kofina kofina komentáře u knih

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Myslím, že se shodneme na tom, že hlavní "kouzlo" knihy spočívá v tom obráceném plynutí děje zpět do minulosti. Bez toho by příběh neměl ani malinký wow efekt a některé části i tak byly poměrně předvídatelné.

24.09.2019 3 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

U tohohle příběhu je velká škoda, že ji napsal Harrer sám, a že raději nespolupracoval s nějaký spisovatelem, protože knize chybí určitý spád. Děje se toho tam velmi mnoho, ale při tomto stylu psaní to čtenáře příliš "nevyburcuje", nevtáhne do děje a spíš to celé působí jako slohová práce. Cestopis samozřejmě má být hodně popisný ale dobrodružství a dramata, které zažili, by si, myslím, zasloužilo propracovanější styl psaní.

09.09.2019 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Z téhle knihy jsem tak nějak rozpolcená. Četla se mi dobře, jednotlivé části se četly lehce a obsahovaly spoustu zajímavých slovních spojení, metafor, přirovnání, ale i třeba myšlenek a obecně témat k zamyšlení.

Co mě ale dost zklamalo, je naprostá roztříštěnost příběhu. Čekala jsem nějaké větší propojení těch částí, povídek a střípků. Kniha obecně působí jako zápisky z nějakého deníku. A ne jako souvislé zápisky, ale jako takový neucelený, chaotický výběr z těch zápisků. Chybí nějaká návaznost, posloupnost příběhů nemá žádný smysl a v konečné fázi kniha postrádá i nějaký závěr... Nebo to byl záměr? Těžko říct.

26.08.2019 2 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Po Houbařce a Rekonstrukci jsem už věděla, že dostanu další dávku deprese a další těžko stravitelné téma napsané lehce stravitelným způsobem. Knihu bez námitek doporučuji, jen se u autorky připravte na otevřené konce, kterými se začíná poměrně dobře vyznačovat. :))

30.07.2019 5 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Touto knihou jsem se chtěla seznámit s Radkou Denemarkovou. Asi jsem ale čekala víc než pár hezkých metafor a přirovnání. Celý styl psaní byl pro mě naprosto iritující, nepřišlo mi to poetické ani lehce plynoucí, ale spíš těžkopádné a snažící se jakousi hlubší náladu navodit.

Námět knihy je velice zajímavý, přesto mě zklamala část Policisty s Vdovou, což je taková červená knihovna (vložená v podstatě do knihy s nádechem feminismu) a nakonec v příběhu figuruje úplně zbytečně.

Knihou jsem se nakonec spíš prokousala, než že bych si jí užila, takže za mě jedno velké ne. :(

15.07.2019 1 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Ten příběh je až dech beroucí, myslím, že každý je po dočtení o něco vděčnější za svůj život, ale to provedení..? Psaní je hodně ploché a často dost popisné, myslím, že kvůli tomu se do postav a příběhu jen málo vcítíme. Škoda, že to nenapsal někdo zkušenější...

17.06.2019 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha je napsána nesmírně čtivě, okamžitě mě vtáhla, ale občas je trošku zahlcená faktickými informacemi, které zpomalovaly gradující děj. Kromě toho se zde vypráví o poměrně dost postavách, které se generačně prolínají a pokud nečtete na jeden zátah, tak může být složité se občas zorientovat. Každopádně doporučuji už kvůli tomu, že se jedná o příběh z tak specifického českého prostředí.

10.06.2019 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Tady jsem zklamání opravdu nečekala.
Dle anotace čekáte složitý příběh o lidských vztazích, o vyrovnávání se svojí nejasnou identitou. Místo toho ale dostanete spíš takové výlevy, kdy hlavní hrdinka je nesnesitelný sobec, který si půlku svého neštěstí a útrap způsobuje naprosto sám. Malinka je slabošská a všechny své problémy neustále svádí na všechny okolo sebe, neustále je bezdůvodně ukřivděná a v reakci na to se chová nesmyslně.
Kniha je jinak napsána čtivě a čte se poměrně snadno, pouze některé pasáže působí trochu zmatečně.

29.04.2019 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha je tak dobře napsaná a tak příjemně se čte, že se od ní těžko odchází, i když je to v podstatě koncentrovaná deprese. Příběh je vykreslen tak poutavě, že i když Vám hlavní hrdinka přijde sebevíc nesympatická, postupně jí začnete fandit a přejete si pro ni alespoň kousek šťastného konce. :)

25.03.2019 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Celá kniha mi přišla jaksi povrchní, celý děj tak jako klouže po povrchu, nikam radši moc nezabíhá, i ty zmiňované události jsou takové nakousnuté a jakoby nedořečené.. Knize nepřidává ani občasný chaotický styl psaní a hlavní postava je vyloženě nesympatická.

19.03.2019 3 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Knihy Jojo Moyes jsou jako romantické komedie v televizi, kdy je vidět nemusíte, nepotřebuje, nic moc vám nedají, víte, že dopadnout dobře a přesto je dokoukáte, protože si u nich úžasně odpočinete a vyčistíte hlavu. Doporučuji. :)

25.02.2019 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Kniha s pohlcujícím námětem avšak s občasnými rozvleklejšími a zbytečně nataženými pasážemi. I tak rozhodně stojí za přečtení a navíc je plná spousty krásných přirovnání a myšlenek.

30.01.2019 4 z 5

Mandľovník Mandľovník Michelle Cohen Corasanti

Silný příběh!

06.12.2018 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

U Murakamiho děl mám vždy ten problém, že z některých jsem naprosto nadšená a jiné bych možná ani nedočetla. Nic mezi tím. Tyto povídky jsou to samé. :)

12.11.2018 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Tak po slabším 4.dílu mě tohle opět neskutečně vtáhlo, ale... U obou dějových linek se Lagercrantz pohybuje jen po povrchu. Celý příběh i téma obecně jsou dobré, ale tentokrát mi tam chybělo trochu toho "kutání" ke skutečnému příběhu. Všechno bylo až moc přímočaré, některé situace dost přitažené za vlasy. Navíc z Lisbeth se v knihách tohohle autora stává až James Bond...

30.10.2018 4 z 5

Před pádem Před pádem Noah Hawley

Zápletka i celý příběh jsou zajímavé, ale to provedení je prostě takové mdlé. Nemusíte se vyloženě nutit do čtení, ale zároveň to není něco, co Vás chytne a nepustí.

15.10.2018 3 z 5

Nikam Nikam Dalibor Vácha

Samotný příběh má dobrý nápad i spád, takže nudit se nebudete. Co mně osobně na knize vadí je překombinovanost, děje se toho tam místy až zbytečně moc, někdy je popis příliš detailní, jindy naopak spíš tak profrčíte danou situací. K tomu se tam objevuje (hlavně ze začátku) velké množství osob, takže je lehké se ztratit.

01.10.2018 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Originální, nápadité, se sympatickými postavami, místy možná trochu rozvleklé, ale příběhu to vůbec neubírá. Doufám, že další díl bude podobně dobrý :)

11.09.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Tenhle příběh krásně poukazuje na "čistotu" dětského uvažování bez sortování lidí dle životních poměrů nebo barvy pleti. Chování člověka je to, na čem záleží.

06.08.2018 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Musím říct, že tahle kniha je zase trochu něco "jiného". :) Je zajímavá, námět je takový svěže neokoukaný, ale nemůžu se ubránit dojmu, že tyhle mozaikovité příběhy jsou spíš plácání po hladině, kdy se člověk vlastně nedostane hlouběji a po čase zjistí, že si z knihy ani nic neodnesl. Další díl si určitě přečtu už jen kvůli dalšímu nahlédnutí do prostředí Neapolské periferie, ale rozhodně nemám potřebu pro ni hned běžet do obchodu...:)

06.08.2018 4 z 5