Kuci12

HanaHanaAlena Mornštajnová

Propracované do nejmenšího detailu. Vybroušený příběh, který Vás zasáhne. Knih na toto téma bylo napsáno hodně, ale tahle je o třídu jinde.

02.11.2019

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Zlo plodí jen zlo. Další boj za "pravdu" a "spravedlnost" přináší ještě více zkázy. Rodinná sága na pozadí nejhoršího období v lidských dějinách. Skvěle napsané, bez patosu, ale s tolika emocemi. Troufnu si tvrdit, že nejlepší kniha tohoto roku. Tolik utrpení a všechno jsme si MY Lidé způsobili navzájem, což považuji za tu největší tragédii. Klobouk dolů, paní Lednická. Kdybych mohla dám ještě jednu hvězdu navíc.

02.05.2021

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Snad ještě nikdy jsem neměla takový problém napsat komentář ke knize, jako tu u Slavíka. Přijde mi, že nedokážu dostatečně vyjádřit, jak moc dobrý příběh to je, aniž bych psala klišoidní fráze..... Po přečtení anotace knížky, jsem si v hlavně tak trochu načrtla, o čem to tak asi bude a říkala jsem, že mě nemá moc čím překvapit. Velká chyba, tahle knížka mě prostě dostala.

29.03.2020

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Začnete číst a tím i skládat mozaiku příběhu. Každá mince má dvě strany a každý příběh se mění se svým vypravěčem. Slova, gesta a ticho všichni vnímáme jinak. Paní Mornštajnová má dar a doufám, že budu ještě několikrát žasnout nad jejím uměním.

17.11.2019

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Já vlastně nevím, co napsat. Jsem na pochybách a to se mi nestává často. Už podle anotace, jsem si říkala to mě jistě dostane, ale víte, co? Skoro nic. Ano lidské osudy té doby by měly proniknout ke každému, trochu s ním zatřást a pomoct nám si uvědomit, že i když dnešní doba není ideální, tak to, co museli zvládnout lidé před námi je opravdu něco jiného. Tak, proč se mi příběh tohoto trojlístku nedostal pod kůži? Bylo to odosobněné, ale přesto jsem cítila kdesi v pozadí, že jsem celou dobu tlačena k emocím. Prvoplánové a bez jakékoliv zásadního obratu v ději. Škoda, potenciál tohoto příběhu, byl obrovský.

18.04.2021

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

"Stejně máme štěstí," řekla Anna, když poprvé seděli na lavici před hořícími kamny. "Vždycky narazíme na hodný lidi" Útrpně se na ni podíval. "Tomu ty říkáš štěstí?"

"Jo. Mohli jsme dopadnout hůř. Ale máme kam hlavu složit. A nejsme sami, lidi nám pomohli. Zase bude líp. Určitě!"

Není, co dodat, to jak nahlížíme na život je klíč k tomu, kdy jsme šťastni. Taky pevně věřím, že bude zase líp.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Máme rok 2020 a v učebnicích dějepisu se stále žáci neučí všechny etapy dějin, tak jak se vážně staly. Když budeme měnit historii, změníme tím i naši budoucnost. Autenticita knížky je dána podrobnou přípravou a studiem informací o kterých autorka píše v doslovu. Jde o její prvotinu a já už se moc těším na další.

28.06.2020

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Přečteno za jeden večer po víkendu, kdy jsem sama byla součástí skupiny, která sázela nový les. Ten pocit, kromě toho, že Vás všechno bolí, je úžasný. Máte pocit, že tohle mělo smysl a že jste zanechali malinkatý otisk na té velké, zatím ještě modré planetě, ale kdo ví, co bude stát za sto let......Slovy klasika: “ Kdybych věděl, že zítra bude konec světa, ještě dnes bych šel a zasadil jabloň.“

02.11.2020

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslela, že muselo být v Osvětimi několik tatérů. Určitě by mě nenapadlo, že tam byl jeden plus občas jeho pomocník. Ale zpět ke knížce. Několikrát jsem si říkala, to není možné to by jim přeci nikdy neprošlo. Spousta věcí mi tam přišla neuvěřitelná a kdyby nebyla psána podle skutečného příběhu, tak až hloupě naivní. O pravdivosti příběhu začnete polemizovat, ale kde je pravda stejně těžko zjistíte. Při téhle knížce máte dvě možnosti - buď jí zatratíte, jako sladkou lovestory, která má s hrůzami Osvětimi pramálo společného a nebo ji budete brát, jako výpověď člověka, který ač byl poslán do pekla, našel z něj cestu ven.

07.12.2019

Zimní mužiZimní mužiJesper Bugge Kold

"Člověk je dobrý i zlý." Nic není černé a bílé a těžko říct, jak bychom se zachovali my všichni, kdybychom museli najednou volit, mezi svojí kůží a tím chovat se čestně a spravedlivě. Stačí neudělat nic a už vás semelou kolečka systému a najednou nemáte vlastně jinou možnost než v pudu sebezáchovy zabíjet, zapalovat a ničit lidské osudy. Skoro nikdo to nechtěl a nikdo to neuměl zastavit. Všichni si lžou do kapsy, že oni nejsou ti zlý a že přeci neměli jinou možnost. Chtěli jen přežít a žít svůj život, ale ten mezitím zmizel. Úžasná kniha, která pokládá otázky, aniž by se ptala.

11.07.2020

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Tak jo, narovinu nebýt vysokého hodnocení asi bych si knížku nevybrala. Nespadám do její cílové skupiny a nejsem moc fanda popisných krás přírody. Ale chyba lávky, měla jsem stejně hloupé předsudky ke knize, jako téměř všichni obyvatelé Barkley Cove k "holce z bažiny." Říká se nesuď člověka, pokud jsi neušel milí v jeho botách a je to svatá pravda. Poutavě zachycený příběh, kdy se prolíná minulost se současností, jako vlny při odlivu a vy spřádáte příběh z nitek pavoučích sítí a čekáte, zda kořist bude ulovena. Krásné, půvabné i přes všechen smutek a samotu.

11.09.2021

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Taková "stockholmská" detektivka, při které zjistíte, že jsme téměř všichni stejní blbci. Líbílo se mi, jak do sebe příběh začal zapad, jako puzze, což mi na začátku přišlo úplně nemožné. Všechno souvisí se vším a někdy ovlivníte něčí život jen tím, že jdete zrovna po mostě.

13.09.2020

Život po toběŽivot po toběJojo Moyes

Pro spoustu čtenářů, byl druhý díl lehce zklamání. Pro mě, ale ne. Popis smiřování se ztrátou nejbližšího byl podle mě realisticky popsaný a určitě lepší, že kdyby Louisa splnila vše z dopisu Willa a začala hned žít krásný a naplněný život. Fáze truchlení není lehká a každý ji prožívá po svém. Hledání sama sebe a smyslu proč vlastně dál žít a jak, spolu s pocitem, že nechcete hlavně nikoho zklamat. Tahle knížka je možná více smutná a pro někoho je možná Luisa až moc dlouho "rozbitá", ale za mě určitě stojí za přečtení.

02.11.2019

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Hlad, strach, smutek a neustálou kontrolu to je něco, co zažívají běžní občané v KLDR. Tolik obyčejných věcí, je pro ně nedostupných. Při čtení knihy jsem se ptala sama sebe, proč se někdo narodí do svobodné země a někdo jiný za celý život nepozná, jaké to je žít - a ne jen přežívat. Kdo o tom rozhoduje - bůh, osud, náhoda či karma?
Proč některé děti bonbóny považují za zcela běžné a jiné mají životní zážitek z toho, že najdou jeden na zemi při cestě ze školy. Proč musí matky přihlížet, jak jejich děti umírají na podvýživu a kamarádi jejich dětí jsou veřejně popravováni......Proč? Jak to, že se celý "spravedlivý" systém už dávno nezhroutil?
Děkuji všem sedmi statečným za upřímnost a možnost nahlédnout do země, která snad v budoucnu zažije konečně lepší časy.

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

166 stránek - hmm, krátké, přečtu to, ale asi to nebude mít děj, takže to bude spíš o ničem než o něčem...... Takhle hloupě jsem si duchu odsoudila knížku, které ale v sobě má velké "něco". Je to vtipné, chytré, sarkasticky upřímné a hlavně pravdivé. Jako dobrý dezert po náročném dni.

"Mně se zdá, že pokud chcete něco opravdového dostat, musíte riskovat. Musíte se tomu druhému vydat všanc a doufat, že on to udělá taky. Bezpečné to není, ale také to není silikonové."

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Knížka je rozhodně lepší než film. Možná je to tím, že jsem nejdříve četla a pak až koukala. Příběh má spád a Louisa se stala mojí oblíbenou postavou. Od začátku tušíte, jak to dopadne, ale stejně pořád doufáte, že nastane zásadní obrat v ději. Samozřejmě došlo i na slzy, ale není to typická červená knihovna a jde v ní o víc.

03.10.2019

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Otázku, co kdyby....jsi ve svém životě položil zřejmě každý z nás. Ať už šlo o zlomové okamžiky nebo o úplné prkotiny. Několikrát jsem si přála mít zpětně možnost podívat se, kam by se můj život ubíral, kdybych zvolila jinak. Jaká by asi byla varianta B, kde bych byla a co všechno by se změnilo. Nikdy mě, ale nenapadlo, jaký by byl můj život, kdybych se místo do prvního svobodného roku narodila do nesvobody a můj život by byl určován "vyšší" mocí. Děsivé, pro mě osobně nepředstavitelné a natolik odstrašující, že doufám, že nikdy nezažiji dobu, kdy svoboda je prázdný pojem, věřit v lepší zítřky a důvěřovat lidem je bláhové a hrdinské zároveň. Skvělý námět a zpracování.

24.08.2021

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Ten konec, jako vážně? Asi pět minut jsem si myslela, že se mi sekl počítač při přehrávání kapitoly a nebo, že jsem jsem prostě omylem dostala vadnou nahrávku. AŽ po opakovaném přehání mi došlo, že se opravdu nejedná o poškození zákazníka. Nezbývá než si počkat, jak to v Haagu všechno dopadne :-) Už teď se těším, na další pohodový poslech.

07.11.2021

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Knížky od paní Třeštíkové jsou čtivé, to se jí nedá vytknout. Škoda jen, že dál už to pro mě pokulhává. V téhle knize by platilo pořekadlo - méně je někdy více ....příliš mnoho postav a příliš mnoho náhod. Ano svět je malý a o náhody tu není nouze, ale co je moc je moc. Z počátku jsem si říkala, krásně vymyšleno a hezky to do sebe zapadá, ale zhruba od páté ženy, mě to přestalo bavit. Kniha nám opět má za cíl zřejmě sdělit pouze to, že nevěra byla, je a rozhodně bude alfou a omegou všech vztahů. V tomhle se autorka už pro mě lehce trapně opakuje.

04.10.2019

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Nenechte se odradit filmem......jak už to tak skoro vždy bývá, knížka je mnohem lepší. Vtip a smích ji nejlépe vystihují :-)

Sama sebouSama sebouJojo Moyes

Poslední díl z trilogie o životě ženy, která našla nejen lásku, ale hlavně sebe sama. Vystoupit ze své komfortní zóny a něco změnit na to musí mít i žena "koule". Příběh při kterém se sami zamyslíte, jestli není na čase taky vykouknout za svého pohodlného kruhu.

Jiná Gabriela KoukalováJiná Gabriela KoukalováMartin Moravec

Knížka o které bylo napsáno snad více než je napsáno v té knížce. Všichni ji hodnotili a vlastně skoro všichni ji četli jen z novinových titulků. Biatlon miluju, Gábina s ním bude už navždy spojena, protože takový úspěch těžko někdo překoná. Jsem asi jedna z mála, která v dobách její největší slávy ji nezbožňovala a spíš moc nevěděla, co si o té holce myslet. Díky knížce, jsem jí vlastně začala mít svým způsobem ráda - ne, že bych jí o nějak moc více rozuměla :-) Nepřijde mi, že by v knížce házela jen špínu na ostatní. Vyprávěla svůj příběh, jak ho vidí ona. Nešetřila sebe a ani ostatní. Troufám si tvrdit, že kdyby kniha vyšla, tak, jak bylo původně plánováno - po olympiádě i se stejným obsahem, nikdy by nerozpoutala, takovou vlnu negace a nenávisti. V tom jsme holt dobří milujeme ty kterým se daří a ty ostatní kritizujeme.

05.12.2019

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Vždycky jsem záviděla Arabele a Jiříkovi, že rozumí řeči zvířat a toužila to taky umět. Zejména mě zajímalo, co se honí v hlavě psům. Příběh Gumpa ukazuje, jak těžký život s námi někdy mají. Kolik zloby a krutosti je často obklopuje. Naštěstí ještě existují lidé, kteří dokáží pomoci a bojují s těmi, kteří nemají zábrany a zvířata jsou pro ně zřejmě jen "věci". Pes je součástí našeho života, ale vy jste pro psa celý jeho život. Tak mu dovolme ukázat nám, jak žít.

13.03.2020

Dvanáct vánočních schůzekDvanáct vánočních schůzekJenny Bayliss

Horké kakao, bělostný sníh se snáší na venkovskou krajinu, stromeček září atd. v létě bych dala zřejmě o jednu hvězdu méně, ale teď, teď to bylo, jako pohlazení. Dobře možná, to někdy autorka s popisem krajiny, oblohy, sněhu a interiéru krapet přeháněla, ale v době Vánoc prahne moje dušička po takovémhle cukrkandlu. Od začátku jsem si byla téměř jistá, kdo z dvanácti schůzek zažehne tu jiskru, ale vlastně mi to vůbec nevadilo..... a ten konec, dobře ta deka mě dostala. Jak říkám, jsem o Vánocích vážně sentimentální.

04.12.2020

Cítit znovuCítit znovuMona Kasten

"Pro všechny, kteří nejsou tím, co se o nich říká." Každý díl, který čtu překonává ty předchozí, ale troufnu si říct, že porazit třetí díl série bude oříšek. Stejně, jako Sawyer i já si postupně víc a víc užívala toho "mimoňského podivína" a jejich společnou cestu. Samozřejmě jde v podstatě o pokleslou literaturu, všichni víme jak to dopadne, ale proč kruci ne. V poslední době víc než, kdy jindy chci při čtení vypnout a užít si příběh, který je jedna velká pohádka.

21.03.2021

S láskou, LukovS láskou, LukovMariana Zapata

Kulti zůstává neporažen, ale Ivan Lukov mu dýchá na krk. Opět sportovní prostředí pro které mám slabost a opět hlavní hrdina pro, kterého budou mít slabost téměř všichni. Knížky od Zapaty mají stejný rukopis a pro někoho to může být již lehce otravné. Já sama se přiznám, že v některých pasážích jsem si říkala, hmm to už je na mě moc pubertální a dětské. Občas si hlavní hrdinové odporovali sami mezi sebou, ale kdo by tu řešil logiku.....Po téhle knize sáhnu ze stejného důvodu, jako když si pouštím romantický film. Takže příští léto se těším na nový příběh :-)

14.08.2021

Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédieŽivotice: Obraz (po)zapomenuté tragédieKarin Lednická

Životice, vesnice která ve svém názvu nese život sám, se stala dějištěm události, ve které život závisel jen na zlovůli, listu papíru a snad náhodě či štěstí. Nevinní lidé byli zabiti, odvedeni, mučeni a ti, kteří přežili toto běsnění se s ním museli nějak vyrovnat a žít....."Žít se musí, říkalo se ráno u sběrny mléka....šeptem."

Kdo ví, kolik zapomenutých vesnic a osad bylo svědkem podobných tragédií. Z dětství znám jméno vesnice Leskovice, kde na samém konci války vyhaslo 25 lidských životů.

Děkuji paní Lednické za to, co dělá a jak skvěle. Říká se, že dějiny se opakují dokud se z nich nepoučíme. Příběh Životické tragédie je i po 70 letech stále smutně aktuální. "Mein lieber Wili......tvoje máma.”

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Znáte fakta z dějepisu, z novin a z médií. Tohle je, ale mnohem lepší. Úžasná kniha o hrdinství a i o tom ostatním.

03.10.2019

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Jeden byt, jedna postel, dva spolubydlící, spoustu vzkazů a do toho pár zamotaných vtahů. On tichý a uzavřený a ona jeho pravý opak. On zadaný a ona těsně po rozchodu. Každý má jiné přání a sny a ani jeden to neplánoval. Najít to, co všichni hledáme přímo ve svém bytě, to je prostě klika. PS. Nemůžu si pomoct, ale byl to i krásný film. Kdyby režisér nechtěl uplatit svoje ego a držel se knížky :-)

25.01.2020

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Nemůžu se ubránit pocitu, že ta knížka měla navíc. Měla výborné téma, které se tak často neobjevuje. Chybělo mi tam trochu intimity mezi hlavními hrdiny a jít trochu víc do hloubky. Jejich vztah byl popsán, nejvíce tím ,že jeho fascinovala její tvář. Což je trochu málo, proč kvůli ní málem zemřel. Konec měl trochu grády, ale tenhle příběh bohužel není z těch, které si budu pamatovat i za rok.

02.05.2020