Lajtwing Lajtwing komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

Takže bez spoilerů… Nadpřirozeno King zase jednou uchopil opatrně, první téměř polovina je hlavně výborná detektivka, která plyne překvapivě pozvolna. Opět poznáme skvěle, výborně a lidsky napsané postavy - standard. Ralph Anderson má skvělou ženu a později i tým, navíc se přidá někdo, koho jsem už znal z jeho jiných knih, ale bez spoilerů! Záporáci byli správní všiváci, zločiny obzvlášť brutální a šokující (a že jsem otrlý).

Plných 5 * dávám protože King si velice nenápadně pohrál s mým očekáváním. Vše vysvětleno k dokonalé spokojenosti.

A tato věta se mi, neptejte se mne proč, moc líbila:
"K motelu se jako kojená štěňata choulila auta, pickupy a několik karavanů." :DDD WHOLESONE

14.01.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Skvěle dávkované vyprávění, kde není nic jisté až celkem "později" ;D za půlkou knihy. Hlavní hrdina je někdy docela vtipný, hlavně v momentech, kdy porovnává své dětské chápání událostí versus to současné, dospělé. Bál jsem se, že je to jenom další z řady knih, kde někdo vidí mrtvé, ale tohle se povedlo. Konflikt je vybudován skvěle, víc říct nemohu. Čtyři * dávám kvůli tomu, jak vysoká je u Kinga laťka.

"Prima, prima, prima. Fajn, fajn, fajn!"

04.01.2022 4 z 5

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

"To je fakt svoboda, po níž tak neskrývaně touží řada Čechů."

V mnoha otázkách, hlavně historických a politických, autor nezapomíná vycházet z českého pohledu (legionářské pomníky v Rusku, invaze 1968 a média atd.) a tedy se logicky s Rusy dostává do názorového konfliktu. To totiž není složitá věc, stačí nerespektovat striktní národní doktrínu a… nebo být novinář. Pan Karas si zvykl, jak sám přiznává, na mnohé.

Rusko je obří, je zajímavé a fascinující. Útržky z rybaření v deltě Volhy, výprava na kamčatské sopky, jantarová naleziště u Baltu, cesta k severnímu polárnímu kruhu, Tažeranská step a šamanismus, Bajkal nebo vinná réva u Černého moře a další. Nepolitické zážitky jsou lepší. Těchto stránek jsem chtěl více.

Za co ubírám hvězdy? Za roztříštěnost jak chronologickou, tak tématickou. Jednotlivé epizody byli zajímavé, jistě by je ale šlo podkládat lépe. Byla to nelogicky shrnutá změť zážitků, například konflikt na Ukrajině šel zpět k letem 2014 až v závěru knihy. Jsou to ale zásadní události. O Rusku a jejich pohledu jsem se dozvěděl hodně. Zájem o 'Vrchního vládce' ve střední Evropě vážně nemám. Zájemci nechť se svobodně odeberou na východ.

19.12.2021 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Přečteno v anglickém originále. Dokážu si představit, jak mohla v době vydání Kingova kniha působit. Po dekádách psaní je jeho styl známý, ale v Carrie to hlavní už bylo! Wau, i přes znalost filmů jsem to nemohl dát z ruky.

13.12.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

"Dopřejeme vám nadýchati se čistého, nočního vzduchu Dartského močálu! Nebyl jste tam ještě nikdy? Nu, myslí, že nezapomenete na tamní první svou návštěvu!"

Mé první setkání s knižním Sherlockem. Očekával jsem budování tajemna s jakýmsi náhlým vysvětlením na konci, ale dostalo se mi překvapivě střízlivé a vyvážené detektivky. Odhalení je při kratším rozsahu díla ažaž nejen u konce. Byl jsem fascinován původním českým překladem, to byla nádhera! Možná jsem si vlastním očekáváním pokazil tento legendární román, no rozhodně to bylo i tak skvělé! Silné čtyři hvězdičky!

25.11.2021 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Kdysi jsem Bílou nemoc četl na střední škole, když mi bylo asi sedmnáct let. Bylo zajímavé si dílo přečíst znovu. Přehlednost a jednoduchost textu v podobě hry slouží silné pointě, vystihuje neoblomnou dualitu: mír-život-šance / válka-bolest-zánik. Konečný zmar udeří jako atomová bomba, je dokonáno. Nadčasové varování.

11.11.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Snad jedinou překážkou pro současného čtenáře by mohl být dialog postav, který je místy opravdu zdlouhavý a dle mého názoru místy repetitivní… přeplněný slušností. Jinak se jedná o mistrovské dílo překypující atmosférou. Postavy mají velký úkol - zbavit svět nepochopitelného zla. Začátek v Transilvánii byl ohromující!

10.11.2021 5 z 5

Příběh dvou měst Příběh dvou měst Charles Dickens

Četl jsem v původním anglickém textu, netřeba zdlouhavě vysvětlovat, že četbu jsem nebral zrovna relaxačně. Poměrně často jsem musel vyhledávat význam v "aktuální" angličtině. Dickens psal nádherně. Složitě, ale přeci tak nádherně! Nejvíce jsem sledoval postavu Alexandrea Manetta a jeho dcery. Právem jedna z nejdůležitějších knih.

30.09.2021 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Stojí za přečtení díky tématu závislosti naší společnosti na energetické infrastruktuře. Ruku na srdce, většina z nás o ní ví pramálo. Autor demonstruje skutečný rozsah této závislosti a právě v tom leží největší - a jediný - tahák knihy.

Postavy jsou poměrně ploché, jejich existence se někdy míjí účinkem. Manzano ani pořádně neodhalí, proč se změnil a proč bojuje za pořádek. Nebo například postava Michelsenové a celého dění okolo kancléře v Berlině - je to okatě expoziční, a když už dojde k opravdu zajímavým dialogům (následky nehod atd.), postavy prostě nepůsobí věrohodně, pouze plynou k autorově pointě.

To může být částí jak překladem, tak volbou častého skákání mezi místy. Prostě a jednoduše, je to zajímavé téma v průměrně zvládnutém textu. Autor jakoby jenom zpracovával téma, ale neměl snahu psát zajímavé postavy.

24.09.2021 3 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

"Přišla chvíle, kdy si člověk uvědomil, že stěhování je zbytečné. Že kamkoli se hnete, sebe stejně vezete s sebou."

Danny Torrance je na životním rozcestí, ke kterému má pochopitelný důvod (osvícení). Pije a ničí se. S alkoholem jsem si zažil své; až na pár piv se té věci musím vyhýbat jak to jde. Jeho touha vzít život do vlastních rukou se mi tedy líbila nejvíc, fandil jsem mu a tleskat u každého malého úspěchu. Toho vzpomínání na dětství nebylo tolik, kolik jsem čekal.

Abra byla napsaná skvěle stejně jako ostatní okruh postav na Dannyho straně. Pravý rod dostal více než dost prostoru pro vysvětlení jejich "nutkání". Konec je plný nadpřirozených schopností, akorát tak na hraně snesitelnosti. Pravidla jsou při nejmenším proměnlivá, jenže autor ještě dokázal najít hranu a zůstat na ní. Vrhnu se na první Osvícení, jeho neznalost dynamiku čtení nijak nenarušila.

11.09.2021 4 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Mijamoto Musaši

Do dnešní doby není kniha aplikovatelná celá, nicméně obsahuje několik cenných moudrostí. Dnes nikam nebudu nosit ani jeden, natož dva meče (krátký a dlouhý, dualista jako v RPG hrách?! :D) Rady o vnitřním rozložení bojovníka jsou pozoruhodné. Jde o vyrovnání, sebe, o rozhodnost a schopnost zvažovat. Dbá se na studentovo uvědomění a jeho/její vlastní touhu pochopit ("Study this well" / "You must appreciate this.").

Musaši v textu přiznává roztříštěnost svých myšlenek, na než přicházel přes třicet let. Konečné rozdělení do pěti částí se mi nakonec líbilo. Úplně jsem se viděl jako japonského studenta významného klanu za feudálního císařství, jak si opakuji názvy technik a jejich využití na velkém bojišti i v boji muže proti muži :)

Autor svou školu vedl v duchu japonské úspornosti: Boj a každý jiný konflikt má jediné správné východisko. Musíme zvolit tu správnou možnost, a to vyžaduje soustředění a praxi. Vše ostatní je nepodstatné. Knihu jsem četl v angličtině a mám zájem přečíst si časem i český překlad.

31.08.2021 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Johny Smith, jehož velkou část života s ním prožijete, prošel fascinujícím příběhem. Cítil jsem vše, co autor chtěl, s knihou se mi vůbec nechtělo spěchat. Izolace od společnosti, tíha vědění a nenaplněná očekávání. Nutnost konat ve prospěch nevysvětlitelného, vyššího dobra. Od začátku do konce skutečně zajímavé paranormálno. Mrtvou zónu budu rozhodně mít na vrcholu seznamu Kingových děl, pokud někomu budu chtít něco od něj doporučit.

29.08.2021 5 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Náhled do mainstreamového levicového pohledu soudobé USA. Ve zkratce: "OrAnGe MaN BaD." Pokud nepřijmete tezi, že Trump je nebezpečí (dnes již víme, že to nebyla pravda tak jak by demokraté chtěli), kniha nabízí několik faktických vhledů do volebního systému USA a přiznává dokonce několik "chybek" demokratů. Opravdu pouze několik - jejich dnešní úlety jsou údajně v pořádku a za vše mohou republikáni.

Kdokoliv má vlastní rozum a sleduje americkou scénu, a pokud nesouhlasí s úpadkovou a sebe podkopávající politikou demokratů (socialista "nejsem socialista" Biden), dostane od knihy velice málo opravdu užitečných odstavců a ještě u toho bude skřípat zuby. Tak to vidím já, nepoučitelný pravičák.

Ano, několik věcí jsem se dozvěděl, jako například střídání extrémních politiků v obou hlavních stranách a něco o situaci během občanské války, ale ta hysterie autorů, jen aby se zavděčili mainstreamu, byla tragická. Ani nevím, proč tomu vlastně dávám dvě hvězdy a ne jednu.

09.08.2021 2 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Policajt, kterýmu se rozpadá sedmileté manželství, má na rukou najednou víc času a tak se rozhodne pomáhat... Po boji s první zhruba třetinou to zafungovalo. Nástup je pozvolný, ale jakmile zapadne pár dílků, začne se odkrývat zajímavý příběh. Hlavní bezejmenný policista je v jádru dobrák, co neváhá šáhnout k drsnějším řešením. Těším se na přečtení druhého dílu, více netřeba říkat :)

03.07.2021 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Nenáročné vyprávění nezvyklého konce světa. Nápad skvělý, pár povedených hlášek, nic víc ani nic míň. Mohl bych dát i čtyři hvězdy, ty tři neznamenají žádnou katastrofu, je to v závěru ale opravdu pouze jednohubka na jeden podvečer.

22.06.2021 3 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Četl jsem s vědomím ostré kritiky konce, možná právě proto jsem vlastně příjemně překvapen. Už směřování Nespavosti mi nevadilo (tam jsem také v menšině). Dostalo se mi dost odpovědí na to, abych si vytvořil jasnou představu, o co autorovi šlo. Tato kniha je rozhodně o cestě, ne o cíli. Je o perspektivě, jak by vám nejlépe vysvětlil Velký Jim a hlavně Julia Shumway, ta ví své! Perspektiva se během těch téměř tisíce stránek dosti... vyvíjí. Některé linky pouze vypadají důležitě, zanikají často s konáním postav, nebo naopak vyplouvají zpět na povrch, když jsem to nečekal. Těch pár předvídatelných pasáží mi zážitek nijak nekazilo.

Za rozsah, počet postav, propletenost osudů a fakt, že to prostě funguje, nemůžu dát méně než pět hvězd. Výživná kniha!

18.06.2021 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Velice dobrá sbírka povídek. I ty slabší sálají pravou atmosférou. Užil jsem si několik večerů u zajímavých příběhů plných opravdu ryze "kingovských" nápadů (Bojiště). Nejzajímavější z mého pohledu byly: Noční směna, Šedá hmota, Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci, a.s.

05.06.2021 5 z 5

Ikigai: Šťastný a dlouhý život Ikigai: Šťastný a dlouhý život Héctor García

Neuškodí si přečíst, i když nenarazíte na mnoho opravdu revolučních nápadů. Japonské pojetí života se mi vždy líbilo. Život nemusí být složitý, děláme si ho složitým sami. Já svou ikigai našel a jsem za to vděčný.

15.05.2021 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Milá, krátká knížka s naprosto úžasnou premisou. Scott žije jaksi osamělý, i když vcelku úspěšný život. Sám si z toho beru to, že i těch několik dobrých lidí v našem okolí stojí za to být šťastný, vážit si jich, ale příběh lze uchopit mnoha způsoby! A to ho dělá tak pěkným. Konec je zvláštně nádherný. Hvězdu ubírám za to, že se pan King politicky vyjadřuje, to se mi nelíbí - opravdu mne nezajímá, že je zatvrzelý demokrat a nemá rád Trumpa a že si myslí, že jeho voliči musí být hlupáci (ne, nemusí být). [dočteno v ang. orig. 15.5.21]

14.05.2021 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Druhá kniha, kterou jsem od Bukowského četl po lepším Šunkovém nářezu v lednu 2018 - nedávno jsem si znovu přečetl pár povídek, abych si osvěžil paměť před hodnocením. Je to upřímné, nenáročné a absolutně to nestojí o vaše soudy a závěry. Funguje to jaksi pouze v momentě, žádný přesah nenabízí.

Krásná věta vystihující celou knihu: "Bylo mi přes dvacet a přestože jsem tvrdě chlastal a moc nejedl, pořád jsem byl ještě dost silný. ... Hlava se bouřila proti mému osudu a životu, a jediný způsob, jak to zklidnit, bylo chlastat, chlastat a chlastat." Přesně tak, nic víc, nic míň.

13.05.2021 3 z 5