Květ Květ komentáře u knih

Vážka Vážka Leila Meacham

Po přečtení Vážky mám rozporuplné pocity, čekala jsem válečný, špionážní román, dostala jsem odpočinkový román pro ženy. Autorka si dala načas s rozběhnutím příběhu a musím se přiznat, že první třetina knihy se mi vlekla a četla jsem bez většího zaujetí. Pak nastal zlom a čtení mě začalo bavit. Každopádně děj je nepravděpodobný, úsměvný, chování postav mnohdy naprosto nelogické a naivní. Docela jsem nepochopila ani rádoby napínavý závěr. Prostě taková limonáda.

02.06.2021 3 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Druhý díl Hry o trůny předčil moje očekávání. Jsem nadšená, naprosto jsem se ponořila do děje a vychutnávala si každou stránku. Knížka je prošpikovaná detaily, akcí, emocemi, napětím, moc mě bavila. Těším se na pokračování.

22.05.2021 5 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Dobrá klasická detektivka, uvěřitelná, realistická, tak akorát napínavá se zajímavou zápletkou. Je to moje druhé setkání s inspektorem Gamachem a určitě bych chtěla mít kompletní sbírku. Knížka mě bavila od začátku až do konce.

10.05.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Na Zvon, který uzavírá příběhy Smrtka a Nimbus jsem byla zvědavá, zvlášť, když Nimbus moje očekávání tak docela nenaplnil. Od přečtení druhého dílu už utekly dva roky, ale přesto jsem si na všechny postavy a zápletku hned vzpomněla od prvních stránek Zvonu. Bavil mě moc od začátku až do konce, od některých pasáží jsem se nemohla odtrhnout. Cílovou skupinou je young adult, ale je to skvělá sci-fi pro všechny.

04.05.2021 5 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Tak tenhle thriller mě fakt bavil. Dvě dějové linky a v každé z nich se schyluje k něčemu špatnému... Knížka ubíhá v rychlém tempu, čte se velice svižně, krátké kapitoly se střídají v tom nejvíc napínavém okamžiku. Celou dobu čtení jsem cítila mrazení, úzkost i strach, ale se závěrem si autorka mohla ještě více vyhrát. Jednoduchá odpočinková, spíše young adult knížka, líbila se mi.

17.04.2021 4 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Upoutala mě obálka, ale obsah už méně. Knížka je napsána čtivě, je vyprávěna z pohledu dvou žen Estelly a Fabienne, jedna v historické rovině, druhá v současnosti. Námět je také zajímavý, ale podle mě jej autorka nedokázala vytěžit. Příběh místy dost pokulhává, některé situace jsou vzdálené realitě. Některé pasáže by zasloužily rozpracovat, jiné jsou plné klišé a patosu. Bohužel Pařížská švadlena mě nenadchla, hodnotím jako průměr. Mám i autorčin druhý román, tak snad bude lepší.

14.04.2021 3 z 5

Spící nymfa Spící nymfa Ilaria Tuti

Po dvou letech jsem se konečně dočkala druhé autorčiny knihy a čekání se vyplatilo. Spící nymfa mě zaujala hned první kapitolou s názvem Konec, po jejímž přečtení se mi zrychlil tep, rozbušilo srdce a já si říkala, no to snad ne... a plná zaujetí jsem musela číst dál. Po naťuknutí konce následuje začátek a rozvíjí se netradiční a zajímavý detektivní příběh. Líbí se mi vykreslení hlavních vyšetřovatelů Battagliové i Mariniho, oba jsem si nesmírně oblíbila, stejně tak novou pomocnici Blancu se Smokym. Děj plyne v klidnějším tempu, autorka nešetří opisy krajiny i vnitřním hloubáním postav. Kdo má rád rychlé a jednoduché thrillery, možná knížkou nebude nadšen, ale já jsem si ji vychutnala s radostí. V závěru mi malinko chybělo ještě něco dovysvětlit, ale odpouštím a budu se těšit na další autorčinu tvorbu.

02.04.2021 5 z 5

Mathildino tajemství Mathildino tajemství Corina Bomann

Začátek příběhu mi připadal slibný a bavil mě, jen jsem se divila velkému časovému odstupu od prvního dílu. Bohužel, příběh velice brzy ztratil svůj náboj, nedokázal udržet můj zájem a většina knížky mi připadla jen jako výplňová vata. Autorka nedokáže využít potenciál příběhu a vtáhnout čtenáře plně do děje, nedokáže příběh rozvinout. Další pokračování už číst nebudu, mrzí mě to. To nejhezčí na knížce je její obálka. (1,75*)

22.03.2021 2 z 5

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

Potřebovala jsem něco odpočinkovějšího a tomu tato knížka plně odpovídá. Román má téměř pět set stran, je malinko natahovaný, ale uběhne rychle, je psán jednodušším stylem. Čte se snadno, děj je předvídatelný, přesto dokáže zaujmout. Bohužel jsem postrádala větší hloubku, děj i emoce klouzají spíše po povrchu, pro hlavní hrdiny jsem se nedokázala úplně nadchnout. Přesto mě pokračování zajímá, jsem zvědavá, jaký bude druhý díl. (2,75*)

16.03.2021 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Uf, na mě to byla silná káva. Do knihy jsem se nemohla začít, popisy násilí a brutálních poprav mi ztěžovaly každou stránku a první polovinou jsem se obtížně prokousávala. Zlom nastal s druhou částí, kdy jsem knížku naopak už nemohla odložit. Výborně napsaný román, krutý, syrový, zohledňující historická fakta, ale jen pro otrlé. Já se budu vzpamatovávat asi ještě dlouho.

11.03.2021 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Výborná detektivka, přečetla jsem ji v podstatě na jeden zátah. Krátké kapitoly, skvělý styl psaní, zajímavé postavy i děj. Uvěřitelné a reálné. Od Goffy je to můj první kousek, ale určitě ne poslední. Doporučuji.

06.03.2021 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Máme na vybranou není jen "další knížka o holocaustu," ale je autobiografií ženy, která ukazuje, že překonání zlého nás může posílit a posunout dál. Edithino vyprávění mě velice zaujalo. Nenajdeme v něm jen její osobní příběh, zážitky z Osvětimi, ale také její proces obnovy po prožitém traumatu doplněný o příběhy z její klinické praxe. Koho zajímá psychologie, přijde si na své. Zajímavé, naučné a motivační čtení.
"... Nevíme kam jedeme. Nevíme, co nás čeká. Ale pamatuj si, že to, co nosíš v sobě, ti nikdo nemůže vzít.

04.03.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Po dlouhé době zase detektivka od Bryndzy. Oddechová, tak akorát napínavá, čtivá, záležitost na dvě odpoledne :) Není to žádný trhák a vyrážečka dechu, ale příjemná knížka psaná lehkým stylem. Líbila se mi. (3,75*)

01.03.2021 4 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Od tohoto románu jsem si hodně slibovala, musím bohužel říct, že mě zklamal... strhující ságu několika generací žen si teda představuji úplně jinak. Děj jen tak klouzal po povrchu, dialogy kostrbaté, charaktery postav nedostatečně vykreslené. (1,75*)

24.02.2021 2 z 5

Chlapec z lesů Chlapec z lesů Harlan Coben

Cobenovy knížky mám moc ráda a i tato se mi líbila, i když bych měla pár výhrad. Ty si nechám pro sebe, abych neprozradila nic z děje :) Chlapec z lesů je dobrodružný detektivní román, originální, propracovaný a není ochuzený ani o překvapivé momenty. Není tak akční a napínavý jako některá jiná autorova díla, ale stále je to zdařilé a zajímavé čtení.

20.02.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl Šikmého kostela mě zase úplně dostal. Ne tak jako jeho předchůdce od prvních stránek, ale tentokrát postupně a pozvolna, od první třetiny už jsem knížku jen nerada odkládala. Bravurně napsáno, skvěle vykreslené postavy, celý kraj i události. Doporučuji!

18.02.2021 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Četla jsem kompletní první část (800 stran). Knížka mě upoutala, chytla si mě a nepustila. Fantasy svět Západozemí s jeho starobylými rody, kde svět na severu za Zdí stráží Noční hlídka, v lesích číhají stínokočky a v božích hájích rostou čarostromy, mě prostě dostal. Autor vystavěl skvělý příběh s detailními popisy osob i prostředí. Zprvu dá zabrat množství postav, ale po zorientování už jsem si děj vychutnávala naplno.
"Kdo hraje o trůny, musí buď vyhrát, nebo zemřít."

12.02.2021 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Román pro ženy o ženách, které dospěly k rozhodnutí, že prostě - nemusíš! V knize se střídají kapitoly o 24leté Marii a 40leté Kateřině. Knížka je čtivá, krátké kapitoly zajišťují svižné tempo, děj je předvídatelný s občasným klišé. Knížka není špatná, ale čekala jsem víc.

30.01.2021 3 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Poslední a taky nejobsáhlejší díl důstojně završil celou trilogii, odehrává se v průběhu šedesátých až osmdesátých let, poslední kapitola je věnována roku 2009. Nejvíc se mi líbila linka v Německu a pak příběh kapely Plum Nellie. Kdybych měla zhodnotit všechny tři díly, tak dvojka byla pro mě srdcovka, pak byl zařadila první část, trojka mi přišla nejslabší. (3,75*)

27.01.2021 4 z 5

Parte Parte Čou Chao-chuej (p)

Tato čínská detektivka mě upoutala svojí originální obálkou a po přečtení anotace jsem si ji moc přála. Hned od prvních stránek mě zaujala a chytila, četla se naprosto skvěle (jen čínská jména a názvy, navzájem si dost podobné, dají zabrat). Moc se těším na další díl.

16.01.2021 5 z 5