LadyLane LadyLane komentáře u knih

Stačí jen málo	- 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie Stačí jen málo - 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie Rick Hanson

Ako už z názvu vyplýva, kniha sa zaoberá množstvom spôsobov, ako sa sprítomniť, nájsť súcit so sebou, získať väčší vhľad do osobného aj spoločenského života a to všetko s odtlačkom neuropsychológie- logicky, stručne a zároveň zrozumiteľne popísané mechanizmy nášho mozgu a tela, ktoré vysvetľujú, ako fungujú jednotlivé cvičenia, čo dodáva na dôveryhodnosti.

"Ak sa staráte o minúty, roky sa o seba postarajú samé."

29.05.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Napriek brutalite, napriek pritiahnutosti za vlasy, sa vždy teším na nový diel a vždy tak trochu prichádza aj sklamanie. Lebo začiatok je nadupaný, námet zaujímavý, napätie nepretržité, zvedavosť rastie.. ale -možný SPOILER-
od istej chvíle je jasné, že to môže dopadnúť dvoma spôsobmi a vykreslovanie postáv je stavané len za účelom prekvapenia. Ani Joonova nesmrteľnosť mi tak veľmi nevadí ako táto Keplerovská tendencia.

23.05.2021 4 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Pre mňa Crouch nasadil latku veľmi vysoko Mestečkom Pines, ktoré malo okrem tempa naozaj prekvapivý zvrat. A tu mi tak trochu chýbal, aj keď si uvedomujem, že veľmi na výber nemal. Časové línie spracoval naozaj prehľadne a vôbec mi nechýbali ďalšie omáčky ku koncu knihy (aj keď by som niektoré roviny spojila, aby ich bolo menej). A čo najviac oceňujem je, že keď som sa dostala k časti, ktorou by to drvivá väčšina autorov uzavrela, bola som v polovici knihy a naozaj zvedavá, čo ma čaká ďalej.

03.05.2021 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Dúfala som, že po Kodani si pocestujem aj do NY, ale tentokrát ma úplne obišiel opis mesta.. ktorý aspoň vyvážilo jedlo :) Od začiatku je jasné, ako bude kniha končiť, napriek tomu je ten koniec až príliš urýchlený, vystupňovaný a neuveriteľný.

26.04.2021 2 z 5

Buďte v práci spokojenější Buďte v práci spokojenější Nicole Pathé

Útla knižka orientačne ukazujúca možnosti asertivity na pracovisku.

13.03.2021 3 z 5

70 cvičení pro zklidnění těla a mysli 70 cvičení pro zklidnění těla a mysli S. J. Scott

Ako sľubuje názov, kniha obsahuje množstvo krátkych cvičení a príkladov každodenných činností, ku ktorým možno pristupovať až meditatívne. Veľké plus predstavuje odporúčaná literatúra k danej téme po každom cvičení a jediné mínus spôsob citácie v tlačenej verzii, kde sú podčiarknuté slová, ktoré mali byť prepojené s webovým odkazom. Ťukanie na papier naozaj nefunguje :)

13.03.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Sladké, atmosferické, ľúbezné.
Len sa netreba viac zamýšľať nad tými udalosťami, ktoré postavy za 5 dní prežili a neboli vykreslené až tak zásadne a život meniace. A nad všetkým tým klišé.
Za mňa však jeden nostalgický bod za verný opis Kodane, ktorý ma vrátil do Tivoli, na Nyhavn a dokonca aj zastávky tej plavby po kanáli sú skutočné. Aspoň takto vie človek v dnešnej dobe cestovať :)

06.02.2021 3 z 5

Dobehni svoj mozog Dobehni svoj mozog Anders Hansen

Veci, ktoré beh uľahčujú a motivujú:
- fitnáramok, vďaka ktorému si v apl. viete pozrieť, kde všade ste kolabovali
- podcast, pomáha zabudnúť na fakt, že športujem
- túlavý pes, keď sa pozerá mojim smerom
- a všetky fakty v tejto knihe
Hovorí napríklad o tom, ako sa po behu menia úrovne stresových hormónov, ako beh ovplyvňuje mozog a jeho jednotlivé funkcie. Je síce písaná spôsobom, že nič lepšie na svete neexistuje (čo môže byť iritujúce), ale sú to informácie, vďaka ktorým to neplánujem vzdať.

15.01.2021 5 z 5

Verity Verity Colleen Hoover

(SPOILER) Škoda, že sa autorka nevedela rozhodnúť pre žáner a miesto, ktoré mohlo byť venované psychu bolo venované...iným veciam. Super námet, čtivá, presne ten typ knihy, ktorú máte prečítanú za dva dni. Akurát ten nevyužitý potenciál a záver, keď
SPOILER
keď /nie som síce súdny lekár/, ale keď niekoho oduševnene škrtíte, nezanechá to tiež nejaké modriny na krku?

12.01.2021 3 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Veľké sklamanie.
Čítala som aj prvé dva diely a skutočne nerozumiem takémuto skvelému hodnoteniu tohoto. Prvých 150 strán ma naozaj nudilo. Hlavné postavy konali nelogicky, celá linka s Begbiem mi prišla nedotiahnutá, len taká výplň hlavného príbehu. Nepáčila sa mi druhýkrát využitá tehotná policajtka, fackovací panák Lance a motív vraha to úplne zaklincoval- nielenže bol pritiahnutý za vlasy, ale ešte ho aj na konci knihy autorka úplne zmenila!

06.01.2021 2 z 5

Astrofyzika pre zaneprázdnených Astrofyzika pre zaneprázdnených Neil deGrasse Tyson

Vynikajúce ako čítanie pred spaním, ktoré poučí, pobaví a zároveň príjemne mentálne unaví. Pre mňa ako bonus tématika a fakty, ku ktorým keď sa vrátim o niečo neskôr, budem asi rovnako uchvátená ako teraz :)

30.12.2020 5 z 5

Ako som sa stal sám sebou Ako som sa stal sám sebou Irvin D. Yalom

Táto kniha sa ma hlboko dotkla napriek tomu, že vlastne rozoberala viaceré oblasti len povrchne. Je zaujímavé čítať o psychoterapeutovej úzkosti, o existenciálnych otázkach, ktoré v sebe celý život rieši, o akademickom živote a cestovaní, o rodinnom živote a nakoniec bilancovaní.

Trochu ma vyrušili kapitoly ohľadom vzniku kníh, ktoré pôsobili násilne, na druhú stranu mi poskytli jasnú predstavu, čo od neho ešte čítať budem a čo nie.

17.12.2020 5 z 5

Hypotéza štěstí Hypotéza štěstí Jonathan Haidt

Kto sa dobre orientuje v psychológii, nové poznatky nech nečaká. Kniha však zaujímavo prepája históriu, náboženstvá, filozofiu, diela rôznych autorov a spomínanú psychológiu.
Umne vystavané kapitoly a autorova úprimnosť ohľadom svojich postojov a názorov v konfrontácii s inými myšlienkami ma podnietili ju dočítať napriek tomu, že sa mi čítala ťažko (naozaj neviem prečo).

10.12.2020 3 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

(SPOILER) Výborné pokračovanie, veľmi ma bavilo rozšírenie postáv, ktoré snáď ostanú trvalou súčasťou série.

Možný SPOILER!

Nie som si istá, či to bol autorkin zámer, aby si čitateľ pospájal veci skôr, ako to bolo explicitne vyjadrené (hlavne Benova linka), ale o to nervydrásajúcejšie bolo vyvrcholenie knihy- a to hneď na tretiu! Škoda však toho donebavolajúceho citového vydierania.
Ja viem. V 1 sa mi nepáči happyend, v 2 premrštenie.. všetky nádeje vkladám do 3.

10.12.2020 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Pútavé, svižné, sympatické postavy. Ja si nemyslím, že kniha bola nejak mimoriadne brutálna (asi ma už Carter s Keplerom načisto otupili) a brutalita na mňa pôsobí vtedy, keď nie je zámerom autora (ako u Tess Gerritsen).
Jediné mínus je šablónový klišé záver, ktorý si fakt tá kniha nezaslúžila.

29.11.2020 4 z 5

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Zbožňujem slovné hračky a atraktivita názvu vôbec nezaostáva za obsahom. Veľmi jednoducho (aj keď miestami až infantilne) popísaná anatómia a priebeh trávenia; množstvo zaujímavých poznatkov od funkcie koreňa jazyka cez intolerancie po rôzne črevné baktérie, vrátane salmonely a jej putovania od plazov až na naše kuchynské linky s kuraťom..
Najväčšmi ma zasiahla predstava, že všetky skonzumované tuky najprv prečerpá srdce a až potom prichádzajú na prečistenie do pečene /..keď si spomeniem na všetky tie mekáče za posledný rok../.
Na druhú stranu, pochopenie procesov nás môže viesť k tolerancii a láskavosti k vrtochom aj napr. takého žlčníka:)

18.11.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Ja mám veľký problém so svojimi očakávaniami. Túto knižku mi odporučila nadšená kamarátka a tak som prvú polku čakala, kedy to začne byť také dobré, kým mi došlo, že toto je už asi ono. Striedanie časových období mi nevadilo, skôr naopak bolo osviežujúce. Súhlasím však so spomínanou prekombinovanosťou a nedotiahnutosťou. Priemer.

27.10.2020 3 z 5

Proč sníme? Proč sníme? Alice Robb

Autorka sa veľmi osobne zaujíma o spánok a snenie, čo preniká aj do jej knihy. Venuje sa viacerým oblastiam- histórii skúmania spánku, lucidnému sneniu, dennému sneniu, spojitosti snov a kreativity, umeleckým dielam inšpirovaných snami autorov, zvláštnostiam snov pri rôznych ochoreniach, nočným morám a na záver opisuje pre mňa absolútne nezáživnú skúsenosť viacdňového workshopu „snívajúcich nadšencov“.
Takto vymenované oblasti snenia vyzerajú ako detailne spracovaná téma a ona je... až príliš. Stovky výskumov, niektoré bližšie rozobrané, pri niektorých len spomenutý záver- síce písané s vnútornou konzistenciou, ale bez pridanej hodnoty- rozdiely s kontrolnými skupinami nevýrazné, výsledok nezaujímavý. Príklad kvantity na úkor kvality, osobne by som ju kľudne skrátila o polovicu.

26.10.2020 2 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Po dlhšej dobe som sa k Tess vrátila, a teda musím sa priznať, že už som zabudla, ako vie písať. Podáva presne toľko informácií, aby to bolo pútavé, aby to vŕtalo v hlave a zároveň, aby si čitateľ nevedel domyslieť všetko. Nebola som schopná odtrhnúť sa od nej, klobúk dole.

16.10.2020 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Prvá kniha od Dána, do ktorej som sa musela nútiť. Čítať o podobných témach v médiách 2 roky a potom aj v knihe ma už fakt nebavilo a ako je v komentároch spomínané, aj tie vtipy sú už opozerané. Ale to sa dá asi očakávať od každého autora, čo vydal také množstvo kníh s rovnakými postavami.

01.10.2020 3 z 5