L_Into L_Into komentáře u knih

Michaela Michaela Miloš Urban

Jak mám Urbana ráda, tak tohle jsem nepobrala. Možná jsem v tom měla něco najít, ale na mě to působilo jako samoúčelná exhibice a zbytečná provokace, nic víc. Autor prostě hodil své chlípné sny na papír a vydal je jako knihu.

03.01.2020 odpad!

Rozvíjej se, děťátko... Rozvíjej se, děťátko... Eva Kiedroňová

Šikovná knížka s tipy na aktivity, které podpoří motoricky vývoj miminka. Víc bych v ní ale nehledala. Paní Kiedroňová je odbornice ve svém oboru, to jistě, jinak ale má své osobní názory, se kterými člověk nemusí úplně souznět. O tom, kdy začít svému dítěti nastavovat režim a jak se k němu chovat, si každý rodič rozhodne sám. Pokud by si chtěl nechat poradit, doporučuji spíše knihu dětského/vývojového psychologa než fyzioterapeutky a plavkyně :)

Něžná náruč rodičů Něžná náruč rodičů Eva Kiedroňová

Jak píše Osice, pro někoho, kdo před porodem nedržel ani cizí miminko, je to skvělá příručka. V prvních týdnech jsem se k ní vracela, abych se ujistila, že malému neubližuji nevhodnou manipulací - sám si jaksi neřekl :D později se do toho člověk dostane a s knížkou pod polštářem spát určitě nemusí. Pro prvorodiče ale užitečná publikace.

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

První polovina mě bavila moc. Pak to šlo s každou stránkou od desíti k pěti. Konec na můj vkus zbytečně akční, jak ale u Kinga bývá zvykem.

03.01.2020 3 z 5

Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Tony Judt

Skvělá kniha. Četla jsem ji před lety a stále na ni vzpomínám. Určitě se k ní vrátím, bohatší o životní zkušenosti si ji zase jinak vychutnám....

03.01.2020 4 z 5

Perfektní kniha. Takhle si představují populárně-vědeckou literaturu. Přiměla mě přehodnotit svůj životní styl a na mnoha místech se zamyslet nad stavem a fungováním společnosti i vlastním přínosem k témuž. Navzdory vážnému obsahu je psaná lehce a s vtipem. Skvělý dárek pro přemýšlivé rodinné příslušníky/přátele či zaryté workoholiky.

03.01.2020 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Čekala jsem hrozně moc.... a to byla chyba. Kniha má pár velmi hutných, napínavých pasáží. A je velice čtivě napsaná. Ale když dojdete na konec, říkáte si, že tam tak dobrá půlka odboček nemusela vůbec být. Že obsahuje zbytečné, velmi krvavé a brutální, řekla bych až prvoplánově šokující, dílčí zápletky a detaily, které jsou jen úlitbou masovému publiku dychtícímu po krvi. Druhá kniha autorů, kterou jsem četla, a ani touto nedostáli své pověsti. Asi chápu, proč to lidi čtou, ale raději si přečtu Nesboa nebo pustím švédského Wallandera. To jsou aspoň detektivky :)

03.01.2020

Bílý oheň Bílý oheň Lincoln Child

Neskutečně hloupá kniha. Předvídatelná zápletka, děj i postavy samé klišé. Možná k tomu přispěl i překlad, ale po tom pátrat nebudu. Milovníkům detektivek rozhodně nedoporučuji.

03.01.2020 1 z 5

Jak to mají mámy. Psychologický výzkum mateřství Jak to mají mámy. Psychologický výzkum mateřství Lenka Lacinová

Zajímavá kniha publikující výsledky výzkumu mateřství současných Češek. Jaké zaujímají přístupy k výchově, co pro ně znamená kojení, kolik hodin denně naspí? :) Čtivé hned z několika důvodů - většina respondentek byly prvorodičky okolo třicítky. Čtenář tedy nahlédne do toho, jak mateřství prožívá aktuálně plodící generace. (Vážně jsou pro ně důležitější rady z internetových fór než zkušenosti vlastních matek? Apod.) Shrnutí: české mladé maminky dají mnohem více na selský rozum, než by se často mohlo ze sítí zdát. Pro mne jako čerstvou maminku prvního dítěte bylo zajímavé zjistit, jak "to" mají ostatní a co mě pravděpodobně ještě čeká (sledovaly se první tři roky od narození dětí). Srozumitelné i pro nesociology.

03.01.2020 4 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Na Waltariho úroveň poměrně nezralá knížka. Vzhledem k tomu, jak mladý ji napsal, to však není míněno jako výtka. Kdybych ji četla na prahu dvacítky, asi bych s ní cítila hluboké souznění. Že mi ale její čerstvý překlad zkřížil cestu až teď, mohla jsem si četbu "pouze" užít, vychutnat atmosféru meziválečné Evropy a nechat se nést duchem doby, ve které myšlenky, jež měly později inspirovat nacismus, nebyly zdiskreditované, ale pouze vzrušující a přitažlivé.

18.08.2017 3 z 5

Příběh odvahy a zrady Příběh odvahy a zrady Pavlína Nývltová

Vzácný příspěvek k historii místa, kde jsem se narodila.

18.08.2017 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dospívání.

18.08.2017 5 z 5

To To Stephen King

Napínavé čtení, hlavně v první třetině. Čím víc se ale čtenář blíží ke konci, tím víc ztrácí na tempu. Nevím, jestli je pravda, co se povídá: že King v momentě, kdy knihu začíná psát, sám neví, jak skončí, a nechává se vést postavami. Po přečtení knihy To bych tomu ale věřila. Na pět hvězd to není, ale za přečtení určitě stojí.

18.08.2017 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Jako celek to pochopitelně nefunguje, několik povídek bylo ale povedených. Jednoznačně nejvíc mě dostala Urbanova Štědrá noc, atmosférou evokující až E. A. Poa.

24.03.2017 3 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Jestli Urban něco umí, tak hrát si s temnou, hutnou, místy dost děsivou atmosférou. Příběh je jí protknutý. Zasazení do historicky zajímavých kulis mu pomohlo k jedinečnosti. Po Hastrmanovi pro mě nejsilnější Urbanova kniha.

24.03.2017 4 z 5

Mnichovský komplex Mnichovský komplex Jan Tesař

Kniha rozhodně stojí za přečtení a s téměř stoprocentní jisototu vyvolá u čtenáře řadu hlubokých úvah. Je však třeba mít neustále na paměti, že se nejedná o empiricky důkladně podložený akademický text, ale spíše o autorův příspěvek k mýtům československé historie.

Finsko Finsko Markéta Hejkalová

Kniha je velmi stručná, pro základní přehled o finské historii a do jisté míry i kultuře však postačující. Koho téma zajímá, u Hejkalové určitě neskončí; začít by ale klidně mohl.

Fin Mika Waltari Fin Mika Waltari Markéta Hejkalová

Výborně zpracovaná kniha o práci i životě nejslavnějšího finského spisovatele. Nutnost pro každého obdivovatele Waltariho díla.

Dějiny Finska Dějiny Finska Eino Jutikkala

Kniha nepatří k nejlepším zpracováním finské historie (pro zahraničního zájemce o finské dějiny je až příliš stručná), z těch dostupných v češtině je však informačně nejpřínosnější. Rozhodně však doporučuji, zajímá-li vás Finsko a ovládáte-li angličtinu, sáhnout spíše po starších knihách Uptona či Kirbyho.

17.03.2017 3 z 5

Snězte tu žábu! Snězte tu žábu! Brian Tracy

Jak si snadno a rychle zjednodušit život. Doporučuji všem, které třeba ani nezajímá time management, ale cítí, že si potřebují přerovnat priority každodenního života, aby se ze všech svých povinností nezbláznili a zvýšili svůj potenciál.