LadyLane LadyLane komentáře u knih

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Vykreslenie postavy Rogera Browna a všetky tie drobné horko-sladké pravdy som si naozaj vychutnávala. Dej som prijímala, ako plynul, preto rozuzlenie bolo len čerešničkou na torte. Aj keď trošku prestrelenou.

"Vybral som škatuľu hroznového džúsu a priložil si ju k perám. Potom som si to rozmyslel, zo skrinky som vytiahol pohár. Len zato, že je človek vrah, ešte nemusí stratiť všetky zásady slušného správania."

30.01.2015 4 z 5

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Dej odsýpa, žiadne siahodlhé zbytočné opisy, skvelé dialógy, autorov štýl sympatický. Len ten podtitulok "Čo vás môže priviesť až na pokraj šialenstva?" sa mi zdá prehnaný.

"Ak je každé dieťa dokonalý zázrak, život vo svojej podstate je deštrukčný proces."

21.12.2014 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nikdy by som si nebola myslela, že budem mať po prečítaní knihy z knižnice hneď nutkanie si ju kúpiť, vlastniť, vrátiť sa k nej. Špičkové dialógy, vsuvky (prepis veľrybích myšlienok), postavy (depresívny robot), prirovnania (tehla obalená plátkom citróna), úvahy (dôkaz neexistencie Boha), absurdnosti (nepravdepodobnostný pohon), vtip, rozuzlenie. Takto si predstavujem knihu napísanú priamo mne na mieru :)

"Plány boli celých 6 mesiacov sprístupnené verejnosti na našom plánovacom oddelení." ...
"Zverejnené? Nakoniec som ich musel hľadať dolu v pivnici."
"Tam je naše oddelenie pre zverejňovanie."
"S baterkou."
"No... Asi nám odišla elektrina."
"A zobrala so sebou aj schody."

02.02.2014 5 z 5

Bohyně v domácnosti Bohyně v domácnosti Sophie Kinsella (p)

Neviem sa zbaviť dojmu, že túto knihu písali dve autorky (tínedžerka s tendenciou prehnane zveličovať, dramatizovať a miestami byť nasilu vtipná a zároveň dospelá žena s nadhľadom a schopnosťou dokonale vtiahnuť čitateľa do pocitov hlavnej postavy). V dvoch tretinách knihy ešte k tomu prichádza s motívom hodným detektívky, čo si o niekoľko strán rozmyslí a daná udalosť slúži len k patetickému rozuzleniu deja. Nehovoriac o tom, že všetky udalosti od toho momentu sú megazostručnené až odfláknuté. Napriek tomu občas píše s nenúteným vtipom, ktorý má potenciál zamilovať si ho. Občas.

"Napadlo ji, že s tebou možná...špatně zacházeli." Díva se na druhou stranu. "Jsi tak napjatá a nervózní."
"Vůbec nejsem napjatá a nervózní," namítnu okamžitě. Možná trochu napjatě a nervózně.

24.01.2014 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

"Lord Henry se dosud nevrátil domů. Chodil vždycky pozdě, ze zásady; jeho zásadou bylo, že přesnost je zloděj času."

29.12.2013

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Spád deja na posledných 40 str. na mňa pôsobil trochu rušivo vzhľadom na predchádzajúce pomalé tempo... kde priestor opäť venoval dialógom vyšperkovaným do dokonalosti (či už výsluchom alebo do seba vŕtajúcim kolegom).

"Matka okamžite odpadla a udrela si hlavu.... Stál som od nej 10 cm, išla k zemi ako dvojičky."
"Tak rýchlo?"
"Nie, tak konšpiratívne."