Květ Květ komentáře u knih

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Tuto knížku, objevenou kdysi v levných knihách jsem četla asi před dvěma lety. Zaujala mě, dojala mě, připoutala si mě. Příběh lásky, pochopení a tolerance. Líbilo se mi vykreslení postav i dobové atmosféry, klidně bych po ní sáhla znovu. Velmi se povedlo i filmové zpracování.

11.02.2018 5 z 5

Třetí epizodu neapolské ságy jsem si opět vychutnala, zaujala mě víc než dvojka. Knížka není čtením na jeden večer, text je hutný, propracovaný s košatou slovní zásobou, nečte se nejjednodušeji, ale rozhodně stojí za to, autorka je báječná vypravěčka. Přátelství hlavních hrdinek, nyní už dospělých žen, pokračuje v letech sedmdesátých, dobová atmosféra je barvitě vylíčená, stejně tak jako vzlety i pády, realita i přání obou přítelkyň a jejich blízkých. Moc se těším na březen, kdy vyjde poslední díl.

10.02.2018 5 z 5

Krvavé právo Krvavé právo Phillip Margolin

Dost dobrá detektivka, která má spád. Pro spojení detektivního a právního vyšetřování mám slabost a nebyla jsem zklamaná. Sám autor je vystudovaný právník s praxí, což v knížce skvěle zúročil. Napínavé a kvalitně zpracované, doporučuji.

04.02.2018 5 z 5

Lidé, kteří mě znali Lidé, kteří mě znali Kim Hooper

Velice čtivý román o ženě, která se rozhodla předstírat svoji smrt, aby unikla životu, který žila. Život ženy, které osud rozdal špatné karty. Sledujeme jak současnou linku od chvíle, kdy hlavní hrdince diagnostikují smrtelnou nemoc, tak druhou dějovou linii, kde hlavní hrdinka vzpomíná a odhaluje svoji minulost a to, co ji vedlo k útěku. Knížka ač prvotina je výborně napsaná, dokáže chytit a zaujmout, je realistická, dramatická, smutná, lehce si dokážete představit každou postavu z knížky, vcítit se do příběhu, který se může stát komukoli z nás. Přečetla jsem ji za necelý den a můžu doporučit.

03.02.2018 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Na této knížce můžete nechat oči, protože je doslova nabitá ilustracemi, každá stránka je krásně barevná a načančaná. Obsahově to není žádné hluboké čtení, ale prostě ženské úvahy a filozofování o životě, fejetony k zamyšlení i pobavení. Je to knížka, kterou můžete kdykoli odložit a zase se k ní vrátit, nic vám neuteče. Na mě působila příjemně a pozitivně. P.S. až na ní budu ometat prach, určitě do ní ještě někdy nakouknu :)

02.02.2018 3 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

Pokračování románu Měděný jezdec mě bavilo stejně jako první díl. Skvěle napsáno, autorčin styl je podmanivý, čtivý, příběh poutavý, zamilovala jsem si jej.

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Knížku jsem přečetla už více než před rokem a patří mezi mé oblíbené. Množství stránek, které by některé mohlo odradit uplyne jako nic, příběh je nesmírně poutavý, čtivý, vzbuzující emoce. Mnohdy vás rozčílí, mnohdy dojme, určitě nenechá nikoho chladným. Nádherný román, na který nezapomenu.

Letní zahrada Letní zahrada Paullina Simons

Poslední pokračování trilogie o Taťáně a Alexandrovi, opět výborně napsáno, čte se samo, děj už má trošku jiný spád, než jsme byli zvyklí, objeví se mráčky v ráji, ale to na kvalitě neubírá. Pro mě jsou všechny tři díly srdcovka!

31.01.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Melancholický až depresivní příběh, čtivé, dobře napsané. Život, smrt, vášeň, pasivita, sex, lhostejnost.... vše v jednom.

31.01.2018 3 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Silný, emotivní a pravdivý příběh o hrůzách Osvětimi, vyprávěný ženou, která přežila. Náročné čtení, které s člověkem pořádně zacloumá. Bylo i zfilmováno (Playing for Time 1980) a je to děsivé.

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Bryndzovy knížky mě prostě baví. Čtivé, napínavé, bez hluchých míst, prostě se začtete a nechce se vám přestat. Oblíbila jsem si autorův styl, hlavní postavu detektiva šéfinspektora Fosterovou i ostatní z jejího vyšetřovacího týmu. Doufám, že autor brzy přijde s další knihou!

31.01.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Tento thriller, lehce říznutý duchařinou se čte sám. Mně sedl skvěle! Napínavé a rozčilující, sem tam na vás dýchne strach. Hlavní postavy mě chvílemi neskutečně vytáčely, říkala jsem si, to snad není možné, kam až to nechají zajít? A musela jsem číst dál a dál. Drobné nepřesnosti odpouštím díky čtivosti, poutavosti a mrazení, které mě neopustilo po celou dobu čtení.

27.01.2018 5 z 5

Gala Dalí Gala Dalí Carmen Domingo

Biografie slavné mrchy. Sobecká a egoistická žena, která ovládala muže svojí sexualitou a šla si tvrdě za svým cílem. Inteligentní, ctižádostivá a prohnaná Gala se díky lásce a posléze manželství s básníkem Paulem Éluardem dostává z Ruska do Evropy, kde se pohybuje v uměleckých kruzích. Poté, co se potkává se Salvadorem Dalím a vycítí svoji novou šanci na úspěch, opouští zhrouceného Paula a dceru a stane se Dalího životní múzou a vládkyní jeho života. "Bez lásky, bez Galy, bych nebyl Dalím. To je pravda, kterou nepřestanu křičet do světa, kterou nepřestanu žít. Je mou krví, mým kyslíkem." Čtivá a poutavá biografie o ženě, která žila jen pro sebe a své potěšení.

23.01.2018 4 z 5

Křik Křik Nicolas Beuglet

Thriller, inspirovaný skutečnými událostmi týkající se pokusů na lidech, který prováděla CIA v projektu MKULTRA. To je na tom opravdu děsivé. Knížka je zajímavá, čtivá, s neotřelým námětem. Podezřelé úmrtí v psychiatrické léčebně postupně odhaluje zamotanou a pečlivě utajovanou skutečnost. Ke konci balancuje na hranici sci-fi, což není něco, co bych úplně hltala. Solidní čtenářský zážitek.

21.01.2018 3 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Pěkný romanticko-tragický příběh, hezky napsaný a čtivý. Knížka sleduje dvě linie, osudy dvou žen, z nichž první, čínská dívka Mei Lien, žije v Americe v období konce 19. století a druhá - Inara Ericksonová, nás zavede tamtéž do současnosti. Obě linky se střídají, každá z nich je poutavá a dokáže zaujmout. Vymyšlený děj se opírá o skutečné události protičínských rasových nepokojů.

17.01.2018 4 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Od prvních řádků mě při čtení neopustil pocit dusivé úzkosti a někdy i strachu z toho, co se dozvím. Příběh 15leté dcery, jejíž násilnická matka vraždila a mučila malé děti a týrala i ji samotnou. Hlavní hrdinka se ocitá v nové pěstounské rodině s novou identitou, snaží se vypořádat s minulostí, ale ani tam nemá klid, když se stává obětí šikany. Velice čtivý psychothriller, dobře napsaný. Autorka je vysokoškolsky vzdělaná v oblasti psychologie, což v této knížce bezvadně zúročila. Pro ty, co mají už načteno v tomto žánru, je příběh chvílemi předvídatelný, nicméně i tak syrový a hrůzný, zhltla jsem za jeden den.

14.01.2018 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tuto post-katastrofickou knihu bych asi nenazvala thrillerem, ale každopádně se jedná o propracovaný román o tom, co se může odehrát po zhroucení elektrické sítě. Sledujeme v ní velíny v různých zemích Evropy, příběhy a paniku lidí a boj o život. Při čtení si nelze neuvědomit, jak závislí jsme na elektrické energii a jak zranitelní bez ní. Realistické a děsivé.

13.01.2018 4 z 5

Slunce zapadá na východě Slunce zapadá na východě Věra Nosálová

Přečtení téhle knížečky zabere jen pár hodin. Drobná a útlá vzhledem, hluboká obsahem. Něčím se vás dotkne, je velice, velice zvláštní. Druhou půlku musíte číst bez přerušení, nebo její kouzlo zmizí. O ženách, čarodějkách, o životě, o nemoci, uzdravení i smrti. Po přečtení jsem se rozbrečela, vlastně nevím proč. Ještě o ní přemýšlím a vnitřně zpracovávám. Doporučuji.

07.01.2018 5 z 5

Dítě soumraku Dítě soumraku Virginia Cleo Andrews

Třetí díl této série byl zatím nejobsáhlejší, čtyřsetstránkový a líbil se mi víc než ten předchozí. Jak si můžeme přečíst v anotaci, Dawn Cutlerová získává zpět svoji dcerku, vdává se, úspěšně řídí hotel a čeká další dítě... ale to by nebyla autorka, aby za štěstím nečíhaly dny smutku, aby pohodu nevystřídalo trápení a lásku nenávist. Rodina Cutlerových se opět otřásá v základech a je o čem číst a čte se to dobře.

07.01.2018 3 z 5

Sběratel očí Sběratel očí Sebastian Fitzek

Vloni se mi od tohoto autora dostala do ruky knížka Izolovaný, která mě nadchla. Thriller Sběratel očí není dle mého názoru tolik chytlavý, ale i tak velice dobře napsaný a zajímavý. Vrah malých dětí rozehraje hru na schovávanou, podezřelým je bývalý policista, který aby unikl svému stíhání rozjede pátrání na vlastní pěst. Sledujeme příběh jak z vyprávění jeho, tak oběti, které dochází čas. Knížka netradičně číslovaná pozpátku nabírá na napětí a překvapí bravurním a nečekaným závěrem.

04.01.2018 4 z 5