Langosh Langosh komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Parádní dílo. Co dodávat. Snad jen škoda, že kniha nebyla delší.

23.04.2018 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Nejprve musím přiznat, že bylo pro mě docela těžké si představit tak staré hrdiny, že něco konají, vždyť staří Forsytové jsou ve věku nad 70 a někteří nad 80 let! Jsem zvyklí na mladší hrdiny a nemohu si prostě představit takhle staré postavy. Div že byli tak zdraví, v dnešní době by už byli v důchoďáku.

Soamse jsem vůbec nebral jako zápornou postavu. Proč by měl být záporný? Nechápu. Miloval Irenu, byl proto špatnej? Špatná byla ona, že si ho vzala, i když ho nemilovala a i když k němu měla odpor. Po svatbě už bylo pozdě, musela s ním zůstat a kvůli tomu byla několik let nešťastná a chladná (hlavně k Soamsovi). Pak když se opravdově zamilovala, děj knihy začal.

První díl se rozjížděl pomaleji, člověk neví, co má čekat a seznamuje se s postavami, kterých je opravdu hodně, ale těch opravdu hlavních není tolik. Po tom, co byl dům postaven, děj nabírá spád. V prvním díle jsou vlastně jen dvě hlavní linie. Druhý díl je rozmanitější, děje se tam toho daleko více a je zde více linií. Starší generace vymírá, střední stárne a mladší dozrává, zamilovává se a rodí se pomalu 4. generace Forsytů, která v díle vystupuje, samozřejmě těch generací bylo více..

Třetí díl mi trochu připomíná Romeo a Julii, rodinný svár, nikdo jim nepřeje a nakonec to neskončí dobře, sice ne smrtí, ale prostě minulost nelze zapomenout.

Na závěr: úžasné dílo, když se děj rozjel, tak jsem nemohl knihu pustit a četl dál a dál. Vedle osudů rozmanité rodiny Forsytů zde také vidíme proměnu společnosti, nástup aut, Bůrská válka a 1. světová.

02.06.2015 5 z 5

Popis ukrutností ve východní Evropě spáchaných SSSR a Německem. Neuvěřitelné, co všechno se mohlo dít. Až mě po přečtení napadlo, že je škoda, že válka po kapitulaci Německa nepokračovala zničením také SSSR. Sovětský režim byl stejně zvrácený, nemorální, vražedný, krutý a nelítostný jako nacismus, ale tehdy se o tom nevědělo. Pak ještě ta fraška při Norimberských procesech. Poprava nacistů, kteří vraždili po tisících? V pořádku.

Ale potrestal někdy někdo ty horlivé bolševiky, kteří podobně vraždili rolníky, Poláky, aj? Potrestal někdo Stalina za vyvolaný hladomor, který způsobil smrt milionů lidí? Potrestal někdo velitele gulagů stejně jako velitele německých vyhlazovacích táborů?

07.05.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kniha krátká a dala se číst. Nicméně většinu doby nuda. To až ke konci to bylo napínavé. Osobně moc nevím, co lidi tak uchvátilo na tomto díle. Nebýt závěru, tak ani 4 hvězdičky nedám. Po většinu času skoro o ničem, popis rybaření.

Někdo tam vidí možná nějakou myšlenku, něco speciálního, já v tom moc nevidím. Já vidím akorát popis rybaření a boj se žraloky.

19.06.2018 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Nádherná kniha! Jedna z nejlepších, jaké jsem četl. Remarqův styl se mi velmi líbí. Příběh je napínavý, poutavý, nelze se odtrhnout od čtení a protože jsem nečetl další komentáře, nevěděl jsem, jaký bude konec, kdo přežije a kdo ne. Člověk je vtažen do děje, do atmosféry děje, prožívá emoce spolu s hrdiny.

19.05.2016 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Pěkná kniha o životě a smrti. Tenhle námět mám velmi rád, je to takové tajemné a mystické téma. Čtivé dílo.

Hodně lidí tu píše o předvídatelnosti. No mnoho věcí jsem třeba já nepředvídal. Nenapadlo by mě, že...no nechci spoilovat.

24.02.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skvělá kniha. Po delší době jsem přečetl knihu se špatným koncem, konec opravdu depresivní, jak vlastně nemůžete nikomu věřit, že nepřítel je všude kolem vás, je maskovaný a vy jste v životě vlastně sami. A někdy nezbývá nic jiného, než se vzdát a s pokorou přijmout to, co vám ti nahoře nakecají. Zobrazená hrozná budoucnost, kde vlastně jsou lidi pouhé loutky, bez nějakých větších citů, jen pracovat a sloužit Straně, která udržuje moc prostřednictvím nekončící války, neustálým měněním minulosti, mázaním kompromitujících informací z tisku, mučením, a v nejhorším případě až likvidací. Žádná věda, žádný rozvoj, jen hlad a nedostatek věcí. Nedejbože aby se někdo začal víc zabývat minulostí nebo tím, proti komu vlastně válčíme? Eurasie, Eastazie? Vždyť jsme válčili proti tomu druhému! Dvě a dvě není čtyři, nemusí být pět, ale třeba tři, podle toho, co vám zrovna nakecají.

25.05.2012 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Skvělé klasické dílo. Plno příběhů, čtivé, vtipné, zajímavé. Sice jsem nepřečetl na jeden zátah, vždy jsem tuto knihu vzal, přečetl nějaký příběh a četl jinou knihu, ale vždy jsem se k Dekameronu rád vracel. Je ze 14. století a jak moc se lidé změnili? Přiiš ne.

31.07.2019 5 z 5

Beze svědků Beze svědků Lisa Jewell

Velmi čtivá jednohubka, přečteno za 4 dny o dovolené. Jen jsem osobně čekal trochu temnější, hroznější konec, s nějakým bojem na konci, víc napětí. Přesto ale chudák Ellie. Zajímavý styl psaní, kdy vlastně autorka postupně takovými flashbacky odkrývá, co se stalo, a čtenář se to vlastně dozví nebo začne tušit, jak to bylo, dříve než Laurel. Výtku mám k postavě Poppy, respektive k tomu, jak je vyspělá. Takové řeči od devítileté holky? Nevím nevím. Víceméně zázrak že přežila a že vyrůstala a vyvíjela se.

11.05.2023 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Pěkná, i když čekal jsem víc bojů, více krve :D Válka mafiánských rodin byla na můj vkus až moc zjednodušena, zkrácená, pár vět a bylo po válce. Když jsem to četl podruhé, tak se mi tato kniha líbila ještě více. Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovými. Místo jejich příběhu mohlo být více prostoru věnováno válce mafiánských rodin. Proto ubírám jednu hvězdičku. Naopak Luca Brasi dostal docela málo prostoru, čekal jsem, jak tam bude likvidovat nepřátele, podle toho popisu, jak je nelítostný. Jinak začátek a konec famózní, mělo to tempo, zajímavé myšlenky. Ale že by to bylo dílo zas tak úžasné, to si také nemyslím. Děj zpomaloval hlavně Johny a Lucy, čekal jsem od nich něco mafiánského, že Johny dostane úkol od dona, ale nic. Film (jedničku) jsem viděl a podle mě moc rychlý, kdybych neznal knihu, asi bych některé scénky nepochopil.

01.08.2022 4 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Výborně napsaná čtivá kniha plná napětí. Popis hrozné doby ve 30. letech v Evropě. Je hrozné, jak vyhoštěnci z Německa byli prakticky mrtvé duše. Nikde je nechtějí, z každé další země je vyhošťují do jiné, kde je opět vyhostí a tak dokola, pořád jen v ilegalitě. Zároveň příběh o tom, jak emigranti drželi při sobě. Přátelství mezi Steinerem a Kernem, vzájemná pomoc, pocit, že aspoň na někoho se lze spolehnout.

06.04.2018 5 z 5

Nádherný román. Že tam není děj? Jaký děj byste ještě, proboha, chtěli? Nejdřív Švejka zavřou, pak se dostane k tomu polnímu kurátovi, pak k Lukášovi, po průšvihu se psem vlakem směrem na frontu, průšvihy ve vlaku, cestou se zdržel kolem Budějovic, zas ho zavřeli a pak pustili, pak putovali vlakem dál a dál, pak ho znova zavřeli jako ruskýho zajatce a pak znova na frontu a konec. Nevím, jak ještě byste chtěli, aby byl děj propracovaný. Myslím že se toho tam dělo až až.

Po první třetině nuda? Ale kde že, po celou knihu se tu nacházejí skvělé historky, skvělé vtipy, srandovní situace. Ty Švejkovy (a nejen jeho) historky krásně ukazují tehdejší život a jsou to dobré vsuvky do toho válečného děje. Škoda že ne všechny scénky se dostaly do filmu, ale to by těch filmových dílů muselo být 5 a ne jen 2. Nudné části s jednoročním dobrovolníkem? Taky to tam patří a byly to skvělé pasáže.

Bavil jsem se po celou dobu čtení. Žádná pasáž se mi nezdála nudná, bavil jsem se pořád.
Švejk nebyl blbcem, nebyl hlupákem, jen se mu daří každým průšvihem tak nějak proplout takovým tím svým charismatem, cynismem a citem, jak si udělat legraci z vyšších pozic.

01.01.2016 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Skvělá kniha, četla se jedním dechem. Konec sice tragický a smutný, ale tak to holt v životě občas chodí. Krásná knížka.

27.12.2014 5 z 5

3x slečna Marplová 3x slečna Marplová Agatha Christie

Velmi čtivé. Nicméně zločiny dost komplikované a dokázat je by bylo značně obtížné. Ale to tak někdy bývá i dnes.

04.04.2023 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Námět neobvyklý, někdo může být až zhnusen. Mě se to četlo dobře, přečetl jsem toto dílo nyní podruhé. Při některých scénkách je potřeba se odpoutat od toho, že Lolita je vlastně ještě dítě a nepřipouštět si to. Mě se kniha četla dobře, viděl jsem i dva filmy. Velkým plusem je, že neobsahuje vulgarismy, o sexu se píše spíš v náznacích, nepopisují se žádné sexuální scény, což je dobře. Představa sexu mezi dvanácti-třinácti letou dívkou a 40 letým chlapem, je mi nepředstavitelná.

Kniha obsahuje i humorné scénky, zvlášť závěrečná scénka. Plno popisů, přirovnání, francouzských frází. Ani si nemyslím, že by kniha byla nudná nebo něco takového, jak už jsem psal, četla se mi dobře a vždy jsem si jí rád před spaním četl.

18.07.2018

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nádherná kniha. Měla spád, měla myšlenku, dramatická, moc mě bavila. Ani se mi nezdála nějak moc složitá, jak tu mnozí píšou, ale asi už jsem vytrénovanej z dalších Dostojevského děl, že už mi to tolik nepřišlo, už jsem přečetl 2x Idiota i Běsi, 1x Karamazovi, Zápisky a další povídky. Zločin a trest jsem si nechal až na teď.

Jak už jsem psal, kniha měla spád, pořád se něco dělo. Nechápu, jak někdo může napsat, že se místy nudil, vždyť se tam pořád něco děje a člověk se kolikrát nemohl odtrhnout od děje. Kolikrát se mi také stalo, že jsem se vžíval do role hlavního hrdiny.

Povinnou literaturu jsem začal číst až po maturitě, ale zase nebýt hodin literatury, tak o spoustě dílech nevím, což by byla škoda.

Jedna z nejlepších knih, které jsem přečetl.

22.02.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

To jsem jediný, komu v té knize vadí pořád omílání sexu? Není tam těch řečí kolem sexu až moc?

Kdyby byla kniha jen o Sophii, jejím osudu a životě před Osvětimí, v Osvětimi a po ní (vztah s Nathanem), tak bych dal 5 hvězdiček. Kniha se četla velmi dobře, četl jsem jí elektronicky v počítači, a hlavně pasáže z Osvětimi byly velmi zajímavé a poutavé a člověk si tak mohl představit, jaké to tehdy za války v okupovaných zemí vypadalo.

Co mě ale štvalo, bylo neustálé omílání toho, jak je Stingo nadrženej panic a že by o to chtěl konečně přijít. Podle mě to do takovéhle knihy prostě nepatří, o sexu se v ní mluvilo až moc, nemyslíte? V jednu chvíli autor vypráví o tom, co prodělávala Sophie v koncentračním táboře a chvilku na to přijde Stingo a jeho neúspěšné dobývání Leslie. Vrchol pak přišel ke konci, jak Sophie vyprávěla o své volbě a hned na to se se Stingem divoce pomilovali. Prostě mi to tam nesedělo, sex a nacisti s koncentračními tábory, to mi k sobě nesedělo. I když to byly dobré pasáže, jak chudák Stingo nedobyl Leslii ani tu druhou, ale knihu jsem četl hlavně kvůli Sophii a Osvětimi.

Ale bavil jsem se a knihu jsem dočetl, i když začátek byl velmi pomalý. Ale 4 hvězdičky si kniha zaslouží. Méně sexu a sexuálních narážek, tak jich mohlo být 5. Nejsem puritán, proti sexu nic nemám, ale k tomu námětu (nacismus a koncentrační tábory) mi prostě tolik sexu přijde až přehnané a netaktní.

Styron měl napsat dvě knihy, jednu o Stingovi a druhou o Sophii, to zplácal všechno dohromady a vypadá to hodně blbě, až netaktně vůči všem těm obětem. Nejdřív plky o tom, jak by Stingo souložil a pak o Sophii a táboře. Nejde, nejde mi to k sobě.

20.02.2015 4 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Zklamán jsem nebyl, kniha byla čtivá, taková dobrodružná romantika, hlavně první půlka, možná první dvě třetiny. Znám asi dvě zfilmované verze a tedy musím říct, že až na jména postav je kniha úplně o něčem jiném, tak jsem docela koukal, co se v knize děje.
Jen mě zklamal závěr. Natahovaný různými proslovy, monology, sentimentálními dialogy, aby pak velký závěr, na který se čtenář těší nejvíce, byl odbitý na pár stránkách a závěrečnému souboji věnováno pár řádků. A nějaké pěkné zakončení, svatba, zmínka jak hlavní hrdinové a hrdinky žily dál, nic takového. Nechápu, proč jsme na více než 20 stránkách měli číst lživou obhajobu Gonzagua u prince vladaře, aby pak ten velký závěr dostal tak málo prostoru.
Jen mě napadá otázka, proč se vlastně Lagardére nevrhl na Gonzagua rovnou v ten večer vraždy a na místě ho nezabil, příležitost měl, místo toho ho jen zranil na ruce. Ale to by nebyl zbytek románu :D

28.04.2023 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovi. Proto ubírám jednu hvězdičku.

07.05.2019 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Zajímavá kniha. Sice dlouhé proslovy a vysvětlování, přesto čtivá a nenudila. Ukázka toho, jaké jsou úřady a jaký je boj s úřady. Škoda jen, že není dokončená, byla utnuta někde v půlce a hodně zůstalo nedokončené, nevyřešené a nevyřčené. Jak to vlastně mělo dopadnout? Nikdy se nedovíme, jak to autor zamýšlel.

31.07.2016 4 z 5