Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Náhradní princ Náhradní princ Lenka Lanczová

Super :-) Víc vyjádřím citátem přímo z knížky: "Mamce se v duchu omluvím. Vždycky jsem se smála, když mluvila o svých kolegyních jako o "holkách". Teď vidím, že měla pravdu. Nejspíš tam uvnitř všechny zůstaneme dívkami... I když nás semele rotačka života."
:-) (mámě v knize bylo plus minus 36 jako mně ;-) )

04.01.2020 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje
Knížku jsem četla dvakrát, poprvé když byla ještě docela neznámá, viděla jsem film... A pořád nevím, co si mám myslet. Je to pro mě kniha, stejně jako "Algernon" či "Garp", po které zůstane hlodat v hlavě červík a vždy po nějaké době mě donutí sáhnout po příběhu znovu. Filozofie, personifikace, alegorie... Je toho moc k odkrývání.
Tentokrát mě zaujala náboženská diskuze tří duchovních, hinduisty, muslima a křesťana na str. 72. A hodnocení náboženství samotným hrdinou: "Křesťanství je náboženství, které má neustále naspěch. Podívejte se například na stvoření světa za sedm dní. Dokonce i na symbolické rovině je to horečnaté tempo... Pokud hinduismus plyne pomalu jako Ganga, křesťanství se hemží jako Toronto v dopravní špičce. Je to náboženství rychlé jako vlaštovka, neléhavé jako sanitka... V momentě jste zatraceni nebo spaseni..."

22.11.2019 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Vlídný příběh... jinak ho nazvat neumím. Jemný, hluboký, naučný a přitom vtipný a lehký. Jesku jsem si zamilovala, jako by byla moje vlastní :-) Přemýšlím, že si knihu pořídím do své knihovny a budu se k ní vracet.

07.05.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pramáti vše romantických příběhů mě potkala až v pokročilém věku jako jedna z knih čtenářské výzvy. Podle diskuze "kniha, která byla zmíněna v jiné knize" je tahle snad nejcitovanější, proto jsem ji "musela mít" a nelituju! A odkazuje na ni schematicky i má oblíbená Bridget Jonesová, co říct víc než... * * * * * !

24.01.2018 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Netrpím přílišnými sympatiemi či antipatiemi vůči hrdinům knížek, které čtu, prostě je beru, že jsou. Nicméně kdyby opravdu žila... Emmu bych si za kamarádku nevybrala. Nemám ráda hloupé, sobecké a povrchní lidi. Ta domýšlivost! Sebestřednost a bezohlednost vůči své rodině, vůči dítěti, které jako by ani neexistovalo! Pyšná a nesoudná až do konce – dokonce i když prosí o peníze u notáře na splacení dluhů za své rozmary, všímá si zařízení salónu a myslí na to, že takové by potřebovala. Je to naivní pipka i ničivá femme fatale, těžko rozhodnout, zda vypočítavě a záměrně anebo jde o tak šílený charakter. Během čtení jsem si dělala výpisky výraznějších duševních pochodů nebo pocitů této hrdinky a zpětně při čtení si uvědomuju, že se pod povrchem dost nudné knížky skrývá jedna z nejlépe vykreslených postav, se kterými jsem se v literatuře potkala.

Co říct na adresu ostatních?
Homais – ukázkový maloměšťák, taková ta vlezlá slizká osoba, kterou každý již někdy potkal i v reálu, a na kterou se nikde „nevaří voda“, protože si je vědom svých hranic, nepřekračuje je a ze všeho vyklouzne.
Dítě – postava, která jako by vlastně ani nebyla… I služka dostala více prostoru.
Rodolphe – nudil se, ulovil, využil, co se mu nabízelo, dal ruce pryč, vše celkem bez námahy.
Léon – omlouvá ho mládí, ale také se nemusel nijak zvlášť snažit.
Charles – slaboch, který dostal v životě to, co si „zasloužil“. Měl se chovat jako chlap – ovšem mohl? Nebyl jeho život předurčen okamžikem zrození z takových rodičů?

Čtení mě nebavilo, ke knížce se pravděpodobně už nevrátím, ale na rozdíl od mnoha jiných se jí povedlo nechat stopu na delší dobu.

13.10.2017 3 z 5

Zdravím tě, temnoto Zdravím tě, temnoto Sandra Brown

Autorka napínavé romány zkrátka umí. Nemohla jsem se odtrhnout a dočítala do noci... Musím se přiznat, že jsem trochu šidila a za polovinou knihy koukla na konec, abych se mohla lépe soustředit na jednání jednotlivých postav. Ač to běžně nedělám, byla jsem ráda, protože bych netušila... Hvězda navíc i za vývoj postav v romantické dějové linii. Zkrátka všechno do sebe krásně zapadlo a to je pro mě důvod, že si knížku nechávám a za pár let se k ní ráda vrátím.

10.01.2023 5 z 5

Zlatá země Zlatá země Barbara Wood

Woodová patří mezi mé oblíbené autorky a tuhle knihu jsem doposud neznala. Líbilo se mi s hrdiny prozkoumávat neprozkoumaný záhadný kontinent, se svou představivostí jsem díky autorčinu umu vylíčit prostředí pobývala v dolech, písečné bouři, jeskyních prapředků i nemocnici plné umírajících lidí... Nemluvě o tom, že stezky písní jsou nádherné nehmotné dědictví dávné kultury... Určitě se k ní ještě někdy vrátím!

27.04.2022 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

1) vtipné to není, aneb omílání "vtipu" s banánem ob tři stránky se "přejí"
2) nulový děj, v podstatě "vynucená" zápletka, která je tam jaksi navíc (záminka, jak se stážistka dostane do firmy)
3) sexuální vulgarismy jsou v pohodě, pokud tak mluví pouze jedna postava, ke které se to hodí ("zlobivější" dvojče)
4) číst se to dá jen asi do půlky, kdy se z postupně vznikajícího vztahu stane laciné porno
5) nedoporučuji.

08.07.2020 1 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Kniha, která mě velmi překvapila a když se mě někdo zeptá, co jsem četla, neumím to žánrově vymezit. Nejvýstižnější se mi zdá feature (popis viz bak. práce str. 16 dole: https://docplayer.cz/68501473-Zanry-v-tistenych-mediich-zanr-story-v-brnenskem-deniku-rovnost.html ). Ani román, ani sborník, ani literatura faktu, ani encyklopedie... Od každého trochu společně s přiznanou vypravěčkou a v této její knize také s přiznanými fikcemi. Konečně snad autorce nebude nikdo vyčítat překrucování, dle mého názoru se s chybějícími částmi příběhu poprala její fantazie výborně! (V noci mě napadly dvě otázky, které bych jí k tomu ještě ráda položila.)

Zároveň Kateřina Tučková poodkryla, jak autor s příběhem žije, kudy chodí, má ho plnou hlavu, dívá se kolem sebe jinak... Ani já už se nebudu na ulice města, které mi jinak příliš k srdci nepřirostlo, dívat stejně. Dokonce mi svou Fabrikou pomohla k větší shovívavosti, smířlivosti i k přemýšlení o vší brněnské ošklivosti (pracuji přímo v oblasti těch zdevastovaných areálů...). Knize by neškodil na vnitřním přebalu umístěný současný plánek města s vyznačením polohy těch nejvýznamnějších textilek - ať už zmizelých, anebo v dnešní podobě přestavěných/rozbořených.

Při čtení jsem někdy přeskakovala strany s vysvětlenými pojmy dané doby (mimochodem také výborné texty, stručné, jasné, logicky zapadající, doplněné obrázkem!), protože jsem byla zvědavá na další osudy rodiny Offermannů. Ale poté se k nim ráda vracela. Konec knihy je velmi smutný - tak jako lidsky... A významný rod, který v mnoha směrech ovlivnil i dnešní podobu Brna, vyprchal do ztracena...

Zpětně mě mrzí, že jsem nebyla na výstavě Moravský Manchester, říkala jsem si, že látky mě nezajímají... Asi jako mnoho lidí, kteří si nedokázali za názvem představit tak širokou historii a tematický záběr. Příště budu u všeho, v čem bude mít prsty K. Tučková, určitě obezřetnější! :-)

25.07.2018 5 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Vzhledem k tomu, že mám ráda záměnové komedie ve filmovém zpracování, byla tato knížka v Levných knihách za 79 Kč (!) jasnou volbou na páteční večer. A rozhodně nezklamala očekávání! Originální pojetí, nepostradatelná lovestory i zábavné okamžiky. Knížka splnila účel oddechu po náročném týdnu, proto plný počet :-)

23.01.2022 5 z 5

Miluju... :-) Už od puberty po ní sahám pravidelně na zlepšení nálady, také podle toho vypadá :-)

24.09.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Fenomén hygge v praxi :-) Zajímavý nápad - prostředí PR agentury, se kterým se člověk běžně nesetkává, neotřelé místo - Kodaň a zajímavé, vyvíjející se postavy. Letní čtení jako vyšité, a vtipné k tomu... Ráda se ke knížce časem vrátím.

26.08.2020 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Vtipné, pravdivé a příjemně přímočaré. Je zajímavé, kolik "autistických" charakteristik se dá použít obecně.
"Obrátím mu peřinu tak, aby neměl zapínání u hlavy, protože to nenávidíme všichni." :-)
"Je pro ně důležitější vědět, jakou mám televizi, než jak se mám."
"Děti jinakost odpouští, nevychovanost ne. Je potřeba, aby tu zkušenost získala už teď, protože v dospělém světě to funguje přesně opačně."
U přímých citací výroků dětí na černých stránkách se člověk hodně pobaví a řekne si - nojo, oni to vidí zpříma, my máme naučená jednání.

Jednotlivé kapitoly jsou fejetony, motivy se opakují, nedoporučuju číst na jeden zátah. Trochu mě popuzuje autorova opakující se kritika/navážky do lidí, kteří nedokáží postižené přijímat a adekvátně reagovat - ne každý to má v sobě a dokáže bezprostředně reagovat, určitě to mnoho lidí nemyslí zle. V tomto spatřuju od autora nepříjemnou nadřazenost, včetně zdůrazňování jeho vlastní "dokonalosti", jak on ty děti přijímá, miluje a práce ho uspokojuje (ač si to musí kompenzovat popíjením).

Na závěr cituji k zamyšlení: "Nejlepšími pečovateli jsou lidé, kteří sami měli život dost na hovno, a díky tomu dokážou hovna rozpoznat u druhých. Nemusíte třídit odpad a nemusíte ani nikoho pouštět sednout v tramvaji, i tak můžete být pro autistu výhra." Řekla bych, že to platí i pro kohokoliv jinak postiženého, znevýhodněného, starého... Každý se dokáže srovnat/má blíž k něčemu jinému.

12.04.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Už druhý den po dočtení mi vrtá hlavou, proč jsou sestry Brontëovy taková klasika... Větrná hůrka je sice příběh napínavý, ale člověk čte a čte spíše proto, že doufá v brzký konec všeho trápení. Vedle odporného Heathcliffa je druhou hlavní postavou vypravěčka - hospodyně Nely, žena prostá, která to sice myslí vše dobře, ale má na průběhu událostí také svůj podíl. Na Heathcliffa se dá nahlížet z mnoha úhlů pohledu - pedagogického, psychologického, ale taky psychiatrického... A pro mě zůstává otázkou, jestli všechny slečinky té doby byly rozmazlené, povrchní, sobecké a naivní až hloupé kachny - do jedné!

01.03.2018 3 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Knížku mi dala mamka přečíst už v pubertě, nedávno jsem se k ní opět vrátila, znám film... Vždycky budu obdivovat sílu Betty to vše zvládnout, najít si cestičky, přátele, překonat strach. Jako mladá jsem hodně přemýšlela i o Mahtob, s níž jsme stejně staré... Betty svůj příběh napsala i jako varování ostatním ženám, přesto se objevují podobné knihy (např. Let vážky) a ukazuje se, že jejich naivita je nekonečná... Knížka by měla být "povinnou" četbou každé idealistické slečny, obzvlášť v dnešní době...

25.07.2017 5 z 5

Mortina Mortina Barbara Cantini

Nadhera! Miloucky pribeh, jeste milejsi ilustrace a krasne pocteni. Puvodne koupena knizka na Halloween u kamaradcinych deticek, ale myslim, ze si ji nakonec necham :-)

24.10.2022 5 z 5

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

"V určité chvíli se musíš oprostit od toho, co se podle tebe mělo stát, a smířit se s tím, co se právě děje."

02.01.2021 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Velice inspirující! I já, teplomil, vážně přemýšlím, že na sebe začnu pouštět studenou vodu, a to je co říct!!! :-) Na druhou stranu - dechové techniky vycházejí z jógy, není to nic nového. Wim Hof jim však dodal další rozměr. Knihu jsem sice dnes dočetla a pak zabalila kamarádce pod stromeček, ale brzy si obstarám další výtisk jen pro sebe :-)

01.01.2021 4 z 5

Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Oliver Perkins

Výborná knížka, která mi udělala velkou radost. Ráda mraky pozoruji a fotím, teď existuje i "atlas" přiměřených rozměrů a informací podaných tak, aby jim rozuměl i laik. Doporučuji!!!

08.11.2020 5 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Mistrná ukázka toho, jak zdánlivě nesouvisející maličkosti umí utvořit velký logický celek... Líbí se mi, jak jednoduše (slohově) pan Vondruška píše, ale jak je text složitý (zápletka). A ač tento žánr úplně nemusím, nelituji přečtení, přestože si ji nakonec nezařadím do čtenářské výzvy. Dovětek názvu "aneb tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu" je uvedený jen uvnitř knihy a v databázi naší knihovny :-)

04.03.2020 5 z 5