lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Existuje jen málo autorů (možná dokonce jen jediný), který dokáže napsat knihu o tenise a já ji přečtu jedním dechem.

Úplně zbožňuju, když autor v textu odkazuje na své další příběhy. Postava Carrie se například objevila už v Malibu v plamenech a i v Carrie Soto se vrací najdete zmínku jiného díla Taylor Jenkins Reid.

K hlavní hrdince jsem si hledala cestu celkem dlouho a nebylo to pro to, že je sportovkyně, zatímco já mám k tenisu daleko, ale kvůli chladnému přístupu ke všemu, neprohrávat, být nejlepší na světě a jít za tím přes mrtvoly.

Taylor Jenkins Reid už laťku nastavila a všichni víme, že pořádně vysoko. Její postavy toužíte hledat na internetu. Nevěříte, že neexistují. A stejně tak tomu je i u Carrie Soto, ale za mě se Daisy ani Evelyn nevyrovnala.

29.01.2024 4 z 5

Kam se ztrácí Alice Sun Kam se ztrácí Alice Sun Ann Liang

Za #readingcopy v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Magický realismus mi ne vždy v romancích sedne, ale protože se mi předchozí kniha od autorky líbila, vsadila jsem i na Alici Sun. A vyplatilo se.

Hlavní hrdinka patří mezi nejchytřejší studenty na mezinárodní střední škole, kterou si kvůli drahému školnému nemůže dovolit navštěvovat každý.

Bohužel, i to se stane problémem Alice. Využije své neviditelné schopnosti a začne za peníze odhalovat tajemství svých spolužáků, jenže nic netrvá věčně.

Do příběhu jsem se začetla okamžitě a může za to styl vyprávění, který je velmi čtivý a sympatická a inteligentní Alice Sun.

I ostatní postavy se mi líbily. Určitě tu musím zmínit rivala a úhlavního nepřítele Henryho Li, který soupeří s Alicí o první místa v podstatě úplně ve všem. Z toho vyplývá romantická linka od nenávisti k lásce a ta je naprosto skvělá.

Pokud se vám líbí knihy s prvky nadpřirozena, jako jsou Instant karma, Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender, Dcera sněhu nebo Půlnoční knihovna, určitě neváhejte.

28.01.2024 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Za knihu v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Většina čtenářů o této sérii básní a i po letech ji stále doporučuje. A teď, když už se konečně znovu objevila v knihkupectvích, jsem musela zjistit, co na ní všichni mají.

Ella Harperová se snaží přežít. Přes den studuje, po večerech si vydělává na živobytí. Z chudoby ji vytrhne Callum Royal. Přivede ji do světa luxusu a bohatství a také za jeho pěti syny.

Mé náctileté já by si z toho sedlo na zadek a okamžitě bych běžela pro pokračování. A řeknu vám upřímně, že mé dnešní já na tom není jinak.

Jasně, není to bůhvíjak originální. Při čtení jsem si nejednou vzpomněla na Hranici nevinnosti, Moji vinu, a když si odmyslíte pár detailů, najdete plno dalších podobných knížek.

Jenže já Papírovou princeznu dala za pár hodin (fakt jsem nevěřila tomu, že to tak uteklo), hlavní hrdinka mi byla sympatická a bratři Royalové (jeden přitažlivější než druhý) si mě také, i když ne úplně všichni, získali.

Pokud se k vám kdysi série nedostala, dejte ji šanci nyní. Vychází znovu a já si rozhodně nenechám ujít příležitost si všechny díly pořídit domů.

27.01.2024

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Po thrillerech už tak často nesahám, ale na tuto mě nalákalo nespočet nadšených ohlasů a chtěla jsem zjistit, co na té Pomocnici všichni mají.

Knihu jsem přečetla vkuse za pár hodin. To mluví za vše. Nedokázala jsem se od děje odtrhnout a byla napnutá až do konce.

Při čtení jsem měla několik teorií, přičemž mi pak zbylo jen jedno tušení a ukázalo se jako správné ještě dřív, než to na čtenáře vybalila autorka. Vůbec mi to ale zážitek z knihy nezkazilo.

Pomocnice je zkrátka pecka a jsem ráda, že jsem se o tom sama přesvědčila.

25.01.2024 5 z 5

Blízko Blízko Kevin Panetta

Za knihu v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Ari se touží přestěhovat do města a živit se hraním v kapele. Shání za sebe náhradu do rodinné pekárny a na pohovor přijde Hector, který pečení miluje a Ari ví, že našel, co hledal.

Neodolala jsem komiksu, který je kresbou (pouze kresbou a ničím jiným) podobný Srdcerváčům a je laděný do mé oblíbené modré barvy, jenže jsem očekávala něco trochu víc.

Pekárny a práce v ní tu bylo ažaž, přičemž jsem několikrát dostala chuť si něco upéct.

Všeho ostatního tu bylo ale příliš málo.

Na hlavní postavy jsem názor měnila každou chvíli. Nejdřív mi byly sympatické, pak vůbec, poté jen jedna z nich, na další straně zas nikdo a na konci to zase obě vylepšily.

Vážná témata tu byla spíše jen nakousnutá, než aby se probírala a řešila.

Blízko je velmi oddechový komiks a určitě vám přijde vhod po nějaké náročnější četbě, kdy chcete vypnout a nechat se volně unášet příběhem nebo změnit žánr.

25.01.2024 3 z 5

Twisted Hate: Nenávist na ostří nože Twisted Hate: Nenávist na ostří nože Ana Huang

Za knihu v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Nenávist na ostří nože je o další kamarádce z party a bratrovi hlavní postavy z prvního dílu. A v tomto případě název knihy vypovídá o všem, protože ti dva se opravdu nemůžou vystát.

Jules je právnička. Josh je doktor. Jen stěží zvládají být v jedné místnosti a ani ve snu by je nenapadlo, že by se mohli setkat na pracovišti.. co teprve, když jim osud připraví jediný volný pokoj s jednou postelí.

Stejně jako v předchozích knihách jsem si hlavní postavy oblíbila (a strašně se těším na příští pár). Jejich hádky a provokace mě šíleně bavily. Zajiskří to, kdykoli se na sebe podívají a postelové scény? Nemám slov. Ty vážně stojí za to!

21.01.2024 4 z 5

Vztek Vztek Tracy Wolff

Já Touze propadla a neptejte se mě, jak je to možné, protože odpověď sama nevím. Je to prostě tak jednoduchý a ujetý, že u toho úplně vypnu, nemyslím a jen čtu a nějakým zázrakem mě ta šílenost baví.

Takže ano, zpátky na akademii mezi upíry, vlkodlaky, čaroděje a draky jsem se hodně těšila.

Vztek mě bavil stejně jako Touha a možná o krapet více, protože já v úvodním díle Jaxonovi tak úplně nepropadla, ale tady se objevila postava, které jsem podlehla okamžitě. A myslím, že aspoň ti, kteří jste to četli, víte, koho mám na mysli.

Nad tím dějem jsem občas kroutila hlavou. Skupině studentů se jak po másle dařilo plnit jejich plány, překonávat nebezpečné překážky, přes které by se nedostaly ani mnohem zkušenější bytosti a naši hrdinové to zvládli levou zadní.

Je to neoriginální, ale já to žeru a nemůžu si pomoct. Rozhodně se těším na další díly.

16.01.2024 4 z 5

Magie zalitá jedem Magie zalitá jedem Judy I. Lin

U nakladatelství Ocelot vyšla další kniha inspirovaná asijskou mytologií. Na první pohled nemá jedinou chybičku, dokonce i pod přebalem čeká překvapení, ale pro mě je to (v porovnání s Dcerou měsíční bohyně nebo Šesti rudými jeřáby) knížka nejslabší.

Příběh je to bezpochyby kouzelný. Ta magie? Nádhera! Ale já se do toho vůbec nemohla začíst a neměla jsem problém Magii zalitou jedem kdykoli odložit. I přes skvělý námět soutěže se to na můj vkus příliš táhlo a víc než dialogy jsem si “užívala popisné odstavce.

Tato fantasy je vhodná pro čtenáře, kterému nevadí pomalejší tempo a romantická linka na vedlejší koleji. Pokud ho navíc baví intrikaření a dvorská politika, je pro něj první díl série Kniha čaje tím pravým.

#spoluprace @megaknihy_cz

16.01.2024 3 z 5

Z popela Z popela Aly Martinez

Od Aly Martinezové u nás už pár knih vyšlo a mně se do ruky dostala až tato nejnovější contemporary romance Z popela.

Neměla jsem žádný problém se začíst, i když mě hned ze začátku autorka šokovala tím, co se v příběhu stalo. Pokud si ovšem přečtete anotaci, překvapeni nebudete.

Srdceryvné vyprávění se střídalo z pohledů hlavních postav.

Bree má dvě malé děti, žije v rodinném domě se zahradou a vlastní úspěšnou firmu. O peníze tak nemá nouzi.

Eason nechce být jen malým písmem napsaný na desce jako skladatel, rád by i vystupoval na podiu. Jenže prorazit v hudební branži není tak jednoduché a musí myslet hlavně na svou dcerku.

Knize se nedá upřít čtivost a ještě k tomu nemá ani 300 stran, takže s ní opravdu mnoho času nestrávíte. Moc se mi líbilo, jak autorka vykreslila vztahy mezi rodiči a dětmi.

Já bych byla spokojená, kdyby knížka skončila sto stran před koncem. Jenže pak muselo přijít drama a v tomhle případě se jednalo o zápletku (na můj vkus zbytečně překombinovanou), která se mi tam vůbec nehodila.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor

11.01.2024 3 z 5

Ostrovy bohů Ostrovy bohů Amie Kaufman

Za knihu v rámci spolupráce mockrát děkuji Albatros Media.

Selly je námořnice a s posádkou mají za úkol dopravit prince Leandera na Ostrovy bohů, aby učinil oběť. Na palubě je s nimi i učenec Keegan, který ví spoustu věcí z knih a pomůže v každé zpropadené situaci.
Laskie a Jude se snaží misi překazit.

V této knize čtenáře provází pět pohledů výše zmíněných postav. Bavily mě všechny, ale vypíchnu tady Selly a Leandera. Ti dva stojí za to. On je komediant, který si s ničím neláme hlavu (aspoň na povrchu, ale uvnitř je to jinak) a ona je přímo stvořená pro život na palubě.

Amie Kaufman má moře v krvi a na každé stránce je to znát. Na čtenáře úplně dýchá ta atmosféra na palubě, slyší vlny, cítí oceán a neskutečně jsem si tohle dobrodružství užívala. I když je to cíleně pro náctileté čtenáře, nebojím se knihu doporučit starším.

10.01.2024 4 z 5

Koruna strachu Koruna strachu Rozálie Pražáková

Avery a její bratranec Twain si pomocí tajemného klíče otevřou úplně nový svět a dostanou se jako hlavní hrdinové do knižního příběhu. Jenže každý z nich má napsaný jiný osud. Na Avery má spadeno následník trůnu a Twaina si pod svá křídla vzala pouliční zlodějka.

Fantasy s romantickou linkou? Dejte to sem, tenhle žánr vážně můžu. A Koruna strachu byla skvělá.

Zaměřuje se hned na několik postav a upřímně nedokážu říct, která z nich si mě získala víc. Na každé z nich jsem měla ráda něco jiného a dohromady fungovaly velmi dobře.

Sullivanovi sice chvíli trvalo, než jsem podlehla jeho kouzlu, protože mě svým chováním celkem mátl, ale samozřejmě jsem mu nakonec neodolala.

Vždycky mám radost o to větší, když je dílo od českého autora a nemůžu uvěřit, že tohle byl knižní debut. Těším se, s čím dalším Rozálie Pražáková přijde a vám všem Korunu strachu moc doporučuji!

#spoluprace @rozalie_prazakova

08.01.2024 4 z 5

Trnitá kletba Trnitá kletba Anežka Kočová

Osmnáctiletá Convallaria by se ráda stala Travičkou. Jenže ona a celá její rodina pyká za čin, který spáchal její předek (pokusil se otrávit krále). I přes všechny zákazy se ale hlavní hrdinka pokouší přihlásit na studium, čte zakázané knihy a je proto odvlečena do hlavního města, kde ji od popravy zachrání dohoda s guvernérem Západu.

Tohle je rozhodně velké překvapení. Hned od začátku jsem se do příběhu ponořila a hltala každou stránku. Při čtení jsem si (díky Travičům) občas vzpomněla na mé oblíbené Tři temné koruny, což mi vykouzlilo úsměv na tváři.

Convallaria se mi moc líbila. Byla chytrá, odvážná, stála si za svým a jen tak se nevzdává. Romantická linka tu na můj vkus spíše nebyla, než byla a mně to tak vyhovovalo.

Obrázek o hlavní mužské postavě jsem si ani nestihla pořádně udělat, protože mi Trnitá kletba vážně mizela pod rukama a šíleně to uteklo.

Určitě se do knihy Anežky Kočové pusťte. Je originální, provází vás skvělá hlavní hrdinka a já doufám, že se dočkáme pokračování.

#spoluprace @anezka.kocova

04.01.2024 4 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Znám pár skvělých knížek, kde se mi romantická linka od přátelství k lásce líbila, i když zrovna nepatří k mým oblíbeným. Ale v této velmi (ale opravdu velmi) pomalé romanci to bylo docela utrpení.

Zac mi padnul do oka už v Srdci proti zdi, jenže si říkám, že jsem si ho od té doby musela nějak přibarvit, protože v příběhu, kde hraje hlavní roli, mi nepřišel ničím zajímavý.
Bianca mi byla celkem blízká a rozhodně je velké plus Dvojitého zásahu.

Nejlepší kamarádi z dětství ztratili kontakt a deset let se nebavili. Ono to nezní vůbec špatně, ale když jim osud opět zkříží cestu, jako by tam žádná pauza vůbec nebyla.
Já tam neviděla chemii, žádné jiskření.. nehledě na to, že tohle byl extrémně pomalý vývoj vztahu. Už jsem ani nečekala, že se do konce příběhu stihnout políbit. Hlavně, že nechyběl epilog.

Dvojitý zásah má rozhodně nejkrásnější obálku ze všech knih, které u nás od Zapaty vyšly, ale za mě je nejslabší.

31.12.2023 3 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Scarlett St. Clair

Řecká mytologie je jedna z mých nejoblíbenějších a příběh vládce podsvětí a bohyně jara je jistě všem známý. Jenže už jsem nějaké moderní převyprávění o Hádovi a Persefoně četla, takže jsem byla zvědavá, jak dopadne Dotek temnoty.

Knihu znám z Tiktoku, kde se v téměř každém videu objeví jako velké doporučení. Měla jsem proto i vysoká očekávání. Ta se ale nenaplnila.

Persefona je sice bohyní jara, ale při jejím doteku květiny usychají. Doufá, že v Nových Athénách bude moct začít nový život jako novinářka. Jenže se setká s Hádem, uzavřou spolu sázku a už víte, co následuje.

Ať jsem se snažila sebevíc, nedokázala jsem Hádovi v podání Scarlett St. Clair podlehnout. Neviděla jsem chemii mezi hlavními hrdiny a i Persefona byla taková nijaká.
Jsem ráda, že se mi to aspoň četlo rychle a utíkalo to, ale pokračování nejspíš vynechám.

29.12.2023 3 z 5

Poslední gambit Poslední gambit Jennifer Lynn Barnes

Na třetí díl série jsem se moc těšila. Hře o dědictví i Odkazu Hawthornů jsem neměla co vytknout a čekala jsem, že Poslední gambit dopadne stejně.

Jenže můj nejoblíbenější ze čtyř sourozenců Hawthornových jakoby v tomto díle ani nebyl. A když už, tak by v podstatě ani být nemusel. Celá kniha by se bez něj obešla.
Jeho místo nedokázal nikdo nahradit. I když dva z nich byli skvělí (jako obvykle), ale zas tam na můj vkus byli málo a k tomu zbylému jsem si za celou dobu nedokázala najít cestu.

Avery mi nevadila, ale ani mi nějak nepřirostla k srdci. Zkrátka nepatří mezi top hlavní hrdinky a když se řekne Hra o dědictví, na ni si (na rozdíl od Nashe, Graysona, Jamesona a Xandera) nevzpomenu.

Poslední gambit je přímo nadupaný hádankami, šiframi a rébusy, které musí hlavní postavy vyřešit. Díky tomu hltáte každou stranu a čtení neskutečně utíká. Pomáhají tomu i krátké svižné kapitoly a já ani nedokážu popsat ten pocit úlevy, když jsem zjistila, že tento díl není úplně poslední.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor @yoli.cz

29.12.2023 4 z 5

Moc Moc John Gwynne

Moc je druhá kniha, kterou jsem od Johna Gwynna přečetla. Ačkoli na první pohled nemá tato bichlička chybu, k příběhu uvnitř bych pár výtek měla.

Když je v příběhu hodně postav, je velká pravděpodobnost, že si minimálně jednu z nich oblíbíte, jenže v tomto případě jsem měla co dělat, abych aspoň o jedné z nich mohla říct, že je mi sympatická. A první místo nezískává nikdo jiný, než mladý Corban.

Na začátku mi trvalo, než jsem se zorientovala. Autor na čtenáře všechno chrlí a ve vyprávění se postavy často střídají, k tomu neustále přeskakuje v ději a do čtení jsem se musela nutit. Proto jsem s knížkou strávila několik týdnů.

První díl série Věrní a padlí nebyl holt pro mě, i když mám epickou fantasy ráda, autoři Brandon Sanderson nebo Anthony Ryan vedou.

#spoluprace @hostbrno

28.12.2023 2 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Sedmnáctiletá Ryn šla po stopách svého otce a stala se hrobnicí. Uživit její dva sourozence už je pouze na ní, jenže doba je zlá a pohřbů čím dál míň.
Když ale kostischrány ohrožují obyvatele blízké vesnice, dorazí kartograf Ellis, se kterým se Ryn vydává na nebezpečnou výpravu za magickým kotlíkem, aby (jak už to tak bývá) vše napravila.

Znala jsem obálku, ale co mě čeká uvnitř, to jsem neměla ani ponětí. Dvě neskutečně sympatické postavy, které si snad každý oblíbí, oživlé mrtvoly, inspiraci velšským folklórem, ale zaručeně nejlepší byla zombie koza.

Jedná se o young adult fantasy a že je to čtení pro mladší čtenáře mi vůbec nevadilo. Příběh to byl celkem jednoduchý a krátký, o vtipné scény bylo postaráno a romantická linka byla rozkošná.

Tuto jednohubku byste určitě neměli minout, pokud chcete něco odpočinkového s krásným posláním na konci.

#spoluprace @hostbrno

27.12.2023 4 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Není žádným překvapením, že jsem si (jako fanoušek Maasové) oblíbila sérii Žár těla a ohně. Serafena a Nyktos se už po prvním díle stali hlavní dvojicí, na kterou jen tak nezapomenu a Světlo v plameni mě v tom ještě více utvrdilo.

Seřin plán prasknul. Teď všichni ví, na co se hlavní hrdinka celý život připravovala a já hltala každou stránku. Vlastně se toho nestalo tolik, abych děj mohla nějak více bez spoilerů rozvinout, ale já miluju ty postavy a jejich vztah a po dočtení jsem byla nadmíru spokojená.

Ta chemie mezi nimi! Serafena a Nyktos patří bezpochyby k těm nejlepším dvojicím ze žánru romantasy a já se jen děsím čekání na další díl a doufám, že pokračování nebude laťku snižovat, jako tomu je u série Z krve a popela.

26.12.2023 5 z 5

Naše bouřlivé konce Naše bouřlivé konce Chloe Gong

Naše bouřlivé konce je druhý (a hlavně závěrečný) díl série Naše zakázané vášně. Chloe Gong se inspirovala tou nejznámější tragédií Romeo a Julie, kterou zasadila do skutečné historie Šanghaje.

Šanghajský masakr, který odstartoval čínskou občanskou válku, střílení na neozbrojené dělníky a studenty, bílý teror, kdy byli zatýkáni a popravováni komunisté tyto a další události čtenář najde v knize.
A upřímně není nad to, když se z románu dozvíte něco o skutečných dějinách.

Je rok 1927 a Roma Montagov (dědic Bílých květů) se nemůže dostat přes chvíli, kdy Juliette Caiová (dědička Šarlatového gangu) zabila jeho nejlepšího přítele a chce se pomstít. Netuší ale, co Juliette ve skutečnosti udělala.

Naše bouřlivé konce je překrásná kniha. Hlavní postavy jsou skvělé a v tomto případě dostává romantická linka od nenávisti k lásce úplně jiný rozměr. Absolutně šílený to bylo!
O odlehčení smutných momentů se postarali Benedikt s Marshallem. A ať se snažím, jak se snažím, nemůžu přijít na nic, co bych příběhu vytkla.

Tohle je epický závěr, do kterého jsem se zamilovala a neměla jsem to dělat, protože mi zlomil srdce.

23.12.2023 5 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Letos jsem romantickým komediím propadla a těším se na každou další knihu tohoto žánru. Tentokrát jsem přečetla novinku od Ali Hazelwood, kterou jistě znáte díky Hypotéze lásky.

I tady se ocitáme ve vědeckém prostředí, tentokrát v Houstonu u NASA. Bee Königswasserová dostala jedinečnou šanci, která jí může změnit kariéru. Na projektu s ní bude pracovat Levi Ward. A kde je problém? On Bee nemůže ani vystát a už na doktorátu dával jasně najevo, že s ní nechce mít nic společného.

I když mi neurověda vůbec nic neříká a přiznám se, že bych někdy potřebovala odborná slovíčka vysvětlit, moc se mi to líbilo.
Bee je sluníčkářka, která má svůj styl a mezi vědci svým vzhledem vyniká na první pohled. Má skvělý smysl pro humor, miluje kočky a sport nepatří mezi její oblíbené aktivity.
Nad Levim jsem v podstatě celou dobu jen slintala. Chemie mezi nimi fungovala na jedničku s hvězdičkou.

Sice to bylo autorčině předchozí knize dost podobné, ale já byla spokojená.
Hlavu plnou lásky si bez výjimek připisuji na seznam těch nejlepších romcom, protože jsem ji dala na jeden zátah a moc se u toho bavila.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor

21.12.2023 4 z 5