Měděný jezdec

Emotivní román o osudové lásce, která vykvetla navzdory nelítostným poměrům v době německé blokády Leningradu. V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá zelenooká Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich láska musí překonávat strach z prozrazení, lidskou zášť, válečné trampoty a zejména hlad a utrpení během leningradské blokády. Houževnatá Táňa překoná všechny útrapy a nakonec se jí podaří uprchnout do Ameriky, Alexandrův osud zůstává otevřený. Měděný jezdec z názvu knihy představuje jak sochu Petra I., symbol nepokořeného města, tak knihu Puškinových básní plnou ukrytých peněz, nezbytných pro útěk do svobodného světa. Autorka, Američanka narozená v Rusku, vytvořila příběh o lidské sounáležitosti i nenávisti, o věčné touze po volnosti, o lásce, která vyrůstá i na úhoru. Plasticky vykreslila vyhladovělý Leningrad, vojenské lazarety i těžké střety při pokusech o prolomení blokády. Román vynikne svým ojedinělým, žensky poutavým pohledem na období mnohokrát již literárně zpracované, pohledem „z druhé strany“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14520/big_tatana-a-alexandr-medeny-jezdec-H2K-14520.jpg 4.5782

Taťána a Alexandr 1.

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Bronze Horseman, 2001

Kniha Měděný jezdec

Holly.W

Tuto knihu jsem si koupila ve výprodeji za velice příznivou cenu. Ke koupi mě zlákal obrovský počet komentářů a vysoké hodnocení.
Prvních 200 stran mě, musím se přiznat, moc nebavilo. Hrozně dlouhé dialogy, žvatlání dvou zamilovaných lidí. Ze začátku mi Taťána lezla na nervy. Ta sladká, nevinná, hodná a čestná Taťána, která se jen všem snažila zavděčit. Dokonce své sestře přenechala svou životní lásku a ještě se na to dívala. To já bych ted nezvládla.
Potom přišla pasáž ze zimního válečného Leningradu. Tuto pasáž jsem četla se zatajeným dechem. Muset se dívat, jak lidé které milujete umírají jeden za druhým. Hladovět, být vděčný za drobek chleba s pilinami. Bojovat o každý den života navíc, slábnout víc a víc, pomalu umírat. Šílená Ruská zima. My, v této době, kdy jsou potravinami, oblečením a všemožnými myslitelnými i nemyslitelnými věcmi narvané obchody až po strop v době kdy je všeho takové množství, v době obrovského hýření, plýtvání a vyhazování si už ani neumíme představit, že něco takového lidé mohli někdy zažívat. I proto, jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Nebýt válečných pasáží, nedám tak vysoké hodnocení.
A konec? Infarktový. Prostě jako celek je to nádherná, kouzelná a nezapomenutelná kniha. Kniha o válce a obrovské lásce dvou spřízněných duší tvoří nezapomenutelný příběh.
Plný počet.

Viopes

Ztotožňuji se s těmi, kteří by knihu zkrátili o rozhovory mezi Táňou a Alexandrem a o erotické pasáže v Lazarevu. "Slaďáky" jsem přestala číst před dvaceti lety, k téhle knize mě přivedla kamarádka a v globálu jsem si ji celkem užila. Určitě si přečtu i další díly, zajímá mě, jak to bude pokračovat a jak příběh nakonec dopadne.

evikt

Uzasna kniha, ci vlaste vsechny 3, krasny milostny pribeh v tezke dobe, krasne napsana, neslo odlozit, moc jsem tem dvoum fandila ;)

Mišák240

Nádherný napínavý příběh, kde je vylíčeno obléhání Leningradu a popsán příběh Taťány a Alexandra, kterým jsem celou dobu držela palce. Kniha, ač silnější, mě vtáhla do děje, jen možná bych zkrátila erotické pasáže v Lazarevu, jinak výborná a těším se na další pokračování.

kh1989

Byla to výzva. Bylo to jako když máte talíř plný jídla a ono to neubývá a neubývá.

Kaja1

Dočteno, byly chvíle, kdy jsem si říkala, to nedočtu, ale vydržela jsem. Obléhání Leningradu a vůbec válka byla hrozná, co je však neměnné je charakter lidí, kteří se dovedou přizpůsobit každé době. Udávání na denním pořádku, prostě nějak se mi vytratila ta velká ruská duše. Nejkrásnější scéna, aspoň pro mne, prani prádla na řece Kamě.

knihovnička007

No nevím... všichni knihu chválili, ale já z ní mám smíšené pocity :(
Líbil se mi vylíčení života v Leningradu. Kdyby zde kniha skončila, dala bych všech 5*. Ale... rozhovory mezi Taťánou a Alexandrem mne nudily, bylo to totéž stále dokola :( Jak nesmí nikomu ublížit a jak se vzájemně milují atd. Taťánina rodina byla příšerná. Pak najednou krátká akce a nic... Část v Lazarevu mi v knize vůbec neseděla, takové knižní porno jsem v knize opravdu nečekala a přišlo mi to naprosto zbytečné. A opět ty šílené rozhovory...
Válečný potenciál byl využit dobře, autorka velkou romanci dobře zasadila do Ruska 2.sv.války, ale ta červená knihovna... A ta erotika...
Nebýt toho Leningradu, kniha by mne určitě nebavila. Takový lepší průměr...

Karoli282

Nádherný román. Krásný a zároveň smutný příběh o lásce během druhé světové války. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila, hlavně Alexandra. Autorka dokázala dobře popsat atmosféru Ruska i lásku mezi Táňou a Alexandrem. Tuto knihu určitě všem doporučuji.