L.Helena L.Helena komentáře u knih

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Co všechno může způsobit jediné písmenko...

11.08.2018 5 z 5

Tajná večeře Tajná večeře Raphael Montes

Může obsahovat spoilery, takže doporučuji tento komentář číst až po přečtení knihy: Od začátku jsem ke knize přistupovala jako k černému humoru a nadsázce, přestože dost morbidní a šílené. Postupně se ta šílenost stupňovala a když jsem dočetla asi do dvou třetin, k místu, kde Umberto vzal Danteho na exkurzi, byla jsem tak šokovaná, že jsem musela knížku odložit a myslela jsem, že ji ani nedočtu. No, vydrželo mi to asi půl hodiny. I přes svou zvrácenost mě knížka tak zaujala, že jsem ji prostě musela dočíst. Bylo to napínavé, čtivé a něco docela jiného, než jsem kdy četla. Taky jsem byla zvědavá, jak se to vlastně má s tím Vladimírem. Měla jsem svou teorii a ke konci knihy to už už vypadalo, že jsem se sekla. Ale pak přišel úplný závěr, a přestože jsem to tak nějak tušila, stejně to byl šok.
Tajná večeře je prostě knížka, která rozhodně neupadne v zapomnění. Při čtení si musíte říkat, jak je to šílené, zvrácené, nechutné..., ale přesto, nebo právě proto napínavé, čtivé, nápadité... A to je ten důvod, proč dávám plný počet * a jdu pídit po další autorově knize.

11.08.2018 5 z 5

Ani slovo Ani slovo Brad Parks

Do knížky jsem se začetla hned od začátku a přečetla jsem prakticky jedním dechem. Občas jsem se sice ztrácela ve složitostech onoho farmaceutického soudního případu, ale jinak bezva čtení.
Hodnotím tak na lepší 4 *, ale dávám 5 *, protože si myslím, že si zaslouží vyšší hodnocení než má (dnes je to 69%)

09.08.2018 5 z 5

Manželský pakt Manželský pakt Michelle Richmond

Velice kladně hodnotím nápad. Ale to zpracování... Místy to bylo napínavé, jindy nudné a roztahané. Co mně obzvlášť vadilo, byly nechutné, až zvrácené způsoby mučení. A závěr... zatím ani nevím, co si o tom myslet :-(

08.08.2018 3 z 5

Škůdce Škůdce Kelly Parsons

Výborná kniha, hned jsem se do ní začetla. Byla napínavá od začátku až do konce. Líbily se mi popisy lékařských zákroků, které byly srozumitelné i laikovi. Některé momenty kriminální zápletky mně občas připadaly tak trochu přitažené za vlasy a těžko si představit, že by tak proběhlo v reálném životě, ale takové už knižní příběhy prostě jsou...

06.08.2018 5 z 5

Všechno, co jsme opustili Všechno, co jsme opustili Kerry Lonsdale

Konečně jsem se tím prokousala. Z prvního dílu jsem byla doslova nadšená, ale tohle... Bylo to nezáživné, zmatené, postrádalo to děj, jen spousta myšlenkových pochodů Jamese/Carlose. Pořád jsem čekala, kdy to začne být napínavé, ale nic. Po celou dobu jsem se do knihy vůbec nezačetla. První díl byl opravdu vynikající, ale tohle byla příšerná slátanina. Škoda. Myslím, že první díl nastavil docela dobrý potenciál pro pokračování, ale druhý díl je doslova zahozená šance.

04.08.2018 1 z 5

Pod povrchem Pod povrchem Stacy Robinson

První půlku knihy (resp. část jedna a dvě) jsem četla se zaujetím, připadala mi dobrá, čtivá a zajímavá. Ovšem část tři... (což je víc než půlka knihy) jakoby psal někdo úplně jiný. Spousta nezáživné vaty a naopak momenty, které souvisely přímo s příběhem, postrádaly napětí a dramatičnost.
První půlka tak 4*, druhá s bídou 1*.

29.07.2018 2 z 5

Cizí ložnice Cizí ložnice Katarína Gillerová

Velmi příjemné odpočinkové čtení. Autorka umí zaujmout, líbí se mi, jak prolíná současný příběh s momenty z minulosti a postupně odkrývá dávná i nedávná tajemství.

29.07.2018 5 z 5

Bosá dívka Bosá dívka Kateřina Janouchová

Tak tento díl se moc nepovedl... Autorka se zřejmě snažila vykreslit Cecilii jako spravedlivou a činorodou ženu, ale podle mě byla především příšerně nezodpovědná. Detektivní příběh, který byl v knize spíš jen naznačován, měl příliš překotný konec. A samotný závěr... až moc otevřený. Není to o tom, že by si čtenář mohl domyslet svůj vlastní závěr, ale autorka prostě otevře další příběh a konec. Nelíbí se mi, že až nepříjemně nutí čtenáře, aby si koupili i další pokračování.

19.07.2018 2 z 5

Když Anna zmizela Když Anna zmizela Alex Lake

Podle mě je to opravdu psycho... Přestože některé pasáže byly trochu zdlouhavé a celkem záhy se dá tušit, kdo by za tím vším mohl být, i tak jsem při čtení zažila notnou dávku emocí - napětí, strach, vztek...

19.07.2018 5 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Knížka se mi moc líbila, dobře se četla, obsahovala v sobě exotiku a skrývala tajemno. Snad až na to, že veškerá odhalená tajemství a poznání pravdy se dozvíme až v samém závěru a během několika málo stran. Asi by se mi víc líbilo, kdyby to bylo víc rozmělněno během děje. Nechci nijak snižovat závažnost všech těch odhalení pravdy, ale takto mi při čtení okamžitě vytanula na mysli scénka z Cimrmanů Hodina pravdy (- Já nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn. - A maminka? - Je tvoje babička... No, už jsem jen čekala, kdy přijde vichr z hor).
A za druhé - myslím, že člověk zodpovědný za korektury by měl vrátit honorář, protože tolik chyb (jak tiskových, tak i gramatických) jsem v jedné knížce ještě nezažila.
Ale jak už jsem uváděla na začátku - příjemný čtenářský zážitek, takže i přes všechna ta negativa dávám plný počet *.

17.07.2018 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

První část knihy byla úžasně čtivá a přečetla jsem prakticky na jeden zátah. Čtenář se tady dozví, že i pan farář je jen člověk. Pak se ale rozhovor přehoupne spíš do roviny filozofování o Bohu a teoretických úvah o církvi a životě vůbec. Ne že by to bylo nezajímavé, ale už se to nedalo číst v kuse. Hezky si to dávkovat, každý den kousek. S některými myšlenkami bych si dovolila trochu polemizovat, ale jinak vcelku moudré názory, které mají hlavu a patu. Škoda, že ty dvě části nebyly víc propojené, aby čtenář měl stejný pocit zaujetí od začátku až do konce.
Co mně osobně v knize chybělo, byla alespoň malá zmínka ze "zákulisí" rozhovoru, tj. kdy a kde vznikal, jak dlouho trval apod.

15.07.2018 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Výborná knížka. Pět příběhů, které se navzájem nijak neprolínají ani neovlivňují, vlastně je spojuje pouze jeden vědecký objev. Chválím jak nápad, tak i provedení. Autor úžasně dávkuje po kouskách děj a napětí každého z příběhů. Po dočtení kapitoly jsem měla tendenci přeskočit ty následující, abych se rychle dozvěděla pokračování právě té dočtené, ale vydržela jsem to. Takže vlastně pětinásobné napětí ...
Určitě doporučuji!

15.07.2018 5 z 5

Švédské holínky Švédské holínky Henning Mankell

O něco méně depresivní příběh než první díl, ale stejně je to pořád pochmurné čtení. Chování a reakce většiny postav je neobvyklé, v běžném životě bychom řekli, že se jedná přinejlepším o narušené osobnosti. Literárně sice povedené, ale číst podobných knížek více za sebou, tak si přivodím pořádnou depku.

14.07.2018 4 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Předchozí knihy autorky se mi celkem líbily, ale do této jsem se prostě nemohla začíst. Veškerý děj se vůbec neodehrával přímo, ale pouze zprostředkovaně pomocí dopisů, novinových článků, vzpomínek a úvah hlavních postav. To ubíralo na napětí. Teprve na závěr přišel zvrat a akce. Ale to už nijak nenapravilo těch pět set předchozích nezáživných stránek.

11.07.2018 2 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Velmi zdařilá prvotina. Četlo se to téměř samo. Je úžasné, jak se autorce podařilo udržet čtenářovu pozornost přes čtyři sta stran a nepotřebovala k tomu žádné vedlejší dějové linie a spoustu nadbytečných postav. Prostě jen jeden příběh a několik málo postav, které všechny měly v příběhu svou roli.
Jen tak dál, těším se na další autorčiny knihy.

07.07.2018 5 z 5

Nehoda Nehoda C. L. Taylor

Knížka se dobře četla, promyšlený příběh, který postupně gradoval. Až na ten konec - ten se mi zdál takový useknutý, překotný. Určitě by si zasloužil víc propracovat.

06.07.2018 4 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Na knize mi líbí, že postavy, jak ty kladné i záporné, jsou vykresleny lidsky. Na to, že se jedná o detektivku, by o trochu víc napětí neuškodilo.

05.07.2018 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nostalgie, drby, špetka humoru a snad všechny polohy mezilidských vztahů - to vše v té knížce bylo. Dobře se četla, přestože je napsaná svérázným vesnickým nářečím.

Akorát opět musím poukázat na nedbalou práci zodpovědných redaktorů: již v červnu nastávající matka věděla, že dítě se narodí koncem dubna. Tak nevím... Buď to byla slonice, anebo si teprve plánovala, že za měsíc otěhotní :-(

29.06.2018 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

No, co napsat... Mně tato knížka teda vůbec nesedla. Celkové podání jinak zajímavého příběhu mi přijde takové bez napětí, s přemírou rozsáhlých popisů historie osudů jednotlivých postav, dialogy málo svižné, spíš na sebe navazující monology proložené dlouhými myšlenkovými pochody a popisem prostředí.
Navíc mi Josef Bergman začíná připadat trochu jako Jessica Fletcherová (seriál To je vražda, napsala). Kde se objeví, tam náhodou dojde ke zločinu, a on je ten jediný nejchytřejší, který vše odhalí.
Dvě hvězdičky za snahu.

29.06.2018 2 z 5