LadyLane LadyLane komentáře u knih

Kamenné nebe Kamenné nebe Nora K. Jemisin

V poďakovaní autorka uviedla, v akej životnej etape sa pri písaní nachádzala a že téma materstva je hybnou časťou príbehu, pričom tá emocionalita doslova presakuje z knihy. A toto si ja aj odnášam. Ale keby som nebola matkou, tak asi budem kritickejšia aj k vývinu postáv, aj k častiam knihy, ktoré sa mi mimoriadne ťažko čítali (Syl Anagist).

"Už ale začínam chápat, že lidé věří tomu, čemu věřit chtějí, a ne tomu, co mají skutečně před sebou, co vidí, čítí a na co si mužou sáhnout."

27.02.2024 4 z 5

„Neposlušné“ deti neexistujú „Neposlušné“ deti neexistujú Kate Silverton

Ja som z knihy veľmi príjemne prekvapená. Mechanizmy stresovej reakcie a možnosti jej regulácie sú majstrovsky prevedené do metafory so zvieratkami a myslím, že sa dá použiť nielen pri výchove detí. K tomu si pripočítajte množstvo techník a rád ako sa zachovať vo vybraných situáciách.

Žiadna kniha vám nevychová dieťa a aj tie techniky chcú veľa cviku a trpezlivosti, avšak každá kniha, ktorá ma dovedie k zamysleniu sa nad sebou a súcitu s dieťaťom hádžucim sa o zem si zaslúži ocenenie :)

(Ale áno, aby som ju nevynášala len do nebies, aj mne už začala vyskakovať vyrážka po každej vete "Neposlušné de.... "ach, nedokážem to ani dopísať.)

08.02.2024 5 z 5

Smrť Smrť Anton Heretik

Pri tejto knihe som si uvedomila, aké dôležité sú skúsenosti a životná etapa čitateľa, aby porozumel téme a aj teóriam napr. Freuda či Fromma. 15 rokov dozadu to bolo pre mňa viacmenej memorovanie.

Chcela by som však viac. Viac kazuistík. Viac osobných pohľadov autorov na rôzne perspektívy. Z každej kapitoly samostatnú knihu.

A vtipných vsuviek je tak akurát, pričom sú brilantné.
"Tak ako samovražedných atentátnikov čaká podľa niektorých vykladačov islamu po mučeníckej smrti 70 panien. (To je nejaká odmena? Musí to byť pekná fuška!)"

29.01.2024 5 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Evilunicorn to vystihol pomerne presne. Jednotka mala dynamické dejové linky a ich rozuzlením dvojka proste stratila šarm. Dokonca váham, či sa pustím do trojky.

Bavil ma však aspoň autorkin nenútený humor.
" Nezbude ti než ji vysvětlit, že tá velká ženská se záhadně pokřiveným řebríčkem hodnot dospěla k závěru, že bývalá geomestka beze spolu a se sociálními dovednostmi šutru představuje vrchol přitažlivosti. "

27.01.2024 3 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Moja prvá fantasy a teda, mne zo začiatku robila problém aj v češtine :D Ale pomerne rýchlo som si zvykla. Pridlhé opisy mňa osobne nebavia, takže mi nechýbali (aj tak si všetko predstavujem po svojom :) a oceňujem dejovú dynamiku. Neustále sa niečo menilo, tým pádom som aj knihu ťažko púšťala z rúk.

08.01.2024 4 z 5

Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra Gabrielle Zevin

Ja mám také rozpačité dojmy. V jednej chvíli sa nudím, v druhej ma kniha vtiahne do deja, dalšiu časť by som preskočila, inde sa spoznávam a do toho občas autorka strelí také bolestivé životné poznanie, že sa mi chce plakať.

"..a potom si uvedomil, že toto bola smrť a aj on zomrie. Aj jeho mama. A tiež raz zomrú všetci , ktorých ste stretli a ľúbili. Možno sa to stane, keď vy alebo oni už budú starí. A možno nie. To poznanie bolo neznesiteľné."

05.12.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Niežeby som mala načítanej toľko romantickej literatúry, aby moje porovnanie bolo štatisticky významné:) ale určite sa jedná o jednu z tých lepších kníh.
Bolo to milé, vtipné, svieže, miestami prekvapivo inteligentné a trápne mi bolo len chvíľu na začiatku (a potom pri každom sebapodceňovaní hlavnej hrdinky, ale nebola to žiadna tragédia :))

13.11.2023 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tak vám poviem. Tri dni po sebe mi dieťa v noci nespalo a ja miesto toho, aby som šla večer do postele, tak som tých posledných 80 strán proste MUSELA dočítať.

Uvedomujem si, že hodnotenie dávam unesená emóciami a s miernou spánkovou depriváciou, ale dlho sa mi nestalo, aby mi kniha tak konštantne šteklila zvedavosť.

07.11.2023 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Už som bola pripravená, čo asi môžem od autorky očakávať a o to viac som si knihu vychutnala. Okrem hlavného príbehu, v ktorom bolo podaných presne toľko informácií, aby vám vŕtali v hlave dňom a nocou, sú zaujímavé aj ďalšie linky. A veľmi sa poteším, ak dostanú viac priestoru v trojke!

"Ty nejlepší věci v životě by tě měly děsit."

01.11.2023 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Rozmýšľam nad tým, ako sú v dnešnej dobe autori hnaní vymýšľať čo najbizarnejšie motívy a zároveň, aký musia mať v niektorých témach prehľad. Škoda len, že potreba šokovať potom ide na úkor logiky v postupe vyšetrovania.
Knižka je však veľmi čtivá a určite dám šancu aj druhému dielu.

10.10.2023 3 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Ja NE-VE-RÍM, že policajti dostali nejaké odmeny a konečne p. Dán len nefrfle na nedocenenie tejto práce :)
Už skôr som mala problém, že som sa dánovkami presýtila, vadí mi rovnaký štýl dialógov medzi všetkými postavami, aj keď je miestami vtipný. V texte som skákala, nepotrebujem zakaždým zhrnutie nových informácií, ale samotný príbeh v podstate zaujímavý.
Len si asi najbližšie dám dlhšiu pauzu, keď budem škúliť po ďalšej knihe :)

19.07.2023 4 z 5

Kto seje vietor Kto seje vietor Hans Rosenfeldt (p)

(SPOILER) Toľko som sa tešila, ako sa bude osud s Billym vyvíjať a tak to rýchlo ukončili, až mi je to ľúto. Na jednu stranu to spravilo z knihy neodložiteľnú, na druhú ma ostatné otvorené linky až tak nelákajú :/

22.01.2023 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Veľmi príjemné prekvapenie. Téma fotenia u mňa trafila klinček po hlavičke a Japonsko je opísané naozaj útulne, viac ako hygge a Kodaň :) hneď by som balila kufre.

10.01.2022 4 z 5

Záhrada umenia Záhrada umenia Michaela Ella Hajduková

Moja prvá kniha od autorky a veľmi príjemné prekvapenie. Začítala som sa hneď a zvedavosť mi nedala knihu odložiť, bavili ma všetky línie. Dva mínusy sú: na môj vkus priveľa odkazov na Harryho Pottera (práve tu pôsobili detinsky) a rozvláčny koniec. Tam, kde iné knihu gradujú, sme tu asi 50 strán uzatvárali príbeh.

01.01.2022 4 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Nutne som potrebovala zmenu a dala som na chválu tejto autorky a výborné hodnotenie. Ale tento druh literatúry asi nie je pre mňa. Prišlo mi to príliš naivné a tá mužská perspektíva je citeľne písaná ženou, čo ma čím ďalej tým viac vytáčalo.

05.12.2021 2 z 5

Nájdem si ťa Nájdem si ťa Joanna Connors

Tomu sa hovorí poctivá reportáž, keď autorka napriek vlastnej traume tak objektívne popisuje páchateľovo prostredie a rodinu, až máte pomaly pocit, že tie jeho činy sú pochopiteľné. Lebo zlo plodí ďalšie zlo.

02.11.2021 5 z 5

Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman

Očakávala som, že kniha s takýmto názvom bude viac zameraná na pozornosť, jej vlastnosti a "anatómiu". Ale autor si trochu viac odbočil k mindulness a emocionálnej inteligencii. Tiež mi chýbali rady, prípadne nejaké cviky k jej rozvíjaniu (okrem spomínanej všímavosti).

02.11.2021 3 z 5

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Dala som si dlhšiu pauzu od tohto žánru, lebo ma už unavovali tí typickí detektívi s typickou minulosťou a typické problémy vo vyšetrovaní. A potom som nič netušiac začala čítať o detektívke mimo služby, ktorá sa nespráva predpisovo a má svojich démonov :) Ale neodradilo ma to, práve naopak, táto kniha mi vrátila chuť ku krátkym kapitolám a napätiu, idem sa poobzerať po nejakej ďalšej.

02.11.2021 4 z 5

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Fantasticky spracovaná téma z pohľadu obete. Nemyslím si, že treba špekulovať nad tým, či to bola láska a do akej miery, len si spomeňme na to, ako sme vnímali svet, keď sme mali 15- bez životných skúseností, a ako sa tento pohľad menil v 20tke, v 30tke a neskôr, ako sme spätne vyhodnocovali situácie, ako sme boli niekedy naivné. A táto kniha dokonale vykresľuje to obdobie, uvažovanie vo veku dospievania a manipuláciu starším mužom /na margo oných špekulácií, pri opise prvého sexu sa jasne jedná o znásilnenie/.
Výborne opisuje aj spôsob prežívania a spracovávania celého vzťahu, ďalší vplyv na Vanessin život. Lebo presne tá frustrácia zo správania hlavnej postavy, jej premárneného talentu, pitia a čitateľovho pocitu, že nevie, čo chce, v tom tkvie verný obraz dopadu takéhoto zážitku.

26.06.2021 5 z 5

Stačí jen málo	- 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie Stačí jen málo - 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie Rick Hanson

Ako už z názvu vyplýva, kniha sa zaoberá množstvom spôsobov, ako sa sprítomniť, nájsť súcit so sebou, získať väčší vhľad do osobného aj spoločenského života a to všetko s odtlačkom neuropsychológie- logicky, stručne a zároveň zrozumiteľne popísané mechanizmy nášho mozgu a tela, ktoré vysvetľujú, ako fungujú jednotlivé cvičenia, čo dodáva na dôveryhodnosti.

"Ak sa staráte o minúty, roky sa o seba postarajú samé."

29.05.2021 5 z 5