knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Život v dodávce - Náš příběh Život v dodávce - Náš příběh Forest Trenz

Úžasný cestopis, nutnost pro každého, kdo podobný život zvažuje. Ukáže, co všechno může cestovatele v obytné dodávce po cestě potkat (a ne vždy to je příjemné), a je i plný praktických rad. Překvapilo mě, jak poutavě umí Forest psát (nevím proč, ale před přečtením jsem byla přesvědčená že to sepsala Bára). Pro mě bylo velmi poučné hlavně to, jak cestování snášel jejich pes, inu, každý si z toho může něco odnést :-)

30.09.2021 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

To bude v každém díle nějaká kočka? Je to ale milé, autorka zná kočičí chování dobře, i když kočky jsou jen vedlejšími postavami :-)

Tahle série je pro mě taková červená knihovna duchařských knih. Příjemný naivní příběh s prvky až pohádky, který se dobře čte, jakkoli nepřirozeně působí.

27.06.2021 4 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Kdysi jsem viděla jen parodii v Scary Movie :-) Takže jsem vlastně děj neznala. Na to, jak je to slavná kniha, mi úvodní kapitoly přišly poněkud béčkové. Následné pátrání bylo napínavé, jen to japonské prostředí bylo pro mě trochu cizí. Konec byl sice taky napínavý, ale ve výsledku úplně nadšená nejsem, bylo to už takové překombinované. Myslím, že ani nemám potřebu číst další díly.

24.06.2021 4 z 5

Angličtí pasažéři Angličtí pasažéři Matthew Kneale

Fajnová knížka, která si mě stále víc získávala s postupem čtení. A to nejsem zastánce čtení o vybíjení domorodých kmenů. Tady mi to téma nějak nakonec nevadilo.

Knížka je zajímavá hned v několika rovinách. Jednak samotný příběh je složen z deníkových záznamů mnoha osob, hlavní postavy píšou samozřejmě opakovaně :-) Jednak z těch záznamů lze tak dokonale poznat charaktery jejich autorů, jejich skryté myšlenky, mnohdy komické, častěji tragikomické, nebo např. naivitu koloniálních manželek. Ten kněz byl tak neskutečně otravnej! Dál, krásně volené jadrné výrazy hlavně domorodců. Dál, příběh ve víc časových rovinách, které se nakonec potkají. A samozřejmě překvapivě vypointovaný konec. A bonus - čerpáno z reálných událostí.

16.06.2021 5 z 5

Rozplétání duhy Rozplétání duhy Richard Dawkins

(SPOILER) Předně je při čtení nutno pamatovat na to, že přestože jde pro českého čtenáře o novou knihu, ve skutečnosti obsahuje 20 let staré informace. To by ovšem tak úplně nevadilo. Spíš jsem moc nepochopila, co chtěl touto knihou autor říci.

Nejprve se obsáhle (a nudně) zabývá tématem, co mají básníci proti vědě a vědeckému pohledu na svět. Pokud by o tom byla celá kniha, odložila bych ji. Jenže pak začne zajímavá vědecká část, ve které autor vysvětluje princip duhy, pozorování vesmíru s využitím spektrografie, zvukové vlny, PCR metodu pro analýzu DNA, včetně problematiky soudního dokazování (to už zas sklouzává do jiné oblasti). Následně si bere na mušku astrologii, věštce a zázraky (zde je nekompromisně proti všemu ezo), odkud přejde k teorii pravděpodobnosti. Následuje zase zvláštní téma zavádějící pojem špatná poezie - myšleno v čem se jiní vědci mýlili, hlavně v evoluční teorii. Pak se dozvíme něco o práci genů, kukačkách, mozkových klamech a na závěr autor probere různé teorie, proč se lidský mozek v evoluci tolik rozvinul.

Místy šlo tedy o zajímavou vědeckou publikaci, místy o nedůležité filozofování, místy o čítanku poezie a místy o útok na jinak smýšlející lidi nebo i kolegy vědce. Tudíž jako celek nenadchlo.

05.06.2021 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Autobiografická kniha z prostředí porodnice, řádně okořeněná vtipem, nesoucí však vážné poselství.

Nejdřív mi byl autor nesympatický - další z těch, co nadává na systém. Co sáhne po svých starých denících, kam si v dobách své lékařské kariéry psal různé perličky, aby nyní, v době, kdy je komikem a scénáristou, napsal knihu.

Ale není to tak přímočaré. Autor na pozadí těch humorných scének ze sálů a ordinací neustále upozorňuje na náročnost (časovou, profesní i psychickou) lékařského povolání, kterou si mnozí neuvědomujeme, a hlavně si to neuvědomují politici, kteří to lékařům ještě ztěžují.

Nu, knížka je to vyvážená, veselá i smutná, vážná i nevážná, a s poselstvím - proto nakonec hodnotím plným počtem.

02.06.2021 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Nemůžu si vzpomenout, co mě vedlo k tomu, abych knihu zařadila do seznamu těch, které si chci přečíst. A tak jednoho dne přišla na řadu, ačkoli tento typ literatury opravdu nevyhledávám.

Knížka se četla překvapivě dobře, autor je dobrý vypravěč, i když vlastně nejde ani o pořádný děj. Popisuje své zážitky mezi spodinou v Paříži a následně v Londýně. Píše spíše reportážně, cestopisecky. V závěru přidává i úvahy na dané téma a představuje vizi určitého možného řešení.

31.05.2021 4 z 5

Jak žijí žížaly? Jak žijí žížaly? Guy Barter

Knížka byla milým překvapením. Designově je moc pěkně zpracovaná, obsahuje ilustrace na profi úrovni (zcela nahrazují fotografie), a obsahově to je možná trošku slabší, přesto dostatečné.

Na jednotlivých stranách či dvoustranách jsou probírány otázky, které zvídavého zahrádkáře můžou napadat, rozčleněné do pěti tématických okruhů. Závěr bohužel chybí, konec přijde náhle.

Pokud jde o ty otázky, pochopitelně na většinu již znáte odpověď, knížka ale přidává i méně známá fakta nebo vysvětlení. Můžu říct, že mě obohatila (i když si momentálně vybavuju jen radu, že mám čůrat do kompostu), a navíc to bylo příjemné čtení. A abych nezapomněla, velmi nenásilně je tam místy i špetka humoru, příjemný bonus.

19.05.2021 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Příjemná knížka na zajímavé téma. Frances jsem si zamilovala :-) zřejmě to byla hlavní postava, i když autorka dávala prostor střídavě všem.

Několik lidí a každý s jedinečným osobním příběhem i povahou (skoro bych tipovala, že autorka už všechna témata touto knihou vyčerpala), myslím, že nějakou měrou se v někom musí najít každý. Líbilo se mi vyšťourávat jejich tajemství a hádat, co dalšího by mohlo přijít. Překvapivě jsem se dočkala i určitého napětí, i když neškodilo by ještě trošku přitvrdit.

Dost se mi líbilo i závěrečné poděkování autorky, ve kterém nechala nahlížet pod pokličku, jak se na psaní této knihy připravovala.

23.04.2021 4 z 5

Podstata pouště Podstata pouště Michael Martin

Unikátní knížka, kde se dozvíte všechno o pouštích. Na můj vkus ale trochu nepřehledná a tak nějak povrchní. Začátek mě zaujal - jak se k lásce k pouštím autor dostal a co na nich vidí. I to rozdělení pouští podle jejich materiálu. Ale pak už je to taková všehochuť, na jejímž počátku je zřejmě snaha popsat konkrétní zajímavé pouště a zcela plynule to přejde k všelijakým aspektům, které se pouští týkají (obyvatelé, politika, současnost). Vše tak nějak stručně - ale jestli autor napsal 30 knih na toto téma, jak se v závěru zmiňuje, zřejmě měl pocit, že vlastně vše už řekl dřív.

Uvítala bych i větší přehlednost fotografií, tedy aby byly víc k tématu. Autor se např. rozplývá nad Eyrovým jezerem a to si holt musíte jen představit, zatímco v obrazové příloze najdete notoricky známou Coloradskou plošinu, o které naopak nepíše.

Ale tak na seznámení s tématikou pouští je kniha fajn.

10.04.2021 4 z 5

Tajemství mužů, která by každá žena měla znát Tajemství mužů, která by každá žena měla znát Barbara De Angelis

Nejdřív jsem myslela, že půjde o odlehčené zábavné dílo o rozdílech v mužském a ženském myšlení, jakousi kopii knih na toto téma, které jsou známější. Ale dostala jsem víc.

Autorka má s partnerskými problémy opravdu mnoho zkušeností a nemluví jen takové obecné poučky. Naopak, je to jakási partnerská poradna v knižní verzi, mající za cíl minimalizovat nedorozumění mezi partnery.

Každý problém je nastíněn krátkým případem ze života. Následuje zamyšlení, proč takto ženy reagují. Jak to vidí muži. A na konci je vždy pár dobrých rad, jak z toho ven. Autorka si všímá i neshodám v sexuální oblasti.

Kniha mi přijde opravdu užitečná.

02.04.2021 5 z 5

Epigenetika – Chytrý průvodce pro každý den Epigenetika – Chytrý průvodce pro každý den Blanka Gololobovová

Autorka nás seznámí s principem epigenetiky (zapínání/vypínání genů), kterou můžeme ovlivnit svým životním stylem. Jak jíme, spíme, jak se hýbeme. Kniha ale řeší hlavně to jídlo. Jak podpořit zvýšení/snížení produkce té či oné látky v těle výživovými faktory; ale to všechno již známe ze všech těch novinových článků vychvalujících vždy nějakou superpotravinu. Plusem je snad jen to, že tady jsou pěkně pohromadě všechny. Tedy hlavně všechny komerčně nabízené doplňky stravy. Místy se zdá, že je autorka snad jejich dealerkou. Nalistujete si nemoc, ke každé máte cca 5 doplňků stravy, které na ni epigeneticky působí, nějaký si vyberete nebo možná se mají použít všechny, ideálně ve formě preparátů, které jsou v závěru knihy pěkně vyfocené.

Zajímavá byla informace, že epigenetické změny vyvolané změnou životních podmínek (hladomor, stres vyvolaný katastrofou) jsou často dědičné, a to i na několik generací. Člověk až je ve stresu, co všechno může pokazit, a to nejen během těhotenství, kdy prakticky programuje dispozice svému dítěti, ale i během svého dětství, kdy si programuje nemoci do svého stáří. Důkazy epigenetického působení autorka předkládá nadšeným vyhlašováním výsledků různých vědeckých studií (některé zní až téměř zázračně). Úzkostného člověka to může pořádně rozhodit - to si fakt máme hlídat každé jídlo?

Když už jsme u těch vědeckých studií. Autorka často zapomíná zmínit, za jakou dobu nebo podmínek k výsledkům došlo. Odkazy jsou zmíněny na konci knihy ve formě souhrnné, takže konkrétní studii nemáte šanci najít, a i tam je řečeno, že se do seznamu nevešly všechny. Ocenila jsem odkaz na stránku epivýživa.cz, kde má být zbytek odkazů v záložce Kniha. Bohužel, taková záložka se tam nevyskytuje. Zato spousta výživových doplňků.

Knize kromě přehlednější práce s odkazy citelně chybí i rejstřík. Zato jí přebývá značné množství překlepů a zkomolenin, a to i v odborných názvech, jeden obrázek je vsazen vzhůru nohama... Za to snižuji hodnocení, to vadilo opravdu hodně.

Knihu bych asi ani nedoporučovala přečíst, myslím, že bohatě stačí to, co se dozvíte z výše uvedené webové stránky. Pokud tedy máte zájem o výživové doplňky.

31.01.2021 3 z 5

Thovt - projekt lidstvo Thovt - projekt lidstvo Kerstin Simoné

Na tuhle knihu bacha. Možná je to tím, že jsem si ji po letech přečetla podruhé (a přece se v ní neustále opakuje, ať ji čteme často, že v jejích slovech je energie)... No nějaké kouzlo v ní je, jen si nejsem jistá, do jaké míry je to dobře.

Kniha se čte dobře, jazykově je podmanivá, až manipulativní - obrací se přímo ke čtenáři, klade mu otázky, doráží, nabádá, přikazuje... Zprvu to vypadá nevinně, ale dostává se člověku pod kůži, útočí přesně na citlivá místa, nabídne po čem duše touží, vykreslí člověka jako oběť (nejprve cizí rasy, pak mocných tohoto světa), ujistí ho, že je pod ochranou vyšších bytostí, nabídne určitou moc, zdraví, věčné mládí, nesmrtelnost... A když už vás má, tak teprve zpřísní, zabruslí do témat, která jsou obvykle konspirační. Probuďte se, nenechte se ovládat mocnými, nedávejte očkovat své děti, nepoužívejte mikrovlnku, nejezte zvířata a tak dále. A jako hlavní cenu, když budeme žít podle těchto slov, nabízí projít branou do vyšší dimenze. Dokonale promyšlené.

Snažím se sice věřit všemu a běžně se mi daří nové informace začlenit do svého životního názoru, ale tentokrát, na druhé přečtení se mi to nějak nedaří. I když kniha zároveň staví na hodnotách, proti kterým nic nemám (např. pozitivní myšlení, rovnoprávnost všech tvorů, neodsuzování a další).

Zkrátka, dejte si pozor. Nekriticky nepřijímejte, ale ani zcela neodmítejte. Z toho plyne i moje hodnocení, zlatá střední cesta.

21.11.2020 3 z 5

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

Tahle knížka má ohromné plus, a sice, že je tak drobná. Čtete tu divnotu a než si stačíte udělat úsudek, jestli se vám to líbí, je konec. Je to fakt hodně divný příběh, nicméně dceři se líbil natolik, že donutila všechny čtenáře v domě, aby si jeho četbou taky prošli. Osobně se mi nejvíc líbila první strana.

19.11.2020 3 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Po přečtení úvodu - životního příběhu autora - si řeknete akorát, a co to jako má společného s tématem knihy? Co dává autorovi kompetenci radit ostatním v tomto tématu? A tak začnete číst s mírným předsudkem...

Ale konalo se překvapení. Autor se skutečně stal postupem času mistrem svého oboru. Naštudoval si o tom snad všechno. A pěkně srozumitelně a přehledně to prezentuje. Takže beru zpět, autor nám skutečně má co nabídnout.

Plusem je i to, že autor nabízí další materiály k vytištění na své internetové stránce, a že něco málo vydavatel přeložil a nabízí v češtině :-)

16.11.2020 5 z 5

Konečně jsem se odhodlala tuto slavnou knihu už dál neobcházet. Z nějakého důvodu jsem měla pocit, že se mi bude špatně číst, ale že je k dalšímu rozvoji potřebná.

Takže - nakonec to čtení bylo v pohodě, člověk asi opravdu musí pro některé knihy dozrát. Uvítala jsem i to, že částečně jde i o formu otázek (a to reálných otázek, jaké napadají každého). Nepochopila jsem úplně všechno, občas jsem i ztrácela koncentraci, ale tak to má být, to důležité pro tuto chvíli mi kniha předala. A nebylo toho málo.

Autor často citoval Ježíše, Buddhu, i třeba Lao-c', ale nepochopila jsem, proč stejně často cituje z knihy Kurz zázraků - že by skrytá reklama? Mimochodem další kniha, kterou jsem nečetla.

22.10.2020 4 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Autorova první kniha na toto zajímavé téma vyvracející to, co si o sobě a hlavně o ovlivnitelnosti (či spíš neovlivnitelnosti) svého rozhodování myslíme.

Ovšem jako první jsem přečetla autorovu druhou knihu Jak drahá je intuice, která je obsahově značně podobná, dle mého názoru i obsahově bohatší, a sama o sobě by bohatě stačila. Zkrátka, jestli jste četli dvojku, tohle bude v lepším případě opáčko, v horším ztráta času.

19.10.2020 4 z 5

Zrak mysli Zrak mysli Oliver Sacks

Fascinující kniha zaměřená na téma propojení zraku a mozku. Autor nám na řadě konkrétních osob (včetně sebe) čtivě představuje různé poruchy zahrnující tuto oblast, dozvíme se, jak takoví lidé vidí či nevidí, a mimo to i spoustu zajímavostí nebo třeba i výzkumy na toto téma. Autor svou knihu končí podobným rozebíráním celkové slepoty. Téma je zcela vyčerpáno. Dobrá práce.

18.10.2020 5 z 5

Halucinace Halucinace Oliver Sacks

Tak tohle čtení mě vyloženě bavilo. Hned na úvodu mě překvapilo, že autor nemluví o uměle navozených halucinogenních stavech (i když i ma ty později došlo), nýbrž o docela přirozených haluškách jakožto průvodcích různých nemocí, či o takových, které jsou samovolné a často nepříjemné, ale vlastně "normální".

Takže stačí úplně obyčejná stařecká slepota či hluchota a už to jede? Pomalu se začínám bát, co mě ještě čeká. Rozhodně jsou to pro mě nové informace.

A tak za všechno může ten náš mozek. Do jednoho pytle autor hází i prožitky blízké smrti nebo vnímání duchů. V poslední kapitole se zabývá i fenoménem fantomových končetin (na toto téma doporučuju knihu Váš mozek se dokáže změnit). Kniha končí náhle, bez nějakého závěru, hu!

Za zmínku stojí, že se zde dozvíte o spoustě další literatury na daná témata. Takže ačkoli tu postrádám celkový koncept, jsou jednotlivé kapitoly dostatečně podrobné.

Tahle kniha mě bude ještě asi dlouho strašit...

14.05.2020 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Druhý díl popisuje poválečná léta a to, jak se s novou dobou kdo jak vyrovnával. Opět velice živě a realisticky popsáno, takže člověk s velkou chutí čte i ty dlouhé pasáže "bez děje", které jen popisují. Opravdu se osvobození otroci takhle chovali? Rasismus se pak jeví v trošku jiném světle...

Jako jedna z mála knížek mě rozplakala, dokonce i na více pasážích.

25.04.2020 5 z 5