasika české humoristické tvorby. Domnívám se, že dílo je určeno spíše starším a vyspělejším čtenářům. Mně se bohužel román dostal do rukou v šestnácti letech jako povinná četba do školy, přičemž jsem u čtení solidně trpěla.

veverkaVv
veverkaVv
25.07.2023 4 z 5

I když je tato knížka a její filmové zpracování několikrát ročně na různých televizních kanálech opakováno, není nad to, si knihu přečíst. provázela mě před x lety a nyní též jsem neodolala a začetla se. Nové příběhy samozřejmě nebyly, ale o to více jsem si užila opakování už klasických výroků, příběhů a vztahů. Vždy pomůže odreagovat se od běžných starostí a naladit se na vlnu SATURNINA.

Tída
Tída
17.07.2023 5 z 5

Humor, který pohladí po duši, vyvolá úsměv na tváři a zlepší den. Už jsem četla několikrát, teď vyslechla na ČRo a zase se k Saturninovi někdy ráda vrátím. To je láska na celý život, díky, pane Jirotko :-)

ujira
ujira
29.06.2023 5 z 5

Co dodat o této knize? Pane Jirotko ,,ta se povedla,,...

krakonos.kraken
krakonos.kraken
24.06.2023 5 z 5

"Dovíte se že tři mušketýři ve skutečnosti nebyli čtyři ale dva."

Je to klasika a není co k tomu dodat.

maca_t
maca_t
20.06.2023 5 z 5

Krásná klasika, stejně vtipná jako filmové zpracování.

alekis
alekis
19.06.2023 5 z 5

Nesnáším sousloví "úsměvný příběh" Zhusta ho užívaly televizní hlasatelky, než skončily v propadlišti dějin, jako charakteristiku nějakého veselého filmu, třeba z Bakalářů.
Ale když jsem přemýšlela, jak jednoduše popsat Saturnina, napadlo mě právě toto - že je to úsměvný příběh.
Pravděpodobně se nikdo při čtení nebude svíjet smíchy, hýkat jak osel, slzet, či tak podobně. Ale je téměř jisté, že čtenář i čtenářka se budou (skoro - ať to zas nepřeženu) celou dobu nad knihou usmívat :-).
Autor používá velmi krásně jazyk a jeho popisy prostředí a především přírody jsou moc pěkné, fakt. A musím vypíchnout něco, o čem se domnívám, že mnozí čtenáři ani nepostřehli. V příběhu o panu Brudíkovi, který marně hledá svůj dům, je dvakrát zmíněno zatemnění! První vydání totiž vyšlo v roce 1942...
Mám dojem, že kdysi jsem Saturnina už četla, vybavila se mi příhoda se zápalkami bez hlaviček... Jinak absolutně vše zapomenuto... Bylo to milé osvěžení, ale stačilo, a nyní, jak říká můj oblíbenec Rexo v reklamě: pá...pá! :-)
Ale podotýkám, že nejméně jednou by se s tím nesmírně schopným a šikovným chlapíkem měl seznámit každý!

P. S. Ještě toto musím doplnit. Tuší vůbec někdo, odkud pochází všeobecně známá informace, že tři mušketýři nebyli čtyři, nýbrž dva?
Je to sice spoiler jak Brno, ale prozradím to! Ze Saturnina!

Marek026
Marek026
11.06.2023 4 z 5

O knize Saturnin jsem si myslel, že nebude úplně můj šálek kávy. Předpokládal jsem, že kniha bude jen další nucení se do čtení pro čtenářskou výzvu. Opak byl ale pravdou a kniha mě mile překvapila. Četl jsem ji rád a dokázala mě vtáhnout do děje. Začátek knihy byl mírně zdlouhavý a nudný, ale jak děj pokračoval čtení mě více a více bavilo. Postavy v knize jsou opravdu charakterově speciální a nejsou jen klasickou typizovanou postavou. Kniha je díky humornému a dobrodružnému ději opravdu vtipná a všem doporučuji si ji přečíst.

Samwise1KB
Samwise1KB
06.06.2023 5 z 5

Lidé, pro které je humor to když někdo někoho nakopne, druh humoru v této knize pochopí jen zázrakem. ;-)

špulo
špulo
04.06.2023 5 z 5

Toto je tak krásna vec, že to proste nemôže voňať každému. Ani mne nevonia každý kvet a občas sa na východ slnka mračím. Na Saturnina sa však nedokážem mračiť ani po rokoch ;))

Janadvorackova
Janadvorackova
01.06.2023 1 z 5

Humor mi nepřipadal vtipný a styl způsobil, že i kdybych se chtěla zasmát, nemám čemu.
Bohužel nezaujalo.

Rihatama
Rihatama
23.05.2023 5 z 5

Kdo by neznal nebo neviděl Saturnina... Po letech jsem se odhodlala otevřít knihu. Film je přece tak skvělý! A kniha taky, můžu už říct i já. Bavila jsem se královsky. Jemný humor, lehká ironie, nadsázka. Kupodivu postava samotného Saturnina nevyčnívá tak, jako tomu je ve filmu, nebo jak napovídá titul samotné knihy. A příběhu to přitom nijak neškodí. Člověk si dostatečně užije jeho důvtipu, svérázného humoru a taky porozumění lidské duši a morální převahy, kterou autor (Saturnin) ovšem projevuje poněkud netradičně. Na rozdíl od tety Kateřiny, ta mě štvala ve filmu i v knize. Dokonce i Milouš si nakonec získal moje sympatie. Tak někdy zase na shledanou!

lukaso89
lukaso89
23.05.2023 5 z 5

Laskavý humor celého textu člověk obejme jako pořádně huňatá a hřejivá deka. Bylo to krásné oražení od hektičnosti současných knih. Rozhodně doporučuji !

martin4950
martin4950
14.05.2023 3 z 5

preferuji haška, ale ujde to ig. BriTSkej humor má svůj Schmrnz.

papaja
papaja
12.05.2023 4 z 5

Klobouk dolů před panem Jirotkou, smála jsem se od začátku do konce. Filmová adaptace je bezvadně zpracovaná a po celou dobu čtení jsem si vybavovala scény z fimu, což vůbec nesnižovalo dojem z knihy. Supr knížka na fajn odpoledne venku.

Kerriova
Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Seriál jsem viděla několikrát, ale knížka se mi do rukou dostala až teď díky kamarádce. Začátek mě trošku nudil, ale potom Bože, něco takového lehkého, svižného a vtipného jsem potřebovala jako prase drbání. Vím, že zřejmě tahám dříví do lesa, valná většina z vás tyhle ztřeštěné příhody Saturnina a jeho pána určitě už dávno četla, ale snad mi to odpustíte. Vážně jsem se skvěle bavila, mockrát jsem se dokonce začala chechtat nahlas a pak jsem musela předčítat úryvky, aby mě drahý polovičák neměl za totálního magora. Pokud je tu nějaký další neználek jako já, pak vřele doporučuju urychlenou nápravu stojí to za to

Parwana
Parwana
06.05.2023 5 z 5

Kniha, o jejíž kvalitě jsem nikdy nepochybovala a právem je ozdobou všech knihoven. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

VlaďkaK
VlaďkaK
02.05.2023 5 z 5

Tahle kniha nikdy neomrzí.

Lucie21352
Lucie21352
18.04.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před řadou let a nyní jsem si na ní vzpomněla díky čtenářské výzvě. Je to moje srdeční záležitost. Miluju všechna zpracování tohoto díla, ať je to kniha, audiokniha, seriál, film... všechno je skvělé díky tomu úžasnému prvotnímu příběhu, který je plný humoru a neuvěřitelně poutavě rozpracovanému příběhu. Musím se přiznat, že když čtu nějakou knihu a vidím potom její zfilmovanou verzi, vždy se zamýšlím nad tím, jestli daní herci vystihli postavy v knize. U Saturnina to byla skvělá volba. Nedokážu si představit, kdo jiný než Oldřich Vízner by měl hrát titulní roli. Všechny verze doporučuji. Vždy mi zvednou náladu.

Lele61
Lele61
17.04.2023 5 z 5

Výborná velice poetická a čtivá knížka plná "suchého" anglického humoru a jemné ironie. Samozřejmě znám i perfektní filmové zpracování :-) Knížka, která opravdu baví a čtenář se k ní může stále znovu vracet.

Miliarda
Miliarda
08.04.2023 4 z 5

Laskavý humor, skvěle napsané postavy a především do jisté míry groteskní charakter Saturnina činí z této knihy natolik známou a opěvovanou záležitost a myslím, že i poměrně zaslouženě. Na můj vkus se však k závěru knihy humor poměrně vytrácí a děj začíná být až příliš bizarní, což je za mě osobně škoda. Celkově mě však Saturnin bavil a určitě jeho četby nelituji, čemuž odpovídá i mé poměrně slušné hodnocení.

LubosHacala
LubosHacala
06.04.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější česká kniha! Čtu nebo poslouchám každý rok :)

AdamB.
AdamB.
30.03.2023 5 z 5

Když potřebujete oddechovku, povzbuzení do života, tak Saturnin, teta Kateřina, Milouš... to jsou postavy, které ti zvednou náladu. Ale u prvního Saturnina zůstanu a další volná pokračování už číst nebudu. Jenom abych si nekazil to kouzlo originálu. :)

VojtěchPejša
VojtěchPejša
29.03.2023 4 z 5

Kniha, o které jsem si vždy myslel, že je úplně o něčem jiném. Má bohužel lehce sestupnou tendenci. Dle mého by jí prospělo více Saturnina a méně repetetivnosti.
Ale jinak příjemná klasika, ke které se jednou určitě rád vrátím.

raty
raty
29.03.2023 5 z 5

Potřebovala jsem nějaký osvědčený životabudič.

Takže Saturnin! To je stará láska, která nezrezavěla :-)

rafan65
rafan65
18.03.2023 5 z 5

Přiznám se že jsem Saturnina dosud nečetl. Nádherná kniha četla se krásně. Teta Kateřina chrlící jedno přísloví za druhým a Milouš mě rozplakal smíchem. Dokonalá kniha.

simona g.
simona g.
03.03.2023 4 z 5

Saturnin je prostě unikát. Byť musím přiznat, že film se mi líbil víc, než kniha, což se stává velmi zřídka.