knihovniceS knihovniceS komentáře u knih

Tři sestry Tři sestry Táňa Keleová-Vasilková

Tři sestry
Dočetla jsem hezký román od jedné z mých oblíbených autorek. Její knihy jsou sázka na jistotu, vím, že nikdy nesáhnu „do prázdna“. Jedná se o příběhy tří sester (jak název napovídá), které jsou rozdílné jako by ani nebyly sestry, a jejich rodin. Sestry se navzájem odcizily a maminku to moc trápilo. Po úmrtí matky se v závěti dozví, že dostaly na venkově dohromady dům po babičce, který měly opravit a užívat spolu. Nejen okolo domu se rozvíjí děj, ale je zásadní v dalším životě sester. Konec je dobrý, „holky se daly dohromady“, ale ještě by se dal děj rozvíjet dál. Příběh se mi líbil a brala bych pokračování života v domě ... Dávám 4 hvězdy a doporučuji

09.01.2022 4 z 5

Babí léto Babí léto Magda Váňová

Babí léto
Tato kniha je složená ze tří delších povídek. To by mi nevadilo, ale vadí mi, že prostřední povídka Lví dvůr už byla v povídkové knize Holčičky, kterou jsem četla před půl rokem.
Jinak povídky – novely jsou z různých oblastí života a jsou čtivé.
První povídka je o stárnoucím bohatém muži, který si nechá poplést hlavou mladou „zlatokopkou“, ale když mu jeho paní domácí zachrání život, včas si uvědomí, kdo ho má rád.
Druhá je zmiňovaná povídka Lví dvůr, která může a nemusí být pravdivá. Příběh dvou kamarádek a jejich propletených vztahů (něco jako manželský trojúhelník). Myslím, že z mužů dělají blbce ...
Třetí povídka o potvoře Doris, která mi děsně lezla na nervy – manipulátorka, která ničí život všem v rodině. Když si to uvědomí v tíživé situaci na chalupě a chce vše napravit, její snaha trvá jen několik hodin, a jak je zpět doma, vše je při starém.
Doporučuji, dávám 4 hvězdy za duplicitu povídky Lví dvůr.

06.01.2022 4 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Divadlo světla
je dílo francouzské autorky, která žila v Praze necelé 2 desítky let. Obdivuji, jak popsala události, které se v Praze udály v 18. století. Potkáváme řadu známých postav českých dějin, procházíme se po místech, které jsou známé, i když některé budovy už nestojí. Dějem nás provází Slávek synek mistra stavbaře, kterého v raném dětství postihlo neštěstí – přejel ho kočár hraběte Šporka. Měl obrovské štěstí, sice ochrnul, ale hrabě se o něj doživotně postaral. Zaměstnal ho ve svém divadle, kde zajišťoval osvětlení. V té době, kdy nebyla elektřina, se v divadle svítilo svícemi. Díky Slávkovi máme možnost poznat život v Praze a na Kuksu. Román se mi moc líbil a doporučuji.

31.12.2021 4 z 5

Nekonečná pláž Nekonečná pláž Jenny Colgan

Nekonečná pláž
Dala jsem si pauzu od autorky a za týden jsem přečetla jiné 2 knihy. Pak jsem se k Jenny Colgan vrátila a dočetla jsem druhý díl série Letní kuchyně „ Nekonečná pláž“, který je mnohem lepší a bavil mě. První díl „Kavárnička“ se neskutečně táhl a váhala jsem, jestli do druhého dílu jít. Nelituji, hezké pokračování příběhy Flory, její lásky Joela, bratrů a přátel. Nejvíc mě dostal příběh doktora Seida, arabského utečence , který se po několika letech shledal se svými dětmi a musel prokazovat, že je jejich otec. Smutné, dojemné ... Příběh bratra Flory – gaye, který se ožení, není moc veselý, ale nebudu nic prozrazovat, přečtěte si to sami.

19.12.2021 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Dešťová hůl
Dočetla jsem pěkný román z prostředí jihočeské vesnice. Je to silný příběh ze současnosti, kde se řeší minulost. Vidíme, jaké se dělaly „sviňárny“ s pozemky. Hájíček píše poutavě a nenechá čtenáře v klidu. Doporučuji

09.12.2021 4 z 5

Labutí dům Labutí dům Daniela Krolupperová

Labutí dům právě dočítám a jsem nadšená. Příběh se mi moc líbí, dokonce jsem získala tip na film pro pamětníky, který jsem neznala Lásky Kačenky Strnadové . Jen jednu jedinou výhradu mám: formát knihy mi nevyhovuje. Kniha je nádherně zpracovaná ,moc pěkné ilustrace, kvalitní vazba, kvalitní papír - proto je těžší, což by nevadilo, ale je široká a špatně se drží .... Jinak dávám 5 hvězd. Děkuji za pěkný zážitek.

06.12.2021 5 z 5

Kavárnička na pobřeží Kavárnička na pobřeží Jenny Colgan

Knihy Jenny Colganové mám ráda. Těšila jsem se na sérii Letní kuchyně, ale první díl Kavárnička na pobřeží mě docela zklamal. Oproti sérii Skotské knihkupectví, ten příběh se mi moc líbil, se Kavárnička neskutečně táhla a nemohla jsem zabrat, po 20 min. mi padala víčka, odkládala jsem knihu na zítra. Dočetla jsem ... Teď jsem zvědavá na druhý díl, třeba bude lepší. Prvnímu dílu dávám 3 hvězdy hlavně za líčení krásné přírody.

03.12.2021 3 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Knihkupectví u jezera
Dočetla jsem druhý díl ze série Skotské knihkupectví. První díl se moc líbil a druhý díl ještě víc. Moc pěkný příběh protkaný emocemi. Setkáváme se s Ninou z prvního dílu, která je těhotná a hledá za sebe náhradu do knihkupectví na kolech ... Přihlásí se mladá svobodná matka Zoe, která nutně potřebuje obživu a bydlení pro sebe a pro malého němého synka Hariho, proto přijme nejen práci u Niny, ale i au pair u divného muže a jeho tří rozjívených dětí v domě, kde údajně straší. Příběh je dojemný, napínavý, občas mi ty rozmazlené děti lezly na nervy, ale Zoe to s nimi umí a postupně je zvládá. Některé scény mě dojímaly až k slzám a nejvíc mě dostalo, když se němý Hari v noci ztratil a hledala ho celá vesnice. Příběh je plný překvapení ... Dávám 5 hvězd a doporučuji.

17.11.2021 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

To nejlepší v nás
Dočetla jsem další román této autorky. Colleen Hooverovou čtu ráda, tento román je laděn psychologicko – eroticky. Nejdříve mi vadilo u kapitol střídání „tehdy a teď“, ale zvykla jsem si.
Nečetla jsem jedním dechem, přesto mě děj vtahoval a měl něco do sebe. Příběh stojí za přečtení i zamyšlení. Není to na plný počet hvězd, ale doporučuji.

12.11.2021 4 z 5

Sestřičky a jejich tajná přání Sestřičky a jejich tajná přání Donna Douglas

Sestřičky a jejich tajná přání
Dočetla jsem páté pokračování série a tentokrát to bylo těžší čtení, určitě ne oddechovka, spíš psychologické příběhy. Děvčata dostudovala, některá se vdala a odešla z nemocnice a děvčata na ně vzpomínají. Rošťárny a humorné situace už tady nejsou, romantiky poskrovnu, válka je na spadnutí, nemocnici Nightingale hrozí zánik. Tento díl byl pro mne asi nejslabší, přesto se těším na 6. díl, který by měl vyjít příští rok.

04.11.2021 4 z 5

Sestřičky na příjmu Sestřičky na příjmu Donna Douglas

Sestřičky na příjmu
Právě jsem dočetla 4. díl, opět skvělé příběhy budoucích sestřiček z předešlých dílů, nové postavy přibyly a s nimi jejich příběhy. Moc pěkné čtení, chvílemi smutné, když prožíváme úmrtí dětských pacientů, chvílemi humorné i napínavé, když se vžíváme do různých „rošťáren“. Je to zajímavé čtení o těžké práci v nemocnici, o přístupu nadřízených sester ke studentkám ... . O soukromém životě, kde láska a někdy i zklamání nechybí. Dávám 5 hvězd a už vyhlížím pošťáky, 5. díl je na cestě.

25.10.2021 5 z 5

Sestřičky ve víru osudu Sestřičky ve víru osudu Donna Douglas

Sestřičky ve víru osudu
Třetí díl série Nightingale jsem hltala od začátku do poslední stránky. Epizody jsou silné, napětí, sevřený krk a slzy nechybí. Ale jsou i humorné scény, které pobaví. Zatím tento díl byl pro mne nejlepší. Večer na mne čeká pokračování - Sestřičky na příjmu. Dávám 5 hvězd.

19.10.2021 5 z 5

Sestřičky v nesnázích Sestřičky v nesnázích Donna Douglas

Sestřičky v nesnázích
Dočetla jsem druhý díl, který byl snad ještě lepší než první. Tento díl je napínavý, plný situací, které čtenáře nenechají v klidu. Honem, honem, jdu na třetí pokračování. Dávám 5 hvězd a doporučuji k přečtení.

14.10.2021 5 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Sestřičky
Dočetla jsem 1. díl ze série Nemocnice Nightingale
Jsme v Anglii 30. let 20. století, odvíjí se příběh tří děvčat budoucích zdravotních sestřiček. Děvčata pochází z různých vrstev, každá má jiný důvod proč chce být sestřičkou a zároveň žít svůj život dle svých vlastních představ. Román je čtivý, místy smutný (jak to v nemocnici bývá), chvílemi i humorný. Život na internátě nemocnice není jednoduchý a dívky zažívají různé příhody, nechybí ani láska. Těším se na pokračovaní, další díly už mám doma.

10.10.2021 4 z 5

Tereza Tereza Magda Váňová

Tereza
Dočetla jsem opět hezký příběh ženy ve středních letech – nevěrný manžel, dospívající dcera, v práci by to mohlo být lepší ... . Takových žen je kolem nás jistě víc, ale na každá se umí se situací vyrovnat a postavit se na vlastní nohy. Tereza měla štěstí, že v pravou chvíli potkala dávného přítele, který jí pomohl. Mně se kniha líbila, paní Váňová píše čtivě, dávám 5 hvězd a doporučuji.

03.10.2021 5 z 5

Není rozkošná? Není rozkošná? Susan Elizabeth Phillips

Není rozkošná?
Nalákalo mě plno chvály od čtenářek na DB knih, ale jsem zklamaná. Sto stran jsem se snažila a nemohla jsem se začíst, tak to vzdávám. Asi nejsem cílová skupina nebo jsem „ zmlsaná“ jinými knihami. Nedočteno, proto nehodnotím, chyba je ve mně.

26.09.2021

Sítě z pavučin Sítě z pavučin Táňa Keleová-Vasilková

Sítě z pavučin
Opět pěkné čtení ze života. Příběh uvěřitelný, život Blanky není jednoduchý. V dětství přišla o maminku a od 13 let se starala o mladšího brášku a despotického otce. První lásku si nesměla vzít, otec Blanku donutil do sňatku pro něj výhodného. Blanka má opravdu smůlu, narodila se jí postižná dcera, má nesnesitelnou tchýni, časem se provalí jedno tajemství a manžel ji opustí ... , dále nic neprozradím, ponořte se do života krásné Blanky. Kniha není smutná, je velmi čtivá, jako ostatně všechny romány této autorky. Doporučuji.

20.09.2021 5 z 5

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Nebýt sám
Dočetla jsem a bylo to hezké. Krásný román jako pohádka o malém sirotkovi, který ke štěstí přišel, i když mu osud házel klacky pod nohy. Knihy Magdy Váňové mám ráda, jsou ze života a ani tato nebyla jiná. Smutná i veselá, dojemná i napínavá, nechyběla ani romantika. Doporučuji.

16.09.2021 5 z 5

Valčík pro mrtvé Valčík pro mrtvé Veronika Černucká

Valčík pro mrtvé
Po dlouhé době jsem si dala detektivku. Vyhrála jsem ji na FB pro naše čtenáře. Není špatná, kriminalistka Tara je vtipná, ale já jsem natvrdlá, ve změti postav a podezřelých osob se ztrácím. I když na konci Tara objasnila, kdo a proč, stejně nechápu ... Chyba je ve mně, budu se dále držet svých oblíbených témat.

11.09.2021 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Rybí krev
Dočetla jsem moc pěkný i smutný román z jihočeského prostředí. Příběh vypráví Hana, pocházející z vesnice, která musela ustoupit stavbě Temelína. V současnosti žije v zahraničí a vrací se k otci do paneláku, který je po operaci ... . Vzpomíná na mládí, kdy tvrdě bojovali o zachování chalup a málem na to doplatila životem. Hledá kamarádky a kamarády i bratra „černou ovci rodiny“. Přátelé z mládí byli nuceni vystěhovat se do různých míst ... Román má pomalý rozjezd, ale pak dostane grády, je čtivý a napínavý. Doporučuji.

08.09.2021 5 z 5