Lamanai Lamanai komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Tahle část mi sedla. Jen si občas říkám, jestli je vůbec oprávněné Zaklínače od trojky dělit na díly, ty konce jsou prostě jasnou směrovkou k další knize, tentokrát ještě silněji než předtím :-)

19.04.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Nemohu moc srovnávat se žánrovou literaturou, jsem jí políben jen velmi zlehka. Líbil se mi ale nadhled, sympatická nemělkost postav, živé a vtipné dialogy. Netuším, jestli psal autor první díl jako samostatné povídky a pak je pospojoval, ale pokud ano, není to nějak okatě lepené. A čte se to samo. Za mě překvapivě dobré a rád sáhnu po další části.

09.02.2020 4 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Kniha s významnými myšlenkami, která svým rozjímavě sebezpytujícím stylem zkouší trpělivost a vytrvalost čtenáře. Bylo to jako hrabat poslepu rukama v bahnitém dně řeky, než vylovíš perlorodku. A pak se z toho postupně stane obsese. Po první přijde druhá, pak dvě najednou a zničehonic jich mám plné kapsy a cítím se jako zloděj, kterého nikdo nehledá. Po útrpné první třetině jsem v textu našel hodně cenných myšlenek, obrazů, příběhů, otázek. Zajímavé překlenutí časem přes několik zlomových období bolestných dějin konce 20. století, ale taky překlenutí různých pohledů na víru, absenci boha, vyprázdněnost doby a ducha. Velmi nečernobílý pohled na člověka jako studnici tajemství, osobních dilemat, selhání, nalézání opojných chvil života a jejich ztrácení navěky. Silné pojmenování témat jako oběť, zrada, ústupek, ohnutí hřbetu, donášení, sebeobrana a obrana rodiny, zanevření na svět, vytrácení sil. A smrt, v jejímž tupém světle vše nabývá přízračných kontur. Bylo to těžké čtení, ale nakonec jsem výzvě vděčný, že jsem v zoufalství a bezradnosti ohledně tématu "Ostrava" po titulu sáhl. Hvězda dolů je za to, že se to tak hrozně špatně čte a tudíž spousta moc pěkných a důležitých momentů v knize zůstane mnohým navždy skryta.

02.12.2019 4 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

David Mitchell opět potvrdil svou genialitu. Baví mě šíře jeho záběru, hravost, bezbřehá fantazie, síla příběhu. Nečetl jsem Hodiny z kostí, ale cítím tam propojení. Paradoxně v něm vidím největší slabinu knihy, protože do té doby autor už skrze své postavy vysvětlil dost a přišlo mi, že sám malinko nevěděl, jak ze záhadného domu ven. I tak se jedná o laskominu a přitom paradoxně také odpočinkovku, kterou každému rád doporučím. P.S. Ten princip Trnkovy Zahrady, Alenky v říši divů, potterovských světů ve škvírách v realitě, to nakukování za oponu snu zkrátka funguje parádně, když se ho chopí mistr pera.

27.11.2019 4 z 5

Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek Martin Rajniš

Kniha měla vlastně jen dvě chyby. Prožíval jsem až fyzickou bolest, když jsem ji z nějakého důvodu musel byť jen na chvilinku odložit. A - bacha na to, obálka je zrádně strohá - včera jsem se nevyspal, protože jsem si nedokázal jít lehnout, dokud jsem přes zadní okraj knihy zase nepřepadl do své osobní reality :-D Bez přehánění jsem našel svou další bibli, která se zařadí do vzácné sbírky vedle takových nádherností, jako je například de Saint Exupéryho Citadela. Miluju svérázné, jedinečné osobnosti střihu Martina Rajniše. Takový střih samozřejmě neexistuje, protože fór je v právě originalitě a živočišné lásce k životu. Velmi inspirativní, opojné čtení. A paní Magdalena Šebestová dala knize báječný tvar. Děkuju oběma!

22.03.2019 5 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Kulervoucí! Ani půl vteřiny jsem se nenudil. Laco je legenda, ale neopomíjel bych Poláčka. Borci. Už mám vybráno jako dar pro několik blízkých lidí. Pro svou mafii, jak by řekl ten jezdec s totálně vytroubeným mozkem.

29.01.2019 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Tak nějak děsivě aktuální. Skvěle napsaná sociální studie o tom, co jsme ochotni učinit pro svůj prospěch. Hvězdu strhávám za závěrečnou pasáž posledních zhruba sta stran, kde už jsou loutky rozhýbané a jejich setrvačné jednání je příliš předvídatelné. Jedno je však jisté - King je král. I statistika morčat uhynulých stresem po silvestrovské noci by v jeho podání byla strhující četbou.

05.03.2018 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Přišlo mi, jako by se Jo Nesbø v té knize příběhem vypořádal se vším zlým, s veškerou nespravedlností a záští, která ho trápí. Když justiční systém selže, je potřeba pomstít staré křivdy na vlastní pěst. A nechybí ani láska. Prostě ta knížka má všechno a já jsem z ní nadšený. Úžasná zpráva pro všechny, kdo si mysleli, že bez Harryho autorovy knihy nemohou fungovat.

05.04.2015 5 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

S Frenchovou to mám hodně zvláštně posazené. Někdy mi vadí děj přitažený za vlasy (Podoba). Skvělou V lesích mi zkazila nedořešenost jednoho z případů. Váhal jsem, zda se do Na Věrnosti vůbec pustit. Nakonec jsem neodolal a jsem rád. Tři hvězdy dávám jen proto, že spíš celou dobu tušíte, kdo je pachatel a bráníte se přijmout, že by to bylo tak jednoduché. Občas se Frenchová v rodinných sporech příliš vyžívá a asi ve dvou pasážích mi to tedy drhlo. Ale na druhou stranu - úžasný jazyk (četl jsem v angličtině), nádherný cynický humor, jako obvykle skvěle vystavěná atmosféra a moc hezká sociologická studie nejen Frankovy rodiny, ale vůbec celé jedné části irské společnosti. Takže - výborně jsem se bavil a neuspokojen jsem zůstal spíše z pohledu čtenáře detektivky, tam to zůstalo někde v půli cesty. A do Ztraceného přístavu jdu zas, protože mě zajímá autorčin jazyk a styl vyprávění mě baví.

18.12.2013 3 z 5

Studna Studna Dominik Dán

Chtěl jsem dát 3 hvězdy, protože samotný detektivní příběh je spíš vyprávění než detektivka. Tahle knížka je hodně o vztazích na oddělení vražd, atmosférou něco jako novodobé Četnické historky, s nadsázkou, samozřejmě. Jenže přidávám ještě jednu frčku za lidský rozměr - poklona hasičům, empatie k lidem bez domova, silný příběh Hanzela a pro Dána dost netypický, až poetický závěr.

10.11.2022 4 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Bavilo mě to. Lucas je svéráz a hledá neotřelá řešení, a to neobvyklým způsobem, který staví na jeho pozoruhodných schopnostech. Kniha se dost napřímo vysmívá některým jevům v americké společnosti, pokrytectví a degeneraci myšlení obecně. Vyzdvihuje lidskost a empatii. Děj je svižný a poutavý. Humor až cynický, místy možná za každou cenu. Hvězdu strhávám za to, že i když autor po celou dobu neskrývaně opovrhujé klišé, na konci si vystřihne jedno jak z partesu.

29.09.2022 4 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Asi doposud nejlepší kus z celé série. Nebylo v něm zbytečně moc akce. Jen to nebylo moc překvapivé, Margaret zase věčně s něčím nespokojená, ale aspoň už má aspoň občas dobrý hlášky. Li nevinnej a čistej jak lílium. Doják a hollywoodská prozření zapšklých konzervativců. Poslední věta ale vrátila příběhu korunu.

17.12.2021 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Možná nejlepší "Dánovka", kterou jsem četl. Dobře postavený příběh, promyšlená historie postav. Hvězdu sundávám za to, že všechny postavy mluví stejně a jsou podobně cynické. Znovu mě dráždilo to pohrdání takřka vším. Dominik Dán koření vše humorem tak, že je občas poněkud překořeněno. Ale to je jev běžný ve všech jeho knihách. Moc se mi líbilo zasazení případu do doby před převratem, reálie byly nápaditě využité. Zase jsem se dozvěděl pár nových věcí, tentokrát z oboru stavitelství a pyrotechniky. Nesedělo mi tam sice pár drobností a bylo to trochu přitažené za vlasy, ale to k nadsázce detektivek už patří.

06.07.2021 4 z 5

Muž s modrými kruhy Muž s modrými kruhy Fred Vargas (p)

Chvílemi mi to připomínalo absurdní drama. Jako hříčka zajímavé, jako detektivka takové jalové.

16.07.2020 3 z 5

Pětinároží Pětinároží Mario Vargas Llosa

Chtěl jsem dát dvě hvězdy. Třetí je za to, že mě kniha přiměla, najít si zase pár informací o vcelku nedávné historii Peru. V Jižní Americe, včetně této země, jsem tři měsíce žil. Vždy jsem rád četl beletrii z Latinské Ameriky, včetně Llosy. Jenže tohle je z velké části jen porno (zrovna já rozhodně nejsem puritán) a vzhledem k tomu, že Vargas Llosa figuroval v prezidentských volbách proti Fujimorimu jako protikandidát, moc to titulu nepřidává na objektivitě. Nebo spíš autenticitě. Možná právě s ohledem na ty okolnosti se tu autor trošku bojí šlápnout vedle. Navíc míchá nesourodě spoustu stylů. V kontrastu s afektovaným "miláčkováním" některých postav vylíčil jiné velmi ploše, špatně se tomu věří a celé to cukrování smetánky, která neví, co roupama, je vyloženě otravné.

21.12.2019 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Četlo se to dobře, ale bylo to opravdu hodně přitažené za vlasy.

10.12.2019 3 z 5

Můj čtvrtý Murakami, z toho druhý v těsném sledu. Nemohu se zbavit dojmu klesající tendence, což je ale nesmysl, protože knihy nečtu chronologicky podle vydávání. Takže to přičítám spíše často se opakujícím motivům. Tomu, že se jeho styl trošku "očte". A to mám z knihovny ještě půjčený Hon na ovci. Dám si mezitím něco jiného, abych se na ni dokázal podívat s lepším odstupem. V příběhu ale byla moc pěkná nedlouhá pasáž manželského usmiřování, takovou jsem snad ještě nečetl. Motiv orálního sexu se u HM opakuje a našince překvapí hlavně nenucenost a jednoduchost, s jakou autor podobné scény líčí.

20.05.2019 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Li Jen a Margaret mě vzali za ruku a přivedli do Pekingu. Nějakou chvíli s nimi v Číně zůstanu, protože mě zaujali a podle hodnocení navazujících částí se zdá, že jde jen o slibný rozjezd. Hvězdička dolů za některé scény a konec přitažené za vlasy a za příliš zdlouhavé, občas až otravné rozhoupávání hlavních aktérů k intimnímu činu. A mám pocit, že milostné scény nebudou autorovou silnou stránkou ;)

30.03.2019 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Skvělá knížka. Hendrikova společnost by mi chyběla, ale naštěstí je i pokračování.

13.08.2018 5 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Ozzy je úkaz. Vyprávění své životní jízdy pojal s nadhledem a humorem. Chvílemi to vystřelovalo až do takových lehce vychloubačných poloh, které připomínají hecování v hospodě, kdo vypil víc piv nebo zničil víc hotelovýho vybavení. V některých chvílích jsem se přistihl, že knihu prokládám jinými čistě proto, abych ji nedokončil moc brzy. Ale pak přišly i pasáže, které jsem chtěl mít naopak rychle za sebou. Celkově fajn příběh tak trochu z jiný planety.

12.03.2024 4 z 5