Mandľovník

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého. Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu. Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Právu tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254517/mandlovnik-254517.jpg 4.499
Vydáno, Ikar (SK)

The Almond Tree, 2012

Kniha Mandľovník

akcive11

Krásný, dojemný, citlivý příběh o Palestinsko-izraelských vztazích, o lásce a naději, víře v lepší svět, v budoucnost.
Podoba s autorem Khaledem Hosseini a jeho dílem Lovec draků.

Arsi
04.11.2020

Po přečtení prvních pár stránek jsem to skoro vzdala. Naštěstí jen skoro. Nádherná kniha, ale drsná. Příběh, který chytne za srdce. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a rozhodně stojí za přečtení.

Katka2382
28.10.2020

Když jsem si tuhle knihu přinesla z knihovny vůbec jsem netušila co mě čeká.Dočkala jsem se úžasného příběhu,drsného,syrového,ale i hluboce lidského.
Někdo knize vyčítá jednostrannost,ale ruku na srdce jde to v tomto případě jinak?
Kniha se čte jedním dechem,velmi doporučuji k přečtení.

haki34
31.07.2020

(+ SPOILER) !!!SPOILERY !!!
dočteno..dlouho mi čekala v poličce na přečtení..ale stálo to za to. Drsný úvod okamžitě praštil mezi oči....říkam si : cože ?? co se tady dějě ? okamžitě vhozena na scénu a svírána bezmocí, násilím, bolestí a strachem. A o podobné scény nebyla nouze ani v průběhu dalšího dějě.... izraelsko-palestinský konflikt. Nic bližšího jsem o něm nikdy nestudovala, nevyhledávala, nečetla. A Mandlovníkem nám ho autorka přiblížila. Pravda, spíše z arabského pohledu...a zejména z té "praktické" stránky...jak to probíhá, samozřejmě veškeré negativa dopadají na ty nejslabší a nejbezmocnější...a že na AHmeda Hamída toho dopadlo požehnaně (akorát jsem místy měla pocit, že tomu chyběli větší grády, víc emocí, postava Ahmeda podávala informace celkem suše - včetně úmrtí obou sestřiček... třeba autorka chtěla naznačit, že museli být odosobněni, aby byli schopni přežít, nebo ??)
Ahmedovi se otevírá cesta díky studiu, díky talentu na matematiku a přírodní vědy.. a také díky skvělému otci, umělci a bohémovi, který je zároveň pacifistou. (DLouhou dobu jsem se obávala, že ve vězení nepřežije, ale povedlo se...i když mě to potěšilo, v koutku duše cítím, že to bylo tak trochu moc "happyendové a sluníčkové").
Ahmed studuje na izraelské univerzitě a opět hmatatelně cítíme jeho obavy mezi židovskými spolužáky. Ale ne všichni jsou stejní...potká šikanu, ale i přátelé na celý život. Opět možná až trochu neuvěřitelný happyend, ale já si z roho beru ty Ahmedovy obavy, pocity nedůvěry, strachu a zároveň touhu zbořit hranice mezi lidmi a naději, s kterou se nakonec spolupráci a přátelství otevře. Knížka je plná zajímavých srovnání a střetů světů - chudoba vs. bohatství (sice oba Arabi, ale Džamil a Ahmed nemohli být rozdílnější), židovská a arabská kultura, Palestina vs. Izrael...
Ahmed dospívá, zmítá se mezi spoustou dilemat, nakonec ale díky podpoře otce nastupuje mezinárodní vědeckou dráhu. Potkává Noru, aktivistku, která už nemohla být jeho větším protikladem..ale zkusí to spolu...nečekala jsem však tak rychlý konec této epizody. Nořina část s sebou přináší i zamyšlení nad našimi postoji - "vodu káže, víno pije" - Nořini rodiče, pacifisti, aktivisti, vstřícní a pomáhající všem nuzným, ovšem když dcera do židovské domácnosti přinese araba, je to pro ně jako rána mezi oči...a příliš hořká pilulka...útok na naše svědomí - co by jsme dělali my ??? (a nemuselo by se jednat nutně o araba, dosaďte si libovolné etnikum, rasu, národnost, které pro vás nejsou běžné a tradiční ;))....
Zajímavé je pak srovnání Ahmedovy první a druhé svatby, motiv tradice v.s. svobodné volby..kdy čas dá zapravdu tradici...
Kontrastem k Ahmedovi je jeho bratr Abbás...zatrpklý, neschopný odpuštění, volící radikální cestu..Abbásův syn, zoufalý kluk vězněný ve světě, kde vlastně vůbec být nechtěl..pásmo Gazy a jeho vlastní svět.
Trochu mě mrzelo, že nebyl třeba větší prostor pro život žen - třeba Ahmedova sestra Nadia - jen skonstatováno, že si vzala vdovce se 7děti, ale už nebylo řečeno, jestli byla spokojená, šťastná, prostě něco víc...jen že nakonec s ním měla 10dětí, díky Ahmedovi studovaných...její příběh by mě zaujímal taky. Nebo prostě celý "mandlovník" otočit a podat z jejího pohledu. Co se týká závěru knížky, jasně, Jak už píše někdo předemnou - moc happyendové...ale, proč by to tak občas nemohlo být ???

velmi zajímavá knížka. Možná místy prvoplánovitě hrající na emoce, a něco hlubšího mi tam často chybělo...rozhodně však čtivá, nutící k zamyšlení (zejména v době uprchlických krizí) a doporučuji.

Elmo
24.07.2020

Zaujala mě, četl jsem ji i po půlnoci a neusínal, což už něco znamená. :-)
Trochu jednostranný pohled na palestinsko-izraelský konflikt, ačkoliv celkem asi čtyři Židé tam jsou i kladné postavy. Začetl jsem se do knihy proto, abych dal šanci arabské straně po tom, co jsem byl nadšený z knihy Exodus od Leona Urise. Mandlovník byl slabší, ale taky bavil. Druhá část knihy, kdy se přeskakují roky mě trochu mátla. A taky bych vypíchl, že se kniha tváří jako podle skutečných událostí (ale neříkám, že přímo lže, jen se tak trochu tváří), SPOILER! ale o žádné takové dvojici fyziků, kteří by získali nobelovku, záznamy nemluví.
Nakladatelství Omega dostálo své pověsti a nechalo v knize nějaké ty chyby. Přesto marná není.

Yaruschka
15.07.2020

Nádherná knížka. Začátek nekompromisně drsný. Za plný počet hvězdiček ❤️

Karimah
07.03.2020

Dávám pět hvězdiček za příběh, i když mám sto chutí nějaké ubrat za překlad ... škoda, že to vydala Omega.

JFK117
30.01.2020

Blízký pro mě představuje něco známého, příjemného. Vůbec to ale neplatí o Blízkém východě. Tolik zla, nenávisti a příkoří na obou stranách. Kniha končí lehce optimisticky - spolupráce nepřátel je možná. Přesto bych spíš sázela na mandlovnik jako jediné jistotě v rozbouřené zemi.