Lajtwing Lajtwing komentáře u knih

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

"Zabijácké aplikace" Západu, kontext minulosti i přítomnosti a každá kapitola představující svůj vlastní okruh se zajímavými spojitostmi. Především osud Hererů a dalších kmenů masakrovaných Němci ve jménu civilizace je krutou připomínkou, za jakou cenu jsme to "dotáhli" až sem. Instituce, konkurence, oblečení, etika práce, role náboženství... je to úžasně srozumitelné. Ale známých jmen se tu mihne opravdu hodně. Kniha mi také dala náměty na další četbu, je skvěle ozdrojovaná! A to je možná její nevýhoda - příkladů, dat a citací tu je opravdu vyčerpávající množství. Jinak je vše bezva a pomáhá pochopit celý ten složitý spletenec, kterému říkáme Západ a který se nám dnes tak trochu rozpadá.

28.04.2021 5 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Koupil jsem si při čekání v Hradci Králové a od začátku cítil poměrně zklamání. Vše je štelované na další díly a budvání světa mi přišlo velice samoúčelné, tedy; "Takto to funguje a znamená to, že si vlastně můžeme navštívit to, co se autorce bude hodit." alší díly nevyhledávám.

19.04.2021 2 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Po dočtení všech předchozích románů jsem očekával jednodušší příběh, něco jako DLC k hlavní hře, a přes veškeré nedostatky jsem dostal přesně to. Bylo fajn se vrátit do světa zaklínače. A Sapkowskeho hry zřemě donutili více používat znamení! (i když on by nic takového nepřiznal)

18.04.2021 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Velké překvapení. Nedokážu posoudit, zda prostě nemám načteno dost autorových knih, ale zde vše fungovalo výborně. Dalo by se vytknout ztracení tempa před úplným koncem, ale vše více než zachraňuje vysvětlování principů důležitých pro příběh. Poslání záporáků je ambivalentní a nechává vás v napětí. Neskutečně jsem se u toho bavil a už teď se těším na další Kingovku!

04.04.2021 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

MUST-READ !
Pokud by si moderní člověk měl přečíst pět knih pro zlepšení života, tato by měla být první. My totiž nespíme dobře. Nemohu dostatečně zdůraznit, jak moc užitečná tato kniha je, jak moc otevře oči. Fakta a studie zde prezentované mi pomohli začít přemýšlet nad spánkem jako nad cennou komoditou a nad způsobem, jak žít kvalitnější život. Jen po prvních dvou částech již nikdy nebudete nad spánkem přemýšlet stejně, to vám mohu slíbit ! [dočteno v ang.orig. 25.3.21]

25.03.2021 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Nějak jsem tušil, že to bude jedna "z těch Kingovek." A byla. Ale hvězdičku přidávám, protože jsem četl Temnou věž :D Jednoduše je to ta "kosmická větev" jeho vyprávění. Pravda, za nastavených pravidel finále není tak bombastické, jak by mohlo být.

13.03.2021 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Zlosynem je zde zlosyn z těch nejhorších: náhoda. Naprostá, nepředpokládatelná, nezvratná ve svých následcích. Chudáček Cujo a chudák každý, kdo se mu připletl do cesty. Nenáročná Kingovka, která rozhodně neurazí.

13.03.2021 3 z 5

Přestaňte řešit h*vna Přestaňte řešit h*vna Gary John Bishop

Stručná, upřímná kniha, díky které identifikujete "tři sabotéry" a pochopíte, jak se podkopáváte a jak jste v tom sakra dobří. Libí se mi hlavně přístup autora - nemaže se s námi a to je v době dotčených "vloček" a kultů oběti asi to nejdůležitější!

12.03.2021 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Jak moc máte rádi literaturu? Protože evidentně i taková záliba může být nebezpečná! Líbil se mi námět i to, jak vše navazuje na Mercedesového vraha. Pan Morris Bellamy je absolutní magor, jehož vášni ale porozumíte. Jeho trýznivé, dlouhé čekání na splnění snu bylo ohromující. Část mne chtěla, aby si ty romány sakra přečetl! :D Je to dostatečně přirozeně vyprávěné a uvěřitelné s výjimkou konce. Další díl si brzy přečtu, zvrat je tam sice zajímavý, nicméně mi nepřijde "organický".

17.01.2021 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Post-apo nážez jako nic, co jsem kdy četl či viděl. Dlouhá léta jsem se knize vyhýbal, protože jsem nevěřil, že by to dostálo hypu. Kniha vás testuje, schováváte se do falešných nadějí a chcete věřit, že tihle dva to nějak zvládnout. Přijdou na něco, na co nikdo jiný nepřišel. Takže pokračujete a přitom se ptáte, proč? Zážitek! [dočteno v ang.orig. 28.12.20]

28.12.2020 5 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Tak tato povídka mne překvapila! Čekal jsem slabší povídku, ale King se tu chtěl dotknout něčeho většího, než povědět příběh, jak sám uvádí v doslovu. Chtěl se dotknout samotné podstaty záhady. A to se mu povedlo na 100%. Někdy je lepší odpovědi vůbec nenabízet. Stojí za přečtení, časově nenáročné.

19.12.2020 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

O sérii jsem věděl dlouho a poněkud jsem odmítal nechat se zatáhnout do "toto zprofanovaného Mrazu". Nakonec jsem povolil, pučil si celou dosavadní sérii a ničeho nelitoval. První díl mne naprosto přesvědčil. Servaz je zajímavý svou zranitelností. Není to superhrdina, ale chytrý detektiv a jeho osud je určen jeho vyčnívajícím zájmem o Mahlera. Zločin samotný je poněkud zamotaný, nakonec ale autor dokáže nitky rozmotat vcelku přehledně. [dočteno 26.5.20]

27.11.2020 4 z 5

Četlo se to pěkně a člověk u toho pokyvuje hlavou: "To zvládnu, to je v pohodě, však jo!" Myslím, že kniha pomohla v těžké době a zvrátila mé vnímání správným směre. Sama o sobě by nejspíš příliš lidí nezachránila, ale ke srovnání perspektivy krátké a užitečné čtení. [dočteno 4.6.20]

27.11.2020 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Je to má 6. Kingovka, nicméně bych ji přirovnal k Nespavosti. Jiný příběh, podobná, fungující struktura (především finále!). Sonda do mysli a života Bradyho je fascinující svou neomluvností. Dále nečtenářům asi pár věcí nedá smysl, ale napíšu to.

Náhod je postupem času trochu moc a nejsem si jistý, zda by to jiným prošlo tak snadno :) Jenže, jenže, jenže... (haha, kdo četl, ví), mělo to parádní tempo, pár SUPER zvratů a zajímavých postav (Holly, Deborah Ann - jak smutný život). Poučení, když už po dočtení nic víc nevymyslíte, alespoň to, že u ženských mají i staří chlapi šanci, jó! :)

PS: Překlad je místy perfektní, hlášky sedí, místy jsem sténal, jako když se překládají názvy her ("Povinnost volá"?!) nebo se přeloží "road rush" jako "silniční vyrážka". WTF?!

18.11.2020 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Účel kniha plní na 100%, a sice vtáhnout čtenáře do hnusnýho post-apo světa, kde čecháčci tak nějak náhodou přežili. Je to sprostý, jednoduchý a akce je víc než dost. Kotleta je definice českýho guilty-pleasure.

09.11.2020 3 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Nejsilnější ze sbírky je pro mne jako fanouška fantasy rozhodně prequelová povídka k Temné věži "Sestřičky z Elurie." Některé kratší povídky, jako například "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" mohou čtenáře zklamat (a nebo ne!) svou dvouznačností. Titulní povídka "Všechno je definitivní" je zajímavá, "Teorie domácích zvířat" byla slabá a zfilmovaný "1408" je perfektní. Jsem rád, že jsem se seznámil s Kingem v kratším formátu povídek, ten chlap umí!

09.11.2020 3 z 5

Není to nejsilnější cestopis posledních let, o tom se vůbec nehodlám bavit. 2 hvězdy neznamenají, že knížku jsem nenáviděl, to také ne. Naopak, do těchto dvou zemí chci vycestovat (a to byl důvod koupě knihy). Vodku nepiju a humor je takzvaně "hit or miss". [dočteno 30.5.19]

07.11.2020 2 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Zajímavě vyprávěné se nečekaným koncem, který si nenechte prozradit za žádnou cenu. Čte se to samo i přes rozsah 600 stran, a to je přeci hlavní, no ne?

05.11.2020 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Příběh obsahuje Kingovské prvky, které mám moc rád; mrazivě jednoduchá premisa i cíle, malý počet postav a omezené prostory s lehkou příchutí nadpřirozena. Protagonistka je lidská a zranitelná, řeší vše od odmítání pravdy, žízně a fyzické bolesti až k nejhlubším traumatům. Nakonec vše zapadá v drsném finále a příběh se ukáže být (na poměry Kinga) jedním z těch celkem při zemi! A psi nemusí být jen roztomilí mazlíčci... Rozhodně dobrý úvod do Kingovi tvorby. [dočteno v ang. 4.2.20]

04.11.2020 3 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Vypůjčil jsem si od přátel a musím přiznat, že i díky této knize více přemýšlím nad limitem technologií a jejich bezhlavým využíváním, nad tím, jak významný kapitál v nás uživatelých mají high-tech firmy. Bavilo mě zasazení příběhu do Hong Kongu a pozadí čínského vlivu na Západ. [dočteno 23.6.20]

04.11.2020 3 z 5