Mandľovník

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého. Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu. Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Právu tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/254517/mandlovnik-254517.jpg 4.575
Vydáno · Ikar (SK)

The Almond Tree · 2012

Kniha Mandľovník

crazyslunicko

Příběh začíná tím, jak jim z domu uteče malá sestřička a dostane se do zakázaného pásma, kde jsou miny. Za několik minut již otec rodiny sbírá kousky tělíčka malé holčičky a pohřbí ji.
Neuvěřitelně silný člověk o chlapci, který je matematicky nadaný. Bohužel přijde s rodinou o střechu nad hlavou a přežívají pouze ve stanu, který je sotva chrání před mrazem a hmyzem. Jeho otec je nespravedlivě zatčen a držen ve vězení. S mladším bratrem Ahmed pracuje pro stavební firmu od rána do večera, aby uživili celou rodinu. Shodou okolností ho osloví jeho učitel ze školy a nechce aby zahodil svůj matematický talent. Do školy chodit nemůže, protože musí pracovat, ale večer ho učitel zdarma doučuje a snaží se ho protlačit k dalšímu studiu.
Kniha má takový hořko-sladký konec o životě v blahobytu a v chudobě. Popisuje arabské, židovské a izraelské soužití, které je plné nenávisti.

Dzjnaa8

Naprosto mě dostal příběh knihy. Skoro vše až neuvěřitelné, ale bohužel takovéto hrůzné poměry mezi Palestinou a Izraelem dosud trvají.

IvanaB

Tak nevím... moc jednostranné, těžko uvěřitelné, a ten happy end... čekala jsem něco jiného.

pilulka

V Izraeli jsem byla nekolikrat, ale nechapu, jak jsem si nemohla klast otazky, ktere mi vyvstavaly na mysl pri cteni Mandlovniku. Jsem rada, ze se mi dostala do rukou a otevrela mi oci. Kniha se mi cetla sama.

jittik

Kniha mě vzala za srdce, krásný příběh chlapce jež šel za svými sny.
V knize je plno bolesti, ztráty, smutku, ale i lásky, pochopení a hlavně víry v lepší svět.
Stojí za přečtení

tereza2627

Ze zacatku, jsem se nemohla vubec zacist, dej me moc neoslovil. K polovine knizky jsem konecne prisla knizce na chut, mela spad porad se neco delo, zvraty.

mareks2

Z historického hlediska silně jednostrané podání velmi složitého izraelsko-palestinského konfliktu. Všichni Palestinci jsou zde ti utiskovaní chudáci, Židé zase zlí násilničtí utlačovatelé (až na pár výjimek). Akce Izraele jsou barvitě popsány, akce druhé strany jen občas letmo zmíněny.
Z literárního hlediska je to taková pohádka, je jasné, kdo je kladný hrdina a kdo padouch. Hlavní hrdina je čistý Mirek Dušín plus Albert Einstein.

kofina
06.12.2018