Lehrerin Lehrerin komentáře u knih

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Knížka mě naprosto pohltila. Nemohla jsem se odtrhnout a četla jsem, dokud jsem nedočetla. Dobu, kterou autorka popisuje, dobře znám, a i když jsem o pár let starší, vrátila jsem se do vlastního dospívání a bylo to jako návrat domů. Moje mládí bylo narozdíl od autorky harmonické, měla jsem štěstí na bezvadné rodiče, kteří se měli opravdu rádi a vydrželo jim to až do smrti.
Ale i tak - beru - autorčino vypravování se vším všudy - prostě palec nahoru.
A pak přišel konec a totálně moje nadšení zchladil.
Za mě nereálný, neuvěřitelný, vůbec mi "nepasuje" ke zbytku knihy.
Škoda.
Nebýt toho konce, bylo by 5 hvězd málo.

07.04.2024 3 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Poslouchala jsem audioknihu a skvělé! Moc krásně načteno i napsáno. Autorka umí češtinu používat a - jak už tady v jiných recenzích zaznělo - i když se jedná o "moderní" často opakované téma - líbilo se mi, že příběh Hedviky byl "komorní". Za mě 5 hvězd.

03.04.2024 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Detektivka jako taková není špatná. Příběh z českého prostředí, jak už tady někdo napsal, netečou potoky krve, sympatické postavy... Ale ten jazyk. Autorka píše čtivě, děj odsýpá a potom najednou vloží větu přes 5 řádků se třemi květnatými básnickými obrazy (minimálně). Nemám nic proti krásám češtiny, ale tohle ne.

01.03.2024 3 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Přidávám se k nadšeným čtenářům. Měla jsem teď roční "čtecí" krizi a tahle knížka mě vrátila do hry. Všechny čtyři hlavní protagonistky jsou sice na pěst a nelitovala jsem ani na chvilku ani jednu z nich, ale jsou vylíčené tak skvěle, že vás to prostě baví číst.
Za mě plný počet hvězd a těším se na další knihu autorky.

17.02.2024 5 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Podle anotace jsem čekala trochu "odlehčenější" text. Myslím, že věta "Bylo nás 5 za časů normalizace..." je trochu zavádějící. Knížka je docela "drsná" a vzhledem k tomu, že jsem stejný ročník jako autor, jsem moc ráda, že jsem 70.léta prožila v okolí Prahy a ne na Šumavě v hraničním pásmu.
Nakonec musím ale dát 5 hvězd. Příběh mě pohltil a bavil.

17.02.2024 5 z 5

O bílých slonech O bílých slonech Irena Dousková

Já jsem nadšená. Mám velkou kliku, že jsem jen o pár let mladší než autorka.
Knížka mě vrátila do dětství. A já jsem si ten návrat moc užila.

11.07.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Mně se knížka líbila. Oceňuji hlavně jazyk, moc jsem si užila neobvyklé metafory a popisy.
Co se týká děje, je to takový dívčí román pro starší a pokročilé, jak už tady někdo napsal. Ale já mám odjakživa tyhle holčičí příběhy ráda

02.04.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

"Nová Soukupová, tak jak ji znáte..."
Líp to asi napsat nejde.
Ani jedna z postav mi nebyla sympatická, šikana, sebepoškozování, alkohol, alzheimer... Všechno, kam se člověk podívá, je špatně.
Přesto si další Soukupovou zase přečtu.

26.12.2022 4 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Mně se to moc líbilo. Detektivka přesně podle mého gusta. Ospalé švédské městečko, sousedské a rodiné vztahy, sympatičtí hrdinové na straně spravedlnosti a Agge? Škoda, že bydlí tak daleko (-:
Za mě naprostá spokojenost, těším se na další knihu a jen doufám, že autorka "seversky" nepřitvrdí.

18.11.2022 5 z 5

Dotkni se hvězd Dotkni se hvězd Lucie Horáková Auzká

Když jsem si v jedné předchozí recenzi přečetla, že kniha připomíná Kopretiny pro zámeckou paní, neváhala jsem ani vteřinu, a i když zdaleka nejsem cílová skupina, do knihy se pustila.
Po přečtení jsem rozpačitá. Příběh plyne hezky, postavy jsou uvěřitelné a nijak se "nepitvoří". Hrad, léto, prázdniny, láska... V tomhle se kniha Lucie Auzké Kopretinám opravdu podobá.
Ale ten jazyk! Neuvěřitelné šroubované věty typu: "Netušil jsem, že pro tebe případné plány naší budoucnosti tolik znamenají. "
Takhle mladí lidé prostě nemluví. Spisovná čeština a patetická slova v přímé řeči mě přímo tahaly za uši.
Kromě toho by si kniha zasloužila důkladnější korekturu.
V tomhle se má autorka od Stanislava Rudolfa ještě co učit.
Škoda, zkazilo mi to dojem ze čtení.

07.10.2022 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Bylo to milé, zajímavé, romantické... "Obyčejný" příběh zasazený do "neobyčejného" prostředí. Začátek mě doslova strhnul, uprostřed jsem se chvíli nudila (a kdybych neposlouchala skvěle načtenou audioknihu, asi bych knihu odložila) a na konci zůstala s otevřenou pusou. Nevím, jestli je kniha světový bestseller, ale je jiná, tak proč ne.

06.10.2022 4 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

Čtu ráda romány pro ženy, mám ráda romantiku a tohle znělo opravdu slibně.
A slibně to i začalo. Přátelství dvou puberťaček, vydržela jsem i patetické věty typu: jsi báječná kamarádka - ty taky.
Jak se děj vyvíjel, přibývalo i amerického slaďáku a kýče. Konec už jsem vyloženě protrpěla a snažila se rychle číst, abych to měla za sebou.
Dávám 3 hvězdy za čtivost a první třetinu příběhu.

15.09.2022 3 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Tentokrát se přidávám ke skupině méně nadšených. Koupila jsem si audioknihu v němčině, protože stojí třetinu české ceny! A po třetině poslechu ji "odložila". To bude tou němčinou... Řekla jsem si a koupila si českou verzi, kterou jsem o několik kapitol dál "odložila" taky.
Není to kniha pro mě. Příliš dlouhé popisné pasáže, příliš mnoho politiky a smutku.

30.08.2022 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

(SPOILER) Krásné! Před hodinou jsem dočetla a nemůžu o knížce přestat přemýšlet. Zajímavé téma, čtivé, moc jsem si čtení užila. Proto odpouštím i tak trochu neuvěřitelnou proměnu Sortirie v řeckou vlastenku, jak už napsal někdo přede mnou. Já jsem si happy end přála, takže pět hvězd.

20.07.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Poslouchala jsem jako audioknihu a musím přiznat, že jsem byla v pokušení ji nedoposlouchat. Vadily mi příliš "otevřené" scény, které se týkaly sexu. Asi je to věc vkusu, ale já jsem v tomhle směru zastáncem pravidla, že méně je více.
Jenže ono to vypnout nešlo. Nevím, jestli je vhodné v souvislosti s touhle knihou napsat, že se mi líbila. Spíš mě zajímala, fascinovala... Dokonce mi přišlo líto, že už je konec. Věděla jsem, že balet je dřina, ale takové peklo!!!! Musí to být velká láska, vášeň, posedlost, když to nevzdáte. Dávám pět hvězdiček všem baletkám, autorce i interpretce, která audioknihu skvěle načetla

20.07.2022 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Právě jsem dočetla a souhlasím s mysterygirl, nešlo se odtrhnout.
Mám teď takové období, kdy se mi nedařilo do ničeho začíst, ale tahle knížka mě naprosto pohltila.
Je to smutné čtení, osudy disidentů v 60. a 70.letech minulého století, a nějak se mi zdá nevhodné napsat, že jsem z románu nadšená. Ale nadšená jsem. Za mě jednoznačné doporučení.

08.07.2022 5 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Více méně se shoduji s komentářem lenkyBajzy. Příběh je odvyprávěný jednoduchým jazykem - až mě to chvílemi odrazovalo od čtení.
Zhruba od poloviny knihy už jsem tušila, co se stalo a jak příběh skončí. Až potud se s předchozím hodnocením shoduji.
Ale vzhledem k tomu, že jsem dospívala ve stejné době jako hlavní hrdinka, musím se autorky zastat. 80.léta jsou vylíčená velmi věrně a chování hlavní hrdinky odpovídá náctiletým té doby. Ano, mnoho teenagerů opravdu netušilo, co se stalo v roce 1968. Rodiče chtěli svoje děti chránit a učitelé nesměli mluvit.
Hodnotím knihu třemi hvězdičkami, právě za připomenutí doby, kterou dobře znám.

19.06.2022 3 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Tolik nesympatických postav a tolik "úchylek" na jedné hromadě! Musí to tak být, aby nakladatelství knihu vydalo?
Aby autor zaujal?
Na mě toho neštěstí a nesympatie bylo přespříliš. A přespříliš bylo i postav - musela jsem si vyrobit tahák a během čtení do něj neustále nakukovat, kdo že vlastně s kým...
A potom na straně 487 vyrazí Johan do kuchyně za Zitou!!! A tahák je k ničemu.
Přesto jsem četla dál, kniha je čtivá a chtěla jsem objasnit všechna tajemství a nedokončené věty.
O to větší je zklamání, že jsem na spoustu svých otázek odpovědi nedostala.
Radka Třeštíková řekla kdysi v rozhovoru, že jí v románech nejdou konce.
No, nejdou.

03.01.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Poslouchala jsem jako audioknihu a smála se nahlas v autě v 6 hodin ráno cestou do práce. Větší pochvalu vyslovit nemůžu.
Vtipné, zajímavé, chytré, milé - doufám, že pan Zibura vyrazí v létě na cestu po Čechách znovu.

31.12.2021 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Hezký to bylo, ano něco bylo předvídatelné, ale nechyběla ani překvapení. A hlavně - autorka stvořila krásné postavy - všechny 3 "hlavní ženy" bych chtěla mít za kamarádky. Já jsem spokojená, že konec dobrý, všechno dobré, jen víc takových knížek.
Hezká oddychovka, já jsem si čtení užila.

31.10.2021 5 z 5