Tetička Julie a zneuznaný génius

V této své nejvtipnější knize z roku 1977 se Vargas Llosa, už světově proslulý spisovatel, vrací do dob svého mládí, kdy pracoval v rozhlasové redakci v Limě a při tom stíhal několik dalších zaměstnání, aby si vydělal na živobytí. V osmnácti letech se tehdy bláznivě zamiloval do své daleko starší „tetičky“ a proti vůli rodiny se s ní oženil. Autobiograficky podložený příběh se v knize prolíná s fiktivními rozhlasovými seriály geniálního psavce Pedra Camacha, vypravěčova kolegy z rádia, což jsou s humorným nadhledem líčené barvité historky o zločinech, incestních láskách, šílenství a všemožných katastrofách. V závěru knihy pak obě linie splynou a rozesmátý čtenář neví, kdo je větší šílenec a jestli brakovou literaturu píše Camacho, nebo sám život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40725/big_teticka-julie-a-zneuznany-genius-2gO-40725.jpg 4.285

Vydáno: , Odeon

La tía Julia y el escribidor, 1977

Kniha Tetička Julie a zneuznaný génius

douchová

Při opětovném čtení (cca po 20ti letech) opět musím konstatovat...5 hvězd :-).

Marekh

MARIO VARGAS LLOSA patří mezi největší peruánské spisovatele a velký úspěch sklidily jeho knihy v zemích Latinské Ameriky a také ve Španělsku. Jedná se o vůbec prvního peruánského spisovatele, od kterého jsem četl knihu. Upřímně řečeno jsem vstoupil do neznámých vod a sám jsem nevěděl, jestli se mi kniha bude líbit, anebo budu mít problém se čtením. Hodnocení čtenářů na tuto knihu je velmi dobré, a tak jsem se pustil do této knihy. Knihu hodnotím na 80 %.

TETIČKA JULIE A ZNEUZNANÝ GÉNIUS je román, který má autobiografické prvky. Je to román o lásce s překážkami, ale také román o psaní. Román tvoří 2 dějové linie, které se střídají. První linie vypráví o autorovi jakožto studentu Univerzity svatého Marka, který má 18 let a naváže vztah se svou tetou JULIÍ, která má 32 let. Mimo jiné pracuje také v rozhlase v Limě, přivydělává si psaním recenzí. Seznámíme se s jeho spolupracovníky a se členy jeho rodiny včetně tetiček a strýčků. Druhou linii tvoří fiktivní příběhy PEDRA CAMACHA. Musím říci, že se mi více líbila první linie vyprávějící o autorovi a jeho tetičce. Fiktivní příběhy byly také zajímavé, někdy hodně smutné a poutavě napsané, jindy však pro mě méně záživné a málo čtivé, ale každopádně převažovaly příběhy, které se mi líbily. V závěru každého příběhu pokládá autor otázky a my nevíme, jak příběh skončil. Postupně se postavy v jednotlivých příbězích propojí a nakonec zjistíme osudy postav z jednotlivých příběhů. V posledních příbězích mi to připadalo překombinované a pak jsem se v tom začal trochu ztrácet, ale určitě autor měl všechno promyšlené, aby to dávalo smysl. V tomto románu se nachází humor (situační komika, jazykové hříčky, parodie, společenská satira). V některých okamžicích jsem se od srdce zasmál, a to se stává u málokteré knihy.

Po většinu času se kniha četla dobře, určitě román nebyl pro mě žádná nuda a docela mě autor příjemně překvapil zpracováním tohoto příběhu. Je vidět, že autor má rád Evropu, má rád evropské spisovatele a od studentských let bylo jeho snem stát se spisovatelem, bydlet v Paříži a procestovat evropská města, a to se mu nakonec podařilo. Určitě bych chtěl od autora ještě vyzkoušet knihu VYPRAVĚČ případně další knihy.

Zajímavé bylo pro mě zjištění, jaká nevraživost panuje mezi Peruánci a Argentinci a dočteme se spoustu dalších zajímavých informací.

Autor o románu Tetička Julie a zneuznaný génius napsal: "Když jsem začal psát, měl jsem v úmyslu vyprávět příběh autora rozhlasových seriálů, založený na skutečné postavě muže, jehož jsem znal. Chtěl jsem vyprávět jeho příběh prostřednictvím malých parodií tohoto typu psaní... Ale během práce na románu jsem dostal strach, že píšu naprosto nerealistický příběh, umístěný ve fantastickém světě. Rozvinul jsem tedy původní nápad tak, že jsem k vymyšleným příběhům přimísil autobiografické sekvence."

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Lepší je lidi chápat, než je odsuzovat.

Zastřelení, to je okamžik. Je to lepší, než umírat pomalu hlady, zimou, osamělostí, steskem.

Člověk se má chovat ke kavalírům jako kavalír a k mizerům jako mizera. Na hrubý pytel hrubá záplata – vše ostatní je dělat vola.

… pamatujte si, že žádná náhoda nebo osud, jak se tomu říká, neexistuje. Je to pouze výmluva, kterou si lidé vymysleli, aby si nemuseli přiznat vlastní špatnost.

… drama může být zrovna tak složité a hluboké jako román, možná že ještě víc, protože je to živý útvar, na jehož konečném ztvárnění se podílejí jednak bytosti z masa a krve, jednak další druhy umění jako malířství a hudba.

Stoklaska

První kniha, kterou jsem od autora četla a asi šťastná volba. Líbilo se mi prolínání příběhu Vargáska a tetičky Julie s čím dál zvláštnějšími příběhy geniálního scénáristy Pedra Camache. V určité chvíli jsem měla pocit, že mi něco uniká, že se děje něco, čemu nerozumím. Kniha se odehrává v Peru, a protože jsem o této zemi nic nevěděla, donutilo mě to přečíst si aspoň základní informace. A nakonec musím vyzdvihnout překlad Libuše Prokopové, tak ten, i když z roku 1984, je skvělý.

jiri2737

Celé mi to připadalo nevtipné, rozklížené, provinční, nesympatické a nudné.

Kubo.k

Svieže, plné elánu. Malo to cit, a to sa mi páčilo. Vargásek mi bol vyslovene sympatický, ale aj Pedro Camacho (Llosa mu nakreslil nad hlavu touto knihou otáznik aj zložil poctu - a to je veľa) a vlastne aj postavičky točiace sa okolo nich.
Každá rozhlasová hra má niekoľko dverí, niekoľko vchodov a niekoľko východov. Kadiaľ budete kráčať, je len na vás. Príjemný oddych vám poskytne pomalý tanec tetičky Julie a Vargáska.
Vyzdvihol by som i preklad.

Gracian1964
21.05.2020

Toto bol môj druhý pokus s pánom spisovateľom a bol úspešnejší, než ten prvý. Pokúšal som sa predtým čítať Rozprávača, ale buď som bol príliš nezrelý, neoboznámený alebo nepripravený, nedokázal som to dočítať, skrátka nebavilo ma to. Ale dávam tomu ešte šancu, hm... Zato tento opus je úplne iná káva, čítavé, zaujímavé, pôsobivé a okrem toho ešte snáď aj s poriadnou dávkou autobiografickosti. Plus do toho zmixované rozhlasové príbehy Pedra Camacha, spočiatku normálne, potom mierne zmätené... Dobre som sa bavil. Myslím, že siahnem aj po ďalších dielach dona Maria.... Časom....

SilvieK001
14.08.2019

Vtipná kniha, první moje od peruánského autora vůbec - ráda se k němu vrátím v jeho dalších dílech. Pobavila i potěšila mne svým chaosem, v dobrém slova smyslu.

Shindo
02.12.2020

Môj prvý Vargas Llosa. Dej ubiehal väčšinu knihy rýchlo a svižne. Mal som však pocit akoby som čítal dve kvalitatívne rozdielne knihy.

Prvou dejovou líniou bola láska autora k jeho tete, ktorá postupne prerástla vo vzťah a tajnú svadbu. Táto časť knihy ma okamžite chytila a čítala sa skvelo.

Druhá dejová línia opisovala nespočetné scenáre Pedra Camacha, dosť excentrického spisovateľa a samozvaného umelca. Príbehy sa spočiatku čítali dobre, postupom času sa ale čoraz viac zamotávali, menili sa povolania a okolnosti postáv a nebolo jasné, ktorá žije a ktorá (a ako) v niektorom zo scenárov prišla o život. Celý tento absurdný guláš postupne gradoval, súčasne mi však prišiel čím ďalej, tým nudnejší a unavujúcejší. Bol som fakt rád, keď som dočítal poslednú "scénarovú" kapitolu.