Lenisk@ Lenisk@ komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Bestseller, o kterém jsem slyšela a četla z mnoha stran, takže logicky jsem se do něj musela taky pustit. A to, že jsem na zadní straně obálky četla několik pochvalných slov od A. Mornštajnové, mě jen utvrdilo v tom, že se mi to bude líbit. A skutečně - velmi pečlivě vykreslené osudy několika lidí, s nimiž nešlo nesoucítit, na pozadí kraje, který příliš neznám, mě jen navnadily na přečtení druhého dílu. Moc se mi líbilo, že nás kniha vzala citlivě do dávné doby se svými zvyklostmi, které jsou pro nás už dávno cizí.

15.03.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

R. Sepetys se dostala do žebříčku mých oblíbených autorů, jsem přesvědčena o tom, že si od ní toho ještě hodně přečtu. Píše skvěle! Píše čtivě, krátké kapitoly jsou snad až příliš krátké, stejně tak jako celá kniha. Přála jsem si s Linou strávit mnohem víc času, dozvědět se o ní a její rodině mnohem víc. Nebo jsem to možná nechtěla? Autorka tak realisticky líčí hrůzy gulagů, až jsem z toho nemohla spát. Jsem zoufalá z toho, že tyhle věci se děly a že to není tak dávno. Sepetys píše sice o smyšlených hrdinech, ale promítá do nich skutečné osudy skutečných (často i) bezejmenných hrdinů. Nesmíme na ně zapomenout.

11.08.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

A já se tak bála, že to bude opět jen přechválený "objev roku". Naštěstí se moje obavy nepotvrdily a kniha mě naprosto pohltila už po pár stránkách. Mě samotnou překvapilo, jak moc jsem si zamilovala její poetičnost a děj odsunula do pozadí. Kya jako holčička i jako dospívající a dospělá žena mě bavila po všech stránkách, ale nejlepší skutečně bylo její spojení s bažinou. Nejvíc mě rozplakaly její pocity, kdy jí chyběl tolik známý domov. A ve finále jsem ani tu zápletku nerozluštila, možná jsem o ní skutečně ani nepřemýšlela, ale jsem za to ráda, nepřišla jsem o svůj wow moment.

23.10.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Klasická Mornštajnová, která nám líčí osudy několika lidí v průběhu 20. století. Mám ráda autorčin styl, o čemž vypovídá i to, že je jednou z mála autorek, od nichž čtu naprosto vše, co vydají. Tato kniha, stejně jako jiné, se četla úplně sama, vtáhla mě do děje a ukazovala mi, že všechno není černobílé.

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Do knih F. Backmana jsem se zamilovala v okamžiku, kdy jsem rozečetla Medvědín. Když jsem začínala číst Muž jménem Ove, věděla jsem, že to bude pecka, ale netušila jsem, jak velká! Ove, Sonja, Parvaneh, Jimmy, toulavá kočka a mnozí další ještě dlouho neopustí mé myšlenky. Usmívala jsem se, smála jsem se i plakala a jen nerada se s knihou rozloučila.

24.04.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Věděla jsem, že sahám po jistotě. Knížky Aleny Mornštajnové jsou sázkou na čtivou a dojemnou knížku, na kterou budu ještě dlouho myslet. Upřímně - nebyla to Hana - ale byla to Bohdana a její táta a ti nás provedli po 20. století. Na rozdíl od Slepé mapy jsem snad každou postavu chápala a až do konce ji hájila a doufala, že překoná onu propast, kterou si sama vykopala.

29.03.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřina Tučková se pomalu ale jistě stala moji oblíbenou českou autorkou. Vyhnání Gerty Schnirch naprosto zbožňuji, Žítkovské bohyně mi nedaly řádku dní spát. A musím prozradit, že Bílou vodu už mám na poliččce a už teď se na ni těším.

13.07.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Podobnou knihu už jsem dlouho nečetla. Její téma není nové, přesto způsob, jakým je zpracováno rozhodně nový je. Při čtení se dokážete ztotožnit s každou postavou, každou postavu chápete, rozumíte jí, nesoudíte ji. Čtete jedním dechem, protože chcete rozlousknout to tajemství, které kniha skrývá. A když už ho rozlousknete, přijdete na to, proč postavy jednají tak, jak jednají, nechcete vlastně dál číst, protože doufáte, že život nemůže být tak krutý. Přesto žádná z hrůz (a že jich v knize je) není popsána nijak naturalisticky. Je to pár dní, co jsem knihu dočetla, ale pořád mám pocit, že jsem ji ještě neodložila. Neustále se k ní v myšlenkách vracím.

19.02.2018 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Prostě jo! Na to nemám víc výrazů :D ... Jednou jsem takhle neměla co dělat, nechtěla se mi číst moje knížka a taťka mi dal do ruky tuhle se slovy "je to dobrý"... začala jsem číst pár stránek a nedalo se odejít! Tobiášův humor, spousta krve, zabíjení... ale když čtete tuhle knížku víte, že to tak prostě má být!

15.09.2011 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Stojím si za tím, že Petra Stehlíková je výborná spisovatelka, která stvořila něco nového a originálního. Kdyby se narodila v zahraničí, brzy se přidá ke klasickým autorům fantasy žánru. Před Nastereou jsem se rozhodla oživit si celou sérii a naprosto jsem jí zase propadla. Naslouchač a Faja jsou prostě geniální. Ale teď už musím přestat pět chválu, pokud mám hodnotit tuto konkrétní knihu. Náboj předchozích dílů se poněkud vytratil, snad mi chybělo dobrodružství, které bylo nahrazeno dalšími a dalšími záhadami, snahou je vysvětlit a zbytečně často se opakující nadávkou. Mám upřímně strach, že to autorka všechno tak zbytečně překombinovala. Co když se už z toho v dalších dílech nevymotá?

22.08.2021 3 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Frišta mě naprosto překvapila (což ale nebylo nijak těžké, jelikož jsem o knize předtím nic neslyšela). Byla čtivá, napínavá, nedala se odložit. Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédnout do hlavy obyčejné ženy, která se kvůli své lásce k Afghánci ocitla v cizí zemi. Tato žena podává realitu bez obalu, přibližuje nám, jaký je normální život v Afghánistánu, jaká jsou pravidla, zvyky. Ale zároveň nám nenutí nějaký svůj pohled na věc, nechává nás zamyslet se a přemýšlet o všem záporech a, ano, i kladech života pod burkou.

14.10.2019 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Výborný díl! Nejhorší je číst ho v zimě, to má pak člověk ze sněhuláků poněkud husí kůži.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Konečně jsem se dostala k paní Austenové! A jen lituji, že jsem si nenašla čas dříve. Od této knihy jsem nemohla odejít, přestože jsem tušila, jak dopadne. Někdy je potřeba oživit tu romantickou část naší duše.

20.12.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Obávám se, že jediné pozitivum, které knize nelze upřít, je její čtivost. Opravdu nebyl problém přečíst ji během soboty. Jinak musím hodnotit negativně. Mám ráda knihy, které dokáží zanechat "stopu", ale tato k nim bohužel nepatří. A vskutku mě to mrzí! Skutečný příběh Lalea mě měl vzít za srdce, měla jsem brečet a také se usmívat, jenže všechny tyto emoce spisovatelka nedokázala přenést z reálných hrůzostrašných zážitků na papír. Teď, když se zamyslím, si popravdě nedokážu vybavit, "o čem to bylo". Přitom nejen Lale si zaslouží, aby na jeho život nebylo zapomenuto.

21.09.2020 1 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

5/5
Budu se opakovat, ale takhle knížka je prostě skvělá! :) Byla tak skvělá, že jsem ji přečetla během pár hodin (zdálo se mi to dokonce jako pár minut), nemohla jsem od ní odejít. Lou si nejde neoblíbit a do Willa se nejde nezamilovat! Kniha, která se vám dostane pod kůži, kniha, po jejímž přečtení si budete znovu chtít nalistovat první stránku a číst znovu.

25.08.2016 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Naprosto skvělá kniha! Ještě dlouho po přečtení na ni myslím, myslím na to, jaký omezený pohled člověk má, kolik věcí vůbec neví, často možná nechce vidět. Líbí se mi, že autorka vykreslí smyšlený příběh na skutečném historickém pozadí, do kterého vpašuje tolik pravdivých drobností, až to bere dech. Autorku/knihu bych tu vychvalovala ještě hodně dlouho, dodám tedy jen, že rozhodně stojí za přečtení!

11.08.2023 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Sérii Harryho Holea jsem doslova hltala, takže logicky si detaily jednotlivých dílů nepamatuji. Dokonce můžu říci, že některé díly bych klidně mohla číst znovu a nevzpomněla bych si, kdo je vrah. Harry je osobnost, kterou jsem si zamilovala navzdory tomu, že z něj Nesbo dělá superhrdinu (nikdy jsem se nebála, že by se ze sebehorší situace nedostal). Tento díl mě zaujal nejvíc nejspíš kvůli tomu, jak moc byl pro Harryho osobní. Jen je škoda, že čím víc jsem Nesbo četla, tím dřív jsem vraha odhalila a výsledek vyšetřování pro mě nebyl úplnou novinkou, ale to nakonec považuji za detail. Přistihla jsem se, že jsem tuto sérii nečetla kvůli dopadení vrahů a násilníků, ale kvůli průběhu vyšetřování a samozřejmě hlavně kvůli Harrymu.

Karla Karla Božena Němcová

Karla na mě zapůsobila už v hodinách literatury na střední škole. Zaujala mě hlavní idea díla - co vše je matka schopná udělat proto, aby její syn nemusel jít na vojnu. K povídce jsem se dostala až téměř po 10 letech a nelitovala jsem. Považuji ji za jednu z nejlepších Boženy Němcové.

14.10.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Já mám takovou radost, že se mezi knihami s nálepkou "povinná četba" nachází skvosty! Další důkaz toho, že ti učitelé vlastně vždycky věděli, co nám doporučují :).

29.07.2019 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Kniha, kterou přečtete jedním dechem. Kniha, kterou dočtete a uvědomíte si, že obsahovala tolik důležitých detailů, že by stálo za to přečíst ji okamžitě znovu. Kniha, která je napínavá od prvních stran. Kniha, kterou si dáte do kabelky, přestože váží tak pět kilo, a vytahujete ji, i když jedete jen několik zastávek. ... a tak bych mohla pokračovat :) Stálo to za to!

08.02.2017 5 z 5