Měděný jezdec

Emotivní román o osudové lásce, která vykvetla navzdory nelítostným poměrům v době německé blokády Leningradu. V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá zelenooká Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich láska musí překonávat strach z prozrazení, lidskou zášť, válečné trampoty a zejména hlad a utrpení během leningradské blokády. Houževnatá Táňa překoná všechny útrapy a nakonec se jí podaří uprchnout do Ameriky, Alexandrův osud zůstává otevřený. Měděný jezdec z názvu knihy představuje jak sochu Petra I., symbol nepokořeného města, tak knihu Puškinových básní plnou ukrytých peněz, nezbytných pro útěk do svobodného světa. Autorka, Američanka narozená v Rusku, vytvořila příběh o lidské sounáležitosti i nenávisti, o věčné touze po volnosti, o lásce, která vyrůstá i na úhoru. Plasticky vykreslila vyhladovělý Leningrad, vojenské lazarety i těžké střety při pokusech o prolomení blokády. Román vynikne svým ojedinělým, žensky poutavým pohledem na období mnohokrát již literárně zpracované, pohledem „z druhé strany“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14520/tatana-a-alexandr-medeny-jezdec-H2K-14520.jpg 4.5661

Taťána a Alexandr (1.)

The Bronze Horseman (2001)

Vydáno:, Knižní klub, Ikar (ČR)

Kniha Měděný jezdec

LenkaGonn

Tuto knihu mám přečtenou minimálně 3x a rozhodně se k ní ještě několikrát vrátím. Tedy k celé trilogii. Krásný a poutavý příběh zakomponovaný do Ruska. Popis situace za války vložený do příběhu lásky. Hrůzy i krásné momenty. Všechno v jednom balíčku. Hlavní hrdinka Taťána je naprosto odvážná a soucitná a na svůj věk velice vyspěla. Miluji tuhle knihu.

DanielaK.

Tato kniha mě úplně dostala. Shodou okolností, jsem pár týdnů před začátkem čtení knihy byla v Petrohadě a bydlela dvě ulice od Táťánina bytu. Téma 2. svět. války a k tomu zamilovaný příběh. Moc hezké, hned jsem šla pro druhý díl. Jako většina hodnotících musím dát malé mínus za zvrat knihy, něco na způsob "ne, ne, ne a najednou 50 odstínů šedi" Jinak skvělé čtení.

Markisska

Krásný, dojemný příběh, kdo má rád válečné romány, určitě se mu kniha zalíbí. Ovšem část, kde se přechází do červené knihovny byla na mě moc...jakoby to psal už někdo jiný a hodlala jsem za to strhnout hvězdičku! jenže pak jsem zjistila, že Alexandr má narozeniny ve stejný den jako můj manžel a za to prostě musím dát plný počet :-))

cori

Milostný trojúhelník mezi sestrami Taťánou a Dášou a vojákem Šurou se odehrává během německé blokády Leningradu. Líčení živoření v umírajícím městě bylo velmi sugestivní, ale poté scény z Lazarova, kde se řešilo, kdo co kdy řekl a co tím myslel a nemyslel, zabředly do harlekýnského kýče. Líbil se mi přerod Taťány z naivní holky, která všem posluhuje, v ženu, která si jde tvrdě za svým.

Mája777

Napsat krásná o knize, která popisuje krutý život obyčejných lidí v obleženém Leningradu, je trochu protimluv. Ale nemohu jinak. Kniha je krásná a naprosto mě pohltila. Hned jsem sáhla po druhém dílu.

Veronika33

Kniha ma hneď zo začiatku zaujala svojím námetom, bolo zaujímavé dozvedieť sa ako 2.svetová vojna prebiehala v Rusku. Miestami to však bolo stereotypné prispievali k tomu často opakujúce situácie. Ako celok by som však knihu brala ako pecku, nebyť časti kde Alexander prišiel za Taťanou do Lazareva, to bolo veľmi rušivé a červená knižnica sa môže predtým schovať. Tam som sa zasekla a aj uvažovala, že nedočítam. Nakoniec som sa prekonala, ale kvôli tomu úseku musím knihu hodnotiť ako priemer. Viackrát ju čítať pravdepodobne nebudem.

Marcela52

Velmi sugestivně popsaná blokáda Leningradu za 2. světové války mě zaujala, ale jinak je to trochu "červená knihovna". Nicméně autorka je dobrá vypravěčka, takže i přes značný počet stran, jsem vydržela u této srdceryvné romance až do konce. Pokračování si ale odpustím...

mamuš

Chválím. Romantika, nechybí napětí ani zoufalství.
Ale jak už to tak bývá - láska vítězí i v době válečné vřavy.

Momana

Od knihy jsem měla velké očekávání kvůli všem doporučením a velmi dobrého hodnocení celkově. Nemůžu říct, že jsem úplně zklamaná a že se mi nelíbila vůbec, ale rozhodně jsem čekala něco víc a nepřirostla mi k srdci tak, jak jsem doufala.
Knížka mě zaujala hlavně kvůli blokádě Leningradu, která je mi historicky hodně blízká, protože v ní žili prarodiče a tímto románem jsem si jejich tehdejší život chtěla trošku přiblížit. To se podle mě autorce povedlo moc dobře, přiblížila celý průběh blokády a životy, myšlenky a psychiku lidí. Přesně tyhle části knihy mě bavily nejvíce, a i když působily hodně depresivně, vyvolalo to ve mně nějaké emoce, což je podle mě u knih, a především románů nejdůležitější.
Hlavní dějová linie, tj. příběh Taťány a Alexandra se mi ale líbil méně a spíš působil jako typické klišé. Nelíbilo se mi, jak se Taťána chovala ke své sestře a celou dobu ji neřekla pravdu o svém vztahu s jejím snoubencem. To mi zprotivilo Taťánu i Alexandra a jejich další problémy jsem už nedokázala brát vážně. Jak se mi líbil začátek a střed, ke konci, po smrti Dáši, šlo všechno z kopce a celý ceněný román, který popisoval průběh blokády, nakonec líčil jen intimní život partnerů. Stěží jsem knihu dočetla, a to se mi v mnoha směrech opravdu líbila.
Nejvíc se mi na knize nelíbil „okrajový“ politický záměr, který byl v knize tak často vidět, že jsem to nemohla překousnout. Kniha pomluvila zkrátka všechno, co je ruské-jejich literaturu, historii, památky, chování lidí, jejich názory atd., zatímco na druhou stranu přecenila všechno, co bylo z Ameriky. Nakonec americká zmrzlina byla v knížce více ceněná, než celý ruský Leningrad. Většinou mi podobné narážky nevadí, akceptuji názory autorů, ale věty „Usmál se na mě svým krásným americkým úsměvem“ nebo „Jeho krásné americké oči“ mě přiměly knihu zase na chvíli odložit.
I přes všechna negativa se mi kniha poměrně líbila, a protože pochybuji, že jsou všichni takoví rusomilové jako já, a že by jim „anti ruské“ narážky vadily, doporučila bych ji asi všem, kteří mají rádi romány a odpočinkové čtení a nevadí jim přehnané sexuální pasáže a nesympatičtí hrdinové.

evask
31.12.2018

První polovina - červená knihovna v kulisách válečného Leningradu. (Zdá se, že důstojník Rudé armády má poměrně pohodový život.)
Pak se to zvrhlo v naivní červenou knihovnu. (Že by důstojníci Rudé armády dostávali pět týdnů volno, to se mně nechce věřit.)
No ale zase ten závěr byl docela napínavý a navíc otevřený, takže jsem se nakonec rozhodla, že si půjčím druhý díl. Přestože jsem si sto stran před koncem říkala, že s touto erotickou pohádkou končím.

DericCaster
29.11.2018

Velmi silná knížka o romantické lásce, během 2. světové války při blokádě Leningradu. Samotný romantický příběh je krásny a smutný současně. V jednu chvíli máte při čtení radost, ale v knize jsou i slzavé momenty. Ale i válečná rovina knížky, kdy si člověk jen těžko umí představit z jakého mála museli lidé přežívat...

hjindriska
09.11.2018

Neuvěřitelné, všechny díly moc pěkné.

reniva22
04.09.2018

Milostný příběh z doby blokády Leningradu za 2. sv. války.

Lucieda
03.09.2018

Bohužel pro mne zklamání. První část knihy mne zaujala, četla se opravdu dobře. I když spíše kvůli popisu reálií života ve válečném Leningradu, než kvůli milostnému vztahu Taťany a Alexandra (o kterém se vlastně nedá ani moc mluvit). Po útěku Taťány na venkov, mne kniha absolutně prestala bavit. Snazila jsem se ji neodložit, ale bohuzel pres mou snahu zůstane nedočtená. Říkám si, že jsem asi pěknej cynik, když mne všemi opěvovaná love story nechává chladnou.

Safienka
15.08.2018

Wow! Tak to bylo úchvatné. Nejradši bych Taťánu a Alexandra občas přetrhla a trochu mě mrzelo, že konec byl věnován jen jednomu z nich, ale i tak. Parádní a dechberoucí dílo. Těším se na druhý díl.

axi81
03.07.2018

Krásné čtení. Perfektní hlavně první část knihy. Jediné, co mi nesedělo, byl věk hlavních postav. Takový až neuvěřitelný. U Táni bych to ještě tak nějak byla schopna uvěřit, ale Alexandr podle mně musel být prostě starší. Tohle bych dvaadvacetiletému ani náhodou nevěřila :)
Perfektní knížka :)

marimari
22.06.2018

Také chválím! Pravdivě popsaná absurdní a krutá bolševická doktrína, která zmrzačila a zničila tolik lidských životů. Přečetla jsem celou sérii. Některé popisy milostných scén, které se často opakovaly bych vynechala, ale celkový obraz tehdejšího dění stojí za přečtení! Dávám 4 hvězdičky.

gigi77
17.06.2018

Krásný. Mám ráda osudové příběhy a tento je romantikou a dějem nabitý, čtivý, plný všeho tklivého ... Sem tam možná něco pritažené, ale 5* si zaslouží oprávněně.

VenuseV
08.06.2018

Příběh s válečnou atmosférou, velmi krásný milostný příběh a současně věrný realistický obraz válečného zoufalství a boje o život. Moc se mi to líbilo a určitě se k té knize znovu vrátím.

sabina8042
17.04.2018

Srdecni zalezitost! Rada se k ni vracim, krasny, silny pribeh z tezkych dob.
Blokadu Leningradu jsem cetla bez dechu, Lazarevo uz nebyl muj salek, ale obema hrdinum jsem to moc prala. .:-)

LynnGunn
31.03.2018

Srdeční záležitost, bude mít čestné místo v mé knihovně.

Kris-Týna
23.02.2018

Podruhé, co jsem přečetla celou sérii knížek. A miluji to více, než předtím. Neskutečně skvěle napsaný, čtu to bez dechu, třeba, tři hodiny a přijde mi to jako 10min. Tato knížka, dokáže roztát zmrzlé srdce, dodá naději, poté vám srdce rozbije a poté vám dá křídla. Chvilku vaše srdce hřeje a máte ho přeplněné láskou, poté vám ukáže realitu války a už to není všechno, tak růžové. a pořád dokola. Celý příběh, od začátku do konce, Taťány a Alexandra je dechberoucí.

Nomia
11.02.2018

Mám slabost pro ruskou atmosféru a válečné romány, bohužel Měděný jezdec mě úplně neodzbrojil. I přes detailní popisy Leningradu a situace za války, které byly opravdu zajímavé a čtivé, tak hlavní téma - tedy milostný vztah Taťány a Alexandra byla popravdě řečeno spíš nuda. A mohly za to především hlavním postavy.
Většina postav v knize nebyla charismatická a ani zajímavá, o podivném chování nemluvě. Knihu bych jednoznačně zkrátila, vynechání některých pasáží by bylo jen ku prospěchu. Oceňuji tedy ruskou válečnou atmosféru, ale milostný příběh není nejlepší.

lenka.mik
10.02.2018

Na můj vkus poměrně zbytečně natažené období dovolené na venkově. A ačkoli opravdu nejsem žádná puritánka, docela mě obtěžovalo nekonečné a opakované rozepisování erotických scén. Ale chápu, že autorka psala hlavně pro americké čtenáře a potřebovala je nějak zaujmout. Nicméně pěkná kniha, dobře napsáno.

Nielada
03.02.2018

Čekala jsem mnoho a dostala jsem mnoho. Příběh je vyprávěň velmi poutavě, při líčení vzájemného sbližování hlavních postav jsem chvílemi ani nedýchala. Obléhání Leningradu - věru silné téma. Jenže - pak přišel ten osudný měsíc v Lazarevu a já měla dojem, že držím v rukou knihu zcela jiného žánru. Asi by mi stačilo tak pětinově, abych pochopila, o čem podle autorky je pravá vášeň. Předkládalo se mi to však na smetaně, na hříbkách, na prkénku, na chlebu, s oblohou, s přílohou, s předkrmem a moučníkem, na lačno, jako sedmý chod. Zkrátka - přejedlo se mi to. Škoda. Ten příběh se mi v tom guláši utopil a já ho zmáčený lovím zpět a snažím se ve svých vzpomínkách očistit, uhladit a vysušit, aby byl tak pěkný jako dřív. Ale i tak - trochu stále zavání.

Květ
31.01.2018

Knížku jsem přečetla už více než před rokem a patří mezi mé oblíbené. Množství stránek, které by některé mohlo odradit uplyne jako nic, příběh je nesmírně poutavý, čtivý, vzbuzující emoce. Mnohdy vás rozčílí, mnohdy dojme, určitě nenechá nikoho chladným. Nádherný román, na který nezapomenu.

Evaho73
04.11.2017

Kniha je fenomenálna v tom, že autorka prostredníctvom lásky dvoch mladých ľudí dokázala realistický opísať pozadie druhej svetovej vojny a hlavne blokádu Leningradu. Podarilo sa jej takto o hrôzách a dôsledkoch vojny informovať oveľa širší okruh čitateľov, ktorí by za iných okolností vojnovú literatúru nečítali.
Okrem autentických a veľmi emotívnych opisov blokády, má zaujal aj opísaný spôsob života, pomerov a kultúry v bývalom socialistickom Rusku......takto nás to veru na hodinách ruského jazyka naše "súdružky" učiteľky neučili.....
Za mňa skvelá kniha, ktorú odporúčam prečítať !!!

marky
02.11.2017

úžasná kniha, všem doporučuji

Calinda
20.10.2017

Ze začátku jsem měla problém, knihu jsem dokonce na nějaký čas odložila, pak jsem se k ní, z nouze, že zrovna nebylo co jiného číst, vrátila, nějak překlepala začátek a nakonec? Nádhera. Jsem ráda, že jsem jí dala druhou šanci a samozřejmě hned následovaly další dva díly.

nikiem
16.10.2017

Já si nemůžu pomoct, ale když jsem se prokousala začátkem a hlavně jejich zajímavým seznámením, tak mě kniha opravdu vtáhla do děje. Nádherná kniha. :)