Řetěz ze zlata

Řetěz ze zlata https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462712/bmid_retez-ze-zlata-R1M-462712.jpeg 4 200 37

Lovkyně stínů Cordelia Carstairsová už od raného dětství projevuje nevídanou odvahu v boji s démony. Když je její otec křivě nařčen ze strašlivého zločinu, vydá se spolu se svým bratrem do Londýna, aby věci urovnala a odvrátila tak pád své rodiny. Cordeliina matka mezitím pomýšlí na to, jak dceru co nejrychleji provdat. Ale ukáže se, že ta je předurčená spíš k hrdinským činům než ke svatbě… V Londýně Cordelia narazí na své přátelé z dětství, okouzlujícího Jamese a jeho sestru Lucii Herondaleovy, a ti ji uvedou do světa opulentních večírků a plesů. Potká tu upíry i mořské panny, jenže ji nejvíc zajímá James, do kterého se bláznivě zamiluje. Brzy se ale dozví, že ten je zaslíben jiné dívce.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , #booklab

Chain of Gold , 2020

mnohoknih
08.02.2024 3 z 5

Lovci stínů, démoni, bitvy a romantika? To zní dost oddychově. A taky bylo, když si odmyslím, že jsem si skoro musela namalovat rodokmen, abych si ujasnila, kdo s kým a ke komu patří. Kdo je blízký příbuzný a kdo vzdálený. A o příbuzenství tu šlo především, jak se v průběhu ukázalo. Nevím, jak to autorka dělá, ale četlo se to skvěle, i když šlo o to, že ona ho má ráda a on má rád jinou a mezitím zapíchli pár démonů, dostali se do pár průšvihů a rodiče se nechali tahat za nos. Určitě si najdete oblíbenou postavu, je jich na výběr dost. Akorát jsem nepochopila, proč se to jmenuje Řetěz ze zlata? Mohlo by to odkazovat k náramku na ruce jednoho z hrdinů. Byl důležitý, ale ne zlatý. Teď abych si přečetla další díl a doufala, že se tam bude vysvětlení.

Poice
11.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Dočetla jsem a aktuálně se pouštím do druhé knihy Řetěz ze zlata...
Zápletka byla celkem zajímavá a opět tu byli ženy, které mě neskutečně iritovaly (Grace - ta nejvíc a Tatiana - zhrzená žena, která nenávidí ta rodová pokolení, která jí zabili otce, který zabil jejího manžela). Z této první knihy jsem si udělala jasný obrázek, že Grace je mrcha a ovládá Jamese náramkem... doufám, že v dalších knihách se toho James zbaví a uvědomí si, komu patří jeho láska, snad nebude pozdě, vypadá to, že Matt si také "brousí zuby" na Kordélii...
Děj knihy mě vtáhl hned, ale jak už bylo psáno v dřívějších komentářích, tak některá jména (rody), působí zmatek, tady není děj jenom o pár postavách, ale opravdu se jich tady mísí strašně moc a občas si pamatovat, kdo je vlastně s kým v rodové linii, bylo opravdu náročné a i na konci knihy jsem občas měla pocit, že nevím kdo ke komu vlastně patří.
Milostné linky se tu různě zamotávají, prolínají a zase rozpojují... Občas je to fakt strašná slaďárna, ale líbí se mi stále jako v Pekelných Strojích, vztah mezi Willem, Tessou a Jemem, i přesto, že Jem tady v té knize nikomu neřekl, že Tess miloval a miluje, ale je to tam opravdu nádherné...
Kordélie za mě musí být strašně krásná (i přesto, že jí úplně nedovedu představit, nechápu proč) a opravdu vnese "světlo" mezi Zbojníky a je to skvělá partička (občas mi přijdou jako Rychlé šípy, jen s více alkoholu :D).
Jsem opravdu zvědavá, jak se budou vyvíjet další knihy, protože konec zůstal samozřejmě otevřený (viz epilog), ale i celkově vztahové linky nejsou vyřešeny...
.... A trochu se bojím, co udělá Lucie s Jessem, aby nakonec nedopadla jako Tatiana :/

Každopádně, Nástroje Smrti jsou skvělé, Pekelné Stroje taky, ale psané trochu jinak a přišlo mi to možná i lepší než NS (ale je to tím, že ty Cass píše trochu jiným stylem, než nástroje). Tato sága - Poslední Hodina - si myslím, že bude lepší než Temné Lsti, ale i ty měli něco do sebe, protože rozvinuly zase další postavy.

Myslím si, že Cass má skvělou základnu rozvíjet dál toto universum a že těch příběhů tam může být opravdu spousta. Hodně lidí tady haní více milostných zápletech, ale takové knihy už jsou... kdybych nechtěla číst o vztazích a vyvíjení postav, přečtu si detektivku :D jen to lgbt je opravdu už hodně, samozřejmě, že i v dřívějších dobách byli homosexuálové, atd... ale dříve to nebylo absolutně tolerované, tady to všichni přechází jako naprostou samozřejmost, což nesedí prostě do této doby, ve které je Poslední hodina psána... ale i tak mi to nezkazilo celkový dojem z prvního dílu a hurá do dalšího :D

Nikkiproch
14.11.2023 5 z 5

Série komplet, pouštím se do čtení!
Miluji to a dám 5 hvězdiček, přestože jsou linie hlavních postav poměrně “neoriginální a tak nějak kopírují sérii Pekelných strojů. Ale protože miluju Lovce stínů, jsem ráda za každou stránku strávenou v jejich univerzu.

MíšaS.
17.10.2023 5 z 5

Konečně vyšel i třetí díl v ČR, a tak se mohu pustit do celé série.
S prvním dílem jsem velmi spokojená. Pořád se mi svět Lovců stínů líbí a stále si ráda čtu příběhy o nich, takže jsem ochotná přehlédnout jistou klišovitost a kýčovitost, protože se prostě dobře pobavím a odreaguji. Také se mi líbí, jak některé postavy procházejí celými sériemi. Je to fajn a milé připomenutí dějů minulých.

Local_Bunny
16.10.2023

3.5
Se světem Lovců stínů jsem zatím byla seznámená skrze film, seriál a jednu knihu. Mohu vám tedy říct, že i jako nezkušení se do knih můžete pustit, pokud máte alespoň nějaký přehled a nevadí vám, že se nebudete napoprvé úplně orientovat. Postav je velké množství, já sama jsem se v nich pořádně neorientovala, ale vůbec se neděste, jelikož časem stejně zůstanou jen důležitá jména.
Co se týče stylu psaní, tak Cassandra píše neuvěřitelně čtivě. Knihy nejsou nejkratší, ale i tak mi čtení rychle uběhlo. Bohužel mi místy chyběla akce, některé pasáže mi přišly zbytečně natažené. Líbí se mi, jak příběh postupně nabíral na intenzitě, z nevinně začínajícího příběhu se vyloupla spousta intrik. Autorka nic neuspěchá a postupně dávkuje. Pozorný čtenář možná během čtení odhalí, jaké úmysly zde byly, ale tohle mi vůbec nevadilo, jelikož je fajn detail, jak si hezky nachystala půdu pro pozdější události.
I přes to, že ženské postavy mi zprvu vůbec nesedly, jsem si k nim dokázala najít cestu. Přišlo mi, že Lucia i Kordélie se zajímají jen o šaty a bály, každopádně se ukázalo, že stejně dobře se umí ohánět mečem a nebojí se zapojit do boje. Mými oblíbenci se stali Matthew s Annou. Žádná postava nemá úplně jednoduchý život, každý se s něčím potýká a nikdo není dokonalý, k těmto dvěma jsem si ale vypěstovala speciální pouto. Hodně jsem si užila také části s démoní části obyvatelstva a doufám, že v pokračování nebudeme ochuzeni o jejich přítomnost.
Nemohu ovšem nepodotknout podobný vzorec, který u autorky vidím. Kniha i její postavy mi dost připomínají Mortal Instruments. Teď nemyslím postavy, které můžeme znát i z této série, ale obecně to, s čím se potýkají a taky, jak jsou napsané. Jsem nicméně ráda, že autorce konečně dávám šanci, jelikož její svět mě baví a věřím, že se náš vztah bude jen zlepšovat.
za knihu děkuji booklab

Kate3003
14.08.2023 4 z 5

Miluji to jak ma Cassandra jednotlivé knihy propojené určitými postavami a i náznaky situací, které budou v jiné knize důležité. Dokud ji však nepřečtete je to pro vás pouze nahodilá informace zmíněná v ději.
Po přečtení Temných lstí jsem měla trošku obavu jak se mi bude kniha líbit, protože to bylo poprvé co jsem u knih o lovcích stínů docela trpěla a hlavní hrdinka mě neuvěřitelně iritovala.
U této knihy si ovšem Cassie vylepšíla reputaci a zase jsem dostala skvělý příběh. Je teda trošku náročnější co se postav týče, protože do popředí se nedostává jen pár postav, ale skoro všechny které jsou na scéně. Takže to občas působí jako trošku chaos a chvilku mi trvalo se orientovat v tom kdo ke komu patří.
Tentokrát se autorka vyřádila na romantické lince, která je tu opravdu zamotaná a jsem zvědavá jak se postupně bude rozplétat.
Jako obvykle u prvního dílu nechybí seznámení se světem Lovců stínů a vysvětlení různých termínů. Zbytek děje už je nabitý akcí, zvraty, ale i vtipnými situacemi nebo trochou toho dramatu. Skvělé bylo, že autorka prokládala jednotlivé části úryvky minulosti, které krásné doplňovali děj.
Jediné co mi na knize tak úplně nesedělo bylo jak všichni přijímali různé výstřelky nebo LGBT komunitu. Vzhledem k době ve které se příběh odehrával bych čekala, že se okolí nad těmito věcmi bude více pozastavovat a budou tím pobouřeni. Hlavně v komunitě Lovců stínů, která je v těchto věcech dosti "zastaralá" aspoň podle reakcí na stejné věci například v Nástrojích smrti které se odehrávají mnohem později.
Kromě této věci jsem si, ale čtení opravdu užila a jsem opravdu zvědavá jakým směrem se bude ubírat další díl.

Vjeerus
14.08.2023 4 z 5

Na návrat do světa lovců stínů jsem se těšila a jsem víc než mile překvapená. Po zkušenostech z ostatních sérií jsem se bála, jak mi sedne hlavní hrdinka, protože k těm od Cassie mám obecně spíš negativní vztah. Ale Kordélie je za mě ta nejzajímavější napříč sériemi.
Co si asi nikdy nezvyknu a vždy mě to ubíjí, tak je to množství postav. Musím říct, že u této knihy jsem byla ztracená snad nejvíc a nejdýl, protože jak jsou propojení jako bratranci a sestřenice a tak se i oslovují a mluví o sobě, tak to v guláši v hlavě nepomáhá. A pak taky nejsem fanouškem dlouhých kapitol a autorka očividně fanoušek je.
Romantická linka je řádně zamotaná. Možná až příliš, tak jsem zvědavá, jak se to rozmotá, protože ta horská dráha je zběsilá. Musím ale říct, že jsem se bavila. A moc. Kniha má vtip a dost propracované a různorodé postavy. První polovinu se seznamujeme se světem a noříme se do démoního problému. V druhé polovině ale dojde ke spoustě zvratů a ne jen ve vztahové rovině.
Části z minulosti jsou perfektní a přinášejí do děje tu správnou dávku zvědavosti.
Největší výtku mám ale k tomu, že se autorce moc nepodařilo spojit začátek 20. stol. v Londýně s LGBT komunitou. Prostě v té době to bylo skandální (a nejen to), lovci stínů jsou upjatá komunita (aspoň podle Nástrojů smrti odehrávající se o 100 let později) a to jejich v podstatě stoické a bezproblémové přijímání mi tam nesedělo.

luculi
08.08.2023 3 z 5

Lovce stínů čtu už mnoho let. Vždycky se mi strašně líbil daný svět, ten nápad s lovci, runami, démony a dalšími bytostmi. Časem jsem však tomuto žánru a především zaměření ya odrostla, nicméně autorka zůstává mezi mými výjimkami, které i tak zkouším číst dál.

Z počátku byla kniha na rozjezd zmatená díky všem těm jménům a rodinným vazbám, protože je autorka chrlila jak přehrada vodu. Dost jsem se ztrácela a myslím, že ani do poslední stránky jsem některá jména nedokázala na první dobrou zařadit. Každopádně se mi start líbil a navíc dobové zařazení na začátek dvacátého století mi maximálně vyhovoval.

Prostřední část byla vynikající, plná akce, zvratů, tajemství, ale i nějakých těch vztahových lapálií, které jsou u těchto knih běžné. Pořád to bylo v takové mírné úsměvné míře, protože to přece jen knize sedělo. Jenže pak přišel závěrečný běh, kde jsem jen smutně sledovala, jak ta akční jízda končí. Důležitý problém s démony se vyřešil, alespoň prozatím a najednou se všechno točilo jen kolem postav. Jejich nevyslovené citové problémy, náznaky, že všichni jsou vlastně nešťastně zamilovaní do někoho, kdo o tom neví, se začalo šířit jako mor, až bylo trapné sledovat, že se toho účastní všichni a vznikají takové šílené propletence. Jako proč proboha? Nehledě na fakt, že v dnešní době se lgbt strká opravdu všude a tady budete mít pocit, že tu prostě třetina postav musí být homo, třetina hetero a třetina bi... A ty náznaky, kterými se autorka všechno snaží značit jako hrozně napínavé, jenom ten dojem kazí, protože nejsou.

Po příběhové stránce jsem byla spokojená, i epilog byl potěšující, návrat postav z různých předchozích sérií taktéž. Co už méně, že zaměření od příběhu padlo hlavně na postavy a lásku, což snesu jen do určité míry. Ke konci jsem chtěla už přeskakovat stránky, jak mi to přišlo trapné a ubohé. Kdyby se to týkalo jen jedné dvojice, ještě bych to snesla. Ale takhle jsem měla dojem, že všichni ti strašně blízcí přátelé si vůbec nic nesvěřují a jsou zamilovaní do sebe všemožně navzájem, ať holky či kluci. A to mi přišlo prostě už moc a celý dobrý dojem ze čtení mi to zkazilo. A taky situace s Grace mi od určité stránky pila krev. Takže spokojenost nečekaně hodně klesla...

Právě díky těmto momentům mám strach si ostatní knihy přečíst znovu, přestože jsem všechny série četla pouze jednou, protože si nechci kazit vzpomínky na to, jak mě to dřív bavilo, teď už by to nemuselo totiž platit...

Princezna22
13.05.2023 3 z 5

Na tohle jsem musela mít opravdu náladu , kniha se četla dobře. Příběh byl ok. Jen se to nedá srovnat s předchozí serii.. Je to jiný příběh prostě a basta. Ale bylo to fajn. Další díl si určitě přečtu.

kolacky
03.03.2023 1 z 5

Nezačetla jsem se. Asi mi chybí ta předchozí řada, jak píše kika_.

lenka0383
20.08.2022 5 z 5

Byla to moje první kniha od autorky, takže zpočátku jsem úplně neměla jasno ve všech pojmech, ale kupodivu to srozumitelnost nijak nesnížilo. Mně se to hrozně líbilo. Vyvážený poměr akce a vývoje postav a jejich vztahů, úžasně zajímavý a propracovaný svět. Některé popisy akcí byly teda hoodně natáhlé, ale to se dalo přejít. Co mi tak trochu vadilo, byl důraz na všechny možné existující sexuální orientace. Zpočátku mi to přišlo fajn, ale když se už potřetí řešilo, že je Matthew na holky i na kluky, bylo to už trochu moc. Taky si booklab u tak oblíbené série mohl pohlídat těch milion překlepů, chybějící uvozovky a naopak zcela nadbytečné čárky. Přesto mě to tak jaksi pohladilo po srdci, všechny postavy jsem si okamžitě oblíbila, všechny mají svůj osobitý charakter. Nato, že jich tam bylo obrovské množství, se mi vůbec nepletly, což mívám v jiných fantasy problém. Napínavé to bylo od začátku až do konce, nudila jsem se asi jen dvakrát u pár odstavců.

zaandulee
28.07.2022 5 z 5

Úžasný začátek další skvělé série lovců stínů od jedné z mých nejoblíbenějších autorek. Měla jsem strach z hlavních postav, jestli mi sednou a zvyknu si na ně a musím říct, že mě autorka opět nezklamala, nevím jestli vůbec dokáže napsat postavu, která by mě iritovala. Téměř okamžitě mi Kordélie přirostla k srdci a celkově všichni hrdinové mi přišli sympatičtí.

Ocenila jsem, a to velmi, že zde byly i postavy z předchozí série Pekelné stroje. Romantická linka trochu moc komplikovaná, ale kdo autorku zná ví, že to je pro ni docela typické, takže :D. Mám takový pocit, že by mohl nastat milostný trojúhelník, což mi vadit nebude, ale jen pokud si vybere správnou osobu. :D

Kdo váhá, zda se pustit i do nejnovější série o lovcích stínů----říkám neváhejte a pusťte se do toho!

Áďa302
20.06.2022 4 z 5

Kniha se mi dostala do ruky jen kvůli sérii “Pekelné stroje”, na kterou děj lehce navazuje prostřednictvím dětí hlavních postav. Celou dobu co jsem četla mi přišlo, že se spíše jedná o rozebírání vztahů jednotlivých postav než o zápletky a nějakou akci. Uvidím co další díl.

Peťulka3
02.06.2022 5 z 5

Hrozně se mi líbí svět lovců stínů, takže jsem si knihu užila stejně jako všechny ostatní. Těším se na další díl. Jen bych ocenila, kdyby v každé knížce byly napsány rodokmeny. Už s v těch jménech začínám ztrácet.

marie2577
05.05.2022 3 z 5

Zacatek chytlave, bavilo i nudilo.. celkove potesilo

hanaseidl
12.12.2021

Předchizí sérii jsem nedočetla. Nějak se to pořád omílalo do ztracena už mě to po x dílech nebavilo. Proto jsem si řekla, že začítá nová série... ale houbeles... jedem zase ve starých kolejích. Takže kdo nečetl předchozí série, tak si ani neškrtne.

houdkic
10.11.2021 3 z 5

Po tolika knihach o lovcich stinu si rikam, ze ma porad autorka co vymyslet. A zjistuju, ze dalsi a dalsi knihy uz nemaji moc co nabidnout. Je to uz takova slatanina vseho moznyho, kdy jsou nektery casti hrozne super a jiny zase priserne nudny.

Cetla jsem tady jeden komentar, ze se autorka az moc venuje vztahum mezi postavami a s tim naprosto souhlasim. Vic nez deji se venuje prave jim a neustale zminuje pocity jednoho o druhem, az je to tak omilane dokola, ze to zkratka cloveka unavuje.

Jeji neustale cpani vsech moznych orientaci uz ani nekomentuju, protoze je to v kazde knize stejne, i kdyz neni mozne, aby v tak male skupine pratel bylo vsechno (nejvetsi hardcore to byl ale v Temnych lstich).

Hodnotim 3,2 bodu.

kika_
01.10.2021 2 z 5

Knihu jsem začala číst s tím, že je to první kniha série. Velice mě to zklamalo. Úvod do světa nebyl absolutně žádný a chyběla mi tam spousta informací. Očividně autorka předpokládala, že čtenáři této knihy četli předchozí sérii. Provázanost mezi postavami mi také neseděla. Všichni tam byli nějakým způsobem rodina, což mi přišlo dosti podivné, vzhledem k tomu, jaké aférky mezi sebou řešili.
Příběh skončil dosti otevřeně, avšak popravdě mne ani nezajímá, jak bude pokračovat. Po dalším díle už nesáhnu. Možná kdybych četla její předešlou sérii, měla bych jiný názor.

Luigi1
04.09.2021 5 z 5

Kordélie Carstairsová je lovkyně stínů.Je také trénovaná od malička k potírání démonů.Při cestě do Londýna se potká s přáteli z dětství-Jamesem a Lucií Herondaleovými,a náhle se ocitne v jejich světě třpytivých plesových sálů a luxusních salónů.Je to krásné,ale také těžké.Dívka totiž musí tajit svoji lásku k Jamesovi,který přísahal věrnost jiné,
Kordéliinživot je rozvrácen v základech,když Londýn začnou devastovat útoky démonů.Přátelé jsou uvězněni v metropoli.Zjišťují,že temný odkaz jim přinesl neuvěřitelné schopnosti.Jakou cenu ale budou muset zaplatit za své hrdinství.

andrejci
31.08.2021 5 z 5

Knížka od Cassandry Clare mám přečtené všechny. Po všech těch nových knížkách se bojím, aby měl příběh ještě nějaké kouzlo. Zdá se mi, že už se všechno vyždímalo a autorka pořád všechno opakuje. Hlavně po posledním díle Temných lstí (s odstupem to pro mě je takové zklamání a zatím její nejslabší knížka). I když musím přiznat, že má skvělou fantazii.
Musím, ale s potěšením oznámit, že tohle mě hodně bavilo. Ze začátku mi nejdřív trvalo něž jsem se začetla. Potom jsem se, ale chytla a nemůžu si to vynachválit.
Děj se odehrává na známém místě a jsou tam staré postavy. Za ty jsem ráda. Ale zpátky k novým postavám.
Hlavní hrdinka za mě nebyla vůbec špatná. Místy by ještě chtěla vyladit, ale nemůžu si stěžovat. Ovšem nejvíc mě bavil James a jeho Zbojníci. Ty jsem si opravdu oblíbila. Hlavně jejich sarkastické komentáře. Milým překvapením pro mě byla Lucii. U té doufám, že bude víc prostou v další knížce. Stejně jako Grace. Ta je pro mě místy stále záhadou.
Jednu věc bych uvítala. A to rodokmeny. Těch nových postavy bylo moc a každý měl ještě bratry, sestry atd. Plus ještě rodiče a jejich sourozenci z Pekelných strojů. Někdy, hlavně tedy ze začátku z v tom strašný zmatek.
Já ani nevím jak to mám hodnotit. Úplně nejlíp bych tomu dal 4,5 i s obálkou.