Gala Dalí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh nekonvenční ženy, která se v mládí vydala z rodného Ruska do Paříže, protože věřila ve svůj výjimečný osud i schopnost rozpoznat a rozvinout geniální talent muže vedle sebe. Vedl ji k tomu tarot, jehož výkladem se celý život řídila. I proto je román strukturovaný do 22 kapitol s názvy podle tarotových karet Velké arkány. Ctižádostivá Elena Dimitrijevna Diakonovová, známá jako Gala Dalí, objevila po svatbě s budoucím avantgardním básníkem Paulem Éluardem kouzlo erotiky a sexu i to, že díky nim může druhého ovládat. Její ložnicí poté prošla dlouhá řada mužů, mimo jiné také německý expresionistický malíř Max Ernst. Lišili se od sebe jako noc a den, byli různého věku i původu, malíři, spisovatelé, šlechtici, plebejci, bohatí i chudí. Manželství pro ni bylo ze společenských i ekonomických důvodů nezbytné, na věrnosti nesešlo. Ve chvíli, kdy potkala Salvadora Dalího, jednoho z budoucích velikánů moderního umění, okamžitě poznala, že její životní role je po jeho boku. Opustila muže a dceru a stala se nepostradatelnou inspirací a zásadním fenoménem při formování výjimečného umělce. „Bez lásky, bez Galy, bych nebyl Dalím. To je pravda, kterou nepřestanu křičet do světa, kterou nepřestanu žít. Je mou krví, mým kyslíkem.“ - Salvador Dalí...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359768/big_gala-dali-YyN-359768.png 3.946
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Metafora
Originální název:

Gala-Dalí, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Gala Dalí

Ctv
28. ledna

Příběh psychopatické ženy, která sice podle fotografií opravdu měla uhrančivé oči, ale jinak jedinou její životní zásluhou bylo, že se pověsila na Dalího, který byl ještě větší cvok, než ona, takže spolu utvořili mediálně zajímavý pár. Pokud byť jen polovina věcí z knihy je pravda, tak si vůbec nejsem jistá, jestli byla Dalího můzou nebo hrobníkem. Zdá se mi, že spíš to druhé. Sociopatická podvodnice, které šlo celý život jen o peníze. Mrzí mě, že jsem se nikde nedočetla o životě její dcery, protože té je mi opravdu líto.
Když pominu svou antipatii k hlavní hrdince, tak ani kniha mě neoslovila. Bylo to roztahané, zbytečně dlouhé, takové plytké. Musela jsem se donutit to dočíst, protože knížky nerada odkládám nedočtené, ale už jsem se těšila, až dojdu na konec.

Bája89
19.12.2020

No, čekala jsem od knihy víc. Gala je neuvěřitelně nesympatická osoba a ač se jedná o beletrizované memoáry a je tam určitá dávka autorské licence, tak jsem byla dost rozčarovaná a s knihou doslova zápasila, abych ji dočetla. Přesto se tam našlo několik velmi zajímavých míst, které knize získaly aspoň jednu hvězdu. A ta mrcha? Chudák Dalí!


Opatov
07.03.2020

Neskutečná mrcha a to nejen ve vztahu k mužům, ale i ke své dceři. Život s tarotovými kartami. Biografie sobecké ženy, ale docela zajímavá. Příběh začíná kartou Blázna a stářím. Blázen se domnívá, ze stáří zastaví odstraněním zrcadel. Určitě doporučuji k přečtení.

broskev28
04.03.2020

Biografie slavné mrchy, jak často zaznívá v komentářích.
Budiž jí přičteno k dobru, že se asi vůbec nesnažila předstírat, že ji zajímá něco jiného než vlastní prospěch. Když tenhle zásadní povahový rys ignorovali její manželé, byl to takříkajíc jejich problém - oni měli možnost volby partnerky. Mnohem hůř jsem chápala její vysloveně negativní vztah k vlastnímu dítěti - to si vybrat matku jaksi nemohlo - a tu zarputilost až do úplného konce.
Já jsem poprvé vzala osobu jménem Gala na vědomí v autobiografické knize L. Bunuela Do posledního dechu, a tam její portrét rozhodně nevyzněl nijak lichotivě. Na rozdíl od Dalího byl L.B. člověk ukotvený v realitě, inteligentní a předvídavý, a přesto tyhle dva protikladné typy pojilo pevné přátelství, které v této knize nezpochybňuje ani Gala.
Kniha je určitě čtivá a zajímavá, i když jsem občas zapochybovala o překladu:
" . . . chvíli hledala v malé černé kabelce, až našla drobné. Hodila mu je do dlaně, aniž by se jich dotkla."
Ráda bych ji pořídila do naší knihovny, takže je jasné, že ji čtenářům doporučuju.

Evina.Cetba
19.02.2020

Životopisný příběh Galy Dalí (1894 -1982 ), která z Ruska vycestovala v 18 letech na léčení do francouzského sanatoria, kde se seznámila se 17-letým surrealistickým básníkem Paulem Éluardem, budoucím manželem, který jí celý život velmi miloval a po většinu jejího života finančně zajišťoval, dokonce i po rozvodu. Použila ho zárověň jako vstupenku do Francie a do uměleckého světa.
Během manželství se začali jejich mravy uvolňovat, každý měl své vlastní milence a i nestandardní sexuální praktiky. Tato cílevědomá, sebevědomá žena používala svých známostí k vlastnímu prospěchu. Svoboda pro ní byla nade všechno, stavěla ji nad morálku i nad mateřství, dcery se vzdala.
Po 15 letech se rozvedli. V té době již bydlela ve Španělsku s velmi extravagantním, o deset let mladším malířem Salvadorem Dalím. Stále mu vtloukala do hlavy, že je geniální, motivovala ho k práci, byla jeho múzou a je pravdou, že měla obchodní talent. Pak si ho vzala za manžela, přestože nikdy nedošlo k sexu. To čeho se jí v druhém manželství nedostávalo, hledala mezi místními rybáři nebo na cestách. Lidi kolem sebe využívala a manipulovala s nimi. Nepraktický Salvador byl na ní závislý a byl jí zcela oddaný, poslouchal jí na slovo. Když jí věnoval luxusní vilu, musel se k ní i on sám hlásit na návštěvu. S dcerou se odmítala vidět, protože jí připomínala její věk. Dokonce jí vydědila, přestože jí dcera k tomu svým chováním nedala žádný důvod.
Nechávala si předpovídat svůj osud tarotovými kartami, které všude nosila sebou zabalené v hedvábném šátku. Podle nich se pak řídila.
Opravdu hodně zvláštní žena s podivným přístupem k životu, nicméně i právě proto se kniha o nevšedním životě dobře četla. Zajímavá biografie, pěkně napsaná.

orinka3
27.04.2019

Bily se ve mně dva pohledy. První je obdivný a nadšený za strhující román o dvou excentrických lidech, kteří si byli osudem souzeni. Ten druhý užaslý s nevolí pozoruje sobeckou zrůdu, která jde pro svůj prospěch přes mrtvoly a lidi kolem jen využívá. Nymfomanka? Psychopatka?? Už ten její vztah k dceři....Dalí byl ve své genialitě jako bezradné ztracené dítě a Gala, která se ve všem vymykala konvencím, mu dávala sílu tvořit. Podporovala ho i v tom, za co by ho jiná odsuzovala. Jedině kvůli tomu, že díky ní vytvořil, co vytvořil, můžu vzít Galu "na milost". Jinak bych napsala, že to byla bezcharakterní, vypočítavá bestie, ve které nebyla špetka lidskosti. Výborná četba.

Česneksmedem
20.12.2018

„Jednoho dne budeme muset oficiálně přijmout,
že to, co jsme nazvali realita,
je ještě větší iluze než svět snů.“
Salvador Dalí

Spoiler!
Začátek knihy mi trochu připomněl film Titanic. Tady také vzpomíná dáma v letech na mládí. Ovšem zde je to žena mnohem temperamentnější, vzteklejší, umíněnější a sebestřednější.
Na prvních 100 stranách je hlavním tématem vztah Galy a jejího prvního manžela básníka Paula Éluarda. Pak již dojde na setkání se Salvadorem Dalím (vlastním jménem Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí Domenech). Gala měla zřejmě v genech zakódovánu starost o dospělé muže s duší dítěte. V případě Salvadora to však byla rozhodně velká výzva, kterou měl kompenzovat dostatečný přísun peněz a naprostá oddanost a poslušnost protějšku. Víme, že trpěl skatologií, fóbií z lučních kobylek a naprostým nedostatkem soběstačnosti. Jinak byl ovšem génius, který si na vlasy natíral olej ze sardinek.
Hodně zajímavý je i rozdíl v sexuálním žití s oběma partnery. Zatímco ten první byl hodně aktivní, ale Eleně Dmitrijevně Diakonovové to stejně nestačilo, Salvador měl k sexu se ženou odpor. Oba jí ale dopřávali volnost. Vlastně pokud s ní chtěli zůstat, tak jim ani nic jiného nezbylo.
V březnu roku 2014 jsem navštívil výstavu SD v Brně na Špilasu. Dnes již vím, že ho Gala donutila podepsat několik tisíc prázdných pláten, takže si zpětně říkám, kolik z toho vystaveného byla falza. I tak to bylo zajímavé.
Kniha se četla velice dobře a řadím ji mezi TOP 5 letošních přečtených knih. Fakt stojí za přečtení, takže ji vřele doporučuji.

ddkk
08.12.2018

Neuvěřitelné životy skutečných lidí, osudy mimořádných osobností, těžko představitelné myšlení a chování...Gala byla nepochybně sebestřednou, narcistickou a nesmírně cílevědomou ženou, která dokázala jít přes mrtvoly. Absolutní nedostatek empatie a vůbec citů jí zřejmě umožnil bez zaváhání jít jen a jen za svými osobními zájmy. Bez ní by ale s největší pravděpodobností ani Éluard ani Dalí nebyli tím, čím se nakonec stali. Gala byla typickým případem manipulativní sociopatky, která dokázala přinutit své okolí, aby jednalo tak, jak sama potřebovala...Na druhé straně - to, že jí Dalí tak úplně a definitivně podlehl, bylo současně dílem jeho vlastních psychických poruch....Ale jak se říká - ať hodí kamenem, i dnes existují podobně "postižení" lidé s podobnými poruchami osobnosti. Gala o své jinakosti moc dobře věděla a také věděla, že nikdy nikam nezapadne, protože to prostě nejde:

"Dívají se na mne, jakoby mi nerozuměly. Jsem jiná. Vím to. Ale Coco (pozn. Chanel) - doufala jsem, že ona mne pochopí, ale nedaří se mi to. Ženy jsou jiné, myslí jinak, sní o něčem jiném, i ty, které ve své práci dosáhly velkých úspěchů..."

Je zajímavé (a hodně smutné) sledovat, jak postupně se obě mimořádné osobnosti, jak Dalí tak Gala, které svůj život prožily vedle sebe, ale vlastně soustředěné jen a jen na sebe, postupně mění. Pro Galu se jediným životním cílem stávají peníze, Dalí propadá stále více strachu a stihomamům:

"Vydělávat peníze, získávat peníze, shromažďovat peníze - existuje vůbec něco, co by dokázalo tohle potěšení překonat?...Peníze, peníze, peníze - to potěšení, když se jich můžete dotýkat, se dá stěží s něčím srovnat."

"Dalí byl už jen stínem sebe samotného. Úzkost způsobila, že ztratil chuť k jídlu. Byl pohublý, třásl se jako list a v očích měl trvale vystrašený výraz. Ztratil důvěru v sebe samého a své blízké. Celé dny a noci žil v neustálém strachu, ať byl vzhůru anebo spal..."

Kniha je díky svému obsahu úchvatná. Kromě biografií hlavních postav se dovídáme mnohé ze zákulisí meziválečné i poválečné francouzské a španělské umělecké komunity, a to především o surrealistickém hnutí v čele s poměrně sexistickým André Bretonem.

Nikoho z nich nesoudím, nepříluší mi to. A knihu doporučuji.

1