lenka0383 lenka0383 komentáře u knih

Řetěz ze železa Řetěz ze železa Cassandra Clare (p)

Úžasný svět, úžasné dílo, Zbojníky miluju. Dokonale vykreslené postavy, jejich slabiny, silné stránky, stíny minulosti, přátelství, láska. Konec je perfektní, jak se to celé ještě víc zašmodrchalo. Tohle je fantasy s asi nejvíce sympatickými postavami, jakou jsem kdy četla.

02.01.2023 5 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Moc se mi to líbilo. Bylo to takové poklidné, pohádkové, ke konci se to zrychlilo a bylo to i dost napínavé. Trochu mě mrzí, že hlavní postavy mi zas tak moc nepřirostly k srdci, protože jsme je vlastně moc nezažili v akci, takže když někdo umřel... no, zas tak moc mě to nebralo :-D Děje tam opravdu moc není, spíš je to takové pohádkové povídání o zajímavém světě a jeho obyvatelích. Konec mě taky trochu zklamal, bylo to sice zcela uvěřitelné a vlastně přirozené, ale chyběla tomu taková ta epická tečka, kdy se všechno vyřeší a všechno už bude v pořádku :-D Hlavní postavy mě celkem zklamaly, že do toho nešly s větší vervou... No nic, budu věřit, že se jim to nakonec podaří :-D

28.10.2022 4 z 5

Za mříží Za mříží Michaela Boho

Skvělá knížka, u které se často dojmete, často zasmějete, občas taky zamyslíte nad životem. Paní vychovatelka zde nechává čtenáře nahlédnout do toho, jak to u nás v Česku chodí ve vězení, a do životních osudů několika vězňů. Psaná s lehkostí, nadhledem a vtipem. Přečetla jsem jedním dechem.

14.10.2022 5 z 5

Řetěz ze zlata Řetěz ze zlata Cassandra Clare (p)

Byla to moje první kniha od autorky, takže zpočátku jsem úplně neměla jasno ve všech pojmech, ale kupodivu to srozumitelnost nijak nesnížilo. Mně se to hrozně líbilo. Vyvážený poměr akce a vývoje postav a jejich vztahů, úžasně zajímavý a propracovaný svět. Některé popisy akcí byly teda hoodně natáhlé, ale to se dalo přejít. Co mi tak trochu vadilo, byl důraz na všechny možné existující sexuální orientace. Zpočátku mi to přišlo fajn, ale když se už potřetí řešilo, že je Matthew na holky i na kluky, bylo to už trochu moc. Taky si booklab u tak oblíbené série mohl pohlídat těch milion překlepů, chybějící uvozovky a naopak zcela nadbytečné čárky. Přesto mě to tak jaksi pohladilo po srdci, všechny postavy jsem si okamžitě oblíbila, všechny mají svůj osobitý charakter. Nato, že jich tam bylo obrovské množství, se mi vůbec nepletly, což mívám v jiných fantasy problém. Napínavé to bylo od začátku až do konce, nudila jsem se asi jen dvakrát u pár odstavců.

20.08.2022 5 z 5

Radost, to je kumšt! Radost, to je kumšt! Chiara Amirante

Kniha stojí na myšlence, že jsme všichni stvoření k prožívání radosti, a vede nás drobnými krůčky k pojmenování toho, co nám v prožívání radosti brání, a vede nás, jak s tím naložit dál. Nečekejte ale nic patetického. Naopak tu je napsaná drsná pravda a popsaná těžká cesta k osvobození se od závislostí a negativních přesvědčení. Jedna z nejlepších knih o seberozvoji a žití křesťanství, jaké jsem kdy četla.

09.08.2022 5 z 5

Pět temných osudů Pět temných osudů Kendare Blake

Čtivé, napínavé. Na téhle sérii se mi líbí, že žádný díl není výplňkový, všechny mají své místo a čtou se jedna radost. Závěr nebyl moc překvapivý, bylo celkem jasné, že to tak dopadne, a moc nechápu, proč to vlastně tak dlouho trvalo, než k tomu došlo :-D Co mi nejvíc vadilo, tak že byl ten konec takový useknutý. Takový plochý, neemotivní, jako by se vlastně nic moc nestalo. U většiny knih, a u sérií obzvlášť, se mi po dočtení po postavách stýská a ještě dlouho si je v sobě tak nějak hýčkám a nosím v srdci, ale tady, ač mi byla děvčata všechna velmi sympatická a ani jedné jsem nepřála špatný konec, přišlo mi, že to celé ke konci tak nějak vyvanulo. Pořád je to ale jedna z nejlepších sérií a propracovanost všech čtyř královen mě celou dobu fascinovala a za tu před autorkou smekám.

16.05.2022 5 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Další kniha s potenciálem rozšiřovat obzory a přispět k porozumění mezi lidmi různých kultur a sociálních skupin. Šestnáctiletá černoška Starr bydlí v chudinské čtvrti, ale chodí na prestižní bělošskou školu. Vezme nás do světa soupeřících drogových gangů, vzájemných předsudků mezi rasami a neoprávněné policejní brutality vůči černochům. Autorka knihy byla sama svědkem

"Už jsem to zažila mockrát - zabijí černocha protože jen proto, že je černý, a strhne se hotové peklo. Kolikrát jsem tweetovala s hashtagem RIP, sdílela fotky na Tumblru, podepisovala kde jakou petici a pokaždé si říkala, že kdybych byla něčeho takového sama svědkem, z plných plic bych to křičela do světa, aby všichni věděli, co se stalo. Teď je to tady a já se bojím promluvit."

Starr rozhodně není dokonalá hrdinka. Občas mi přišla dost protivná, ale ono to vlastně jen dokresluje celý příběh. Nedůvěra a předsudky mezi bělochy a černochy jsou vzájemné a celou knihu provází Stařin pocit, že ji nikdo nemůže pochopit a že nikam nezapadá. Hlavním motem knihy je "Nenávist, ve které vychováváte své děti, nakonec vyjebe s náma se všema".

Takže, nevychovávejme své děti v nenávisti a čtěme víc takových knih, které mohou přispět k lepšímu vzájemnému porozumění a k hledání problémů tam, kde skutečně jsou, nikoli tam, kde je jednodušší je hledat.

03.05.2022 5 z 5

Třeťák Třeťák Ella Fever

K beletrii často sahám u témat, která jsou mi cizí a o kterých bych se ráda dozvěděla něco víc. Přesně z toho důvodu jsem začala i s četbou LGBTQ+ témat, i když z knih, které vychází, tvoří tak 99 % tvoří to písmeno G, 1 % L a B a ten zbytek by se snad dal na prstech jedné ruky spočítat. I proto mě tahle kniha na první pohled zaujala, protože je o tom T. Vypráví o trans dívce Míše, která se narodila v klučičím těle. Je o tom, co všechno prožívala, když ještě byla klukem, jaká to pro ni byla úleva, když jí konečně došlo, co je na jejím životě tak špatně, a jakými nesnázemi si od té doby prochází.

Na příběhu oceňuji, jak pracuje s emocemi obou dívek. Děj odsýpá, mladistvý hovorový jazyk se dobře čte a díky němu je to celé velmi autentické. Do obou dívek se dá krásně vžít a prožít s nimi kousek jejich života na střední škole.

Je to příběh psaný mladou autorkou a ze srdce, nesnaží se nic přikrášlovat a je velmi otevřený i v rámci témat, o kterých se nepíše lehce, proto se těžko hodnotí jeho negativní stránky. Je škoda, že autorka ještě chvíli nepočkala a nenechala příběh dozrát k nějaké větší redakční práci a spolupráci s nakladatelstvím. Jde totiž o crowdfundingový projekt (sama autorka to slovo v knize nezvládla napsat správně). Je plný chyb i úsměvných momentů (jo, Míša je znalec vína, protože rozeznává nejen bílé a červené, ale i suché a polosuché). Ve spoustě situací by se dalo jít mnohem víc do hloubky, ale autorka je bohužel tak jaksi poslala k ledu.

No, bylo by toho dost co vytknout a je škoda, že kniha úplně nevyčerpala obrovský potenciál, který měla, ale svůj hlavní cíl splňuje – přiblížit střípky ze života transgender osoby, a tak pomoci společnosti pochopit, že to rozhodně není život, který by si kdokoli dobrovolně vybral, a že tito lidé mají svých problémů dost i bez toho, abychom se na ně dívali skrz prsty a snažili se jim vnutit svůj názor na jejich život. No, složité téma.

22.04.2022 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Tak jsem si zase chtěla přečíst něco, co "přece čtou všichni", abych zjistila, o čem to teda je a čím jsou všichni tak nadšení. Tentokrát jsem se pustila do audioknihy.

Nikdykde vás zavede do Podlondýna, jakého světa pod Londýnem, plného podzemních uliček, zastávek metra, nebezpečných mostů, roztodivných tvorů a lidí, kteří se sem propadli z Nadlondýna. Vykreslená atmosféra tohoto zvláštního světa je úžasná a magická, nápaditá a dobrodružná. Tím asi moje chvála končí. Nějak jsem si neoblíbila ani hlavní postavy, ani dobrodružství, na které se vydaly. Připadalo mi, jako bych poslouchala scénář k nějakému filmu (a ano, později jsem se dočetla, že to původně opravdu byl scénář k seriálu). Postavy nejsou pořádně představené, nijak se nevyvíjí, nedělají nic zajímavého. To, co by zajímavé být mohlo (most, který si vybírá mostné, rodina, která umí otevírat všechny dveře atd.), nebylo nijak blíže vysvětlené ani rozvedené. Prostě to tak je a ty se s tím, čtenáři, smiř. No, nadšení ostatních čtenářů tedy nesdílím. Zřejmě to opět není můj žánr asi jako Zaklínač. Hledám emoce, průnik do hlubin psychiky postav, vývoj osobnosti postav, což jsem tady nedostala.

14.03.2022 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Převyprávění z pohledu jiné postavy se dá udělat i jinak a mnohem lépe. Tady v podstatě žádná nová informace oproti Stmívání, takže úplně zbytečná kniha.

13.01.2022 1 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Dávám čtyři hvězdičky za nápad a zpracování. Bohužel se musím přidat k těm, které hlavní postava moc neoslovila, nijak jsem jí nefandila, nechápala jsem její pohnutky. Zbytečné riskování, podivná sebevražda, ani později není ta zápletka úplně uvěřitelná a pochopitelná.

13.01.2022 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Není to tak hrozné, když od toho člověk moc nečeká. Je to milé, příjemné, hezky se to čte. Co mi vadilo, tak naprosto nesmyslné politické situace. Království napadají nějací rebelové, ale ono se to vždycky jenom nějak přestojí a nijak se to neřeší, nezkoumá :-D :-D Plus ten její odpor k princi, kterého vůbec nezná, je směšný a je celkem jasné, jak to dopadne. Jako by ho autorka musela co nejvíc shodit, aby pak to jejich sbližování bylo zajímavější.

13.01.2022 2 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Krásný, pohodový příběh, který vykouzlí při čtení pohádkovou atmosféru. Má vtip, pointu, občas nějaké to překvapení. Někdy jsem Amelii moc nerozuměla, zvlášť k závěru, chápu tu předposlední kapitolu trochu jako spisovatelský záměr, aby to najednou neskončilo až moc pohádkově. Proto ta hvězdička dolů. A bylo tam víc charakterů, kterým jsem moc neporozuměla. Jinak jsem si to ale moc užila.

06.01.2022 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Právě jsem dočetla třetí díl a hned objednávám Zjizveného krále, protože chci v tomhle nádherně vylíčeném světě zůstat. První díl, celkem předvídatelný. Pak jsem se ale začetla do druhého dílu a hltala jsem slovo za slovem. A třetí díl famózní :-) Pořád jsem se nemohla dočkat, co se stane, až se spojí tři umocňovače a dost jsem se bála buď moc lehkého nebo naopak tragického konce, ale ani jedno nenastalo.

16.12.2021 5 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

První čtvrtinu jsem se nudila, ta zápletka byla hrozně účelová, strojená, podivná. Ale až skončila tahle úvodní šaráda, bylo to skvělé. Líbil se mi další pohled na dějiny, tentokrát z pohledu rodiny Ballangerových. Historii, příběhy a pověsti těch království, to má Pearsonová úžasně vymyšleno. I zbytek příběhu byl skvělý, takže jednu hvězdičku odebírám za ten začátek, to mi fakt přišlo na hlavu.

24.08.2021 4 z 5

Jemný porod, jemné mateřství Jemný porod, jemné mateřství Sarah J. Buckley

Velmi odborná a fundovaná kniha lékařky, která sama své čtyři děti porodila doma. Mnoho opravdu vědeckých informací ze studií, vše s odkazy na zdroje, jak se na skutečně odbornou knihu patří. Zdroj argumentů, kdy a proč (ne)odmítnout lékařské zákroky v těhotenství a při porodu, plus kapitoly o kojení a společném spaní s dítětem. Líbí se mi vyváženost pohledu, kdy autorka nabádá ke zodpovědnosti a dává návod, kdy přijmout lékařskou podporu, kdy je vhodné rodit císařským řezem a podobně.

30.11.2019 5 z 5

Můj boj s úzkostí Můj boj s úzkostí Tomáš Vondra

Tak do půlky mě to hodně bralo. Hodně zajímavé nahlédnutí do každodenního života chlapce, který bojuje s úzkostmi. Od půlky mi to už přišlo, že se dokola opakují stejné situace, ale tak není se čemu divit, když je to deník :-) Možná se to mohlo trochu zkrátit. Líbí se mi závěrečné slovo autora a doporučení pro ostatní.

11.11.2023 4 z 5

Jak podpořit dítě s problémovým chováním ve škole: Z pohledu dítěte, rodiče a učitele Jak podpořit dítě s problémovým chováním ve škole: Z pohledu dítěte, rodiče a učitele Jana Divoká

Velmi zajímavá kniha, která čtenáře zve, aby se na tzv. problematické dítě podívali z jeho pohledu a zamysleli se nad tím, co asi dítě prožívá a jaké starosti má, že se uchyluje k problematickému chování. Přečteme si tu devět příběhů, každý z různých úhlů pohledu, k tomu jsou otázky k zamyšlení. Co mi trochu chybělo, tak přece jen trochu víc zabrousit do toho, jak k dítěti přistupovat, na co si dát pozor, co by mohlo pomoci atd., než jen opakovat to, že dítěti je potřeba poskytnout odbornou pomoc.

18.08.2023 4 z 5

Úzkost a strach u dětí Úzkost a strach u dětí Jan Vymětal

Asi jsem od knihy čekala něco víc než jen rozebírání věci, které už jsou dnes obecně známé - jak dítě potřebuje harmonickou rodinu a co všechno mu může způsobit úzkost. Čekala jsem trochu víc praktických rad a tipů k řešení, bohužel o tomhle tato kniha není.

18.08.2023 2 z 5

Praktikum školní psychologie Praktikum školní psychologie Richard Braun

Velmi praktický konkrétní úvod do práce školního psychologa, upozornění na běžná úskalí, rozbor toho, co školní psycholog dělá nejčastěji, zpracované příklady vstupů do tříd. Je to pořád jen základ a "úvod", ale pro udělání si představy je kniha velmi užitečná.

01.06.2023 5 z 5