Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvícení

Žít v přítomném okamžiku je podle Eckharta Tolleho pravá cesta ke štěstí. Nemá smysl trápit se minulostí a vynakládat úsilí vzhledem k budoucnu, když opravdový život se odehrává právě nyní a pouze teď s ním můžete něco udělat. Tato slavná kniha promlouvá od svého vzniku k milionům čtenářů, kteří v ní nachází vnitřní mír a souznění se sebou samými....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322921/moc-pritomneho-okamziku-flG-322921.jpg 4.3416
Literatura světová, Duchovní literatura, Literatura naučná
Vydáno, Pragma

The Power of Now, 1997

Kniha Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvícení

knihyKeMne

Konečně jsem se odhodlala tuto slavnou knihu už dál neobcházet. Z nějakého důvodu jsem měla pocit, že se mi bude špatně číst, ale že je k dalšímu rozvoji potřebná.

Takže - nakonec to čtení bylo v pohodě, člověk asi opravdu musí pro některé knihy dozrát. Uvítala jsem i to, že částečně jde i o formu otázek (a to reálných otázek, jaké napadají každého). Nepochopila jsem úplně všechno, občas jsem i ztrácela koncentraci, ale tak to má být, to důležité pro tuto chvíli mi kniha předala. A nebylo toho málo.

Autor často citoval Ježíše, Buddhu, i třeba Lao-c', ale nepochopila jsem, proč stejně často cituje z knihy Kurz zázraků - že by skrytá reklama? Mimochodem další kniha, kterou jsem nečetla.

petra7309

Nebudu tvrdit, že všemu rozumím, ale knihu mám ráda a občas se k ní vracím. Vždy najdu něco nového, zajímavého.

Milly34

Je to zajímavá,silná,nitro probouzející kniha.
Hodně mi dala, hodně"v tom dobrém smyslu slova"mi vzala.
Je dobré být na ni připraven ji pochopit

ditul

Pro mě nic nového, mám načteno už z mnoha jiných knih, alespoň jsem si to zopakovala :) a kniha se čte pěkně.
*Jestliže se přestaneš ztotožňovat se svou myslí, mysl ztratí svou nutkavou potřebu odmítat realitu, což je příčinou všech konfliktů a bolestí. Jakmile přijmeš to, co je, osvobodíš se z područí mysli. Připravíš podmínky pro lásku, radost a klid. Nejdřív přestaneš odsuzovat sebe, pak přestaneš odsuzovat partnera. Nejlepším katalyzátorem změny v partnerském vztahu je úplné přijetí partnera se všemi jeho vlastnostmi. Tím překročíš hranice svého ega. Přestaneš být obětí nebo pachatelem, žalobcem nebo obžalovaným. Přestaneš být stahována do nevědomých problémů partnera, takže je přestaneš posilovat. Pak se buď rozejdete - s láskou -, nebo budete žít společně v přítomnosti - ve sféře Bytí.

Niu

Knížka mi dala zabrat, i přesto, že teď procházím seberozvojovým obdobím a mám toho spoustu v hlavě. Začala jsem někdy před rokem, pak byla dlooooouhá pauza a dnes jsem konečně dočetla na druhý zátah. Je pravda, že pro mne byla knížka od sedmé kapitoly víc zaměřená na moje prožitky (myšleno konkrétní příklady ze života). Je zajímavé, že v každé knížce se ve výsledku píše o tom samém, ale třeba zásadní věci vidí každý autor jinak - viz např. Franckh, Dalajláma a Tolle (jistě by se našli i další). Tolleovy myšlenky jsou pro mne těžko uchopitelné, stejně asi jako kniha. Už se mi zdálo, že tu podstatu mám, ale ona mi uplavala. V jedné kapitole to vlastně popisuje, jako nesnažit se pochopit něco. A pojmy Bytí a Nebytí ... vědomí, nevědomí. Tato kniha byla těžká na soustředění, na pojmy, které autor používá. Možná se mohl držet trochu při zemi, aby byl smrtelníkům blíž. Otázky v kapitolách (ve stylu Hovory s Bohem), mi narušovaly pochopení celého textu, protože přeskakovaly od jednoho tématu k dalšímu, nebo spíše k další linii myšlenek. Je pro mne těžké to vyjádřit. Uvidím, jestli se časem ke knížce znovu vrátím nebo dám přednost méně komplikovanému stylu.

Barbanka

Pokud bych měla tuto knihu číst a ne poslouchat jako audio, tak bych ji určitě nepřečetla. I při poslechu jsem občas ztrácela koncentraci, určitě se k ní ještě vrátím. Vše v knize je logické, jen v praxi hůře proveditelné :) chce to na sobě hodně zapracovat, dovolím si říct, že mnohým z nás se to za celý život nepovede.

Dyrmon

Pro člověka, jenž je toto první knihou do úvodu nauky o sobě samém (nebo-li spíše o přítomném okamžiku, probuzení, bdělosti), to může být určitě zajímavá kniha. Obvykle se "normální" člověk s tímto tématem setká jen okrajově a tak ho to může svým způsobem poněkud fascinovat.
Ale bohužel já knize nemohu dát lepší hodnocení a to především z toho důvodu že je příliš rozvláčná a neurčitá k tomu co chce sdělit. Obsahuje tolik zbytečné (a několikrát opakované) omáčky, podivných slovních kombinací a frází (resistence, energetická pole, apod..), že si opravdu nedokáži představit člověka který po dočtení dosáhnul čistého prožitku přítomného okamžiku. Kniha vám sice dá povědomí o tom co je vlastně tím přítomným okamžikem myšleno, ale v poněkud technické a neosobní formě. Pokud se o tuto tématiku zajímáte či chcete zajímat, tak jsou zde mnohem lepší a vhodnější díla. Například - Ticho promlouvá, od stejného autora.

Plague

“Smrt vás zbaví všeho co nejste. Tajemství života je zemřít než umřete. Zjistit, že smrt neexistuje.“

Podle mě jsou dva druhy lidí. Ti, co jsou připraveni na tuto knihu a ti co ne (což neznamená že jednou nebudou). Kdybych ji četl před rokem, dala by mi míň .... přede dvěma, nedala by mi skoro nic.
Tahle kniha vás nespasí, neosvítí, nepovznese, ne...cokoli. Autor to opakuje od začátku do konce. Pouze vám ukáže cestu. Když si nepřipustíš, že by mohla být jiná cesta než ta kterou kráčíš, sebelepší argument/kniha/spisovatel/whatever tě o tom nepřesvědčí. Stačí ale jediný moment v životě (u mě nemoc), a vše může ale nemusí být jinak.

Kdo sám sobě rád lže (protože to je ta nejsnazší věc na světě) si nejspíš bude lhát dál, ale dá to větší práci .... a třeba jednou nebude.
Těm ostatním může pomoct .... ale nemusí. Říkáš si “A s čím?” Hmmmm. Se vším a zároveň s ničím, protože všechno nemůže bylo bez ničeho. A o to jde!! Nic neslibujte, nic negarantuje, nic nazaručuje ( a že planých slibů, garancí, záruk jsem si vyslechl mraky).