Letní zahrada

Závěrečný díl legendární romantické ságy, sledující osudy Taťány a Alexandra. Po letech odloučení se oba shledávají v Americe – zemi, o níž věřili, že se stane jejich novým domovem a ve které budou žít svůj společný sen a vychovávat syna Anthonyho. V ovzduší strachu a nedůvěry uprostřed studené války však na každém kr... celý text

Závěrečný díl legendární romantické ságy, sledující osudy Taťány a Alexandra.

Po letech odloučení se oba shledávají v Americe – zemi, o níž věřili, že se stane jejich novým domovem a ve které budou žít svůj společný sen a vychovávat syna Anthonyho. V ovzduší strachu a nedůvěry uprostřed studené války však na každém kroku cítí, že jsou zde „jen“ cizinci a že musí o své štěstí neustále bojovat. Jinak je dostihnou duchové minulosti... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/160377/tatana-a-alexandr-le.jpg 4.1220

Taťána a Alexandr (3.)

The Summer Garden (2007)

Vydáno:, Ikar (ČR)

1v8na

Možné spoilery!!!
Oproti předchozím dílů - Měděný jezdec a Taťána a Alexandr - byl tento díl propadák. Bavil mne ze všeho nejméně. Celá kniha mohla být o polovinu kratší- některé pasáže mi přišly zbytečné a jen příběh prodlužovaly!
Kam se poděl ten sympatický Alexandr z Měděného jezdce?
Kam se poděla jejich láska?
Nechápala jsem je - místo, aby si užívali, že jsou konečně spolu a mají jeden druhého - žárlili na sebe, ale tím špatným způsobem, který jejich vztahu neprospíval.
A co se mi vůbec nelíbilo, bylo to, že když se hádali, tak veškeré uklidňování a usmiřování řešili sexem!!!
Na druhou stranu ještě, že byl v knize Anthony - ten mi byl sympatický a díky němu jsem knihu dočetla. Rodiče na něj mohou být pyšní!!

Gret21

Nemôžem hodnotiť menej ako piatimi hviezdami, aj keby som chcela. Prvý diel som si absolútne zamilovala, milujem ho najviac zo všetkých, a predsa len je to stále ICH príbeh. Nech si prešli čímkoľvek, urobili a povedali čokoľvek, stále to bude môj Alexadr - mladý dôstojník Červenej armády a moja Taťaša - plavovlasé dievča lížuce zmrzlinu na lavičke...

helenkan

Pááni,skvělé počteníčko. Hltala jsem knížku jedním dechem. Přiznávám,že celá serie na mě hodně zapůsobila a rozhodně je nezapomenutelná.
A jejich lásku? Kdo by takovou nechtěl prožít. Můžem jen závidět. :))))))

ivanaci
19.11.2016

Nevydržela jsem dočíst. Nějak mě ti hrdinové rozčilovali. První díl je nejlepší...tedy za mě

ivulka15
23.10.2016

Poslední díl trilogie se mi docela líbil.Zajímalo mne jak se Tátaša a Alexandr poperou se stíny minulosti.A ruku na srdce,nebylo by krásné věřit,že někde existuje taková láska na celý život?

popeluška
31.07.2016

Třetí díl byl naprosto úžasný stejně jako dva předchozí.Budu na ně vzpomínat hodně dlouho...všechny tři díly jsou moc a moc nádherné...prostě dechberoucí knihy:-) vřele doporučuji

Pavouček2
22.07.2016

Mám jí rozečtenou a musím říct že zatím s chutí. Jsem strašně ráda, že je zde ukázáno, že přes všechny hrůzy co zažili, tak pro ně není jednoduché zařadit se do běžného života. Zatím ji hltám víc než druhý díl.

Již dočteno a výborný! Až vážně na konečnou část, těch dětí a vnoučat bylo až přehnaně moc a nedalo se v tom orientovat, natož si je vůbec představit.

Vlastina67
20.07.2016

Musím souhlasit s předchozími komentáři - nejslabší díl trilogie. I když těžko můžeme soudit někoho, kdo prožil tolik hrůz a utrpení. Nevíme, jaké šrámy na duši by to zanechalo na nás. Poslední kapitola knihy byla důstojným zakončením tohoto velice silného příběhu.

tatjana1737
09.05.2016

Za mne nejslabší díl trilogie...Četbu jsem začala u druhého dílu a v nadšení jsem ihned sáhla po trojce, ačkoli jsem se ptala, o čem tak asi může být, když ten velký happy end nakonec nastal a hrdinové se našli. A asi jsem moc zmlsaná a zhýčkaná, ale nechci číst o tom, jak ta velká láska bojuje s problémy jako jiná (dlouholetá) manželství, kdy pár neví, o čem se spolu bavit, jak se k sobě chovat, co si říkat, jak se milovat a jak být s tím druhým. Tyto pasáže jsou přínosné jen v tom, že poukazují na to, jak je těžké vyrovnat se s prožitkem války - raději nevědět, jak by se čtenář zachoval na místě Alexandra a Taťány, kdyby stejně jako oni viděl, prožil (a v Alexandrově případě dělal) tolik hrozných věcí, které člověku berou to, co je v něm lidské... Ale osobně bych si toto spíše přečetla v psychologickém románu než v milostném, kde se dva osudoví partneři znovushledali a měli by žít "šťastně až do smrti". Nehledě na to, že prožitek války už vůbec není akcentován u Anthonyho, kterému je věnována značná část knihy a který musel vidět a dělat dost hrozné věci, nemluvě o tom, co se mu pak stalo...

Z hlediska děje mne více bavila ta část knihy, kde se těžiště přesunulo na stranu dětí Taťány a Alexandra, ačkoli poslední kapitoly mi už poněkud zaváněly ne moc povedeným koncem Harryho Pottera ("a nyní se přesuneme x let do budoucnosti a ukážeme si, jak jsou všichni šťastní, obklopení širokou rodinou, ale pořád jsou to naši milí hrdinové, byť trochu s patinou, ale zamáčkněme slzu, oni se mají tak dobře!").

Dějově ani kompozičně jsem úplně nepochopila intermezza v podobě vzpomínek na Taťánino dětství, ale kapitoly byly psané hodně napínavě a vždy, když se autorka vrátila k aktuálnímu ději, měla jsem chuť začít listovat a číst dopředu. Démonická Sajka (a konec líčení příběhu o ní) mě ještě dlouho bude strašit ve snech.

Miruš
09.05.2016

...už se těším na nejnovější knihu této autorky, kde se hovoří o Alexandrových rodičích...

Vladísek
04.04.2016

Z celé trilogie pro mě asi nejslabší díl. Přečetla jsem ho spíše z povinnosti, abych věděla, jak se život Taťány a Alexandra v Americe ubíral dále. Ze začátku mě kniha moc nebavila, Alexandr mi neskutečně lezl na nervy. Poté se situace otočila a vadit mi začala pro změnu zase Taťána.Úplný závěr knihy byl na můj vkus moc "přelidněný". Začala jsem se v postavách ztrácet a postupně nevěděla kdo je čí syn, dcera, sestra, bratr... Shrnula bych to asi tak, že tento díl, kdyby autorka nenapsala, o nic bychom jako čtenáři nepřišli.

wesulle
10.03.2016

Očividná natahovačka. Nemůžu si pomoci, ale kniha mi přišla dost dlouhá a v podstatě o ničem. Dala by se zmenšit na méně než polovinu, ale i tak by to byla pouze nataženina. Dočteno z povinnosti.

Vojslava
21.10.2015

Tak zajímavé dokončení příběhu to bylo, což o to, a líčení rozdílného prožívání posttraumatického stresu taky - jen nějak nevím, co na tom bylo romantického, tedy kromě těch četných milostných scén. Ale jinak pěkný popis Ameriky padesátých let a pěkné a optimistické zakončení. Kdo takové příběhy hodně rád, určitě si přijde na své a celkově jsem vlastně ani nelitovala, že jsem tuhle trilogii přečetla.

rajen
11.08.2015

Třetí díl se mi líbil daleko více než druhý. Ten první samozřejmě nepřekoná, ten je naprostá jednička. Nejvíc se mi líbila první půlka knihy, užívala jsem si ty dlouhé dialogy, vývoj postav a jejich vztahu, vyrovnávání se s minulostí. Opět mě autorka nadchla strhujícím čtením, které se asi ale možná pro někoho může zdát nudné. Mě to přišlo jako to nejzajímavější na celé knize. To postupné sbližování, nechuť mluvit o těch hrůzných zážitcích byla vlastně semínkem k nedorozuměním a nepochopením se. Snažili se žit v nové zemi odznova, ale vždy je někde dostihla něčím minulost. Druhá půlka mi trochu vadila tím velkým přeskakovám v ději. Pasáž z Vietnamu už mi zase připomínala hollywoodskou produkci. Konec mě nenadchl ani nezklamal. Ztrácela jsem se tam už v těch postavách, ale pochopila jsem, kam ti dva dospěli a jaký život měli. Celkově je trilogie super čtení, Měděného jezdce jsem určtiě nečetla naposledy a jestli šáhnu i po pokračování, tak si vezmu asi rovnou tento díl.

Annie1999
31.07.2015

- SPOILER - SPOILER - SPOILER -
Na třetí díl jsem čekala měsíce. Za tu dobu se mé nároky vystupňovaly do nedosažitelných výšek, a když jsem nalistovala první stranu, krotila jsem se slovy: "ne, nedoufej, Letní zahrada je určitě krásná kniha, ale nesplní tvé přemrštěné požadavky." Měla jsem pravdu. Tato kniha je překonala.
Knihy Měděný jezdec i Taťána a Alexandr ve mně vyvolaly smršť ambivalentních pocitů a Letní zahrada není výjimkou. Smutek, radost, lítost, strach, štěstí, překvapení, bolest. A mnoho dalších. Přiznávám, když Alexandr udělal tu páteční chybu, pociťovala jsem takové zklamání, zármutek a utrpení, jako bych obětí byla já a ne Taťána. Stejně tak jsem prožívala nevoli a znechucení ve chvílích, kdy Táňa upřednostňovala kariéru před rodinou.
Na rozdíl od většiny mi milostné scény rozhodně nepřipadaly přemnožené, právě naopak; díky nim jsem dokázala pochopit všechny emoce a reakce. Například působení uniformy sestřičky na Alexandra skvěle vystihovalo měnící se atmosféru.
Jedinou výtku nacházím v absenci období, kdy si Taťa a Šura znovu nacházejí cestu k sobě po jeho nevěře. Hádky, agrese, odpuštění, a pak náhle hop o sedm měsíců dopředu. To mě zarazilo, protože vzhledem k podrobným popisům důsledků každé nečekané události v celé trilogii zde tato část naprosto chyběla.
A poté přišla Vietnamská válka a já zažívala syrový děs, zda ji otec a syn přežijí. Nakonec jsem zbytek knihy četla roztřesená, co ještě nastane; zda mohu doufat v happy end, nebo budu zažívat žal.

Anthony Alexandr Barrington vstoupil do dvojdomku postaveného roku 1949 ve Phoenixu na Sonorské poušti. Vytáhl batoh své matky a vyňal Měděného jezdce. Když si prohlížel fotografie, které v ní byly ukryté, zasáhly mě melancholické vzpomínky - na Lugu, Pašu, Dášu, dědečka, Lazarevo, Leningrad, Švédsko, Polsko, Ameriku. Přesně se mi vybavily chvíle, kdy jsem o těchto místech, o těchto lidech četla. Kdy jsem plakala, kdy jsem se usmívala.

Nemusím umět číst z čajových lístků jako Blanka Davidovna nebo z dlaně jako Šavtala Kantorová, abych věděla, že se ke všem třem dílům budu léta opakovaně vracet. Taťána Metanovová vlila do Alexandra Bělova nesmrtelnou krev. Paullina Simons do mě vlila nesmrtelnou lásku.

Karoli282
26.04.2015

Pěkné zakončení skvělé ságy.

Melaanie
09.04.2015

Hezký závěrečný díl trilogie.

Paja85
04.04.2015

Pro mě zklamání...abych byla upřímná, přečetla jsem ji především proto, aby mi nechyběla ke dvoum předchozím. U knížky se střídaly pasáže, které jsem hltala a které mě něbavily ( např.vzpomínky na dětství ) V první třetině knihy, kdy se vyrovnává Alexandr s válkou bylo někdy jeho chování až mučivé, neustále se střídající výbuchy a sexuální scény mě počase nudily, jak už tu bylo řečeno, děj bych zkrátila na polovinu a byla by to báječná kniha jako dvě předchozí.

miseb
29.12.2014

Nemohu napsat, že by tenhle díl byl slabší, nebo horší než ostatní. On byl trochu jiný. Možná zdlouhavější, chvílemi se vlekoucí, ale zase ukázal, jak těžké bylo pro lidi, kteří zažili tu hrůzu, zapomenout (no zapomenout asi nemohli nikdy), spíš se zapojit do normálního života a začít normálně fungovat, překonávat noční můry, zase se začít radovat.
Všechny tři díly mě dostaly, nemohla jsem se od nich odtrhnout a určitě doporučuji k přečtení.

Petrasuvicka
27.12.2014

V porovnání s předchozími díly je tenhle slabší, ale sám o sobě ne. Je o něčem jiném. Zaměřuje už jen na jejich manželský život napříč desetiletími v USA. Není akční jako druhý, je ... zkrátka hořko-sladký jako první díl. Jen se nerozplýváme nad petrohradskými místy, ale nad zákoutími Ameriky. Je to jako u trilogie Lva Děmidova. Nelze porovnávat díly mezi sebou, protože každý z nich se zaměřuje na jinou etapu jejich života, jejich charakter, myšlení, celé životy se vyvíjejí. Jsou dál, jinde a my to tak musíme vnímat. Pak si užijeme všechny tři knihy na maximum.

Emilkaopilka
26.12.2014

Jsem zklamaná. Kdyby tenhle díl už nebyl, nic by se nestalo. Letní zahradu jsem četla na mé poměry dlouho. U Alexandrova prohřešku jsem se nemohla odtrhnout, ale zároveň jsem byla zhnusená. Vietnam byl také zpestřením. Dále pár vyprávění z minulosti mě také zaujalo, ale jinak to byla slabota. A ten konec, no sladká idylka.

packlik
13.11.2014

Nejslabší z trilogie.

sloninka
14.09.2014

V porovnání s prvními dvěma díly neměla kniha vůbec žádný spád. Už od začátku jsem se pořád musela přemlouvat, abych četla dál. Nakonec jsem došla do poloviny a tam definitivně skončila.

ivca7818
10.08.2014

Nejslabší díl celé trilogie, který snad ani nemusel být napsaný jako pokračování. Kniha je nesnesitelně a zbytečně dlouhá a bohužel chvílemi se čtenáře pokouší udusit, že nemá chuť pokračovat dál. Mohla klidně mít i o dvě stě stran méně a mě by to bohatě stačilo. Erotických scén bylo v knize jak šafránu a už to působilo jako laciné porno za zavřenými dveřmi s pedantským manžílkem, co se vrátil z války. Taťána mi už pak dost často s tím, že se chvílemi chová jako děvka a chvílemi jako dokonalá a hlavně ve všem manželovi poslušná hospodyňka bez vlastního názoru lezla dost na nervy, Alexandr byl neuvěřitelný pedantský a vzteklý sobec, s nímž bych nevydržela ani polovinu z toho, co ona. Shoduji se pak i s ostatními, že nejzajímavější pasáže přinesl paradoxně až skoro ke konci knihy Vietnam, kdy se Alexandr pokoušel zachránit svého syna. Za mě ale naprosto zbytečný závěr, takže tři hvězdy.

kaculinka777
13.07.2014

I přes některé nedostatky mi tato kniha přišla v průběhu celkem dobrá. Ale na konci pecka :) Už jsem měla pocit že ten konec bude takový no... ochuzený, ale aspoň s něčím dobrým autorka přišla na svět. Ale abych se přiznala, nemůžu dát plný počet hvězd kvůli tomu, že mě se líbí spíš fáze zamilovávání, a ne manželství, když to jsem sama ještě nepoznala. Táňa už mi nepřijde jako Taťána Metanovová z pátého sovětu, ale jako hospodyňka z padesátých let (což ona také v Letní zahradě je). A Šura? Raději se ani neptejte, mě několikrát v této knize tak naštval, že jsem knížku hned zavřela, alespoň před koncem si u mě spravil reputaci, i když jen tak povrchově. Celkově je to už spíš román "pro dospělé", Měděný jezdec je pro každého, a i přes další ne-tak-povedené díly to je i po tolika měsících moje nejoblíbenější knížka, jakou jsem kdy četla. Druhý a třetí díl nám alespoň ukázal další osudy obou dvou postav, ale přiznejme si, že Jezdec bude vždycky ten nejlepší díl :)

Katschka
19.06.2014

Bude se mi stýskat. A moc.
Nejsem třetím dílem vůbec zklamaná, ani bych neřekla, že byl horší, než předchozí dva. Vlastně je pro mě docela těžké říct, který z nich se mi líbil nejvíc, každý má něco do sebe. U všech tří jsem nadšeně hltala každé slovo, utírala slzy, nebyla schopná knihu odložit, dlaně se mi potily a moje nesnesitelné romantické JÁ si jen vrnělo. :)
Erotické scény už nejsou tak krkolomné jako v Měděném jezdci, kde doslova a do písmene praští do očí, tady mi vážně nevadily. Celkově pro mně bylo zajímavé podívat se na život Taťány a Alexandra v Americe a dozvědět se, jak to vlastně všechno skončilo.
Celá sága se mi vryla hluboko do paměti i do duše a rozhodně patří ke knihám, které chci mít doma, protože nepochybuju o tom, že se k nim jednoho dne velice ráda vrátím. A tuším, že nejen jednou.
Abych nezapomněla, všichni, co čtou na mé doporučení jsou na tom stejně jako jsem byla já. Nadšení, ubrečení, aktuální díl neustále v rukách a skelný pohled upřený kamsi do dáli na Ural...
Takže PĚT hvězd, fakt...

Marika Vanova
10.06.2014

Tenhle díl jsem do dvou třetin četla silou vůle, jen proto, že jsem četla předešlé dva díly. Autorka má opravdu bujnou fantazii, což nemusí být na škodu, ale tady to přehnala. Těch erotických scén by stačilo tak 5 procent z toho, co tam je, taky jsem to neustále přeskakovala. Táňa mi kolikrát připadala jako superžena a jindy zase jako otrokyně. Poslední strany z Vietnamu to lehce vylepšily, ale to potom už byl moc roztáhlý konec, ztrácela jsem se ve jménech všech dětí...víc jak dvě hvězdičky dát nemůžu a to nevím, jestli to není moc.

nicky
23.05.2014

Mě se celá série moc líbila. Konečně dokázal někdo popsat pocity někoho, kdo si prožil něco tak hrozného jak je válka. Nikdy jsem si nemyslela, že bude nějaká kniha o které si řeknu: " Jo tak to si přečtu ještě jednou." Toto série to určitě bude. Konec byl skvělý.

Jossie
12.05.2014

Nejslabší díl trilogie, především konec se vlekl neuvěřitelným způsobem. Kapitoly z dětství Taťány byly hodně zajímavé a Vietnam napínavý, i když některé věci jsem si fyzicky neuměla představit - s těmi všemi zraněními. Také mi přišlo zvláštní, že Taťána byla bez jakéhokoli lékařského vzdělání taková supersestra (kam se na ni hrabali doktoři). Ale jinak je to stále pěkná kniha.

fraste
13.04.2014

zklamání,musel jsem se hodně nutit do pokračování čtení,jen malé úseky byly čtivé,jinak zoufalost,naprosto zbytečný díl,dalo se to vyjádřit v předcházejícím díle jednou kapitolou