Lehrerin Lehrerin komentáře u knih

Dobrodruzi hlavního proudu Dobrodruzi hlavního proudu Jiří Hájíček

Opravdu jsem se zaradovala, když jsem objevila tuhle knížku - Jiří Hájíček patří mezi moje oblíbené spisovatele a jeho prvotina mi nějak unikla.
Opravdu jsem se snažila Dobrodruhy přečíst. Opravdu!
Ale přiznávám, nedala jsem to.
Nevím - kniha se mi špatně četla, nudné uvzdychané postavy, které pořád dokola řeší to samé... prostě mě to nebavilo a Dobrodruhy jsem nedočetla.
Ale Jiří Hájíček dál zůstává na seznamu mých oblíbených spisovatelů, už se moc těším na jeho další román.

27.10.2021 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Paní Klevisová opět nezklamala. Užila jsem si Prokletý kraj od začátku do konce (od poloviny knížky už prostě nešlo přestat číst (-:)
Bergmann mi nechyběl. Za mě opět jednička s hvězdičkou.⭐

12.09.2021 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

(SPOILER) Od první stránky jsem se nemohla odtrhnout. Příběh Marie mě bavil o trochu víc, ale i Tereza si získala moje sympatie a držela jsem jí a jejím rodičům palce. Panda je čtivá, napínavá, je v ní humor i smutek - všechno hezky namixované, přesně tak, jak to má být. A pak přišel konec... Od začátku se v knize střídají dvě časové roviny - 50.léta a rok 2017. Oba příběhy jsou vyprávěny v ich-formě. Příběh z 50.let vypravuje Marie, ten současný Tereza. Zhruba 40 stránek před koncem nastane ve vypravování zlom - konečně se všechno (co se týká Marie) začne obracet k dobrému a vy jí držíte palce a nemůžete přestat číst. Forma se nezmění, hlavní vypravěčkou je stále Marie. Dokonce se posuneme v čase - z roku 1952 do roku 1953. A potom bílá postel - tři postavy - konec.
A v závěrečném epilogu se najednou dozvíte, že posledních 40 stránek byl jen sen, který běžel hlavou Tereze v kómatu... Pokud jste teď z mé recenze zmatení, tak jste na tom stejně, jako jsem byla já po dočtení knihy. Jako čtenář se umím smířit s tím, že se Tereze všechno zdálo a že Marie skončila špatně. Ale vadí mi ten podvod. To, že autorka nedodržela formu... Že mě dál nechala v iluzi, že mi příběh vypravuje Marie... Já chápu, že právě to mělo být to překvapení... Ale mě to spíš zmátlo a naštvalo. Musela jsem závěrečné kapitoly přečíst dvakrát, než jsem pochopila, co se vlastně stalo. Čekala jsem velké reálné finále a ne dovysvětlování v epilogu.

19.08.2021 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Mně se Losos v kaluži moc líbil. Nejdříve jsem byla skeptická a - v mém případě - poslech knihy dlouho odkládala, ale nakonec palec nahoru autorce i oběma interpretkám.
Obecně mám raději příběhy, které se odehrávají v našem reálném světě, ale jestli nebe vypadá tak, jak ho autorka vylíčila, začínám se těšit. Kéž by to tak bylo!
Za mě jednoznačné doporučení - oddechovka, která pobaví i dojme.

16.08.2021 5 z 5

Nejlepší učitel na světě Nejlepší učitel na světě Rob Buyea

I když je mi 5x víc než páťákům ve třídě pana Rupetta, knížku jsem si užila. Je sice hodně "americká" a o holywoodská klišé není nouze, ale dětem (8 - 11 let) ji určitě doporučuji. Nápad nechat vyprávět příběh sedmi žáky 5.třídy se mi líbil. Bylo by fajn, kdyby se tenhle příběh opravdu stal. (-:

06.08.2021 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Od první kapitoly jsem se do knížky doslova ponořila. Příběh pražských páťáků mě moc bavil a s velkým očekáváním jsem se vrhla do druhé části knihy, která se odehrává o 20 let později. Jak se asi dětský příběh dohraje v dospělosti? Hm... Buď jsem to nepochopila, nebo se nedohrál nijak. Spousta silných motivů z první části (na které jsem sázela) se ve druhé části vůbec nezopakuje. Takové odbyté mi to připadalo. A ten konec!!!! Když člověk odchází z tohoto světa, chce mít všechny svoje věci ukončené, proto my lidé - čtenáři nemáme rádi otevřené konce. Ale tenhle konec snad ani otevřený nebyl. Podle mě autorka prostě nevěděla, jak příběh ukončit. Jako by se jí do toho nechtělo... Za sebe moc doufám, že knížka bude mít pokračování. Četla se náramně a vážně mě zajímá, jak to bylo (bude) dál. Hvězdy ubírám za to, že šlo z příběhu vykřesat víc.

07.07.2021 3 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Knížku mi doporučila kamarádka, sama bych po ní asi nesáhla, protože, i když mám ráda skupinu Kryštof, mediální prezentace páru Krajčo-Babinská mi moc nesedí. A byla by chyba - tuhle knížku nečíst. V mém případě neposlochat. Richard Krajčo ji nádherné přečetl, a i když příběh jako takový není nijak objevný, je napsaný nádhernou češtinou a prostředí popsáno tak, že mě opravdu mrzí, že se moje babička neprovdala do Řecka. Krásná prázdninová knížka, kterou doporučuji.

02.07.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Poslouchala jsem audioverzi a jsem nadšená. Mám ráda rodinná dramata a tady se prolínají příběhy členů hned dvou rodin najednou. A velkým bonusem je krásný jazyk, klobouk dolů za překlad. Opravdu doporučuji.

31.05.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Petra Soukupová patří k mým oblíbeným českým autorům, přečetla jsem všechny její knihy a pro každou novou běžím do knihkupectví hned, jak vyjde. Věci, na které nastal čas se četly moc dobře, ale...
Nějak mám pocit, jako by paní Soukupová opisovala sama od sebe. Jako bych postavy znala z dřívějších románů, partnerské a sourozenecké vztahy, o kterých už jsem v jejích knihách četla. A beznaděj! Skvěle vykreslená, ale zase beznaděj.

07.04.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dočteno! Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle pohltila. Běžela mi před očima jako film. Smutný film, ale zároveň obydlený spoustou nádherných lidí, kterým držíte palce a nepřestáváte doufat, že nakonec všechno dobře dopadne. Takže paní Lednická, kdy bude třetí díl?

22.03.2021 5 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Já se připojuji k těm, kterým se knížka líbila. A nejenom proto, že bydlím v severních Čechách. Děj hezky plynul, dozvěděla jsem se i několik nových informací, Hugo i Ira byli sympaťáci a držela jsem jim palce, aby došli k happy endu, což se nakonec stalo, takže super. Hvězdičky odebírám za časté používání jmenného přísudku se sponou. V některých odstavcích mě nadměrné používání slovesa být doslova rušilo při čtení: "O kousek výš byl výhled ještě širší, za zákrutem Labe směrem k Lovosicím se černala zřícenina Střekova... Naproti bylo vidět zámeček na Větruši.... Rozhledna byla do druhého patra zarostlá ....".

11.02.2021 3 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Kniha "Všechno nejlepší, Anno" mě v knihkupectví zaujala "vlídnou, veselou" obálkou. Vsadila jsem všechno na jednu kartu a spolehla se na to, že stejně veselý a vlídný bude příběh. A přesně takový byl! Pokud si chcete odpočinout u romantické vtipné knížky, určitě se "Všechno nejlepší, Anno" neuděláte chybu. Příběh české Bridget Jones na anglickém venkově si nehraje na vysokou literaturu (autorka na můj vkus používá příliš vulgarismů, za to jí ubírám jednu hvězdu), ale hned několikrát mě rozesmál (a to patřím ke generaci Anniných rodičů, a tudíž nejsem autorčinou "cílovou skupinou"). Skvěle odvyprávěno. Za mě jednoznačné doporučení!

24.01.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Zlodějka příběhů byla moje "poslední"Klevisová. Přečetla jsem všech 7 detektivek za sebou a nepřestaly mě bavit. Což je samo o sobě nejvyšší ohodnocení, které můžu dát. Série s Josefem Bergmanem má jen jedno minus - není další pokračování. :-(

04.01.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Dům na samotě je moje třetí detektivka Michaely Klevisové. Také dvě předchozí jsem hodnotila pěti hvězdičkami, ale tentokrát mě mrzí, že nemám možnost dát hvězdiček aspoň šest. Zamilovala jsem si obyvatele Smrčiny a moc by mě zajímalo, jak to s nimi bude dál. Škoda, že už to skončilo. Za mě další super odpočinkový čtenářský zážitek.

28.10.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Další detektivka Michaely Klevisové a moje další nadšené hodnocení. Moc jsem si čtení užila, odreagovala jsem se, při noční "příhodě" v lese tajila dech - prostě prima knížka! Jdu na další "Klevisovou".

28.10.2020 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Sněžný měsíc byla moje první knížka ze série detektivek Michaely Klevisové a určitě nebyla poslední. České prostředí, sympatický kriminalista, krásně se to čte... Zní to trochu divně, když něco takového napíšu o detektivce - ale z knihy dýchá pohoda a po jejím přečtení mám pocit, že svět je v pořádku - jen se v něm občas trochu vraždí ((-: Skvělá oddychovka na dovolenou.

21.08.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásná knížka. Smutná, ale krásná. Líbilo se mi úplně všechno. Jazyk, vykreslení postav, historické souvislosti, příběh. Jsem vážně šťastná, žese můžu těšit na další díly.

18.06.2020 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Chtěla bych se přidat k nadšeným kritikám níže. I já jsem ve věku Marie a přemýšlím o stejných věcech jako ona. Příběh se melancholicky proplétá krumlovskými uličkami, a i když je vlastně smutný, zůstane vám po něm laskavost letního dne. Já jsem si knížku moc užila. Jednu hvězdu jsem ubrala za konec, který nebyl úplně podle mého očekávání a moc bych si přála, aby byl býval pan Hájíček v Krumlově zůstal. V každém případě Mariin příběh doporučuji!

18.06.2020 4 z 5

Kdoule Kdoule Ivana Chřibková

Nechci autorce křivdit, na několika místech jsem se i tentokrát zasmála. Kapitoly jsou krátké, dějová linka žádná a pokud čekáte, že se uzavře "příběh kněze" z předchozích dvou dílů, čekáte marně. Některá zamyšlení jsou fajn, ale celou knížku neutáhnou. Těším se, až autorka přestane cestovat a začne zase psát.

04.12.2019 3 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Souhlasím s předchozím komentářem tez80. Navíc se tahle knížka hrozně dobře čte a i když nepatřím mezi náctileté, pro které je určena, moc mě bavila. Doufám, že Maxů a Ahmedů běhá po světě víc!

06.11.2019 5 z 5