Lacie Lacie komentáře u knih

Zásadní změna Zásadní změna Michael Atamanov

(SPOILER) Jak mě první dvě knihy nadchly, u třetí uberu. U tohoto žánru očekávám lehkost, hravost, a tady trochu tuhne úsměv na rtu. Gnat skokově přerostl svou frakci, jeho pozice v reálu je nic moc a vůbec to dění ve vedení je prapodivné. Linka s Temnou stranou je pro mě vyloženě návnada do dalšího dílu, že by se nám tu zrodil další Laith? Ale ty zásahy v reálu, to by pro mě ve hře být nemuselo...

27.03.2023 4 z 5

Rod zabijáků Rod zabijáků Larry Correia

(SPOILER) Druhý díl má trochu pomalejší rozjezd, i když to je možná tím, že jsem ho začala číst hned po prvním, takže jsem rozjetá skočila do klidnější vody. Correia naštěstí nezaplňuje stránky obsáhlými připomínkami minulého dílu, všichni jdou rovnou dál.
Ani jedna z linek mi nepřišla slabší, až možná na Radu - přála bych jí nějakou výraznější roli, třeba i v prozření Devedase, za mě by měl také zůstat klaďasem. Ovšem preferuju tu Ashokovu, pak Jagdishe a Gutche, za nimi Theru. Ashok je nezaměnitelný magor, jeho cesta za splněním poslání je obdivuhodná. Jagdish tomu dodává trochu rozumu a Gutch křiváckého lišáctví, díky nim se i Keta dá přežít.
Thera, její kouzelnické zajetí a zkouška, stejně jako Omandovy pikle, přináší další dílky do skládačky minulosti, jak ono to s těmi bohy bylo.
Ti se v tomto dílu posunuli od prorockého hlasu k ukázkám síly, z Ježíška máme bohy Olympu, uvidíme, kam to povede - aby to nakonec nebylo z bláta do louže, nebo rovnou pod drn.
Ale Omand, ach to je záporák - jeho vězeň, jeho ambice - nemůžu se dočkat, jak to s ním dopadne, doufám, že to bude stát za to! Nejsem si v tuhle chvíli vlastně vůbec jistá, jak je to se Sikassem... závěr to moc nerozebírá. Na jednu stranu by bylo super už se ho zbavit, padouchů je až až, ale pokud ne, očekávám nějakou lahůdku na závěr.

24.03.2023 5 z 5

Syn černého meče Syn černého meče Larry Correia

(SPOILER) Tahle kniha má snad vše, co nemám ráda. Hned hrdina - totální suchar, nějaká osobnost, emoce, humor - nic, žije jen Zákonem, je jím prolezlý do morku kostí, všechno jím poměřuje, hodnotí a soudí.
Druhá věc - kasty. První, druhá, bůhvíjaká a úplně dole ti nejnižší, co ani už nejsou lidmi. Všichni se k sobě chovají hnusně, každý hledá, na kom si zchladit žáhu. Nejubožejší dělají nejhorší práce v podstatě za nic, maximálně za rychlou smrt, ti nejvyšší si válí šunky, klevetí, intrikaří, lžou a máchají Zákonem kolem sebe, aby se měli ještě líp. Napadlo mě k tomu označení piklokujiči :)
A aby toho nebylo málo, barvitě vystavěný svět s lovci démonů stojícími mimo systém dostane hned zpočátku pecku na solar a pak už nestíhám zírat, co ještě, a ještě, a ještě dostane Ashok naloženo.
Z tohoto úvodu to možná není zřejmé, ale kniha mě vcucla prvním odstavcem a kdybych měla nějaké delší nehty, ukoušu si je na kost. Někdo tu v recenzích klasicky zmiňuje, že tohle tu už bylo, ale mě každá kapitola napínala a nutila číst, co se stane, co se stalo, jak co s čím souvisí. Jak kapitoly střídají pohledy na jednotlivé aktéry, nejradši bych četla všechno najednou, abych se nezdržovala a všechno zjistila. Krátce řečeno mě to nezaujalo jen tak okrajově, prostě mě to strhlo (Pohltit!).
Ashok je stále praštěný Zákonem, ale získává k sobě osobité souputníky a zejména excelentní protivníky. Trochu váhám u Rady, mám držet palce, nebo radši né? Vrchní piklokujič je třída, doufám, že to nakonec dostane pořádně sežrat!
Teď jsem se vrhla na druhý díl a pak budu trpět, než vyjde třetí.

22.03.2023 5 z 5

Pouť vyděděnce Pouť vyděděnce Alexej Osadčuk

(SPOILER) Budu se prostě muset smířit s tím, že tahle série není pro mě.
Při srovnání s minulým dílem rozhodně došlo k pokroku, při srovnání s jinými sériemi - například také v tuto dobu vycházejícími Ohýbači reality - je to pořád bída. Na stejném počtu stran jsou Ohýbači nabiti akcemi, zvraty, lokacemi, postavami, zatímco Olgerd prošel jesle a zažil jednu bitku. Přesně v okamžiku, kdy jsem si v knížce říkala, že se to hurá konečně začíná rozjíždět... byl konec.
Dvě věci, co mi od začátku vadí, zůstaly. Co se týče hraní, Oleg v podstatě nemůže nic zvorat - výběr povolání, zbraně, všechno má předurčeno, bez volby. A všechno se "nečekaně" ukáže být super. Nekontaktní bojovník s možnostmi mechanických udělátek? Sem s ním! Jenže Olgerdův přístup, he-he, já mám vlastně zbraň, ani jsem se nekoukl, to jsem trubka, he-he... co to tu je za odpadky, seberu je, místa mám dost, bude se to hodit, he-he... to úplně pohřbívá.
Po několikátém he-he mi naskočil obraz Luďka Soboty v Jáchyme, hoď ho do stroje, jak přivřený do dveří odolává útokům učitele juda. A to je vlastně to, čím série ničí svůj potenciál - Olgerd je svou cheatovou postavou "přivřený ve dveřích" a všechno kolem něj se děje víceméně v jeho prospěch, aniž by se o to zasloužil vlastními schopnostmi, silami, rozvahou, nápady či neotřelými postupy, he-he.

10.03.2023 3 z 5

Světci Světci John Ringo

(SPOILER) Trojka je nejkecavější, nejpolitičtější, nejvýzkumnější a nejméně akční ze všech tří dílů. Politika, politika, křivé obvinění, soudy - nic moc pro mě. Agent Campbell, OK, ten mě nepřekvapil, Meyers ovšem ano, i když mě potěšilo, že Franksova morální integrita je pevná jako... Franksovy bicepsy :) Ale přiznávám, že mě zklamalo vyřešení Thorntona, nic víc?
Chad vyhnaný z domova cestuje, studuje, navštěvuje, pátrá po zvěstech o mavě, děsí okolí svými poznatky, a nakonec zorganizuje obří bitvu o záchranu světa.
Ať dělá, co dělá, moje sympatie si prostě nezískal, poněkud to pak napravil Earlův doslov, ale i tak mám LM i Kroniky radši.

08.03.2023 4 z 5

Hříšníci Hříšníci John Ringo

(SPOILER) New Orleans dalo Pamětem šťávu, kterou první díl zoufale postrádal. Chad je sice stále stejný, ale město, lidé, hoodoo, boduje. K tomu se mnohem víc zapojí i další postavy LM, Earl, Ray III a IV a Milo. Dočkáme se nebývalého vzedmutí temných sil, tuny vlkodlaků, upírů, zombií a dalších potvor, kifo červi, Sobek a realitní agentka madam Courtney s drsnými gangy nosičů.
Hoodoo město a Hoodoo komando mají naprosto neobvyklé a skvěle se čtoucí vztahy s agenty UPKM i policie, škoda, že hlavní bitka tohle všechno přeorá.
Tenhle díl je skvělý, kdyby se třetí nesl v podobném duchu, jásala bych. Jenže závěrečná akce předznamenává roztržku, která se potáhne celým dílem třetím a ani objevení agenta Frankse mě s tím nesmířilo.

08.03.2023 5 z 5

Grunge Grunge John Ringo

(SPOILER) Nejspíš jsem si někde zapomněla svou pružnou mysl, ale není to ono. Nijak nedokážu určit, kde končí Ringo a začíná Correia, svět lovců monster sedí, postavy sedí, o vtípky nouze není, ale prostě...
Lovci monster jsou přímí ve všech směrech. Řeší se monstra - jak je najít a zabít; zbraně - jak je zdokonalit a všechno jimi zabít; kamarádství až za hrob... a mají striktně danou hranici, s kým se bavit a s kým už za žádnou cenu. Při srovnání Zeda a Chada pro mě vyhrává Owen. Chad je multinadaný, silný, vtipný, šikovný, nadšenec do zbraní s jízdenkou do Nebe, nevadí mi ani jeho namyšlenost a ochota obšťastnit i sršní hnízdo, když mu to něco hodí, jenže moc žvaní a hraje to na všechny strany. Jako politika, monstra, Jakuza, Stricken, to jako totálně fakt?
Jak se dostávám v knize dál, ubývá akce a množí se plky. Nezachrání to ani okolní postavy ze Seattlu, doktoři Nelsonovi jsou nemastní, neslaní a hm, nikdo další mi v paměti nijak extra neutkvěl, což je docela vypovídající.
ALE!!! Extra spoilerová bomba na závěr: odepsaný kytarista pobývající u gnollů Kurt Cobain a princezna Shallala Courtney Love. Jako já totálně umírám, fakt jako!

08.03.2023 4 z 5

Lovecká sezona Lovecká sezona Larry Correia

Mám ráda Lovce monster i Grimnoirské kroniky, ale nemám ráda povídky, takže jsem váhala, jestli se do Lovecké sezóny pustit, nebo si ji radši nechat ujít. Jenže jsem si opakovaně přečetla všechny díly Lovců, pak znovu i celé Kroniky a byla jsem prostě naladěna na tuto notu... kdo to zná, tak chápe, že v tu chvíli si člověk prostě neumí představit, že by měl číst něco jiného, když je k dispozici ještě jedna kniha.
Sezónu jsem slupla jako malinu.
+ Výhodou této knihy povídek proti jiným je jeden (a zrovna tenhle) autor, styl a celkové vyznění tedy neskáče nahoru dolů, ale drží si svou kvalitu a švih.
- Nevýhoda se tu dvojnásobí: povídky mě jedna jako druhá nalákaly a kromě jednoho světa bych si ze všech chtěla přečíst pokračování!

Okovy války Okovy války Larry Correia

(SPOILER) Naprosto vypiplaný závěrečný díl. Nejrůznější akce, o kterých jsme se dozvěděli v minulých dílech, najednou dostávají širší souvislosti a zapadají do dlouhodobého a nečekaného plánu, kam se hrabou pětiletky. Boj se rozdělí na politické soupeření Francise s vládními nařízeními, Sullivanovou snahu dostát svému slibu o záchranu světa a Fayeino poznávání sil magie Provázaného, které ji zavede až do Mrtvého města, aby vše vyústilo v závěrečný celosvětový konflikt.
Na jedné straně jsem ráda, že je příběh uzavřený a nebude se rozmělňovat do nekonečna, ale přečetla bych si klidně víc.

Magické pouto Magické pouto Larry Correia

(SPOILER) Zatímco první díl byl jednoduchý ve jménu bitvy dobra (Grimnoir) proti Kancléři, druhý se nečekaně posunul do úplně jiné dimenze. Není všechno tak, jak to v prvním díle vypadalo, hranice mezi zlem a dobrem, přáteli a nepřáteli, se stírají. Na scénu přichází nový Nepřítel a rytíři jsou nuceni podívat se Magii hlouběji na zoubek.
Na Kronikách je nejlepší, jak mě příběh pořád překvapuje a drží v napětí, nové figury vstupují s nějakými předpoklady a očekáváním, na jakou stranu se nakonec postaví? Jak se vyvine linka Provázaného? A ty citace před každou kapitolou... ty jsou perfektní!

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

(SPOILER) Spadla mi čelist. Lovce monster mám fakt ráda, ale tohle bylo naprosto ú ž a s n é !
První třetina 20. století ovlivněná Magií, která se z vesmíru dostala na naši planetu a i když vyzkoušela každého, jen u některých se uchytila.
Tenhle první díl je pro mě nejlepší, ale čistě jen proto, že mě osobně hrozně vadí boje proti vlastní vládě, takové to házení klacků těm dobrým pod nohy, protože jim přes veškeré kladné činy opakovaně prokazované v průběhu mnoha let nikdo nevěří, že jsou fakt hodní. Druhý a třetí díl jsou v tomto směru ubíjející, ale stejně dám všude 5*, protože je to bohatě vykompenzováno přehršlí jiných věcí, které stojí za to.

Ochránce Ochránce Larry Correia

(SPOILER) Tohle mi moc nesedí. Nevím, čím přesně to je, možná že chybí většina osazenstva, celé je to v cizině na poli naprosté ilegality, diletantizmu, chaosu a patosu a navíc od okamžiku, kdy opustíme základnu LM, téměř opustíme i vtip... zachraňuje to Pan Popelnice, toho bych prosím chtěla!
Julie se setká se zajímavými lidmi, její boje jsou líté a jeden za druhým… Hm, vlastně už vím, co mi vadí nejvíc – je to její velká úmrtnost. Nebýt znamení Ochránce, je tuhá hned zezačátku a pak ještě několikrát, tohle prostě poškozuje její image úžasné lovkyně Julie Pittové, dědičky rodu Shacklefordů, jak jsem ji měla ráda. Daleko spíš bych čekala, že v ní mateřství povzbudí dravce, než že vyměkne a zpohodlní, ani střelbu už netrénuje… a obálka je jako obvykle peklo, ale to je u všech knih, jestli si autor takhle představuje krásku, tak potěš koště... aspoň že tam namaloval i Popelnicového jorkšíra.
Celkově v sérii povážlivě sílí linky všech šampionů, Owen za Druhé, Julie za Ochránce, Franks za Boha (?), Earl s Heather za Bestie – teď nevím, jestli se víc děsím toho, že se příběh bude natahovat a natahovat, až nedejbože autor nedopíše závěr… nebo že ho naopak ukončí už v další knize.

25.02.2023 3 z 5

Invaze Invaze Larry Correia

(SPOILER) Není to můj nejoblíbenější díl, kvůli druhé polovině. První část je jízda jako obvykle. Zápletka skvělá, Owenův plán dostat se do říše Nočních můr a zachránit uvízlé lovce korunovaná snahou píchnout Asadovi do hnízda, celosvětová spolupráce, vodník… materializace Owenovy vůle a jeho setkání s Asadem… Asad je excelentní hnusák, navíc takový lidský, nespěchá, ví jak na to… kam se hrabou chobotňáci.
Ale pobyt v Říši a hlavně její opuštění mi trochu drhne, takže 4 hvězdy.

25.02.2023 4 z 5

Nemesis Nemesis Larry Correia

(SPOILER) Stricken kontra Franks. Pokud jste někdo doteď nepřišli na chuť Franksovi, Meyersovi, Grantovi a spol., tady se dočkáte. A pokud jste byli fakt zvědaví, jak to vlastně s Franksem celé je, dočkáte se taky. A pokud jste si jako já celou dobu okusovali nehty, jak tohle může Franks zmáknout… uvidíte!

Legie Legie Larry Correia

(SPOILER) To si takhle lovci monster z celého světa vyrazí na konferenci o novinkách v monstrlovecké oblasti. Že se to zvrtne snad nikoho nepřekvapí. Že se Stricken ukáže jako totální parchant také ne. Co mě naopak překvapilo, rozuměj nadchlo, byl pan Ředitel. A že jsme se zase viděli s Heather. A Ed. A Franks… no, a tak vůbec.

Alfa Alfa Larry Correia

(SPOILER) Taková soukromnická odbočka, ve které se hodně dozvíme o Earlovi, jeho minulosti i osobnosti. Hodně se toho dozví i on sám o sobě, například jaké by to bylo, kdyby se mu splnilo jeho největší přání. K tomu si najde bezva babu a stane se šampionem vesmírné frakce.
Znovu se tu setkáváme s prohnilým státním aparátem, který radši kecá, než koná a neváhá lhát, podvádět a manipulovat, jehož hlavní představitel je vyloženě blbec. Stejně tak i béčkoví lovci, které si najme na pomoc se zvládnutím monstrkalypsy, všem jsem fandila, aby co nejdřív zařvali a napáchali co nejméně škod, nicméně se to nezdařilo stoprocentně. A na scénu přichází další vládní padouch, který nám teď bude šlapat na paty už asi navěky, jak to tak vypadá...

Vendeta Vendeta Larry Correia

(SPOILER) Události minulého dílu se plynule přelily do zápletky tohoto nového. Megahustý kněz Starobylých si hodlá usmířit své božstvo obětí v podobě Owena Pitta a neváhá nasadit opravdu drsné páky. Do toho se motá minulost organizace LM, Erla, Doris, Meyerse, Owenova i Juliina rodina. A k tomu díky tchyni a tchánovi dostane Owen další dovednost, o kterou nestál.

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

(SPOILER) Tohle je děsná série, fakt! Tuhle jsem někde musela čekat, takže jsem si vcelku náhodně vybrala knížku, co si pro zábavu připomenu (to je to prokletí čtečky) a samozřejmě jsem nakonec musela přečíst celou sérii zase pěkně od začátku do konce!
Na zdejších recenzích mě zaráží to bleskové srovnávání… Kotleta, Kulhánek – vážně? Možná bráno hodně zeširoka, že jsou tam i tuhle upíři, třeba jako v Twilight sáze, takže Stmívání je vlastně také celý Kulhánek :)
Já mám monstra, o kterých už něco vím, ráda, nemusím bádat, co že je to luska, lamie… Navíc jsem vždycky zvědavá, jak se k nim zachová další autor, něco přidá, ubere, úplně přeorá...
LM postavy mi přirostly k srdci, nejen základní tým, ale i ostatní, včetně Frankse. Popisy zbraní od takových nadšenců očekávám, epické bitky, oceňuju, že zranění je zranění, nevyléčí se za sekundu pouhou myšlenkou. A vtipy. Hlášky. Kecy. Ty rozhodně nechybí. Jediné, co mi přijde zbytečné, je ten tradiční spor LM kontra vláda, i když bez Frankse by to nebylo ono.
Zápletka je opravdu široká, než se dostaneme ke konci, zažijeme toho hromadu. Přesto dám jen čtyři hvězdy, a to za hlavního padoucha. Já prostě tyhle vesmírné megachobotnice nemám ráda, kamkoliv je někdo šoupne jako záporáka, ztrácí tím body. Čtyři hvězdy také dávám proto, že znám i další díly a vím, co mě čeká, možná, že bych jinak klikla těch pět.

25.02.2023 4 z 5

Vnější hrozba Vnější hrozba Michael Atamanov

Dvojka – šest hvězd!
Ty postavy, které doplnily partičku z prvního dílu jsou výborné, jsem natěšena na nadcházející události, sem s nimi!

01.02.2023 5 z 5

Odpočet Odpočet Michael Atamanov

Konečně jsem po delší době vzala do ruky knihu, která mě nezklamala, ba naopak, nadchla. Já mám Atamanova ráda, radši tedy Obránce, Bylinkáře trochu míň, tohle bych zatím dala mezi ně. Mám přečtené oba díly a moc se těším, až vyjde další, že si je zase zopakuju – nelze to nějak jednoduše srovnat s Ruslanem ani Timem, ale zatím je to pestré, svižné, překvapivé... a až na tu linku utlačené frakce deroucí se ke světlu navzdory mizerným startovním podmínkám milosrdně apolitické, doufám, že se to nezvrtne.
Nějaké to mínus? Na Amazonu je deset dílů – to se načekám:(

01.02.2023 5 z 5