Pětinároží

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve svém zatím posledním románu Pětinároží se peruánský nositel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa vrací do rodné země a svým nejlepším stylem vykresluje devadesátá léta, kdy za vlády prezidenta Fujimoriho žili Peruánci v hrůze z terorismu maoistické Světlé stezky i z tajné policie obávaného Vladimira Montesinose. V propletených dějových liniích sledujeme osudy dvou rodin bohatých podnikatelů, vydíraných kvůli lechtivým fotografiím, a novináře z bulvárního plátku, který zapomněl, že každý článek, názor či fotografii mají pod palcem tajné služby a jedině Montesinos určuje, co se smí zveřejnit a k čemu mu to má posloužit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405547/big_petinarozi-R8j-405547.jpg 3.521
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Cinco esquinas, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Pětinároží

Afilada
03.09.2020

Zdánlivě lehké čtení, ve skutečnosti skvělý obraz toho, jak to v Peru a v Latinské Americe chodí.

netopýr088
09.05.2020

na relatívne útly román, je jeho mnohovrstevnosť úctyhodná. A číta sa s ľahkosťou, akou to sám autor písal. A v kapitole Vír Llosa ukázal, že ani vo veku osemdesiat rokov sa nebojí štylistických experimentov.


vladka2340
25.03.2020

Llosa je skutečně mistr svého oboru, což ukázal i v Pětinároží. Kniha čtenáře vtáhne do děje už po několika stránkách, je zábavná a čte se sama. Zatím poslední Llosův román je ale veskrze oddechové čtení, byť skvěle napsané. Bohužel se nejedná o knihu, která se vám zaryje pod kůži, tak jako jiná díla peruánského autora. Detailní vykreslení sexuálních scén se zdá být lehce účelové a popis života milionářů až příliš plochý. Za mě 3,5 hvězdy.

Didi1973
06.03.2020

Po formální stránce už daleko méně objevitelské než Zelený dům, postavy méně zásadní. Nejlépe nahozená se mi zdála být postava bývalého recitátora. Menší výhrady mám také k překladu - např. hospodský z předměstí mluví spisovně.

sharik
13.02.2020

Pětinároží je thrillerem, uměleckou prózou, společenskou analýzou i politickým dílem. Zní to jako strašný mišmaš, ale ono je vše dobře vyvážené a skvěle propojené. Nemusíte mít přehled o nedávných dějinách Peru, i tak je to jako politický thriller poutavé... Každopádně Llosa opět otevírá obrovské množství témat, která v nich pozorný čtenář dokáže najít. Nemyslím si, že jde o jakousi "pomstu neúspěšného protikandidáta bývalému prezidentovi" (jak píší někteří recenzenti). Ano, hlavní zápletka se vztahuje ke zvěrstvům spojeným s minulou vládou... ale cožpak by o tom umělec nemohl psát? A politický oponent nesmí vládu kritizovat? A když je náhodou v jedné osobě propojené obojí...? Za mě je to skvělá kniha, mix umělecké prózy a thrilleru, i kdyby politické téma bylo zcela fiktivní. A tím, že není, dostává román pouze další rozměr. O něco více mrazivý.

Lamanai
21.12.2019

Chtěl jsem dát dvě hvězdy. Třetí je za to, že mě kniha přiměla, najít si zase pár informací o vcelku nedávné historii Peru. V Jižní Americe, včetně této země, jsem tři měsíce žil. Vždy jsem rád četl beletrii z Latinské Ameriky, včetně Llosy. Jenže tohle je z velké části jen porno (zrovna já rozhodně nejsem puritán) a vzhledem k tomu, že Vargas Llosa figuroval v prezidentských volbách proti Fujimorimu jako protikandidát, moc to titulu nepřidává na objektivitě. Nebo spíš autenticitě. Možná právě s ohledem na ty okolnosti se tu autor trošku bojí šlápnout vedle. Navíc míchá nesourodě spoustu stylů. V kontrastu s afektovaným "miláčkováním" některých postav vylíčil jiné velmi ploše, špatně se tomu věří a celé to cukrování smetánky, která neví, co roupama, je vyloženě otravné.

elpiska
15.06.2019

Llosovy knihy jsem četla už dávno. Ale mám dojem, že byly mnohem lepší. Každopádně mně tenhle titul ponoukl k tomu, si ty staré knihy přečíst znovu. A kapitola 20, ve které se prolínaly děje v neoddělených odstavcích, se mi četla vyloženě špatně.

dvojkadvacet
14.05.2019

Rád čtu méně známé knihy proslulých autorů. Vždy je tam určitý příslib příjemného překvapení. Pětinároží je napínavý, typicky Vargas Llosovsky komponovaný příběh o neblahém vlivu moci na média. Z mnoha úhlů pohledu je líčeno mnoho způsobů, jak se dostat do maléru a jak se v něm pohybovat. V závěru autor nabízí i východisko. Jen doufám, že ne příliš naivní.

1