Hypotéza štěstí

Podtitul: Hledání moderních pravd ve staré moudrosti. Jak naplnit svůj život a dát mu smysl? Může být pomsta sladká? Co je štěstí a jak ho dosáhnout? K čemu je nám ctnost? Proč a jak vycházet s ostatními lidmi? Jak vyvážit rozum a city? To jsou příklady velkých filozofických, náboženských a psychologických otázek, na které po mnoho tisíc let hledali a nacházeli odpovědi největší myslitelé Západu i Východu. Americký sociální psycholog Jonathan Haidt v deseti kapitolách probírá deset základních aspektů těchto velkých problémů porovnává závěry nejvýznamnějších autorit minulosti s tím, co nám říkají poslední sociologické, psychologické a neurologické výzkumy. Je pozoruhodné, kolik z myšlenek starých mudrců potvrzuje moderní věda, některé závěry jsou však se současnými poznatky o anatomii mozku, mysli i lidské společnosti v rozporu. Autor si na dobrodružné cestě po zákoutích lidského nitra pomáhá názornou metaforu jezdce (rozumu) na slonu (iracionálních pohnutkách), která je od té doby v psychologii užívána s velkým úspěchem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225463/big_hypoteza-stesti-hledani-modernich-p-225463.jpg 4.335
Literatura světová, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Dokořán

The Happiness Hypothesis. Finding Modern Truth in Ancient Wisdom, 2006

Kniha Hypotéza štěstí

thorir

Kniha zkoumá fenomén pocitu štěstí a s tím související šťastný život z přísně vědeckého pohledu. Nejedná se o „self-help“ knihu, nejedná se o návod jak žít šťastný život. I když, to druhé tvrzení beru zpět. Z knihy si lze něco odnést, něco co může vylepšit náš pohled na svět. Autor zkoumá 10 různých přístupů k životnímu štěstí, sesbíraných napříč kulturními tradicemi, napříč různými geografickými regiony – západní tradice / antika, Čína, Indie, další. Hledá a dokládá rozdíly, ale též zejména podobnosti. Na základě publikovaných vědeckých článků dokládá, co funguje a co ne. Srovnává materiální, duchovní i sociální vlivy, které dělají člověka šťastným. Nedílnou součástí je pátrání po vlivu genů a prostředí na prožívaný pocit štěstí. Mě osobně odpovědi docela překvapily. Zevrubně se věnuje stoické tradici, porovnává podobné přístupy budhismu a hinduismu. Na pomoc si bere starověké základní náboženské texty. Velmi obšírně rozebírá pozitivní dopad kognitivně behaviorální terapie při léčbě depresí a úzkostí. Trefně porovnává meditaci (východní přístup) a KBT + Prozac (západní přístup), jako dva odlišné způsoby dosažení téhož. Pokud štěstí zrovna hledáte, knihu vyzkoušejte. Není to zaručený návod, jak být šťastný, rozhodně ne, ale hledajícím pomůže se zorientovat a nasměrovat pozornost možná překvapivým směrem, podpořeno trochou té vědecké metody. A pokud zrovna štěstí nehledáte, přečtěte si ji taky, litovat nebudete.

LadyLane
10.12.2020

Kto sa dobre orientuje v psychológii, nové poznatky nech nečaká. Kniha však zaujímavo prepája históriu, náboženstvá, filozofiu, diela rôznych autorov a spomínanú psychológiu.
Umne vystavané kapitoly a autorova úprimnosť ohľadom svojich postojov a názorov v konfrontácii s inými myšlienkami ma podnietili ju dočítať napriek tomu, že sa mi čítala ťažko (naozaj neviem prečo).

painthers
25.10.2019

Od tohoto autora jsem letošní léto četla už Morálku lidské mysli, kterou jsem zařadila mezi mých TOP 10 oblíbených knih. A tuhle nelze než opět doporučit. Autor píše lidsky, poutavě. V této jeho konkrétní knize jsem se nedozvěděla od základů nic nového, ale je to příjemné a moudré čtení, u kterého si může člověk shrnout různé poznatky o partnerství, morálce, nastavení lidské psychiky, náboženství. Pokud bych dnes měla člověku, který se s existenciálními tématy okolo života, smyslu a štěstí setká poprvé, doporučit nějakou knihu, doporučím tuto.

OldřichHanton
03.05.2017

Původně jsem si myslel, že se tahle knížka bude zabývat hlavně filosofickou otázkou "Co je štěstí?", ale otázka, kterou si autor klade je spíše psychologická, "Jak být šťastný?" a "Co šťastní lidé dělají?".
Musím říct, že na ně odpovídá velmi poutavě a inspirativně i přesto, že jsem se s většinou jeho myšlenek nesetkal poprvé a uvedené psychologické výzkumy jsou v poppsychologické literatuře často citovány. Knížku jsem přečetl jedním dechem.