lacinq lacinq komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

No ty kráso! Oč útlejší tahle knížka je, o to silnější zanechá dojem. Musela jsem na to všechno myslet ještě dlouho po přečtení. Obávám se, že podobné poměry v některých rodinách existují a člověku je z toho zle. Knížka je skvěle napsaná, čtenář se dobře vcítí do hlavní hrdinky, stejně tak chápe chování její sestry a učitelů. Střídání vyprávění matky a dcery je třešnička navrch, bez něj by příběh byl mnohem plošší. A do určité míry vysvětluje chování matky. Síla.

03.10.2020 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Velké zklamání. Asi jsem čekala něco víc než jen rádoby šokující život na intru anebo jsem už na něco takovýho stará a nežila jsem celý život na samotě u lesa, abych z toho byla paf. Du forma mi na rozdíl od spousty čtenářů nevadila, ale jednoduchost jazyka a snaha o vtip, která často vyzněla jako pozérství, ano. Celkově negativní atmosféra, totálně nesympatická hlavní hrdinka, ploché postavy, i když chtít nějaké literární hodnoty tady opravdu nemá smysl... Chtěla jsem knihu odložit po třetině, hodně dlouho jsem nečetla takový brak a to jsem četla i Třeštíkovou... Dvě hvězdičky jen za neotřelé prostředí (i když baletu je tam pomálu) a otevřenost autorky. Doporučuju maximálně tak rodičům, kteří doma chtějí mít baletku. Jestli dočtou knihu do konce, jsou hrdinové, a jestli dají i přesto dceru na balet, jsou blázni. Za osvětu bych chtěla dát třetí hvězdičku, ale to si ta knížka fakt nezaslouží. Skvělý komentář od LadyCharlene.

09.01.2021 2 z 5

Kniha se mi velmi líbila, zaslouží plné hodnocení. Mnohé už bylo řečeno. Ano, najdeme vzpomínky na natáčení HP, ale i na jiné filmy a dětské reklamy, ale taky střípky ze života autora. Co musím zdůraznit a za co si kniha zaslouží 5*, je neuveřitelná pokora, vděk a skromnost, které dýchají z každé stránky, láska a úcta k rodině, přátelům, kolegům, životu a taky laskavá povaha, která zároveň připouští chyby a dětské a pubertální činy. Toma si lze viditelně vážit nejen jako herce, ale i člověka. Nádhera. A jen tak mimochodem jsem těsně před touhle autobiografií četla tu od M. Perryho. Skvělá povaha Toma tak ještě víc vynikla, protože M. Perry působí jako rozmazlený sobecký fracek, který celý život chlastá a fetuje (závislost je mrcha, ale on měl desítky milionů dolarů a 30 let na to s tím něco udělat a jen tak mimochodem přiznává, že kvůli svojí závislosti zničil kariéru herečce a režisérovi, ale co už, on za to nemohl, to ta jeho závislost). Kniha od Toma pak působí jako balzám na duši. Otevřenost o negativním období v jeho životě také překvapí. Celou knihou prostupuje vděk za všechno a za všechny v jeho životě. Lze doporučit všem, nejen fanouškům HP, což já taky úplně nejsem.

27.05.2023 5 z 5

Mně se to líbilo, kniha přinesla nové informace a to přesto, že jsem o výpravě měla dost načteno z internetu. Líbila se mi struktura a ucelenost, popis cesty, vyšetřování, deníky a také fotky, které bohužel nejsou kvalitní, dále i spousta teorií a argumenty pro a proti u každé teorie, a další doporučená literatura včetně odkazů na net. Dnes se už ví pravděpodobná příčina smrti, kniha vyšla už před pár lety, ale i tak je velmi zajímavá a kdybych o výpravě nic nevěděla, musela bych ji přečíst na posezení. I popis vyšetřování byl napsán poutavě. Poznámky pod čarou byly ve většině případů zajímavé, ať už o jednotlivých místech, domorodcích, organizacích nebo oblečení. Komu vadily, mohl je přeskočit, ale neškodí si rozšířit obzory. Jediné, co bych vynechala, byly názory českých odborníků, za to hvězda dolů, ale jinak je kniha sama o sobě skvělá a klobouk dolů autorovi, že věcně, uceleně a poutavě dokázal popsat tak fascinující událost.

19.02.2022 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Jedna z nejkrásnějších a nejlaskavějších knih, které jsem kdy četla.

06.11.2023 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Wau, tak z téhle knihy jsem nadšená, mnohem lepší než Sedmilhářky. Skvělá zápletka a vyústění. Už toho bylo napsáno hodně, tak nebudu opakovat. Jen je třeba překonat první třetinu než se začnou zdánlivě nesouvisející příběhy spojovat.

20.02.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Mnoho povyku pro nic. Nápad originální, zpracování horší. Začátek i konec knihy dobrý, střed cca 100 stran by bylo dobré zhustit, zbytečně plytké. Kniha je taková trochu nemastná neslaná. Použití přítomného času pro zvýšení napětí tu nefunguje, spíš působí rušivě, postavy, ač na první pohled mají i určitá tajemství, jsou ploché, nerozvedené. Pro mě relativně nenapínavé zhruba od třetiny knihy, nemohla jsem se pořádně začíst, ačkoli několik překvapivých a dobrých momentů kniha měla. Nicméně jako celek za mě lehký podprůměr.

11.04.2018 2 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Bála jsem se, že to bude druhá Třeštíková, ale byla jsem velmi mile překvapena. Reálné osudy, trochu smutné, trochu veselé, kniha není plytká, zachycuje vývoj dvou rodin od dob komunismu do současnosti včetně osudu jejich dětí. Oddychovka, ale s hořkosladkým "ocasem" a člověk se taky trochu zamyslí nad tím, jak by se zachoval na místě hlavních hrdinů anebo jestli svůj potenciál využil nebo promrhal tak jako oni. 4,5 hvězdiček.

17.04.2019 4 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Výborná detektivka sama o sobě a nejlepší kniha z celé série, jako vždy je tu laskavé prostředí kanadské idylické vesnice, kde se jen tak mimochodem stane vražda. Tahle kniha je ovšem trochu jiná, temnější a napínavější než ty předchozí, ale o to lepší. Navíc v záplavě severských detektivek, kde je vyšetřovatel alkoholik, bývalý alkoholik, má psychickou poruchu nebo je vyřazený z kolektivu pro svou povahu, je normální (a vtipný) vyšetřovací tým balzám na duši. Pro někoho může být i atraktivní česká komunita hrající zde významnou roli.

10.09.2017 5 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Nečetla jsem jako dítě, tudíž nejsem zatížena sentimentem. Možná proto mi ta knížka přijde docela hrozná. Tak moc politická, že mi svojí atmosférou silně připomíná Orwellovo dílo 1984. Doufám, že skončí v propadlišti dějin a nikdo už nebude soudružsky vymývat dětem hlavičky. Příběh sám o sobě je zajímavý a poutavý, ale bohužel obalený do šílené politické agitky.

07.03.2023 1 z 5

Malenčí Malenčí Hana Kavurová

Tak tohle byla jízda. Knížka mě zaujala svým přebalem, názvem a anotací. Slibuje temnou atmosféru, ale takhle hororovou jsem teda nečekala. Rozjede se zhruba už od 20 stránky a stupňuje se to závratnou rychlostí. Minulost se prolíná se současností, intervaly mezi hrůznými událostmi se zkracují a vy jen bez dechu čekáte, co se bude dít dál. V tomhle případě bych neřekla, že vše graduje do finále na posledních pár stránkách jak to často bývá, ale události vrcholí defacto v celé poslední čtvrtině knihy a vysvětlení událostí se tou poslední čtvrtinou prolíná. Nedoporučuji číst lidem, kteří bydlí u lesa, natož na samotě u lesa, za tu atmosféru by se nemusel stydět ani King. Já jsem si tuhle knížku půjčila v knihovně, ale koupím si ji, protože jako jedna z mála (v té záplavě knih posledních let) stojí za to. Nemohla jsem se odtrhnout a přečetla ji za dva dny.

30.10.2020 5 z 5

Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život Tomáš Kosačík

Promrhaný čas nad touto knížkou. Žádné nové poznatky, zkratkovité, chaotické, povrchní, historky ze života vsazené do textu tak nějak zvláštně - úplně nekorespondují s myšlenkami, lehká arogance autora, neustálá propagace jeho ostatních děl, velké písmo a zbytečné ilustrace přes půl stránky, překlepy.

04.02.2021 1 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Rozhovory obecně nemám ráda, ale spojení jmen autora a dotazovaného slibovalo zajavé čtení a taky že jo! Naprosto skvělá knížka, pan Etzler je TOP novinář a ještě k tomu skromný a řekne na rovinu věci tak, jak jsou. Na pár desítkách stran shrnul svůj život v Americe, těžké začátky i úspěch v CNN bez balastu, litování se, sebechvály. Tu Ameriku jsem hltala, strašně zajímavé a ještě se člověk dozví spoustu maličkostí o té zemi. Čína už pro mě tolik zajímavá nebyla, ale líbilo se mi i přiznání pana Etzlera, kde, v čem a proč udělal podle něj chybné rozhodnutí, které mu ovlivnilo nejen slibně rozjetou kariéru, ale i celý život. A pak současnost tady v ČR, kdy se člověk podívá na republiku jinýma očima, člověka "zvenku". A od p. Šídla byly otazky pokládany velmi dobře, osobně, ale decentně, příběh pěkně plynul a žádná otázka nebyla hloupá, nevhodná, zbytečná. Až vyjde knížka p. Etzlera (tedy ty dvě, co chystá), určitě si ji přečtu. A doufám, ze p. Šídlo udělá podobný počin s někým neméně zajímavým.

04.10.2020 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Mně se to líbilo, dobře se to četlo. Nenechte se odradit pomalu se rozjíždějícím začátkem. Byla tam romantika, popis toho, jak to chodí na panství (velice zajímavé) a taky velký zvrat a nečekaný konec. Jo a není to nic pro feministky, hlavní hrdince jde hlavně o spokojenost manžela, vlastně je to její prakticky jediná životní náplň. Je třeba brát v potaz dobu, ve které je to psané, ale když s tím počítáte, některé scény vám přijdou maximálně tak úsměvné a nebudete se nad nimi rozčilovat z pohledu "dnešní emancipované" ženy. A jak někdo už poznamenal níže: peníze zmůžou opravdu cokoli.

28.06.2020 5 z 5

Kniha je zajímavá tématem, ale ať se nikdo nezlobí, to se prostě nedá číst. Styl psaní je hrozný. Chápu, že autorka chtěla zachovat autenticitu výpovědí, ale méně je někdy více. Je pravda, že není spisovatelka, ale sběratelka příběhů, viz její další knihy. Nicméně pokud na knize pracovala 2O let, jak tvrdí, znát by to mělo být. Za úvodní příběh jedna hvězda, za nápad udělat rozhovory s různými lidmi (místní lidé, hasiči a jejich rodiny, vojáci, vědci), jichž se tragédie dotkla a jeho uskutečnění druhá, a za téma tragédie třetí, ale víc to jako celek opravdu nedá.

24.02.2020 3 z 5

Moc podvědomí Moc podvědomí Joseph Murphy

Stačilo by na dvě A4. Zhruba takhle si představuju manuál pro nábor nových členů do nějaké sekty. Myšlenka dobrá, ale ta forma... vše se x-krát opakuje, zhruba polovina knihy jsou příběhy lidí, kterým se díky práci s podvědomím změnil život obratem k lepšímu ,což může být inspirující, ale 50% celého textu knihy je tvořeno právě těmi (někdy až těžko uvěřitelnými) příběhy, což je na můj vkus až moc. Kdysi podobné historky vycházely v Reader's Digest; člověk musí být buď silně věřící nebo naivní nebo ochotný uvěřit všemu. Kniha je z roku 62, pro současníky je možná lépe stravitelná Lorna Byrne nebo Pierre Franckh.

05.03.2019 2 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Tahle kniha působí, jakoby ji psali dva lidé: vyprávění o životě herečky je poutavé a čte se samo, zatímco pasáže týkající se novinářky jsou slabinou celé knihy, nezajímavé, zbytečné, rušivé, mnohem hůře napsané. Je to škoda, kvůli tomu je to pro me maximálně 80%.

12.09.2023 4 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

No...tyhle facebookové příspěvky, ačkoli někdy opravdu vtipné, v knížce prostě nevyznějí. Navíc jsou občas vázané na určitou událost, která se stala před lety a člověk už si ani pořádně nevzpomene, co to bylo, takže to ztrácí vtip. Tahle knížka se musí rozhodně dávkovat, ale za mě by to mělo zůstat online.

06.09.2020 3 z 5

Německo: Mýtus a realita Německo: Mýtus a realita Aleš Valenta

Skvělá kniha, ojedinělá svým rozsahem a podrobnostmi zpracování. Vytkla bych jen viditelný odpor k homosexuálům, (dle autora se jedná o sexuální deviaci), žen, které netráví na mateřské co nejdelší období a nedejbože aby šly dělat typické mužské povolání jako je policista nebo voják. Nebo napřiklad žena, která napsala knihu o feminismu, by dle autora měla být rovnou zavřená na psychiatrii. Škoda takové nenávisti postupující celou knihu, proto ubírám hvězdičku. S ostatním lze jen souhlasit a teprve po přečtení tohoto politického a sociálního rozboru si člověk uvědomí, v jakém nebezpečí je Německo, potažmo celá Evropa.

26.08.2019 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Nemůžu si pomoct, ale musím srovnat s knížkou Mormonka, kterou jsem četla dříve a která Vzdělanou v mnohém převyšuje, ač kolem ní asi nebyl takový humbuk. Je víc šokující, vrstevnatá, kompaktní, lépe napsaná. Zde jsem se do čtení musela víceméně nutit. Ale podle reakcí je pro většinu lidí knížka fascinující, já ji nezatracuji, jen jsem četla "lepší", což je samozřejmě věc názoru.

06.11.2023 3 z 5