LadyAnn LadyAnn komentáře u knih

Ústav Ústav Stephen King

Tohle se Kingovi povedlo. Při čtení jsem měla pocit, že se vrátil ke svému klasickému stylu z dob, kdy psal své první knihy (Carrie, Osvícení či v anotaci zmíněná Žhářka…).
Zpočátku nečekejte žádnou třeskutou akci – tahle jízda začíná spíše pomalu a plíživě, přesto příběh netrpí hluchými místy a není nijak rozvleklý - naopak krok za krokem stupňuje napětí. S blížícím se rozuzlením pak získává vyprávění na tempu a „samozřejmě“ dojde i na typicky kingovské krveprolití i události s prvky nadpřirozena. Nechci zatím prozrazovat více, ale nedočkavcům doporučuji si přečíst/poslechnout originál, nebudete zklamáni.

21.07.2020 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Otevřeně přiznávám, že ke Karikovi jsem - co se týče jeho hororů - kritická a před čtením této knihy jsem ho nepovažovala za příliš nadaného či výjimečného autora. Musím ale uznat, že svým velkorysým románem „Na smrt“ mi zavřel pusu. Samotnému psaní určitě předcházelo spoustu bádání a hodiny poctivých příprav jsou na výsledku znát. Příběh na pomezí fikce a literatury faktu je neuvěřitelně čtivý, řemeslně slušně zvládnutý - nijak plytký, ani překombinovaný. Vše - včetně vykreslení postav a popisu prostředí - je velmi uvěřitelné a větší rozsah vnímám jako pozitivum. Zkrátka, nečekala jsem, že budu takhle nadšena, ale kniha si opravdu zaslouží to nejvyšší hodnocení a doporučení ostatním čtenářům. (Zmiňovaná brutalita/násilnosti mi vzhledem k tématu knihy nepřišly nijak prvoplánové ani přehnané. Uznávám však, že ne každý je tak otrlý a cynický jako já, proto je upozornění na explicitní obsah na místě.)

07.07.2020 5 z 5

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Vynikající, poutavá a velmi čtivá autobiografie. Pro fanoušky tenisu (a sportu obecně) povinnost, ale ani ostatní čtenáři nebudou zklamáni. Doporučuji zhlédnout zápasy, o kterých se v knížce vypráví nebo alespoň podívat se na fotografie z té doby - intenzivnější zážitek zaručen. Pět hvězdiček bez sebemenších pochyb, Andreho si nejde neoblíbit! :)

06.06.2020 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Výborně zpracovaný memoár. Poslouchala jsem audioknihu v podání přímo Michelle Obama a díky autentickému vyprávění přidávám i pátou hvězdičku. Ano, její příběh přirozeně obsahuje všechny „povinné americké prvky“ – víru k uskutečnění vlastních snů, sounáležitost s afroamerickou komunitou, patos, emoce… a je psaná velmi citlivě, lidsky a upřímně. Bývalá první dáma působí sympaticky, její kariéra a sdílení profesního a zejména osobního života mohou být velmi inspirující. Tuto biografii ocení spíše ženy, ale není prvoplánově feministická a doporučuji ji i jako náhled do současného společenského a politického života v USA.

31.05.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Jako když pejsek a kočička vařili dort... jednotlivé ingredience chutnají dobře, dokud se nesmíchají dohromady. V této knize kombinace tolika různých témat, zápletek, postav a stylů vyprávění nefunguje. Z příběhu se zajímavým potenciálem se rázem stává rozpačitý paskvil. Hvězdička navíc díky audioknize, která je naopak skvělá!

29.05.2020 3 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Z knihy mám smíšené pocity. I přes její rozsah přečteno za tři dny, tempo je svižné a rozdělení do kapitol střídajících minulost s přítomností pohledem různých vypravěčů funguje k udržení napětí. Dicker umí psát, ale tohle bylo takové nemastné, neslané. Zde se opravdu nabízí ohodnotit jako čistý průměr: námět není ničím převratný, ale ani úplně špatný, prostě tomu "něco" chybí (emoce, lepší psychologie postav, vysvětlení jejich jednání) a "něco" zas přebývá (natahovaný až překombinovaný závěr a samotné nevěrohodné zakončení). Bohužel velký propad v porovnání s Knihou o Baltimorských.

22.05.2020 3 z 5

Ukradené světlo Ukradené světlo Emanuele Altissimo

Je mi líto, že nehodnotím lépe. Knížka je čtivá, jako prvotina slibná a námět má potenciál. Bohužel jsem se zde ale “nepotkala” s autorem, respektive se mi nepodařilo se do příběhu plně ponořit. Osudy hlavních postav mi tak zůstaly lhostejné, což je u podobně emotivních knih špatně.

17.05.2020 3 z 5

Podivná smrt Evropy Podivná smrt Evropy Douglas Murray

Povinnost přečíst! Bez zbytečných emocí, věcné, objektivní, pravdivé... a v současné době velmi znepokojivé.

02.04.2020

Ta druhá paní Millerová Ta druhá paní Millerová Allison Dickson

Odloženo asi v polovině, kdy jsem se musela smát naivitě a naprosté nevěrohodnosti ve způsobu, jakým příběh pokračoval. Čtení dál by byla ztráta času. Hvězdička za to, že jsem četla originál a procvičila si angličtinu...

28.02.2020 1 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

...že já si nedám pokoj. Vždycky, když sáhnu po oddychové četbě tohoto typu, říkám si, že budu třeba mile překvapena. Ale opět nejsem. Bohužel, tento "bestseller" je klasická slátanina, kdy se dvě třetiny knihy neděje nic, aby se na konci příběh mohl naprosto nerealisticky překombinovat. Postavy a zápletku si za pár dní nevybavím. Velmi slabé.

13.02.2020 1 z 5

Beatles Beatles Lars Saabye Christensen

Krásný, čtivý román. Takové knihy miluju - díky velkorysému rozsahu máme spoustu času se seznámit a sžít s hlavními hrdiny, abychom se pak s nimi jen velmi těžko loučili... není co vytknout - všechno od příběhu, přes autentické postavy po dokonalé vykreslení atmosféry si tady sedlo přesně tak, jak mělo. Doporučuji, moc příjemný čtenářský zážitek (a ani film není špatný: https://www.csfd.cz/film/401874-beatles/prehled/).

07.02.2020 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Bohužel, autor v této knize pouze sám sebe vykrádá a nepřináší nic nového. Líbil se mi slušný začátek (za něj dávám dvě hvězdičky) a jsem nakonec ráda i za zakončení, které je jasné a "pochopitelné". 80 % knihy je ovšem zbytečný balast, kde se na desítkách stran opakuje stále to samé dokola a je snadné se v ději ztratit - hádat, co je skutečnost a co další halucinace mě velmi rychle přestalo bavit. Zklamání.

23.01.2020 2 z 5

Mizérie Mizérie Andrzej Tichý

Bohužel velké zklamání, ačkoliv jsem se na knížku dle anotace těšila. Vůbec jsem se ale “nechytila” a nepochopila, co vším tím hutným popisem bez děje chtěl autor sdělit. Subjektivní pocity: absence příběhu, nadbytek sprostých slov, celkově nesrozumitelné. Přesto věřím, že jiní čtenáři se mnou mohou nesouhlasit :)

10.01.2020 1 z 5

Někdy prostě zaprší Někdy prostě zaprší Karl Ove Knausgård

Knihy Karla Oveho nečtu, ale prožívám. Ten chlap je Bůh! Od prvního dílu jsem si k němu vytvořila velmi blízký (jestli se dá říct až osobní) vztah, naprosto mu rozumím a užívám si každou stránku jeho upřímného a otevřeného vyprávění. Těžko se hodnotí každá část zvlášť, “Můj boj” chápu jako celistvé dílo, příběh pokračuje stále ve stejném duchu a já se neskutečně těším na závěrečný díl. Do té doby zůstávám bezvýhradně nadšena a naprosto také souhlasím s prvním komentářem níže.

10.12.2019 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Nebylo to špatné, ale všeobecné nadšení tedy nesdílím. Atmosféra severských lesů je vykreslena velmi dobře, ale jinak jako by se autorka ještě potřebovala “vypsat” - vadila mi hlavně častá klišé, opakování se i trochu překotný konec. Kniha je však čtivá a ocení ji spíš nenároční čtenáři.

08.12.2019 3 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Fantastická kniha, v rámci svého žánru ji opravdu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem dosud četla. Autorka těží ze silného, fascinujícího příběhu, snaží se vyprávět objektivně a události popisuje detailně, přesto velmi čtivě. Díky uvedení reálných jmen postav jsem si vyhledala některé zmíněné osoby a další podrobnosti, takže se ze čtení stal ještě komplexnější zážitek. (Jen škoda, že na český překlad jsme si museli počkat tak dlouho, ale stálo za to vydržet).

03.10.2019 5 z 5

Vařit medvěda Vařit medvěda Mikael Niemi

Ne, tak tato knížka mi nesedla... těžkopádné, zvláštní, nečte se to snadno, bohužel zklamání. Chválím alespoň námět a obálku.

25.09.2019 2 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Houellebecq nezklamal, výborná záležitost! Po přečtení další z jeho knih si (opět) říkám, jak moc bych chtěla znát někoho se stejným pohledem na svět, poutavým stylem vyprávěním a tak krásně cynickým humorem (který vnímám víc než omílanou depresi). Sdílet všechny popsané myšlenky a poslouchat je nad pár lahvemi vína musí být ještě lepší, než o nich “jen” číst. Ale zpět do reality - i tak skvělý zážitek.

07.09.2019 5 z 5

Evropské jaro Evropské jaro Kaspar Colling Nielsen

Skoro dokonalé! Hvězdička dolů za konec (vykrádačku mých milovaných Hroznů hněvu + poslední dvě kapitoly, které mi ke zbytku knihy moc neseděly).

03.09.2019 4 z 5

Džínová generace Džínová generace Datho Turašvili

Spíše než o román se v tomto případě jedná o prostý popis nezdařeného únosu letadla, co mu předcházelo a co po něm následovalo. Zkrátka takový delší novinový článek. Vyprávění je podáno velmi jednoduchou formou, všudypřítomná je do očí bijící antisovětská propaganda. Událost nechci nijak zlehčovat, pro rozšíření znalostí si přečtení knihy cením, ale raději se zdržím hodnocení.

29.08.2019