Letní zahrada

Závěrečný díl legendární romantické ságy, sledující osudy Taťány a Alexandra. Po letech odloučení se oba shledávají v Americe – zemi, o níž věřili, že se stane jejich novým domovem a ve které budou žít svůj společný sen a vychovávat syna Anthonyho. V ovzduší strachu a nedůvěry uprostřed studené války však na každém kroku cítí, že jsou zde „jen“ cizinci a že musí o své štěstí neustále bojovat. Jinak je dostihnou duchové minulosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/160377/letni-zahrada-DCk-160377.jpg 4.2257

Taťána a Alexandr (3.)

The Summer Garden (2007)

Vydáno:, Ikar (ČR)

munka

Nezabudnuteľný zážitok. Prelínanie sa "súčasnosti od roku 1946 až po dvadsiate storočie " so spomínaním na detstvo rokov Tatiany, Alexandra, spoločné zážitky dalo zabrať, ale neľutujem. Skvelé ukončenie trilógie.

michaela7087

Úžasné zakončení celé trilogie.

axi81

Tak tento díl byl docela utrpení. Bavit mně začal až v poslední třetině, což bylo dost pozdě. Škoda. Poslední díl by zasloužil víc snahy, autorka místo toho vložila veškerou energii do nekonečných hádek, mlčení, vzpomínek a hlavně sexu. Toho bylo i na mě až příliš.

LynnGunn

"Víš, kdy jsem ji vyvěsila? Už 22. června 1941." ❤️

Schary

Pekne zakonceni trilogie, v knize se hodne vzpomina, miluje,ale je to stale ctive.

Milena2017

Tímto dílem jsem se trošku prokousávala ale vydržela jsem a konec mě nezklamal. Opět dávám palec. Skvělé :-)

orinka3

Tak musím přiznat, že to nadšení z prvních stran mě záhy přešlo. Nekonečné rozhovory o minulosti, nekonečné erotické scény - ona je snad nymfomanka a on nadsamec... Došla jsem až do místa, kdy se vinou Taťány dostal do velkých nesnází její americký pomocník Sam. Jen kvůli tomu, že mu nedokázala včas zavolat, a přitom ani nevěděla, kvůli čemu to je! No. Mám moc ráda statečné ženy, ale ne tak málo prozíravé. Jenom láska je nespasí, musí mít i rozum. Takže knihu naštvaně zavírám. Škoda, mohlo to být jiné.

Nielada

Nedočteno - to se mi nestává často. Ale nemohla jsem. Příběh začínal celkem slibně - nové události v novém světadíle, spoustu zajímavých prostředí. Jenže - dějová linka, která mě lákala, byla stále hutně prokládána linkou, která mě nebavila - pro své neustálé opakování a podle mě bez přínosu pro samotný děj. A tak jsem si řekla: Jelikož už z prvního dílu vím, jak to má rád Alexandr a jak to má ráda Taťána, končím, protože se možná stěží dozvím něco jiného. Omlouvám se autorce za možná předčasně odsuzující výrok, ale fakt to nešlo.

Květ

Poslední pokračování trilogie o Taťáně a Alexandrovi, opět výborně napsáno, čte se samo, děj už má trošku jiný spád, než jsme byli zvyklí, objeví se mráčky v ráji, ale to na kvalitě neubírá. Pro mě jsou všechny tři díly srdcovka!

Er.es

Tato trilogie pro mě byla nezapomenutelným zážitkem…
První a druhý díl jsem přečetla ve velmi krátkém časovém intervalu. Dočtení třetího dílu mi trvalo 3 měsíce. Byl totiž úplně jiný, než předchozí dva. Více mě přitahovala mladá láska, která o své místo bojovala v prostředí bolestné a drásající války. A Ještě k tomu v Rusku… U třetího dílu jsem se vztekala a nechápala jsem, proč se hádají, proč si ubližují, proč jsou v knize nic neříkající, stále dokola se opakující pasáže obvinění, nenávisti a nepochopitelné skoky do dětství Taťány. Když jsem se po pauze ke knize vrátila, pochopila jsem. Nechtěla jsem prožívat stárnutí dvojice, jejich děti a hlavně prostředí mnou neoblíbené Ameriky. Chtěla jsem být v Pátém sovětu o kůrce chleba…. Jenže třetí díl mě v poslední fázi čtení jako jediný několikrát rozplakal, zažívala jsem pocity úzkosti a radosti, dychtivě se zatajeným dechem jsem četla pasáž o Vietnam, která byla třešničkou na dortu…
Tato trilogie bude mít v knihovně čestné viditelné místo, abych se projitím kolem ní, mohla zas a znova zamilovávat do nebojácné Taťaši a neodolatelného, zjizveného kapitána Bělova.

A že scény jsou přehnané, kýčovité a postrádají realitu? Však ať. Vždyť realitu čtenáři prožívají každý den a utíkají právě do světa, kde zázraky se dějí :-)

Natyna3
19.11.2017

Přečteno jedním dechem. Nemohu souhlasit s označením "nejslabšího dílu", protože pro mě to bylo stále stejně silné a uvěřitelné jako každý předchozí díl.

marky
02.11.2017

vůbec jsem netušila, kam se bude děj ubíhat, ale nakonec docela překvapení, a hezké čtení

nikiem
23.10.2017

Ano přiznávám je to nejslabší díl, ale líbil se mi také. Celou dobu jsem hltala kam to dopracovali a jak se snaží žít normální život. V pár chvílích jsem Alexandra chtěla opustit místo Taťány, ale pak mě to vždycky nějak přešlo. Díl mě vtáhl a psychicky mě i velmi zasáhl. Nádherná série knih ke kterým se budu ráda vracet. :)

Niarra
01.09.2017

Přidávám se k těm, kteří Letní zahradu hodnotí jako nejslabší ze všech tří dílů, ale stále s pěti hvězdičkami. Když jsem dočítala druhý díl, měla jsem celkem jasnou představu, o čem bude pokračování - všechno bude dobré, už se přece nemůže nic pokazit. Hned na začátku Letní zahrady jsem ale zjistila, jak moc jsem se mýlila... Rozhodně žádná pohádka nakonec, ba naopak, měla jsem pocit, že tento díl je po mě emočně nejnáročnější. Ta propast mě mučila. Občas jsem měla chuť Alexandra profackovat. Taťánu jsem obdivovala zase o něco víc - ona je prostě neporazitelná, ať se děje cokoliv! Na tomto díle mi asi nejvíce vadilo to, že zahrnuje spoustu let a kvůli tomu to bylo možná trošičku nudnější. Ale na druhou stranu se díky tomu podtrhlo to, jak obrovská a nesmrtelná je jejich láska. Děkuji autorce za tuto nádhernou sérii!

1v8na
31.05.2017

Možné spoilery!!!
Oproti předchozím dílů - Měděný jezdec a Taťána a Alexandr - byl tento díl propadák. Bavil mne ze všeho nejméně. Celá kniha mohla být o polovinu kratší- některé pasáže mi přišly zbytečné a jen příběh prodlužovaly!
Kam se poděl ten sympatický Alexandr z Měděného jezdce?
Kam se poděla jejich láska?
Nechápala jsem je - místo, aby si užívali, že jsou konečně spolu a mají jeden druhého - žárlili na sebe, ale tím špatným způsobem, který jejich vztahu neprospíval.
A co se mi vůbec nelíbilo, bylo to, že když se hádali, tak veškeré uklidňování a usmiřování řešili sexem!!!
Na druhou stranu ještě, že byl v knize Anthony - ten mi byl sympatický a díky němu jsem knihu dočetla. Rodiče na něj mohou být pyšní!!

Gret21
07.05.2017

Nemôžem hodnotiť menej ako piatimi hviezdami, aj keby som chcela. Prvý diel som si absolútne zamilovala, milujem ho najviac zo všetkých, a predsa len je to stále ICH príbeh. Nech si prešli čímkoľvek, urobili a povedali čokoľvek, stále to bude môj Alexadr - mladý dôstojník Červenej armády a moja Taťaša - plavovlasé dievča lížuce zmrzlinu na lavičke...

helenkan
22.04.2017

Pááni,skvělé počteníčko. Hltala jsem knížku jedním dechem. Přiznávám,že celá serie na mě hodně zapůsobila a rozhodně je nezapomenutelná.
A jejich lásku? Kdo by takovou nechtěl prožít. Můžem jen závidět. :))))))

ivanaci
19.11.2016

Nevydržela jsem dočíst. Nějak mě ti hrdinové rozčilovali. První díl je nejlepší...tedy za mě

ivulka15
23.10.2016

Poslední díl trilogie se mi docela líbil.Zajímalo mne jak se Tátaša a Alexandr poperou se stíny minulosti.A ruku na srdce,nebylo by krásné věřit,že někde existuje taková láska na celý život?

popeluška
31.07.2016

Třetí díl byl naprosto úžasný stejně jako dva předchozí.Budu na ně vzpomínat hodně dlouho...všechny tři díly jsou moc a moc nádherné...prostě dechberoucí knihy:-) vřele doporučuji

Pavouček2
22.07.2016

Mám jí rozečtenou a musím říct že zatím s chutí. Jsem strašně ráda, že je zde ukázáno, že přes všechny hrůzy co zažili, tak pro ně není jednoduché zařadit se do běžného života. Zatím ji hltám víc než druhý díl.

Již dočteno a výborný! Až vážně na konečnou část, těch dětí a vnoučat bylo až přehnaně moc a nedalo se v tom orientovat, natož si je vůbec představit.

Vlastina67
20.07.2016

Musím souhlasit s předchozími komentáři - nejslabší díl trilogie. I když těžko můžeme soudit někoho, kdo prožil tolik hrůz a utrpení. Nevíme, jaké šrámy na duši by to zanechalo na nás. Poslední kapitola knihy byla důstojným zakončením tohoto velice silného příběhu.

tatjana1737
09.05.2016

Za mne nejslabší díl trilogie...Četbu jsem začala u druhého dílu a v nadšení jsem ihned sáhla po trojce, ačkoli jsem se ptala, o čem tak asi může být, když ten velký happy end nakonec nastal a hrdinové se našli. A asi jsem moc zmlsaná a zhýčkaná, ale nechci číst o tom, jak ta velká láska bojuje s problémy jako jiná (dlouholetá) manželství, kdy pár neví, o čem se spolu bavit, jak se k sobě chovat, co si říkat, jak se milovat a jak být s tím druhým. Tyto pasáže jsou přínosné jen v tom, že poukazují na to, jak je těžké vyrovnat se s prožitkem války - raději nevědět, jak by se čtenář zachoval na místě Alexandra a Taťány, kdyby stejně jako oni viděl, prožil (a v Alexandrově případě dělal) tolik hrozných věcí, které člověku berou to, co je v něm lidské... Ale osobně bych si toto spíše přečetla v psychologickém románu než v milostném, kde se dva osudoví partneři znovushledali a měli by žít "šťastně až do smrti". Nehledě na to, že prožitek války už vůbec není akcentován u Anthonyho, kterému je věnována značná část knihy a který musel vidět a dělat dost hrozné věci, nemluvě o tom, co se mu pak stalo...

Z hlediska děje mne více bavila ta část knihy, kde se těžiště přesunulo na stranu dětí Taťány a Alexandra, ačkoli poslední kapitoly mi už poněkud zaváněly ne moc povedeným koncem Harryho Pottera ("a nyní se přesuneme x let do budoucnosti a ukážeme si, jak jsou všichni šťastní, obklopení širokou rodinou, ale pořád jsou to naši milí hrdinové, byť trochu s patinou, ale zamáčkněme slzu, oni se mají tak dobře!").

Dějově ani kompozičně jsem úplně nepochopila intermezza v podobě vzpomínek na Taťánino dětství, ale kapitoly byly psané hodně napínavě a vždy, když se autorka vrátila k aktuálnímu ději, měla jsem chuť začít listovat a číst dopředu. Démonická Sajka (a konec líčení příběhu o ní) mě ještě dlouho bude strašit ve snech.

Miruš
09.05.2016

...už se těším na nejnovější knihu této autorky, kde se hovoří o Alexandrových rodičích...

Vladísek
04.04.2016

Z celé trilogie pro mě asi nejslabší díl. Přečetla jsem ho spíše z povinnosti, abych věděla, jak se život Taťány a Alexandra v Americe ubíral dále. Ze začátku mě kniha moc nebavila, Alexandr mi neskutečně lezl na nervy. Poté se situace otočila a vadit mi začala pro změnu zase Taťána.Úplný závěr knihy byl na můj vkus moc "přelidněný". Začala jsem se v postavách ztrácet a postupně nevěděla kdo je čí syn, dcera, sestra, bratr... Shrnula bych to asi tak, že tento díl, kdyby autorka nenapsala, o nic bychom jako čtenáři nepřišli.

wesulle
10.03.2016

Očividná natahovačka. Nemůžu si pomoci, ale kniha mi přišla dost dlouhá a v podstatě o ničem. Dala by se zmenšit na méně než polovinu, ale i tak by to byla pouze nataženina. Dočteno z povinnosti.

Vojslava
21.10.2015

Tak zajímavé dokončení příběhu to bylo, což o to, a líčení rozdílného prožívání posttraumatického stresu taky - jen nějak nevím, co na tom bylo romantického, tedy kromě těch četných milostných scén. Ale jinak pěkný popis Ameriky padesátých let a pěkné a optimistické zakončení. Kdo takové příběhy hodně rád, určitě si přijde na své a celkově jsem vlastně ani nelitovala, že jsem tuhle trilogii přečetla.

rajen
11.08.2015

Třetí díl se mi líbil daleko více než druhý. Ten první samozřejmě nepřekoná, ten je naprostá jednička. Nejvíc se mi líbila první půlka knihy, užívala jsem si ty dlouhé dialogy, vývoj postav a jejich vztahu, vyrovnávání se s minulostí. Opět mě autorka nadchla strhujícím čtením, které se asi ale možná pro někoho může zdát nudné. Mě to přišlo jako to nejzajímavější na celé knize. To postupné sbližování, nechuť mluvit o těch hrůzných zážitcích byla vlastně semínkem k nedorozuměním a nepochopením se. Snažili se žit v nové zemi odznova, ale vždy je někde dostihla něčím minulost. Druhá půlka mi trochu vadila tím velkým přeskakovám v ději. Pasáž z Vietnamu už mi zase připomínala hollywoodskou produkci. Konec mě nenadchl ani nezklamal. Ztrácela jsem se tam už v těch postavách, ale pochopila jsem, kam ti dva dospěli a jaký život měli. Celkově je trilogie super čtení, Měděného jezdce jsem určtiě nečetla naposledy a jestli šáhnu i po pokračování, tak si vezmu asi rovnou tento díl.

Annie1999
31.07.2015

- SPOILER - SPOILER - SPOILER -
Na třetí díl jsem čekala měsíce. Za tu dobu se mé nároky vystupňovaly do nedosažitelných výšek, a když jsem nalistovala první stranu, krotila jsem se slovy: "ne, nedoufej, Letní zahrada je určitě krásná kniha, ale nesplní tvé přemrštěné požadavky." Měla jsem pravdu. Tato kniha je překonala.
Knihy Měděný jezdec i Taťána a Alexandr ve mně vyvolaly smršť ambivalentních pocitů a Letní zahrada není výjimkou. Smutek, radost, lítost, strach, štěstí, překvapení, bolest. A mnoho dalších. Přiznávám, když Alexandr udělal tu páteční chybu, pociťovala jsem takové zklamání, zármutek a utrpení, jako bych obětí byla já a ne Taťána. Stejně tak jsem prožívala nevoli a znechucení ve chvílích, kdy Táňa upřednostňovala kariéru před rodinou.
Na rozdíl od většiny mi milostné scény rozhodně nepřipadaly přemnožené, právě naopak; díky nim jsem dokázala pochopit všechny emoce a reakce. Například působení uniformy sestřičky na Alexandra skvěle vystihovalo měnící se atmosféru.
Jedinou výtku nacházím v absenci období, kdy si Taťa a Šura znovu nacházejí cestu k sobě po jeho nevěře. Hádky, agrese, odpuštění, a pak náhle hop o sedm měsíců dopředu. To mě zarazilo, protože vzhledem k podrobným popisům důsledků každé nečekané události v celé trilogii zde tato část naprosto chyběla.
A poté přišla Vietnamská válka a já zažívala syrový děs, zda ji otec a syn přežijí. Nakonec jsem zbytek knihy četla roztřesená, co ještě nastane; zda mohu doufat v happy end, nebo budu zažívat žal.

Anthony Alexandr Barrington vstoupil do dvojdomku postaveného roku 1949 ve Phoenixu na Sonorské poušti. Vytáhl batoh své matky a vyňal Měděného jezdce. Když si prohlížel fotografie, které v ní byly ukryté, zasáhly mě melancholické vzpomínky - na Lugu, Pašu, Dášu, dědečka, Lazarevo, Leningrad, Švédsko, Polsko, Ameriku. Přesně se mi vybavily chvíle, kdy jsem o těchto místech, o těchto lidech četla. Kdy jsem plakala, kdy jsem se usmívala.

Nemusím umět číst z čajových lístků jako Blanka Davidovna nebo z dlaně jako Šavtala Kantorová, abych věděla, že se ke všem třem dílům budu léta opakovaně vracet. Taťána Metanovová vlila do Alexandra Bělova nesmrtelnou krev. Paullina Simons do mě vlila nesmrtelnou lásku.

Karoli282
26.04.2015

Pěkné zakončení skvělé ságy.