-LaraRead- -LaraRead- komentáře u knih

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Asi dvě třetiny knihy jsem se musela přemáhat, abych pokračovala ve čtení.
Až na konci mohu pochopit, proč je tato kniha tak vážená. Na charakteru paní Bovaryové je totiž něco velice výjimečného. Můj vztah k ní rozhodně nebyl černobílý. Těžko se to popisuje. Abyste to pochopili, musíte knihu přečíst. A myslím, že vám to nakonec bude stát za to.
PS: Mamka mi řekla, že mě to nebaví, protože jsem nikdy nebyla vdaná. Po přečtení této knihy nevím, jestli vůbec do manželství chci. :D

15.11.2019 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Tahle kniha patří do té zvláštní kategorie, která vlastně nedává smysl: Je totiž vážně dobrá a já to uznávám, ale zároveň ji nedokážu mít ráda.
S odstupem mi kniha připadá ještě lepší než přímo při čtení, ale během čtení (zvlášť druhé části) jsem už prostě nechtěla pokračovat, protože to bylo tak znepojivé a téměř nechutné, že jsem knihu odkládala uprostřed stránky.
Co říci závěrem? Kniha je zvláštní, výjimečná, výtečná a už ji nechci nikdy číst znovu.

02.11.2019 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Když jsem knihu otevírala, měla jsem jednoduchý požadavek. Chtěla jsem oddechovku, takovou "sluníčkárnu".
Tak nic. Tohle nevyšlo.
Místo toho jsem dostala překvapivě silný příběh, který mě něčím nekonkrétně specifikovatelným okouzlil.
Konec byl šťastný jako z reklama na půjčku, jen asi předposlední dvě strany jsem si musela přiznat, že už je to trochu moc.
Ale i tak doporučuju. V téhle knize je víc než se zdá.

31.10.2019 5 z 5

Malá obrazárna ticha Malá obrazárna ticha Věra Kopecká

Tikot kroků
Sněhové vločky Bělásci zimní
Rozdrobení do něžných dotyků

Autorčiny básně možná nejsou přelomové, ale některá spojení jsou tak krásná, že lituji, že knihu mám z knihovny a nemůžu si je podtrnout. Sem tam nějaká ilustrace knihu krásně doplňuje.
Vlastně moc příjemná poezie :D.

01.09.2019 4 z 5

Tahle kniha mě okouzlila. Pamatuju si, jak jsem ji viděla poprvé, když vyšla, a chtěla jsem si ji přečíst, ale připadalo mi to zvláštní. Trochu přístup: Nic proti gayům, ale...
Ale pak jsem byla byla okouzlena LGBT+ knížkami a k téhle se prostě musela vrátit.
Bylo to krásně napsané, s takovou bolestnou jednoduchostí, dokonce mi to trochu připomnělo Malého prince.
Nedokážu přesně vysvětlit, jak moc na mě kniha zapůsobila, ale číst jí byl nádhery zážitek.

16.03.2019 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Začátek mě úplně neokouzlil, ale čím víc se blížil konec, tím víc mi bylo jasné, že v závěru do sebe vše dokonale zapadne a nemohla jsem se toho dočkat. (A taky se to stalo!)
Postava Cormorana Strika je velmi působivá, ale Robin mě bavila ještě víc.
Jen bych chtěla na závěr podotknout, že myslím, že si Rowlingová měla vymyslet ženský pseudonym. Přišlo mi, (ale možná se mi to jen zdálo), že je kniha napsána vysloveně žensky.

06.03.2019 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Co říci o knize, o které už bylo všechno řečeno?
Mě osobně se líbila na solidní čtyři hvězdičky.
Byla lepší než jsem očekávala, ale taky o dost povrchnější.
Velmi příjemně se četla. Elizabeth byla přesně taková, jakou ji popisovali muži ve společnosti: milá, sympatická.
Ale musím vyjádřit jedno své velké zklamání. Pan Darcy! Věděla jsem, že si získává srdce tisíců dívek už přes století, ale mě nedokázal okouzlit a já se na to okouzlení tak těšila :D
Za to jsem si vysloveně užívala momenty s panem Bennetem, za mě nejlepší postava.
Nakonec se musím přiznat, že jsem mnohem víc fandila vztahu Jane a pana Bingleye než hlavním hrdinům.
Knížku bych doporučila fanouškovi červené knihovny, který se za to trošku stydí. Tohle je knihovna nejčervenější, ale můžete se vymlouvat na to, že se jedná o klasiku!

10.02.2019 4 z 5

Rebelové vln Rebelové vln Sara Raasch

Jen tak pro pořádek... Celou knihu jsem byla přesvědčená, že je to kniha na tři hvězdičky, ale konec je rozhodně čtyřhvězdičkový. Kéž by byla taková celá kniha!
Přečetla jsem ji, protože jsem ji dostala, jinak bych ji asi odložila, ale nakonec jsem ráda, že jsem to neudělala. Postavy, ač na začátku jsem jim nemohla přijít na chuť, jsem si nakonec oblíbila.
Myslím, že můj problém je, že mi nějak nesedl autorčin styl psaní a je to škoda.
Druhý díl si ale asi přečtu. S tak cliffhangerovým koncem mi stejně nic jiného nezbývá... :D

04.02.2019 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Bylo to skvělé. Opravdu velmi, velmi dobré. Úžasné a jedinečné vykreslení postav, originální pojmutí běžné zápletky, hezký jazyk, občas i vtipné. Stačilo jen pár stránek, abych se do knihy absolutně zamilovala (a taky do Kaze :D).
Četla jsem první díl Griši a tohle bylo nesrovnatelně lepší.
PS: Končí to napínavé, tak ať máte rychle po ruce i druhý díl.

01.01.2019 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Moc jsem od toho nečekala, ale bylo to
vážně dobré. Líbili se mi ty morální konflikty,
naprosto skvělé vykreslení postav (hlavně
Augusta) a to jak autorka dokázala
zoriginálnit stokrát omílánou myšlenku, že
násilí plodí násilí. Navíc byla kniha velmi
dobře napsaná (některé slovní obraty jsem četla dvakrát)
Takže knihu vřele doporučuji trošku
náročnějším čtenářům Young adult, kteří si chtějí přečíst něco nového.

13.12.2018 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Na začátek chci říct, že Skleněný trůn miluji a tuhle knížku jsem četla v zoufalství, než přijde další. Nebyla vůbec špatná, jen se mi nechtěla dočíst, když vím, jak celá dopadne... Rozhodně vám ale udělá více jasno v určitých osobách. Navíc je skvělé se trochu ponořit do minulosti Celeany (před Endovierem), protože o tomhle jsem se z předchozích knih nějak nedočetla tolik, kolik jsem chtěla. Hlavně proto tuto knihu doporučuji asi tak po čtvrtém dílu.

04.12.2018 5 z 5

Rudá pyramida Rudá pyramida Rick Riordan

Četla jsem všechny Riordanovi knihy a tohle je bohužel podprůměr. Nebylo to špatné, jen tomu chybělo něco, co všechny jeho knihy mají. Ne tak skvělé postavy? Málo humoru? Občas trošičku zmatek v bozích? Nevím. Další díly si ale přečtu. Pokud ovšem s Riordanovými knihami začínáš, vyber si Percyho Jacksona.

04.12.2018 3 z 5

Krvavá cesta Krvavá cesta Moira Young

Kniha nebyla žádná bomba. Neuchvátily mě postavy, prostředí, záporáci ani zápletka. A přesto je kniha neuvěřitelně čtivá. Už od začátku jsem se nemohla odtrhnout a pak se to nezměnilo. Doporučuju jí komukoli, kdo moc často nečte, protože tam prostě nejsou slepá místa.

18.02.2018 3 z 5

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

Než jsem knihu začala číst, přečetla jsem si tady spoustu komentářů a vlastně jsem zjistila, že nikdo s nikým nesouhlasí. Shodují se jen v odporu k Mare. A abych to ještě víc zkomplikovala, já osobně s hlavní postavou žádný problém nemám, spíš naopak. A to její "Já jsem fakt boží Bohyně blesku" jsem brala prostě jako posilování sebedůvěry u zoufalého člověka.
Další rozpor byl ohledně romantiky. Já osobně jsem si jí přes všechno ostatní tak nějak moc nestíhala všímat.
Kniha byla mnohem drsnější než první díl. Zvlášť konec, kdy to začalo Mare všechno přelézt přes hlavu.
Takže kolem a kolem, vlastně to bylo dobrý. :D

18.02.2018 4 z 5

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

John Flanagan opět nezklamal. Ačkoli celou dobu víš, jaký bude přibližný konec, stejně si to užíváš. Celá kniha je hodně podpořená vtipnými poznámkami a hlavně postavami Halta a Crowleyho. A zrovna teď mě nenapadá nic, co bych mohla vytknout, takže dávám s čistým svědomím 5 hvězdiček.

23.12.2017 5 z 5

Utajené orákulum Utajené orákulum Rick Riordan

Apollón mi ze začátku připadal dost nesympatický, ale to byl asi účel. Navíc se potom hodně vylepšil. Kniha byla jako vždy vtipná a velice originální a co víc: naznačuje, že nás čekají další čtyři díly, které budou dle mých předpokladů stejně skvělé jako zatím všechno, co jsem od R. Riordna přečetla.

10.12.2017 5 z 5

Pramen moci Pramen moci Kristina Hlaváčková

Nebylo to špatné, ale prostě se mi to tolik nelíbilo. Neříkám, že nápad s prameny magické síly byl špatný, ale celkový dojem z knížky kazí spousta drobností. Po druhém dílu to bylo mírné zklamání.

12.11.2017 3 z 5

Černý jezdec Černý jezdec Kristina Hlaváčková

Stoprocentně nejlepší díl série. Eleniny vlatnosti, které mě rozčilovaly v prvním díle, přestaly být tolik otravné a Elenina osobní stráž tomu dodává vtip. Doporučuji těm, co jsou milovníky fantasy a jsou ochotní sem tam přivřít oči. A jen dodávám, že na rozdíl od ostatních, mě se víc líbila první polovina.

12.11.2017 4 z 5

Pasažérka Pasažérka Alexandra Bracken

Netvrdím, že kniha byla špatná, to rozhodně ne. Zápletka byla slušná a děj nikde nestál. Ale byly tam věci kvůli, kterým jsem sebrala 2 hvězdičky:
Postavy. Já sice nemám nic proti tomu, když je někdo zlomený svou minulostí a nebo ho mají všichni rádi, ale co je moc, to je moc. Taky mi přišlo, že oba hlavní hrdinové pořád přemýšlí nad tou samou věcí. Bohužel to však nebylo to, jestli přežijí, ale aktuální city svoje i toho druhého. A to mě vede k další chybě a to romantice. Asi je to trochu moje chyba, ale prostě se mi nelíbilo, jaké udělala autorka zamilované scény.
Další díl si nejspíš nepřečtu, ale stejně Pasažérku tak úplně neodsuzuji. Jen se mi nelíbil její konec.

12.11.2017 3 z 5

Thorovo kladivo Thorovo kladivo Rick Riordan

Je těžké tuto knihu porovnávat s předchozím dílem, když obě byly tak skvělé a tak se aspoň můžu pokusit tuhle vyzdvihnout až na střechu Valhaly. Čtení této knihy vám zaručuje, že 1) ani na okamžik se nedokážete odtrhnout od příběhu 2) skvěle se pobavíte, protože Magnus Chase je připravený svými popisy i trefnými poznámkami zkazit každou vážnou situaci 3) začnete ještě ten den rychle hledat, kdy vyjde další díl.

12.11.2017 5 z 5